Septyni broliai miegantys
Liepos 10-oji – septynių brolių miegančių diena.
Liaudyje ši diena siejama su lietingu vasaros periodu. Mūsų protėviai tikėjo, kad, jei šią dieną be perstojo lyja, tai lietus lis ir dar septynias dienas, o gal ir septynias savaites. Jei šią dieną iš viso nelyja, irgi nėra gerai, gresia sausra. Manyta, kad tokiu atveju derlius bus mažas.
Iš kur atsirado toks palyginimas? Apie liepos vidurį prieš auštant tekančiame Tauro žvaigždyne išryškėja garsusis padrikasis žvaigždžių spiečius Sietynas (Plejados). Nuo balandžio pabaigos beveik 80 dienų kartu su Tauro žvaigždynu slypėjusio Saulės spinduliuose Sietyno pasirodymas yra perėjimo į antrąją vasaros pusę ženklas. Senos lietuviškos sakmės plika akimi matomas 7 sietyno žvaigždes susiejo su septyniais miegančiais broliais, pranašaujančiais lietų arba sausrą.
Krikščionybės istorijoje užfiksuotas įvykis, kai apie 161–180 m. septyni broliai ir jų motina Felicita buvo nukankinti už Kristaus tikėjimo išpažinimą. Taigi krikščionys 7 brolius miegančius sieja su šiuo faktu.
Pasak etnologo Jono Mardosos – septyni miegantys broliai – ne tik lietuvių tradicija. Šio mito atsiradimo šaknys – Ukrainoje. Ten ši diena, liepos 10-oji, taip pat be galo svarbi nuspėjant likusios vasaros orus. Septynių brolių miegančiųjų dienos pavadinimas kilęs iš legendos apie septynis brolius – tikėjimo kankinius, kurie statė šventovę Kijeve, o paskui tiesiog užmigo. Jie esą miega iki šiol. Tikėta, kad tie broliai turėję septynias Kristaus žymes ir galią nulemti vasaros orus.
Kai mano pažįstami, iš kitų kraštų, teiraujasi ką aplankyti atvykus į mūsų miestą, visada patariu. N...
Muziejų darbą paralyžiuoja vidiniai nesutarimai