Amerikietė Gražina Kling - Skirsnemunės mokyklos globėja

Straipsnis  3 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę prasidėjo itin aktyvi emigracijos banga. Naujausių demografinių tyrimų duomenimis, po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo JAV ilgesniam ar trumpesniam laikui įsikūrė virš 100 tūkstančių lietuvių. Pagrindinė išvykimo priežastis gana paprasta – žmogiškasis noras „gyventi geriau“. Išvykimas į svajonių šalimi laikomą Ameriką didžiajai daliai lietuvių suteikė ekonominę laisvę bei atvėrė plačias perspektyvas.
Saulėti paplūdimiai, palmės, ištisus metus puikus oras – visas šis vaizdas daugeliui regimas kino filmų ekranuose. Tačiau jurbarkietei Gražinai Kling - tai kasdienybė. Prieš 11 metų išvykusi į išsvajotąją Ameriką ieškoti laimės, Los Andžele ji ir jos vaikai atrado antruosius namus bei pradėjo naują gyvenimo etapą.

GRAŽINOS KLING GYVENIMO SĖKMĖS ISTORIJA

Gimusi Jurbarko rajone, buvusiame Gegužės 1-osios kolūkyje (dab. Jurbarkų sen.), Gražina šeimą sukūrė Kaune. Ten susilaukė dviejų vaikų - dukros ir sūnaus. 20 metų ji dirbo Taupomajame banke vyriausiąja buhaltere. Kaune Gražina gyveno iki tol, kol išvyko į JAV. Kaunas, kaip ir Jurbarkas, jai liko artimi širdžiai miestai.
Amerika Gražinai netikėtai atvėrė plačias gyvenimo perspektyvas. Didžiausias įspūdis ir ryškiausias vaizdas, įsirėžęs moters atmintyje - neapsakomo grožio ir didybės Ramusis vandenynas, apsuptas palmėmis. Moters pasakojimu, gyvenimas paplūdimyje čia virte verda ir dieną, ir naktį.
Vos tik atskridus į Los Andželą Gražina apsigyveno rusų šeimoje, kurie moterį į savo šeimos ratą priėmė itin draugiškai. „Pajutau begalinę šilumą ir meilę vos tik atvykus pas juos. Ten, kur apsistojau, aplink augo citrinos, buvo šiltas oras ir niekada nesibaigianti vasara. Begalinė meilė, šiluma supo aplink mane. Tuo metu globojau nuostabų berniuką Šoną (2,5 metų)”, - prisiminimais dalinosi Gražina. „Ko dar galima norėti atvykus į svetimą šalį?”, - šiandien svarsto Gražina. Tuo metu su šia šeima Gražina bendravusi rusiškai, nes anglų kalbos visiškai nemokėjo.
Po keleto mėnesių darbo šioje šeimoje, Gražina susipažino su neapsakomai geros širdies žmogumi, dabartiniu savo vyru Kena. „Jis buvo ir yra mano ir mano vaikų draugas, mylimas tėvas, mūsų Angelas Sargas”, - pagyrų  negailėjo savo vyrui Kenui. Anot jos, neįmanoma žodžiais nupasakoti, koks geras yra Kenas visiems aplinkiniams ne tik Amerikoje, bet ir žmonos gimtinėje Lietuvoje. Šis žmogus remia mokyklas, vaikų namus, bažnyčias, kultūrinio pobūdžio įstaigas. „Jis tai daro su malonumu, nes be galo myli mane ir visą mūsų šeimą”, - džiaugėsi ponia Gražina. Žmonos gimtinė Kenui yra labai graži, brangi ir nesvetima.
„Mano vaikai šiuo metu yra laimingi, sukūrę šeimas ir gyvena taip pat Kalifornijoje, netoli manęs”, - pasakojo Gražina. Dukra Agnė yra įgijusi aukštąjį išsilavinimą bei atsidariusi „Agnes Beauty” grožio saloną, kuriame dirba vizažiste. Sūnus Tomas šiuo metu dar vis kremta aukštąjį mokslą – baigia elektros inžinerijos specialybę.
„Be abejo pasiilgstu Lietuvos, artimųjų, likusių ten, bet mano gyvenimas jau susijęs su Kalifornija. Niekada neužmiršiu savojo krašto,  kartas nuo karto grįžtu ten. Labai smagu, kad mano artimieji taip pat gali nevaržomai atskristi pas mane į Ameriką pasidžiaugti ne tik mano laime, bet ir neapsakomo grožio Kalifornija bei kitomis Amerikos vietovėmis”, – pasakojo moteris.

