Pažvelgti į mėnulio veidą

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Kovo 22 dieną Jurbarko kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Vaivorykštė“ savo gerbėjams pristatys naujausio spektaklio premjerą – S. Smirnovos „Mėnulis turi veidą“. Tradiciškai artėjant Tarptautinei teatro dienai rodomas spektaklis šį kartą skirtas daug retesnei, vieną vienintelį kartą tepasitaikančiai progai – „Vaivorykštės“ 40-mečiui. Apie ilgą ir įdomų šio išskirtinio teatro kelią skaitytojams papasakosime kultūros ir gyvosios istorijos žurnalo „Jurbarko laikas“ naujame numeryje, pasirodysiančiame balandžio pradžioje. O šiandien – apie naująjį spektaklį, nes kaip tik dėl to pirmadienį apsilankėme „Vaivorykštės“ repeticijoje Jurbarko kultūros centro didžiojoje scenoje.

„Pagaliau, pagaliau, – džiaugiasi „Vaivorykštės“ vadovė Birutė Šneiderienė. – Pagaliau „Vaivorykštė“ sugrįžo į tikrą teatro sceną. Juk kai kuriems šios grupės vaikams, netgi suvaidinus keliuose spektakliuose, taip ir nebuvo progos išeiti į ją. Ir iš teatro jie, baigę mokyklą, išėjo tyliai, be įprastinių palydų“.

Pjesę sukūrė bendraamžė

Bet tai jau praeitis. O dabar prieš akis tikra scena ir, kaip visada, tikras spektaklis. „Mėnulis turi veidą“ – neabejotinai drama. Tokia, kokią taip mėgsta „Vaivorykštės“ teatro aktoriai ir šio teatro gerbėjai. Apie ką ji? Apie tai, kas svarbu paaugliui, skausmingai ieškančiam savo vietos pasaulyje ir besistengiančiam išsaugoti savąją esybę – tokią, kokia ji yra ir kokia labai dažnai būna nepriimtina ne tik bendraamžiams ir mokytojams, bet ir tiems, kieno besąlygiškos meilės taip trokštama – tėvams.

Ši drama apie nenorą prisitaikyti prie sistemos, apie savęs teigimą, apie skausmą ir prievartą, kurie neretai lydi drastiškus pasirinkimus. Apie pražūtingą naivumą. Apie skausmingai dūžtančias iliuzijas. Ir, žinoma, apie meilės troškimą ir jos gydančią galią.

Beje, pjesę „Mėnulis turi veidą“ parašė tuometinė Ignalinos gimnazistė Simona Smirnova, vėliau tapusi žinoma kompozitore, džiazo vokaliste ir kanklininke. 2007 metais ši pjesė jos autorei užtikrino pirmąją vietą respublikiniame Jaunųjų dramaturgų konkurse, organizuotame Panevėžio J. Miltinio vidurinės mokyklos.

Teatras neduoda atsakymų, jis kelia klausimus

Įdomu žiūrėti, kaip atsakingai ir įtikinamai jaunieji aktoriai bando pagrįsti bei įkūnyti savuosius personažus. Kai kurie personažai, ypač suaugusieji – motina ir mokytojos, atrodo netgi kiek groteskiški, bedvasiai, panašesni į kaukes ar į robotus nei į gyvus žmones. Ne vienas suaugęs, pamatęs spektaklį, suabejos – nejaugi mes taip ir atrodome savo vaikams ar mokiniams? Vis dėlto, matyt, taip. Juk jaunas žmogus, ieškantis pagalbos ir kaskart atsimušantis lyg į sieną, vargu ar ieškos pateisinimų, bandys suprasti, kad tasai suaugęs gal yra pavargęs, gal pats užspaustas sistemos, o gal jį kažkada taip pat skriaudė tėvai ar bendraamžiai.

