Trečiąją balandžio savaitę minėsime šias atmintinas dienas

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Balandžio 15-oji – Pasaulio kultūros diena. 1935 m. balandžio 15 d. Vašingtone JAV prezidentas F. D. Ruzveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų ir istorinių paminklų išsaugojimo. Dabar ši diena paskelbta Pasaulio kultūros diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūrines vertybes. Kadaise įvairių šalių kultūros paminklus nuniokojo karai, o ir dabar ne visi žmonės suvokia jų vertę ir neretai nesusimąstydami gadina.

Balandžio 17-oji – Lietuvos energetikų diena. Elektros reiškiniai Lietuvoje pradėti tyrinėti dar XVIII a. 1753 m. Vilniuje buvo pademonstruotos elektros mašinos, pagamintos pagal Vilniaus universiteto matematikos prof. T. Žebrausko (1714-1758) projektą, įskėlusios kibirkštis – mikrožaibą. Pirmoji elektrinė Lietuvoje pastatyta Rietave (Plungės raj.), kunigaikščių Oginskių dvare, būtent ten 1892 m. balandžio 17 d. įsižiebė pirmoji elektros lemputė. Jurbarke pirmoji elektrinė atsirado 1903 m., kai kunigaikštis Vasilčikovas prie Mituvos pastatydino didelį vandens malūną, kuriame AEG firmos Rygos filialas sumontavo nuolatinės srovės 15kW galingumo 110 V dinamos mašiną. Iš elektrinės iki rūmų dabartiniame Dvaro parke buvo nutiesta 110 V magistralinė oro linija, prie kurios be dvaro rūmų buvo prijungti flygeliai (oficinos), cerkvė, kontora (dabar V. Grybo memorialinis muziejus) ir gyvenamąjį namą (dabar Lelijų g. 11), kuriame gyveno dvaro valdytojas, buhalteris, malūno vedėjas ir mechanikas su šeimomis.

Pirmoji elektros lemputė Jurbarke įsižiebė 1903 m. kunigaikščio Vasilčikovo dvaro rūmuose. A. Puidokaitės archyvo nuotr.

Balandžio 17-oji – Pasaulinė hemofilijos diena. Ji skirti informuoti visuomenę apie kraujo krešėjimo ligą - hemofiliją, gerinti sergančiųjų šia liga gyvenimo kokybę, skatinti juos gyventi pilnavertį gyvenimą. Hemofilija yra reta paveldima kraujo liga, kai kraujas nekreša arba kreša labai sunkiai. Sergančiojo organizmas negamina krešėjimą lemiančio baltymo, todėl net ir nesunkiai susižeidęs žmogus gali netekti daug kraujo. Dar neseniai ši liga laikyta itin pavojinga, dabar gali būti veiksmingai kontroliuojama. Hemofilija yra nepagydoma liga, ja serga tik berniukai ir vyrai. Moterys yra tik geno nešiotojos. Pasaulyje šia liga serga apie 400 tūkstančių žmonių.

Balandžio 17-ąją šiais metais bus minima Sekretorės (biuro administratoriaus) diena, kuri švenčiama trečiąjį balandžio trečiadienį. Sekretorė – darbuotoja, tvarkanti įstaigos raštus, talkinanti įstaigos direktoriui ar skyriaus vadovui, organizuojanti susitikimus. Dažniausiai šios profesijos atstovės yra moterys. Žodžio „sekretorius“ pirminė reikšmė – „asmuo, saugantis paslaptis“ (lot. sercretus – „slaptas, paslėptas“). Sekretorė dažniausiai iš tiesų žino visas direktoriaus paslaptis. Neretai jai tenka ir pameluoti, kad direktoriaus nėra vietoje ar direktoriui paprašius dėl kokios nors priežasties nukelti susitikimą. 1952 m. Amerikos verslininkas Haris F. Klemfusas savo įmonėje įsteigė Sekretorės dieną. Tokios šventės metu visos jo įmonės moterys būdavo išvaduojamos nuo varginančio rutininio darbo. Ši šventė po truputį paplito visame pasaulyje ir net tapo Administratorių profesine švente.

Balandžio 18-oji – Tarptautinė paminklų apsaugos diena, kurią paskelbė Tarptautinės tarybos paminklosaugos ir žymių istorinių vietų klausimais (IKOMOS) asamblėja, veikianti prie UNESCO. Šventė minima nuo 1984 m. Šią dieną visame pasaulyje skatinama pagerbti reikšmingus kultūrinius paminklus, atrestauruoti griūvančius, suirusius paminklus.

Balandžio 18-oji – Pasaulinė radijo mėgėjų diena. 1925 m. balandžio 18 d. Paryžiuje buvo įkurta tarptautinė radijo mėgėjų sąjunga, todėl ši data pasirinkta minėti Pasaulinei radijo mėgėjų dienai. Kas tie radijo mėgėjai? Radijo mėgėju galėtume laikyti kiekvieną, kuris mėgsta klausytis radijo stočių. Tačiau tikrieji radijo mėgėjai yra tie, kurie, turėdami specialias radijo ryšio priemones, užmezga ryšius tarpusavyje tarp tokių pat radijo mėgėjų, esančių visame pasaulyje. Pasaulyje tokių yra keletas milijonų, Lietuvoje – apie 800 oficialių radijo mėgėjų, kurie yra įkūrę Lietuvos radijo mėgėjų draugiją.