LOS ANDŽELAS – LIETUVYBĖS ŠIRDIS
Los Andželas – tai miestas su itin aktyvia, visoje Amerikoje garsėjančia lietuvių bendruomene. Gražinos Kling teigimu, joje darniai ir draugiškai bendradarbiauja įvairių kartų ir emigracijos bangų lietuviai. „Musų tolerantiškoje, pažangioje ir atviroje lietuvių bendruomenėje veikia keliasdešimt lietuviškų organizacijų ir įmonių, taip pat kelios institucijos. Los Andžele lietuvių veiklos širdis – tai Šv. Kazimiero lietuvių parapija Los Feliz rajone”, - pasakojo išeivė jurbarkiškė. Ten beveik kiekvieną savaitgalį vyksta kokie nors lietuviški renginiai, o šeštadieniais veikia lietuviška mokykla. Sekmadieniais išeiviai lietuvaičiai sukviečiami į bendras pamaldas.  Gražina Kling aktyviai domisi lietuvių bendruomene, stengiasi kuo dažniau dalyvauti lietuviškuose renginiuose. Prie lietuvių bendruomenių Gražina ir Kenas Kling prisideda ir finansine parama.
Los Andžele, kaip ir kitose Amerikos Valstijose, kur yra lietuvių bendruomenės, gana dažnai vyksta kultūriniai vakarai, pasirodo įvairūs Lietuvos atlikėjai, teatro žmonės, poetai. „Visi jie atveža kažkokią kultūrinę programą. Mums, gyvenantiems taip toli nuo gimtosios Lietuvos, tai tarsi prisilietimas prie gimtojo krašto”,  - džiaugėsi išeivijos lietuvė. Pačiame Los Andžele kiekvienais metais spalio pirmąjį savaitgalį vyksta „Lietuvių dienos”. Ši šventė sutraukia didžiąją dalį Lietuvos išeivijos iš įvairių Amerikos vietovių. Tai savaitgalis, kada į Los Andželą suguža lietuviai pasižiūrėti lietuviškos programos, atvežtos iš įvairių  Amerikos vietovių. Čia galima paragauti lietuviško maisto, veikia B. Brazdžionio poezijos kiemelis, kur vyksta įvairios vakaronės, poezijos vakarai, menininkų parodos ir pan. Taip pat yra įkurtas lietuviškas teatriukas „Just Milling Around”, kuris dažnai suburia lietuvaičius įvairiems pasirodymams, spektakliams. Čia įsikūrusi ir lietuviška vaikų skautų stovykla, vaikų-paauglių tautinių šokių grupė „Spindulys”. Suaugusiems ir vaikams yra galimybė pasirodyti kaip aktoriams ir dainininkams per kasmet organizuojamą „Auksinio Vinies" renginį.
Kiekvienas lietuvybę supranta ir įsisavina savaip. Yra jaunimo, kuris tą lietuvybę puoselėja kartais daugiau nei kai kurie suaugę. Gražinos teigimu, Amerikoje, kaip ir visur kitur, lietuvybės išlaikymas labai daug priklauso nuo pačių tėvų ir pačių vaikų, jų nuostatų ir dedamų pastangų. „Vieni į tai žiūri labai rimtai ir deda visas pastangas, kad būtų išlaikyta lietuvybė, kiti to visai nesureikšmina”, – mintimis dalinosi Gražina.