„Teatras neturi pateikti atsakymų, – teigia jaunieji aktoriai, – jis tik užduoda klausimus. O atsakymus, kiekvienas savus, randa pats žiūrovas.“

Panašiai jie atsako ir į klausimą, ar tokios pjesės, kaip kartais baiminamasi, neskatina smurto ar patyčių. Tačiau vaivorykštukų manymu yra priešingai – pamačius kaip skaudžiai fizinis ar psichologinis smurtas veikia jo aukas, kokias baisias pasekmes jis gali sukelti, netgi skriaudikai turėtų susimąstyti. O ir patys aktoriai, scenoje pergyvenę juodžiausius gyvenimo scenarijus, sako, kad niekada nenorėtų jų pakartoti realiame gyvenime.

Dramas vaidinti įdomiau

Ši „Vaivorykštės“ grupė, kaip sako pati vadovė, „karantininė“ – į teatrą susirinkusi 2020 metais ir vėliau. 2020 metais grupės vyresnieji pastatė komediją „Angelas“, 2021 metais jaunesnieji – absurdo komediją „Uždarų durų naktis“, keletas iš šios grupės vaidino ir 2022 metais sukurtame spektaklyje „Heroinas“, o dauguma – 2023 metais pastatytame „Pabėgime į Akropolį“. Paklausti, ką labiau patinka vaidinti, komedijas ar dramas, visi vienbalsiai sutinka, kad dramas vaidinti daug įdomiau, o pasinerti į žiaurius ir skausmingus jų herojų išgyvenimus – patikimas būdas geriau suprasti ne tik aplinkinius, bet ir save.

Spektaklyje vaidina didelė Jurbarko gimnazistų grupė, ir kiekvienas savo vaidmenį kuria vis kitaip, savotiškai, tačiau įdomiai ir įtikinamai. Vis dėlto norėtųsi išskirti vieną aktorę – pagrindinę heroję Eglę vaidinančią Donatą Čyžaitę. Donata scenoje ne naujokė, iki tol ji jau vaidino dviejuose „Vaivorykštės“ spektakliuose, o dabar jos kuriamas jautrios, trapios, meniškos ir aplinkinių nesuprastos Eglės vaidmuo tiesiog sukrečia natūralumu, organiškumu ir tuo, kad jame nesimato nė mažiausios kruopelytės falšo. Atrodo, kad Donata scenoje ne vaidina, o gyvena. Ir šio įspūdžio nenublankina netgi repeticijos aplinka, kai veiksmas kartas nuo karto sustoja, režisierei įterpiant savo pastabas, o scena kartkartėmis netikėtai užtemsta ar nušvinta keista šviesa, nes prie spektaklio veiksmo derinasi šviesų inžinierius Gintaras Zareckas.

Birutė džiaugiasi ir buvusiais vaivorykštukais, laikas nuo laiko užsukančiais padėti režisierei. Būsimasis aktorius, studijuojantis Vilniaus kolegijoje, Matas Petraitis, LMTA II kurso teatro režisūros studentė Marija Vasiliauskaitė, fotografiją studijuojanti Akvilė Andriukaitytė, sugrįžę į Jurbarką, vis užsuka į teatrą ne tik pasikalbėti su vadove, bet ir padirbėti su dabartiniais aktoriukais, pasiūlo vienokį ar kitokį režisūrinį sprendimą, o Akvilės sukurta įspūdinga nuotrauka puošia spektaklio afišą.

Spektaklyje vaidina: Ignas Totoraitis, Kotryna Kiudytė, Diana Venskytė, Meida Babonaitė, Minėja Varaniutė, Liepa Urbaitytė, Karolina Lukaitė, Tomas Budrius, Rūta Zobielaitė, Donata Čyžaitė, Guoda Mickūnaitė, Deivina Zarankaitė, Ignas Račas, Ema Stūronaitė, Evita Vlkelytė, Kamilė Urbonaitė, Meda Kazlauskaitė, Tajus Kvedys, Airingas Povilaitis, Vesta Barboravičiūtė, Aura Tirlikaitė, Taja Meržvinskaitė, Nia Bialoglovytė.

Režisavo: Birutė Šneiderienė, Matas Petraitis, Marija Vasiliauskaitė, Akvilė Andriukaitytė.

Scenografija – Zigmo Morlenco, apšvietimas – Gintaro Zarecko.

