M. Čepulis: jeigu nebūtų erkių, mes nudvėstume iš bado

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

 

Šiltuoju metų sezonu – galvos skausmas dėl erkių. Pasigirdus siūlymams naikinti erkes privačiose valdose ir viešuosiuose žaliuosiuose plotuose, specialistai to daryti nepataria. „Visi gyviai, kurie egzistuoja, yra reikalingi. Jie ne tam egzistuoja, kad mus ėstų. Mes kartais pasitaikome jų kelyje, bet jau galime patys apsiginti, jeigu esame tokios fainos beždžionės. Kiekvienas padaras užima tam tikrą ekologinę nišą. Ne erkių mums reikia saugotis – mums pavojų kelią virusai ir bakterijos“, – LRT RADIJO laidai „Aktualus pokalbis“ pabrėžia gamtininkas Marius Čepulis. 

Įmonės nelegaliai siūlo išnaikinti erkes

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė sako, kad sulaukė žmonių kreipimųsi dėl įmonių siūlomos paslaugos privačiose valdose sunaikinti erkes.

„Šiemet į mūsų Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą kreipėsi pilietiški žmonės ir įmonės, pranešdami, kad tokia paslauga yra siūloma. Kreipėsi ir įmonės, turinčios licenciją profilaktiniam aplinkos nukenksminimui, bet nedarančios to, ko negalima daryti Lietuvoje, ir suprantančios šios paslaugos žalą tiek žmogui, tiek gamtai ir to neefektyvumą“, – teigia ji.

Pasak R. Lingienės, patikrinus įmones paaiškėjo, kad jos naudoja neautorizuotus chemikalus, kurie net nėra efektyvūs prieš erkes, o neretai – ir kenkia naminiams gyvūnams bei žmogui.

„Kolegos patikrino minėtas įmones, tai tokios paslaugos teikimo tuo metu neaptikome. Pasirodo, kad dalis įmonių teikia ir taiko neautorizuotus biocidus, todėl ta paslauga yra visiškai nelegali Lietuvoje, nes mūsų įstaiga autorizuoja biocidinius produktus ir tokiems dideliems žaliesiems plotams įteisintų biocidų nėra dėl vienos priežasties – jie nėra efektyvūs prieš erkes, labai sunku kontroliuoti jų naudojimą, jie yra pavojingi žmogui, mažiausiai pavojingi erkėms. Deja, kitiems vabzdžiams, voragyviams iš tikrųjų labai kenkia ir kenkia naminiams gyvūnams, ypač katėms“, – aiškina NVSC Vilniaus departamento direktorė.

Gydytoja epidemiologė pabrėžia, kad specialistai, siūlantys šią paslaugą, puikiai žino, kad dirba su nelegaliais chemikalais.

„Yra dviejų rūšių įmonės – vienos dirba nelegaliai ir ačiū žmonėms, kad jie tokius dalykus pastebi ir užkerta kelią. Antra, yra įmonių, kurios turi licenciją profilaktiniam aplinkos nukenksminimui ir insekticidų naudojimui, t. y. vabzdžių naikinimui. Tai nebūtinai ta įmonė turi dirbti pagal licencijos sąlygas, nes jos labai aiškiai nustato, su kuo tu turi dirbti, kokiomis sąlygomis – ten dirba profesionalai ir jie žino, kad daro negerai, jeigu naudoja medžiagas, kurios nėra įteisintos“, – dėsto ji.

Pašnekovės teigimu, tokių įmonių, teikiančių erkių naikinimo paslaugas, laukia administracinė atsakomybė, kai bus išsiaiškintos aplinkybes: „Jeigu tai pasikartos, bus kreipiamasi į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą dėl licencijos sustabdymo arba panaikinimo. Bet dėmesys joms yra labai didelis.“

Kenkia naminiams gyvūnams ir žmogui, o erkės – labiausiai atsparios

Gamtininkas M. Čepulis teigia, kad plataus profilio preparatai naikina ne tik erkes, bet ir pievoje esančius vabzdžius bei voragyvius.

„Tai yra plataus profilio preparatai – jie veikia viską. Žmonės, kurie turi pievą ir įsivaizduoja, kad nori turėti gamtos šalia, tai kokio velnio reikia tą gamtą išnaikinti? Kai išnaikini erkes, išnaikini voragyvius, vabzdžius, paukščius. O erkės ateina iš naujo – jos nuolat migruoja, negyvena sklypuose, jos ateina su paukščiais ir graužikais. Tą pačią sekundę, kai išpurški, ateina naujos. Prasmės purkšti visiškai nėra. Be to, paveikiamos erkės, kurios sėdi ant augalų, o jeigu pievelė visiškai nuskusta, tai kur jos ten sėdės“, – aiškina jis.

M. Čepulis pabrėžia, kad erkes ėda voragyviai, kurie dėl naudojamų cheminių preparatų taip pat žūva.

„Jeigu preparatai veikia voragyvius, tai visi vorai žus, bet jie ryja erkes, tai mes išžudome gyvūnus, kurie ir taip natūraliai ėda erkes. Gamta ir taip puikiai susitvarko“, – dėsto gamtininkas.

Anot jo, erkių saugotis verta, tačiau naikinti – jokiu būdu negalima. Gamtininkas priduria, kad ekologinėje sistemoje kiekvienas gyvis yra svarbus.

„Jeigu nebūtų erkių, mes nudvėstume iš bado tikrąja to žodžio prasme. Erkės žemėje skaido mirusius augalus, juos paverčia maistu gyviems augalams. Nebūtų uodų – būtų katastrofa, nebūtų bičių, vandens gyvūnų, neliktų žuvų, Kuršių marios būtų tuščios“, – teigia M. Čepulis.

