Su Senosios muzikos festivalio organizatore – apie muziką, apdovanojimus ir pinigus

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Kovo 10-ąją senosios muzikos gerbėjus sukvietė jau antra kartą organizuojamo Panemunės pilies senosios muzikos festivalio atidarymo koncertas „Sicut cervus“, kuriame skambėjo Renesanso epochos kompozitorių vokalinė ir instrumentinė muzika.

Sausakimša didžioji Panemunės pilies salė, į kurią, kad galėtų susėsti visi susirinkusieji, teko papildomai atnešti gerokai daugiau kėdžių, parodė, jog tokie koncertai reikalingi ne tik didžiųjų miestų, bet ir provincijos gyventojams.

Vokalinio ansamblio „Veritas“, vadovaujamo V. Liaudanskaitės-Vaitkevičienės, atliekamoje koncertinėje programoje „Sicut cervus“ ( lot. „Kaip elnė“) skambėjo Tomas Luis de Victoria, Thomas Talis, Giovanni Pierluigi  da Palestrina, Gregorijo Alegri, John Dowland ir kitų Renesanso epochos kompozitorių sukurtos giesmės ir motetai, o taip pat – niekur neskambėję žymaus lietuvių kompozitoriaus Juozo Naujalio kūriniai, neseniai atrasti ir išleisti muzikologės ir vargonininkės Živilės Stonytės. Instrumentinius kūrinius atliko vargonininkas ir klavesinininkas Balys Vaitkus bei senovinės muzikos ansamblis „Tocco musicale“, t. y. pačios festivalio organizatorės Laura Matuzaitė-Kairienė ir Lina Lukošienė. Koncerto pabaigoje ne tik vokalinis ansamblis, bet ir visi dalyviai bei žiūrovai kartu sugiedojo J. Naujalio ir Maironio „Lietuva brangi“.

Susidomėję, kokie šio festivalio koncertai jurbarkiškių dar laukia ateityje, pakalbinome jo sumanytoją ir organizatorę Laurą Matuzaitę-Kairienę. Juo labiau, kad buvo ir dar viena proga – mūsų pokalbio išvakarėse, kovo 11-ąją, Laurai už išskirtinius pasiekimus kultūros ir meno srityje įteiktas Jurbarko rajono savivaldybės apdovanojimas „Krištolinė lelija“. Tiesa, apie šį apdovanojimą Laura į kalbas per daug nesileidžia, nes tai – įvertinimas už praėjusių metų veiklą, o dabar svarbiausia tai, kas bus netrukus, jau šį sezoną.

Laukia daug išskirtinių koncertų

O šį sezoną muzikos gurmanų – jurbarkiečių ir rajono svečių – Panemunės pilyje laukia tikra puota tiek ausiai, tiek akiai.

Artimiausiame koncerte „Air de cour šokių ritmu“, įvyksiančiame jau balandžio 6 d., skambės senosios muzikos ansamblio „Chiaroscuro“ atliekama XVII a. Prancūzijos dvarų muzika.

Gegužės pradžioje žiūrovų ir klausytojų laukia Motinos dienai skirtas edukacinis koncertas – muzikinis pasakojimas apie Barborą Radvilaitę, kurį atliks jo autorė Beatričė Baltrušaitytė-Urmilevičienė, o muzikinėje dalyje pasirodys Ieva Baublytė (išilginės fleitos, gotikinė arfa), Ieva Gaidamavičiūtė (sopranas), Saulius Lipčius (liuto forte). Dekoracijų dailininkė Lina Maslenskienė.

Birželio mėnesį  vyksiančiame koncerte skambės Renesanso ir baroko epochų vokalinė bei  instrumentinė muzika, atliekama charizmatiškų atlikėjų: Teodoro Lipčiaus (diskantas, violončelė), Nerijaus Masevičiaus (bosas) ir Sauliaus Lipčiaus (liuto forte, barokinė gitara).

Jau rudeniop, rugsėjo mėnesį, į Panemunės pilį atvyks svečiai iš Prancūzijos – senosios muzikos ansamblis „Hortus musicalis“, vadovaujamas Jean-Luc Iffrig. Laurine Righyni (viola de gamba) ir Jean-Luc Iffrig (klavesinas, fortepijonas, vargonai) atliks – J. S. Bacho ir C.P. E. Bacho sonatas fortepijonui ir altui di gamba.

Rudenį taip pat turėtų būti pristatyta kompozitoriaus Guillaume Dufay 550-osioms mirties metinėms skirta XV a. muzikos programa, o festivalį vainikuos „Basso ostinato“ – internacionalinės grupės sukurtas linksmas interaktyvus muzikinis spektaklis.

Plačiau apie šiuos koncertus, juose pasirodysiančius atlikėjus ir muzikos kūrinius laikraščio skaitytojams pasižadame papasakoti koncertams artėjant, o dabar pokalbis grįžta prie kiek žemiškesnių dalykų – pinigų.