Tad visus, kam įdomus tikras teatras, belieka pakviesti ateiti į Jurbarko kultūros centrą kovo 22 d., 18 val., ir patiems pasinerti į „Vaivorykštės“ aktorių sukurtą kitokį gyvenimą – pažvelgti į mėnulio veidą.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Dailės studijos 25-mečio paroda: apie pradžią, kelią ir viltį

Dailės studijos 25-mečio paroda: apie pradžią, kelią ir viltį  0

Pavasaris kaime

Iš pavasario nakties  0

Meškinis česnakas

Prasidėjo meškinių česnakų sezonas. Gamtos dovanas naudokime atsakingai  0

Vilkas

Ar vilkų medžioklė iš tiesų gelbsti avis?  0

Tūkstantmetė vištų Lietuvoje istorija – nuo karaliaus stalo iki kasdieninės sriubos

Tūkstantmetė vištų Lietuvoje istorija – nuo karaliaus stalo iki kasdieninės sriubos  0

Tauragės regiono dainų ir šokių šventė

Ar tolygi kultūrinė raida iš tiesų tolygi?  0

„Auksiniai scenos kryžiai“ įteikti Donatui Bielkauskui ir Samantai Pinaitytei

„Auksiniai scenos kryžiai“ įteikti Donatui Bielkauskui ir Samantai Pinaitytei  1

Laukdama Velykų biblioteka pasipuošė šiaudinių sodų ekspozicija

Laukdama Velykų biblioteka pasipuošė šiaudinių sodų ekspozicija  0

Dailės olimpiados dalyvių paroda

Dailės olimpiados dalyvių darbų paroda „Laisvas kaip paukštis“  0

Autoriai po parodos atidarymo

Bibliotekoje – iš liepsnų gimę paukščiai  1

Nominacijų vakare „Vanduo“ pagerbti K. Glinskio teatro aktoriai, draugai ir rėmėjai

Nominacijų vakare „Vanduo“ pagerbti K. Glinskio teatro aktoriai, draugai ir rėmėjai  0

K. Glinskio teatro sukakčiai – ypatingas spektaklis

K. Glinskio teatro sukakčiai – ypatingas spektaklis  0

Kviečia Teatro nominacijų vakaras „Vanduo“

Kviečia Teatro nominacijų vakaras „Vanduo“  0

Apie poeziją – poetų žodžiais

Apie poeziją – poetų žodžiais  0

Su Senosios muzikos festivalio organizatore – apie muziką, apdovanojimus ir pinigus

Su Senosios muzikos festivalio organizatore – apie muziką, apdovanojimus ir pinigus  0

Kovo 11-sios žygis į Antkalniškių piliakalnį priminė praeitį

Kovo 11-sios žygis į Antkalniškių piliakalnį priminė praeitį  0

Vilniečiai švenčia Šv. Patriko dieną

Šiandien pasaulyje minima Šv. Patriko diena. Žaliai nusidažė ir viena iš Vilniaus upių  0

Knygnešio kelias. Vaikaitės prisiminimai

Knygnešio kelias. Vaikaitės prisiminimai  0

Kafijos diena Smalininkuose 2020 m.

Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąraše – ir šiupinio šventės bei kafijos gėrimo kultūra Mažojoje Lietuvoje  0

Kauno daugiabučio bute – įkvepianti kelionė į praeitį

Kauno daugiabučio bute – įkvepianti kelionė į praeitį  0

Algirdas Sinkevičius

Viešvilės istorijos saugotojui – G. Petkevičaitės-Bitės medalis „Tarnaukite Lietuvai“  0

Tarp „Auksinių scenos kryžių“ nominantų – du iš Jurbarko kilę menininkai

Tarp „Auksinių scenos kryžių“ nominantų – du iš Jurbarko kilę menininkai  0

Mokytoja R. Šličkutė, Mantas ir Ignas

Tarp „Dainų dainelės“ laureatų – jurbarkietis  0

Veliuonos gimnazijoje – egzotiški augintiniai (gamtininko komentaras)

Veliuonos gimnazijoje – egzotiški augintiniai (gamtininko komentaras)  0

Mūsų partneriai