Savaitgalį prognozuojama labai stipri geomagnetinė audra
NOAA kosminių orų prognozių centras įspėja, kad šį savaitgalį Žemę pasieks itin galinga – G4 kategorijos geomagnetinė audra. NOAA duomenimis, į Žemę lekia penkiaguba vainikinės Saulės masės išsiveržimų serija, dar vadinama „kanibaliniu plazmos išsiveržimu“, kai greitesni ir stipresni išsiveržimai kosmoso erdvėje aplenkia prieš tai buvusius pliūpsnius, rašoma portale delfi.lt.
„Orai ir klimatas Lietuvoje“ socialinio tinklo Facebook puslapyje rašo, kad labai didelis Saulės dėmių regionas, skaitiniu pavadinimu 3664, išlieka labai aktyvus ir spjaudosi įelektrintomis dalelėmis. Ketvirtadienį įvyko į Žemę nukreipti vainikinės masės išmetimai. Vienas iš jų – X1.0 žybsnis, kitas -– X2.2 žybsnis, o penktadienio rytą – dar vienas, stipresnis, net X3.8, žybsnis.
Bus galima pamatyti šiaurės pašvaistę
Tai reiškia, kad gegužės 11–12 dienomis Žemę pasieks vainikinės masės išmetimai (arba CME). Prognozuojama per beveik net 20 metų nematyta labai stipri geomagnetinė audra (G4). Prognozėse jau dabar prognozuojamas net Kp8 indeksas.
„Reginys gali būti nepaprastas, nes net Lietuvoje virš galvos būtų galima tikėtis pamatyti šiaurinę pašvaistę. Tik yra vienas bet... Įelektrintų dalelių srauto pikas Žemę pasieks tada, kai pas mus bus šeštadienio rytas/diena. Pas mus bus šviesu, todėl įdomiausio reginio, turbūt, nepamatysime. Paprasčiausiai metų laikas yra labai nedėkingas. Dienos jau ilgos, o astronominių naktų beveik nebeliko. Truputį gaila, nes arba cepelinai, arba dienos šviesa mums pakiša koją pamatyti gerą reginį“, rašoma „Orai ir klimatas Lietuvoje“ puslapyje.
Vis dėlto, pašvaisčių medžiotojai siūlo neprarasti vilties ir ruošti fotoaparatus: naktį iš penktadienio į šeštadienį (ypač šeštadienį 1.00–3.30 val.) bei naktį iš šeštadienio į sekmadienį vertėtų būti toliau už miesto ir stebėti šiaurinę naktinio dangaus pusę.
Grafike – Kp indekso prognozė UTC laiku. Lietuvos laikas UTC + 3 val. Oranžinis-raudonas pikas yra gegužės 11 d. tarp 06–15 val. Lietuvos laiku.
Geomagnetinės audros veikia organizmą
Pasak medikų, geomagnetinės audros veikia žmogaus organizmą, ypač vyresnio amžiaus ir turinčių lėtinių ligų, kurių simptomai gali paaštrėti. Audros ypač dažnai įtakoja sergančius širdies ir kraujagyslių ligomis, nes atsiranda širdies permušimai, juntamas bendras silpnumas, kraujospūdžio pokyčiai, paūmėja galvos skausmai, sutrinka miegas ir kt.
Gydytojai tokiems ligoniams pataria nebūti ilgai lauke, vengti tiesioginių saulės spindulių, sumažinti fizinį krūvį – geriau šias dienas likti namuose. Vis dėlto siūloma nepanikuoti, nes jei žmogus laukia, kad kažkas bloga nutiks jo sveikatai, tai gali iššaukti ligos simptomus.
Kardiologai teigia, kad geomagnetinės audros laikomos galimu širdies ir kraujagyslių ligas provokuojančiu rizikos veiksniu, jos daugiausia veikia centrinę ir autonominę nervų sistemas bei širdies ritmą.
Medikai lėtinėmis ligomis sergantiems pataria paisyti bendrų rekomendacijų:
- laikytis sveikos gyvensenos principų,
- tinkamo darbo, poilsio ir miego režimo,
- vartoti pakankamai skysčių,
- nenutraukti vartojamų medikamentų.
šiame tekste K. Vančienės frazę apie p. A. Račą „...išorės gal ir ne labai gražios buvo..." pasibai...
Kovo 11-osios akto signataras, dvikovoje gynęs Dievą