ŠEIMA STENGIASI IŠSAUGOTI LIETUVIŠKUS PAPROČIUS BEI KALBĄ

Lietuviškų papročių Gražina ir jos vaikai nepamiršta. Šeimoje, išskyrus vyrą, bendraujama tik lietuviškai. Visos šventės švenčiamos pagal lietuviškus papročius, gaminamas lietuviškas maistas, per Šv. Kalėdas ir Šv. Velykas šeima eina į bažnyčią, dažo margučius. Moteris džiaugiasi, kad netoliese yra parduotuvė, kurioje galima įsigyti daug lietuviškų prekių.

 

Bendroje šeimos nuotraukoje Gražina (pirma iš dešinės), jos vyras Kenas, sūnus Tomas ir dukra Agnė.

 

Šeimoje laikomasi ir amerikietiškų tradicijų, nes gyvenant svetur tenka perimti ir to krašto tradicijas bei kultūrą. Daugeliui yra tekę girdėti, kad Amerikoje švenčiama Padėkos diena. Kaip įprasta Amerikoje, šią dieną šeima irgi kepa labai didelį kalakutą, visi suguža švęsti prie didelio stalo.
„Taip pat yra įspūdinga švęsti Šv. Kalėdas be sniego. Kalėdoms ruoštis pradedama iškart po Padėkos dienos. Dovanų ieškojimas, apsipirkimas, smulkmeniškas pakavimas yra smagus, kūrybiškas užsiėmimas, kurio Lietuvoje nebūdavo, nes nebuvo tam ir galimybių. Švenčiame ir Naujuosius metus, bet viskas vyksta gana lietuviškai.
Kita labai svarbi valstybinė Amerikos šventė - Nepriklausomybes diena. Šią laisvą nuo darbų dieną amerikiečiai išsivažinėja kas kur, kepa kepsnius ant grotelių, užsiima vietas paplūdimiuose jau nuo ankstyvo ryto, vyksta vieni pas kitus į svečius ar net į Las Vegasą papramogauti”, - pasakojo Gražina. Šios šventės akcentas – fejerverkai, kurie leidžiami iš vandenyne esančių laivų ar iš dangoraižių.
Gyvenimas svetur, aišku, skiriasi nuo gimtosios Lietuvos, bet yra nuostabus ir gražus. Pati gyvenimo pradžia Gražinai buvo sunki. Reikėjo perprasti svetimą kultūrą, žmones, tradicijas, papročius ir pan. Didžiausia kliūtis buvo svetima kalba, gimtinės ilgesys, kultūriniai skirtumai. „Bėgant laikui  viskas apsišlifuoja. Dingsta kalbos barjerai, susibendrauji su žmonėmis ir viskas atrodo taip, kaip ir turi būti”, - sakė Gražina. Tačiau Kalifornijos saulės, vešliųjų palmių, nuostabaus vandenyno šiuo metu Gražina nekeistų į nieką.
Paklausta, kaip amerikiečiai vertina Lietuvą ir lietuvius, Gražina sakė, kad amerikiečių požiūris į lietuvius yra gana teigiamas, ypač tų, kurie žino, kas ta Lietuva yra. Gražina juokavo, kad amerikiečiai itin žavisi lietuvių angliškos kalbos akcentu – jiems tai gana egzotiška. Anot jų, jie patys norėtų kalbėti tokiu akcentu. Taip pat amerikiečiai žavisi lietuvių grožiu, o tie, kurie domisi sportu – žino Lietuvą kaip krepšinio šalį, taip pat garsųjį krepšininką Arvydą Sabonį.