Svarbu pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

Kaip sako NVSC Vilniaus departamento direktorė, žaliųjų plotų purškimai biocidiniais produktais baigėsi tada, kai buvo nustatyta jų žala žmogui.

„Jeigu NVSC neturi informacijos ir pats nėra autorizavęs biocidinių produktų, tai reiškia, kad Europoje tokių produktų, leidžiančių purkšti žaliuosius plotus, nėra autorizuota. Tie purškimai baigėsi tada, kai buvo nustatyta, kad tai be galo kenkia žmogui, nariuotakojams vabzdžiams, o mažiausiai – erkėms“, – aiškina pašnekovė.

Nors Lietuvoje didelė dalis erkių platina erkinį encefalitą, R. Lingienė pabrėžia skiepų nuo šios virusinės ligos efektyvumą.

„Pačios erkės nėra pavojingos, jų net įkandimas nėra skausmingas, nes seilėse yra anestezuojančių medžiagų. Bėda ta, kad jos platina erkinį encefalitą ir Laimo ligą. Jos pačios nesukelia, bet jose esantys mikroorganizmai platina. Lietuvoje erkės yra plačiai užsikrėtusios erkiniu encefalitu, bet gera žinia ta, kad yra skiepai“, – sako ji.

Vasarą daug laiko praleidžiant gamtoje, gydytoja epidemiologė pataria rengtis šviesiais drabužiais, o grįžus – apžiūrėti save.

„Yra cheminių produktų, skirtų erkėms atbaidyti, jie yra efektyvūs. Erkėms nepatinka nupjauta pieva, krūmų genėjimas. Jeigu einame į gamtą, reikia apsirengti šviesiais drabužiais ilgomis rankovėmis. Kuo greičiau aptikus erkę ant kūno ją ištrauksime, tuo mažiau šansų, kad jinai mus užkrės. Kai kurie specialistai pataria išsitirti ištrauktą erkę – tai nėra jokios prasmės to daryti“, – teigia NVSC Vilniaus departamento direktorė.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Jurbarko Ragainė

Jurbarko Ragainės legendos – išmonė ar šiurpios realybės atspindys?  0

Saleziečių vienuolynas Pilies I kaime

Saleziečių Vytėnai – trumpai švytėjęs dvasios ir kultūros židinys  0

Madagaskaro tarakonas

Netikėtas svajonės apie Madagaskarą išsipildymas  0

Paroda „Savistabos genezė“ užbaigti dailės studijos jubiliejiniai metai

Paroda „Savistabos genezė“ užbaigti dailės studijos jubiliejiniai metai  0

Gruodiška Viešvilė... 2024.12.15.

2024 metai Lietuvoje buvo šilčiausi per visą meteorologinių stebėjimų istoriją  0

Paskui tarsi šuniukas sekioja vėžlys

Paskui tarsi šuniukas sekioja vėžlys  0

Senosios Advento tradicijos: nuo vainiko iki šeškaturgio

Senosios Advento tradicijos: nuo vainiko iki šeškaturgio  0

Filmo stop kadras

Valdovų rūmuose – dokumentinio filmo „Jonas Žemaitis-Vytautas. Paskutinis noras“ premjera  0

Z. Toliušis. Kelionė į Jurbarką ir Girdžius

Z. Toliušis. Kelionė į Jurbarką ir Girdžius  0

Girdžiai tarpukariu

Z. Toliušis. Kelionė į Girdžius  0

Vėlinės. Jurbarko kapinės

Visų mirusiųjų dienos pamąstymai  0

Jurbarko senosios kapinės

Helovinas ar Vėlinės – rinktis (ne)būtina  0

Jurbarko krašto muziejuje veikia kryždirbiui, kanklių meistrui Pranui Puišiui atminti skirta paroda

Jurbarko krašto muziejuje veikia kryždirbiui, kanklių meistrui Pranui Puišiui atminti skirta paroda  0

Koplytstulpis Jurbarko klebonui, XVI a istorikui Motiejui Strijkovskiui atminti

Koplytstulpis Jurbarko klebonui, XVI a istorikui Motiejui Strijkovskiui atminti  0

Renginio akimirka

Senovės miglose gimęs Seredžius kviečia istorijos mylėtojus  0

Paskaita apie krašto istoriją – 33 metrų aukštyje

Paskaita apie krašto istoriją – 33 metrų aukštyje  0

Buvusios valstybinės sienos griovys

Apie griovį Karšuvos girioje  0

Baltijos jūros diena

Baltijos jūros diena  0

Jurbarko evangelikų liuteronų bažnyčia. Kertinį akmenį šventina vyskupas Jonas Kalvanas

Jurbarko Kristijono Donelaičio evangelikų liuteronų bažnyčiai – 30  2

Baltijos kelias

Baltijos kelias – legenda tampanti istorija  0

Šv. Roko kapas Venecijoje

Šv. Rokas, Pjūties pabaiga  0

Tauragės regiono dainų šventė Jurbarke 2024 m.

Dainų šventės Jurbarko krašte: antrą šimtmetį skaičiuojanti tradicija  0

Išgirskite apie laikus, kai Jurbarką valdė karalienė Bona

Išgirskite apie laikus, kai Jurbarką valdė karalienė Bona  0

Artėja didžioji Jurbarko krašto šventė. Skelbiame programą

Artėja didžioji Jurbarko krašto šventė. Skelbiame programą  0

Mūsų partneriai