Remia Lietuvos kultūros taryba ir savivaldybė

Tikriausiai niekas nenustebs sužinojęs, kad koncertų organizavimas nėra pigus malonumas: už koncertus reikia mokėti, o jei koks svečias ir pasiūlo koncertą padovanoti ar atlikti pigiau, jį reikia priimti, vaišinti, vežioti, svečiams iš užsienio rodyti Lietuvos įžymybes – visa tai kainuoja nemažus pinigus, tad visada tenka ieškoti rėmėjų.

Laura sako, kad Panemunės pilies senosios muzikos festivalį remia Lietuvos kultūros taryba ir Jurbarko rajono savivaldybė – šiam projektui gautas finansavimas. Tačiau projekto veiklos prasidės tik nuo balandžio mėnesio O pirmąjį, festivalio atidarymo, koncertą „Sicut cervus“ vokalinis ansamblis „Veritas“ ir atlikėjas Balys Vaitkus jurbarkiečiams padovanojo.

„Jubilate“ valstybės rėmimo nevertas

Pasidomime, kas jurbarkiečių laukia dar viename, jau daug ilgiau Lauros organizuojamame, sakralinės muzikos festivalyje „Jubilate“. O štai čia laukia pati tikroji staigmena! Pasirodo, atsižvelgdama į Tauragės apskrities regioninės kultūros tarybos išvadas, Lietuvos kultūros taryba nusprendė šiam, jau daug metų organizuotam, Jurbarko vardą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje garsinusiam ir jurbarkiečius išskirtiniais koncertais džiuginusiam renginiui finansavimo... neskirti.

Finansavimas neskirtas ir dar vienam Lauros projektui – „Kūrybinės chorinio meno dirbtuvės 2024“, prasidėjusiam jau vasario mėnesį. Tikriausiai daugelis jurbarkiečių atsimena pernai Jurbarko krašto šventės metu jungtinio Jurbarko krašto choro evangelikų bažnyčioje atliktas šiuolaikinio argentiniečių kompozitoriaus Martino Palmeri „Mišias tango ritmu“, kurių pasiklausyti į mūsų miestą atvyko pats pasaulinio garso jų autorius. Tai buvo ir viena iš priežasčių, kodėl Laurai šiemet įteikta „Krištolinė lelija“.

Įkvėpta sėkmės, Laura šiemet vėl nusprendė suburti jungtinį chorą, kuris krašto šventės metu atliktų kitą visame pasaulyje žinomą kūrinį – kompozitoriaus Karl Jenkins „Ginkluotas žmogus: Mišios už taiką“. Repeticijos Jurbarko kultūros centre jau prasidėjusios, o ir choras, pasak Lauros, tapo jau nebe Jurbarko krašto, o regioniniu choru, nes prie jo prisijungė ir kiti Tauragės apskrities dainų šventėje dalyvausiantys chorai iš Tauragės ir Šilalės. Tiesa, kaip minėjome, regioninei kultūros tarybai šis projektas pasirodė nieko vertas.

Festivalis bus, tik mažesnis

Laura sako, kad Sakralinės muzikos festivaliui „Jubilate“ buvo priplanuota renginių ne mažiau kaip Senosios muzikos festivaliui, dabar jį teks daryti kuklesnį, tačiau festivalis vis dėlto įvyks.

Gegužės mėnesį į Jurbarką atvyks Crailsheimo apskrities vargonininkė Johanna Bergmann, surengsianti seniai svajotą koncertą Jurbarke. Laura sako, kad per vasarą bus organizuojama ir daugiau vargonų muzikos koncertų.

Rugpjūčio mėnesį vyksiančios krašto šventės metu Jurbarko Švč. Trejybės bažnyčioje iškilmingai jungtinio choro ir reprezentacinio policijos orkestro bus atliktas K. Jenkins kūrinys „Ginkluotas žmogus: Mišios už taiką“.

Festivalis tradiciškai bus užbaigtas adventiniu koncertu „Betliejaus taikos ugnies šviesoje“ gruodžio mėnesį, kuriame pasirodys Jurbarko miesto mokyklų, darželių ir Antano Sodeikos meno mokyklos jaunieji atlikėjai.

Kupina vidinės šviesos ir entuziazmo Laura nenusimena – ji pasiryžusi nors ne gimtajam, bet mylimam miestui padovanoti daug gražių ir įspūdingų renginių. Ir labai atsargiai kviečia verslininkus ar kitus muziką ir meną mylinčius žmones, kurie gali ir nori, materialiai prisidėti prie šių renginių organizavimo. Kviečiame ir mes – juk šie koncertai skirti mums visiems.

Apie koncerto „Sicut cervus“ atlikėjus

Vokalinis ansamblis „Veritas”, vadovaujamas Vitos Liaudanskaitės-Vaitkevičienės, dar tik žengia pirmuosius savo gyvavimo metus, bet jau ir aktyviai koncertuoja. Jame gieda įvairių profesijų giesmininkai, o taip pat bažnyčių vargonininkai. Nariai stengiasi puoselėti liturginio giedojimo tradicijas, gieda įvairiose Kauno miesto bažnyčiose ir noriai ruošia koncertines programas.