LIETUVA TOLI, BET NEUŽMIRŠTA
Nors Gražiną Kling nuo gimtosios Lietuvos skiria Atlanto vandenynas, tačiau gimtasis Jurbarko kraštas jai  itin svarbus. Kad Gražina neabejinga gimtinei, rodo jos šeimos iniciatyva vykdoma labdaringa veikla – Skirsnemunės Jurgio Baltrušaičio pagrindinėje mokykloje daug gerų darbų nudirbta Gražinos ir jos vyro Keno finansinės paramos dėka. „Mūsų tikslas yra paremti mokyklą, kad vaikams būtų sukurta kuo geresnė mokymosi aplinka. Padėjome, padedame ir padėsime toliau gerinant mokyklos aplinką ir vaikų ugdymą“, - sakė Gražina.
Šios mokyklos vadovė Dainora Saulėnienė papasakojo apie paramos priešistorę bei šių rėmėjų atsiradimą mokyklos gyvenime: „Mokykloje mokytoja dirbo, jau dabar a.a. Regina Steponaitienė, o jos sesuo Gražina buvo išvykusi į Ameriką, ten susipažino ir ištekėjo už Keno. Kartą iš Amerikos atvykus jiems vasaroti į Skirsnemunę per a.a mokytoją Reginą užsimezgė mokyklos ir šių geros valios žmonių bendravimas“. Pirmą kartą jie užsuko į mokyklą 2005 metais, susipažino, pažiūrėjo, kad iš tiesų mokyklai labai daug ko reikia ir sutiko mokyklai padėti. Visa parama, kurią gauna mokykla, įforminta oficialiai per Amerikos paramos fondus. Kitaip tariant, Gražinos ir Keno parama legali, fiksuota. Pagal sutartį mokykla remiama du kartus per metus piniginėmis lėšomis. 
Kiekvienais metais skirsnemuniečiai į Ameriką siunčia ataskaitą, kur ir kaip panaudoja pinigėlius, ką dar planuoja pirkti. „Mes turime atitikti sutarties reikalavimus, kurioje nurodyta kur lėšas galime leisti ir kur ne. Fondas tikrina, ar pinigai išleisti teisėtai. Tada sutartis pratęsiama toliau. Džiaugiamės, kad šiais metais rugsėjo 3 d. sutartis vėl buvo pratęsta 2 metams“, - sakė mokyklos direktorė.
Jau aštunti metai Gražina ir Kenas Kling remia mokyklą. Pati paramos projekto pradžios idėja buvo sukurti mokyklos sporto bazę, įsigyti reikiamų priemonių popamokinei veiklai, įsigyti įrangos sveikatingumo klasei bei iš esmės pagerinti technologijų kabineto materialinę bazę. Per 8 metus mokykla sulaukė tiek paramos, kad viską išvardinti būtų be galo sunku: iš rėmėjų lėšų įrengta treniruoklių salė, technologijų kabinetas-virtuvė, kasmet mokykla remontuojama, įsigyta informacinių technologijų priemonių, vaikų saugumui nupirktos ir įdiegtos vaizdo kameros, pastatytas televizorius koridoriuje informacijai mokiniams perduoti, drabužių spintelės mokiniams, traktoriukas-vejapjovė bei daug kitų daiktų. Kaip sakė direktorė Dainora Saulėnienė, mokykloje nėra tokios vietos, prie kurios nebūtų prisilietusi šių žmonių parama. 

 

 

Gražinos ir Keno Kling šeimos paramos fondo dėka Skirsnemunės mokykloje įrengta treniruoklių salė.

 

