Išrinktas 2024 metų vaistinis augalas
2024 metų vaistiniu augalu išrinkta mažalapė liepa (Tilia cordata Mill) – gydantis, medingas ir aromatingas medis, kurio žiedynai su žiedynlapiais vartojami lengviems nervinės įtampos ir peršalimo ligų simptomams šalinti.
Metų augalą rinko ekspertai ir visuomenė
Kaip teigia „Vaistinio augalo 2024“ rinkimų komisijos pirmininkė, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo mokslininkė prof. Ona Ragažinskienė, iš viso buvo pasiūlytas 60 vaistinių augalų sąrašas, už kuriuos visuomenė galėjo balsuoti viešoje apklausoje, o galutinį rezultatą lėmė susumuoti
Iš Lietuvos universitetų (VDU, LSMU, KTU) ir farmacijos kompanijų mokslininkų bei specialistų sudaryta komisija rezultatus vertino pagal šiuos kriterijus:
- Lietuvoje paplitę ir auginami, visuomenei gerai žinomi ir dažnai vartojami perspektyvūs vaistiniai, prieskoniniai (aromatiniai) augalai;
- kokybiška, saugi ir veiksminga vaistinė augalinė žaliava bei iš jos pagaminti preparatai ir jų poveikis žmogaus organizmui, pagrįstas moksliniais tyrimais.
Į finalą pateko penki vaistiniai augalai:
- mažalapė liepa (Tilia cordata Mill),
- siauralapis gaurometis (Epilobium angustifolium L.),
- meškinis česnakas (Allium ursinum L.),
- paprastasis kmynas (Carum carvi L.),
- paprastoji avietė (Rubus idaeus L.).
„Vaistinio augalo 2024“ rinkimų nugalėtoja tapo mažalapė liepa, surinkusi 71 proc. balsų.
Liepa: gydantis, medingas ir aromatingas augalas
Vaistinė augalinė žaliava: liepų žiedynai su žiedynlapiais.
Lietuvoje auga mažalapės (Tilia cordata Mill.) ir didžialapės (Tilia platyphyllos Scop.) liepos. Tai vaistiniai augalai, iš kurių gaunama vaistinė augalinė žaliava.
Įspėjimas! Liepų žiedų negalima ruošti užteršto dirvožemio ir oro sąlygomis.
Liepų žiedynuose kaupiasi flavonoidai – kvercetino glikozidai: rutinas, hiperozidas, kvercitrinas, izokvercitrinas, kempferolio glikozidas – astragalinas; gleivės (10,0 %), leukoantocianidinai; kavos, p-kumaro ir chlorogeno rūgštys; eterinis aliejus (0,02 %) (dominuojantys komponentai: farnezolis, farnezilacetatas, geraniolis, geranilacetatas, eugenolis); karotinas, askorbo rūgštis, raugai, polisacharidai, mineralinės medžiagos.
Mažalapė liepa ypač naudojama medicinos praktikoje Europoje, Šiaurės Amerikoje.
Liepų žiedų preparatai, vartojami per burną, naudojami lengviems nervinės įtampos ir peršalimo ligų simptomams šalinti.
Liepų žiedų vandeninis užpilas išoriškai naudojamas burnos ertmei skalauti, sergant gleivinės uždegimu, angina, stomatitu, gingvitu.
Liepų žiedų arbata Austrijos tradicinėje medicinoje naudojama kvėpavimo takų ligų ir gripo gydymui. Kitų šalių tradicinėje medicinoje „liepžiedžių“ arbatas vartoja lėtinio kosulio, mažakraujystės, inkstų ir šlapimo pūslės ligų gydymui.
Išoriškai koncentruotu liepų žiedų ir lapų nuoviru arba kompresais malšinami sąnarių ir podagros skausmai, ruošiamos aromatinės–higieninės vonios.
Šis nuoviras drėkina ir švelnina veido odą, mažina raukšles bei stiprina plaukų šaknis.
Šviežių liepų pumpurų ir lapų sutrinta masė naudojama odos žaizdų ir nudegimų gydymui.
Liepų žiedų preparatų nerekomenduojama naudoti:
- nėščiosioms ir kūdikius maitinančioms moterims;
- asmenims, sergantiems širdies ir kraujotakos sistemos ligomis.
Kitos naudojimo sritys
Tai maistinis ir medingas augalas: liepų žiedais aromatizuojami balzamai ir trauktinės.
O per žydėjimo laikotarpį iš vieno brandaus medžio liepų žiedų surenkamo nektaro kiekis prilygsta vieno hektaro plote augančių grikių žiedynų nektarui.
Cryptocurrency Recovery Expert for Hire — Consult Century Web Recovery. Century Web Recovery can hel...
Prie Smalininkų – avarija, yra sužeistų