Vokalinis ansamblis „Veritas“

Koncertinės programos  „Sicut cervus“ idėja gimė vokaliniam ansambliui repetuojant kompozitoriaus G. P. da Palestrinos to paties pavadinimo motetą, laikomą vienu iš ryškiausių Renesanso sakralinės vokalinės muzikos perlų. Renesanso kompozitorių muzikos grožis įkvėpė veritiečius įtraukti į savo repertuarą daugiau šios epochos kūrinių ir parengti programą, kuri tiktų klausytojus pakviesti į gavėnios metui tinkamą nuotaiką.

Balys Vaitkus

Didelis džiaugsmas, kad šios epochos instrumentinės muzikos grožį padėjo atskleisti klavesinininkas, vargonininkas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Fortepijono ir vargonų katedros docentas dr. Balys Vaitkus, išugdęs ne vieną puikių vargonininkų kartą. Jo profesionalumo dėka Panemunės pilyje esantis klavesinas suskambo pačiomis gražiausiomis savo spalvomis. Žinomas vargonininkas ir klavesino meistras dažnai koncertuoja Lietuvoje ir Europos šalyse, dalyvauja festivaliuose, ne kartą grojo su Lietuvos nacionalinės filharmonijos simfoniniu ir Valstybiniu simfoniniu orkestrais, Lietuvos kameriniu orkestru, kamerinės muzikos ansambliu „Musica humana“ ir kt. Jo repertuaras apima vargonų kūrybą nuo ankstyvųjų Baroko meistrų iki šiuolaikinių kompozitorių - A.Schönbergo, O.Messiaeno, lietuvių autorių kūrinių.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Gamtininkas S. Paltanavičius: „Kada į rankas paimsime dalgį?“

Gamtininkas S. Paltanavičius: „Kada į rankas paimsime dalgį?“  1

Istorinės atminties centras pradeda įgauti gyvybės (nuotraukos)

Istorinės atminties centras pradeda įgauti gyvybės (nuotraukos)  0

Kaimelio dvaras

Kaimelio dvare atgimsta praeities istorijos (nuotraukos)  0

Gegužės 13-oji – Meilės diena, deivės Mildos šventė

Gegužės 13-oji – Meilės diena, deivės Mildos šventė  0

Justino Stonio senovinės technikos muziejus gyvas ir laukia svečių

Justino Stonio senovinės technikos muziejus gyvas ir laukia svečių  0

A. Bielinytė ir M. Daraškevičius

Restauruotų dvarų krosnis ir židinius šildo ir Aelitos Bielinytės rankų šiluma  0

Ar po Nacionalinio miškasodžio Lietuvoje sužaliuos 100 girių?

Ar po Nacionalinio miškasodžio Lietuvoje sužaliuos 100 girių?  5

Ką svarbu žinoti prasidėjus vynuoginių sraigių rinkimo metui

Ką svarbu žinoti prasidėjus vynuoginių sraigių rinkimo metui  0

Dailės studijos 25-mečio paroda: apie pradžią, kelią ir viltį

Dailės studijos 25-mečio paroda: apie pradžią, kelią ir viltį  0

Pavasaris kaime

Iš pavasario nakties  0

Meškinis česnakas

Prasidėjo meškinių česnakų sezonas. Gamtos dovanas naudokime atsakingai  0

Vilkas

Ar vilkų medžioklė iš tiesų gelbsti avis?  0

Tūkstantmetė vištų Lietuvoje istorija – nuo karaliaus stalo iki kasdieninės sriubos

Tūkstantmetė vištų Lietuvoje istorija – nuo karaliaus stalo iki kasdieninės sriubos  0

Tauragės regiono dainų ir šokių šventė

Ar tolygi kultūrinė raida iš tiesų tolygi?  0

„Auksiniai scenos kryžiai“ įteikti Donatui Bielkauskui ir Samantai Pinaitytei

„Auksiniai scenos kryžiai“ įteikti Donatui Bielkauskui ir Samantai Pinaitytei  1

Laukdama Velykų biblioteka pasipuošė šiaudinių sodų ekspozicija

Laukdama Velykų biblioteka pasipuošė šiaudinių sodų ekspozicija  0

Dailės olimpiados dalyvių paroda

Dailės olimpiados dalyvių darbų paroda „Laisvas kaip paukštis“  0

Autoriai po parodos atidarymo

Bibliotekoje – iš liepsnų gimę paukščiai  1

Nominacijų vakare „Vanduo“ pagerbti K. Glinskio teatro aktoriai, draugai ir rėmėjai

Nominacijų vakare „Vanduo“ pagerbti K. Glinskio teatro aktoriai, draugai ir rėmėjai  0

K. Glinskio teatro sukakčiai – ypatingas spektaklis

K. Glinskio teatro sukakčiai – ypatingas spektaklis  0

Kviečia Teatro nominacijų vakaras „Vanduo“

Kviečia Teatro nominacijų vakaras „Vanduo“  0

Pažvelgti į mėnulio veidą

Pažvelgti į mėnulio veidą  0

Apie poeziją – poetų žodžiais

Apie poeziją – poetų žodžiais  0

Kovo 11-sios žygis į Antkalniškių piliakalnį priminė praeitį

Kovo 11-sios žygis į Antkalniškių piliakalnį priminė praeitį  0

Mūsų partneriai