Kiekvienų mokslo metų pabaigoje mokyklos darbuotojams organizuojamos išvykos, mokyklos bendruomenė vyko į Biržus, Rundalę, Molėtų abservatoriją, Merkinę, Žemaitiją, netgi Vokietiją. Praėjusiais metais organizuotas padėkos koncertas mokyklos darbuotojams, kuriame koncertavo Ruslanas Kirilkinas. Mokiniams dalis išlaidų į ekskursijas taip pat dengiama iš šių pinigų.
Nuo šių metų mokiniai sulauks dar vienos staigmenos - įsteigta premija šios mokyklos dešimtokams už nuopelnus mokyklai, už mokyklos garsinimą, nuveiktus kitus šaunius darbus. Gražinos ir Keno skirta piniginė premija kasmet bus įteikta paskutinio skambučio šventėje.
„Tai parama mokyklai, vaikams, jos dėka mes galime laisvai gyventi, dirbti, pirkti. Čia gyvenimo dovana mokyklai, kad atsirado tokie žmonės. Jie šiuos pinigėlius galėtų išleisti kitur, tačiau yra tokie geranoriški, supratingi. Net nežinau kaip jiems padėkoti, jie yra be galo paprasti ir viską, ką daro, daro iš geros valios. Tai didžiulė parama, mes tuo labai džiaugiamės ir didžiuojamės. Tikriausiai ne visiems taip pasiseka kaip mums“, - džiaugėsi D. Saulėnienė. Direktorės teigimu, šie žmonės visada čia laukiami.
Labdaringa veikla kartu su vyru Gražina užsiima nuo pat jos atvykimo į Ameriką pradžios. „Tai darome su meile ir malonumu. Turime galimybę ir garbę remti Šv. Kazimiero parapiją, lietuviškus kultūrinius renginius JAV. Taip pat padedame ir Lietuvai”, - pasakojo ji.

LIETUVOS MUZIKOS PASAULIO ATSTOVAI GRAŽINOS IR KENO KLING NAMUOSE
Gražinos ir Keno Kling namai atviri ne tik artimiesiems iš Lietuvos - čia užsuka ir Lietuvos pop pasaulio žvaigždės, atvykstančios į Ameriką pradžiuginti savo dainomis Los Andžele gyvenančių lietuvių. „Visada maloniai juos pakviečiame apsilankyti mūsų namuose. Mums tai didelė garbė, tuo pačiu ir džiaugsmas matant juos besišypsančius bei laimingus“, - pasakojo Gražina.

 

Gražinos ir Keno namuose dažni svečiai atlikėjai iš Lietuvos. Nuotraukoje kartu su Gražina Ruslanas Kirilkinas.

 

 

Ne kartą lankęsis šios šeimos namuose Amerikoje dainininkas Ruslanas Kirilkinas apie Gražiną ir visą jos šeimą atsiliepė tik pačiais geriausiais ir šilčiausiais žodžiais. „Su Gražinos šeima netikėtai susipažinau „Lietuvių dienose“. Gražina  turi didelę bei kilnią širdį. Gyvendama toli nuo Lietuvos ji rūpinasi Jurbarko rajono mokykla, kuri jos ir Keno dėka ypač išpuoselėta. Teko joje koncertuoti, be galo tvarkinga ir moderni, puikiai pritaikyta vaikams įsigyti išsilavinimą. Jos dėka du kartus teko lankytis Kalifornijos valstijoje. Dienos tirpte tirpo, daug keliavome, smagiai leisdavome laiką. Jos dėka aplankiau Las Vegasą, Disneylendą, Kaliforniją. Pamačiau viską, apie ką svajodavau būdamas mažas. Nežinau ar čia geriausia jos savybė, tačiau ji labai rūpinasi kitais. Tai žmogus, kuris atiduos viską, kad ne tik sau artimą, bet ir naujai sutiktą žmogų padarytų laimingą ar jam padėtų iš visos širdies. Tokį žmogų kaip Gražiną galima gerbti ir mylėti vien už jos nuoširdumą ir begalinį paprastumą. Norisi nuoširdžiai palinkėti jai šviesių dienų ir sveikatos“, - pasakojo atlikėjas.
Ši moteris pagalbos ranką keletą kartų praeityje tiesė ir tiems, kurie atvyko į išsvajotąją Ameriką ieškoti laimės. Matyt, pagalbos rankos tiesimas užfiksuotas kilnioje Gražinos širdyje. 

Rekomenduojami video:
Straipsnis  3 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Didžiulė netektis futbolo bendruomenei

Didžiulė netektis futbolo bendruomenei  0

Pasirinkimas: ištverti smūgius, įveikti ugnį ir nugalėti sunkumus!