Įdomu. 1930 m. balandžio 18 d. BBC naujienų tarnyba vietoje vakaro žinių paskelbė „šiandien nėra naujienų“ ir visą žinioms skirtą laiką grojo muziką.

Balandžio 20-oji – Kinų] kalbos diena. Jungtinių tautų organizacija (JTO) paskelbė balandžio 20-ąją Tarptautine kinų kalbos diena. Kinų kalba – viena iš šešių JTO oficialių kalbų. Nors dažnai kalbama apie vieną kinų kalbą, iš tiesų jos variantų gausa primena romanų kalbų įvairovę. Tačiau visos tarmės vartoja tą pačią bendrinę rašomąją kalbą. Kinų kalba yra gimtoji maždaug penktadaliui pasaulio gyventojų.

Šiais metais balandžio 20-ąją minima Pasaulinė cirko diena, kuri nuo 2008 m. Europos cirkų asociacijos (ECA) iniciatyva pažymima kasmet trečiąjį balandžio šeštadienį. Ji skirta atkreipti visuomenės ir valdžios įstaigų dėmesį į cirko meną ir jo reikšmę. Pirmieji cirko pasirodymai siejami su antikos laikais, kai Romos stadionuose vykdavo įspūdingi teatrališki ir akrobatiniai renginiai. Europoje pirmasis cirkas buvo įkurtas XVII. pabaigoje Londone – Astlio amfiteatras. Jo įkūrėjas anglas Filipas Astlis laikomas šiuolaikinio cirko tėvu. Lietuvoje cirko elementų nuo seno buvo liaudies šventėse. Buvo populiarūs buvo įvairūs klounai, mimai, akrobatai, gyvulių dresuotojai.

Įdomu. 570 m. balandžio 20 d. gimė Mahometas, islamo pradininkas, musulmonų laikomas paskutiniuoju iš pranašų, per kurį Alachas perdavė Koraną.

Jungtinės Tautos balandžio 21-ąją paskelbė Pasauline kūrybiškumo ir inovacijų diena. Ši diena skirta didinti supratimą apie kūrybiškumo ir inovacijų vaidmenį visais žmogaus vystymosi aspektais, skatinti žmones ugdyti kūrybiškumą, mokytis kūrybiškai mąstyti, ieškoti nestandartinių sprendimų. Nėra vieno apibrėžimo, kas yra kūrybiškumas, tačiau plačiąja prasme jis yra būdingas kiekvienai profesijai, tai kitoks, nestandartinis požiūris į gyvenimą, išskiriantis žmogų iš kitų. Be kūrybiškumo neįmanomi mokslo atradimai, inovacijos ir pažanga.

Įdomu

Pasak legendos, 753 m. pr. m. e. balandžio 21 d. Romulas, nužudęs savo dvynį brolį Remą, įkūrė Romą ir tapo jos pirmuoju karaliumi.

1960 m. balandžio 21 d. per 41 mėnesį pastatytas Brazilijos miestas inauguruotas kaip Brazilijos sostinė, pakeitusi Rio de Žaneirą.

Brazilijos sostinė Brazilija – dykynėje iškilęs dirbtinis miestas. M. R. Duran Ortiz nuotr.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje minėsime daugybę atmintinų datų

Balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje minėsime daugybę atmintinų datų  0

Jurbarko ligoninė

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 29 d.  0

„Pavasario“ draugijos šventė Jurbarke apie 1930 m. Kalba prof. P. Dovydaitis

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 27 d.  0

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 26 d.

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 26 d.  0

Balandžio 26-osios „Mūsų laike“ skaitykite

Balandžio 26-osios „Mūsų laike“ skaitykite  0

Šv. Morkus, Daržų diena

Šv. Morkus, Daržų diena  0

Jurbarko kapinių vartai

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 25 d.  0

Jurbarko „skraidantis“ keltas. XX a. 4 deš.

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 24 d.  0

Medžių sodinimo šventė 1933 m.

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 23 d.  0

Po spektaklio

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 22 d.  0

Balandžio 24-oji – Šuns diena

Ketvirtąją balandžio savaitę minėsime  0

Medžių sodinimo šventė

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 19 d.  0

Balandžio 19-osios „Mūsų laike“ skaitykite

Balandžio 19-osios „Mūsų laike“ skaitykite  0

Žiemos žemės ūkio mokyklos mokiniai 1934 m.

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 18 d.  0

Kauno gatvė Jurbarke

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 17 d.  0

„Vyčių“ draugijos orkestras

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 16 d.  0

Senoji sinagoga

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 15 d.  0

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 14 d.

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 14 d.  0

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 13 d.

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 13 d.  0

Jurbarko paštininkai 1930 m.

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 12 d.  1

Balandžio 12-osios „Mūsų laike“ skaitykite

Balandžio 12-osios „Mūsų laike“ skaitykite  1

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 11 d.

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 11 d.  0

Potvynis Jurbarke

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 10 d.  0

Kauno gatvė Jurbarke

Tarpukario Jurbarko gyvenimo trupinėliai. Balandžio 9 d.  0

Mūsų partneriai