Pasirinkimas: ištverti smūgius, įveikti ugnį ir nugalėti sunkumus!  0

Netikėtai mirė Jurbarko rajono savivaldybės rinkimų komisijos narė

Netikėtai mirė Jurbarko rajono savivaldybės rinkimų komisijos narė  0

Sandra Klimienė

VšĮ „Jurbarko socialinės paslaugos“ direktorės planuose – nuoseklus ir sunkus darbas  3

Anastasija, Sergejus ir mažasis Georgas

Tikėkit mumis, prašo ukrainietė Anastasija  0

„Eržvilko spindulys 2024“

„Eržvilko spindulys 2024“  0

„Veliuonos krašto žmogaus 2024“ apdovanojimai

Vasario 16-ąją pagerbti Veliuonos krašto šviesuoliai  0

Už nuopelnus Juodaičių kraštui padėkota ilgametei seniūnei

Už nuopelnus Juodaičių kraštui padėkota ilgametei seniūnei  0

Kęstutis Vasiliauskas

Kęstutis Vasiliauskas: Gyvenimas tarsi šachmatai – neįdomu žaisti atsargiai  0

Vytautas Kutkevičius

Vytauto Kutkevičiaus gyvenimo gairės ne metai, o knygos  4

Netekome kraštiečio, archeologo Vytauto Urbanavičiaus

Netekome kraštiečio, archeologo Vytauto Urbanavičiaus  1

Liūdna žinia – mirė jurbarkietis gidas Ričardas Vainikonis

Liūdna žinia – mirė jurbarkietis gidas Ričardas Vainikonis  0

In memoriam mokytojai Dianai Joanai Aksamitauskienei

In memoriam mokytojai Dianai Joanai Aksamitauskienei  0

Pilietiškiausia smalininkiete tapo Jolita Štrimienė

Pilietiškiausia smalininkiete tapo Jolita Štrimienė  1

Mirė gydytoja Elena Janušienė

Mirė gydytoja Elena Janušienė  1

Anapilin išėjo Adolfas Atgalainis

Anapilin išėjo Adolfas Atgalainis  0

Pokalbis su naująja „Jurbarko socialinių paslaugų“ direktore Sandra Klimiene

Pokalbis su naująja „Jurbarko socialinių paslaugų“ direktore Sandra Klimiene  6

Prisiminkime išėjusius...

Prisiminkime išėjusius...  8

Izraelio ambasadorė: Visi, kas nepasmerkė „Hamas“ atakos, nesuvokia jos grėsmės Vakarų civilizacijai

Izraelio ambasadorė: Visi, kas nepasmerkė „Hamas“ atakos, nesuvokia jos grėsmės Vakarų civilizacijai  1

Mokytojas Vincas Bakšys: „Vaikai gerbia ir atsimena griežčiausius“

Mokytojas Vincas Bakšys: „Vaikai gerbia ir atsimena griežčiausius“  1

Trečiąjį kartą „Lietuvos talentuose“ su savo daina „Indigo vaikas“ dalyvavęs Naglis Mačėnas iš komisijos narių išgirdo tris „Taip“.

„Lietuvos talentų“ scenoje – veliuoniškis Naglis Mačėnas  0

Rugpjūčio gale kartu buvusia darželio-lopšelio „Nykštukas“ direktore Irena Bertuliene. Ši draugystė tęsiasi daugiau nei 22 metus.

Jurbarke lankėsi ilgametis švietimo įstaigų rėmėjas Gunteris Topferis  6

A. Piročkino atminimą pagerbė Jurbarko mokiniai

A. Piročkino atminimą pagerbė Jurbarko mokiniai  0

Nepaprasti žmonės. Gedminų šeimos ūkis, kur traktorius vairuoja mama ir dukros, ministrui kritikos negaili: būtų geriau, kad pats išeitų

Nepaprasti žmonės. Gedminų šeimos ūkis, kur traktorius vairuoja mama ir dukros, ministrui kritikos negaili: būtų geriau, kad pats išeitų  4

Mūsų partneriai