Veliuonoje apsigyvenusio Klemenso gyvenimo meilė – dekoratyviniai paukščiai

   
Straipsnis  2 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Veliuoniškiai Klemensą Sakavičių jau seniai pažįsta kaip puikų floristinių puokščių ir dekoracijų kūrėją, tačiau ne mažiau įdomus ir dar vienas jo hobis – dekoratyvinių paukščių auginimas. Prieš dešimtmetį į Veliuoną atsikraustęs Klemensas šiuo pomėgiu užsikrėtė dar vaikystėje, gyvendamas Kauno senamiestyje. Jau tada namų kieme bėgiodavo mažos vištytės, kuriomis jis, būdamas vaikas, rūpindavosi. Čia ir užgimė viso gyvenimo meilė paukščiams, kurių šiandien Klemenso Sakavičiaus kieme suskaičiuoti nėra paprasta – 11 rūšių fazanų, 4 porūšiai povų, antys, vištytės ir kiti sparnuočiai vaikštinėja aptvaruose, savo skardžiais balsais sveikindami šeimininką ir svečius. Pastarieji išgirdę triukšmą dažniausiai leidžiasi nuo piliakalnio tiesiai žemyn – į Klemenso kiemą, prašydami parodyti, kokį lobyną šis čia turi.

Klemensas juokiasi, kad pas jį lengvai prašalaičiai nepatenka – įsirengė tvorą ir tik paskambinus telefonu, atidaro vartus. Bet kas nežino šio veiklaus veliuoniškio numerio – turistai pasiklausinėja aplinkinių ir turi. Klemensas yra aktyvus Veliuonos bendruomenės narys, priklausantis tarybai. Žvitrus, nenusakomo amžiaus, barzdelę pasipustęs veliuoniškis bet kuriam svečiui įdomus pašnekovas. Jis ir miškininkas, ir floristas, ir paukščių augintojas. O prie viso to – dar ir slaugytojas. Vyriškis šešerius metus slaugė ant patalo gulinčią  mamą, o jai iškeliavus anapilin jau pusantrų metų gyvena vienas kartu su savo pulku paukščių, trimis šunimis ir pulkeliu kačių.

Myli Klemensas ne tik savo gyvūnus, bet ir gamtą. Vyriškis jaunystėje baigė technikumą, įgijo miškininko profesiją, bet pagal specialybę dirbo neilgai. „Po mokslų dirbau girininko pavaduotoju, bet nepatiko. Man buvo gaila kirsti medžius, tiesiog negalėjau to daryti. Nenorėjau ir automobilio mokytis vairuoti. Ne prie širdies man tokios veiklos. O kai dirbi tokį darbą pėsčias nepabėgiosi. Norėjau įsidarbinti medelyne, bet tais laikais nebuvo vietos, tai tiesiog palikau viską. Įsidarbinau prekyboje, sandėlio vedėju“, – pasakoja Klemensas.

Nors girininkijoje nedirbo, miško iš širdies neišmetė. Dvidešimt metų pragyveno prie Purviškių kryžkelės, šalia Seredžiaus. Vidury miško. „Su mama gyvenau. Ūkiškai vertėmės, kiaulės, karvės. Prie gyvūnų visada buvau linkęs“, – vėl prisimena Klemensas, mintimis nuklysdamas į dar tolesnę praeitį, vaikystės metus. Kaune gyveno ir jo močiutė. Senamiestyje, bet pati buvo kilusi iš kaimo. „Močiutė turėjo mažą kiemelį ir augino vištas. Pas mus tie kiemai senamiestyje buvo uždari, kiekvienas turėdavome teritoriją, lauko sandėliukus. Aš laikiau mažytes, dekoratyvines vištytes. Va, tokias kaip šios“, – rodo į aptvare bėgiojančias vištaites Klemensas.

Klemensas 27-erius metus gyveno Kaune, bet tokiame didmiesčio kampelyje, kuris jam atrodė panašesnis į kaimą nei į miestą.  Veliuonoje, priešais piliakalnį, jis įsikūrė prieš dešimtmetį. Nusipirko sodybėlę, apsitvarkė ir jaučiasi laimingas. „Labai patiko šitas vaizdas į kalną. Pamačiau šią vietą ir įsimylėjau, šitoks grožis. Sėdi kieme ir širdis džiaugiasi“, – atvirauja Klemensas.

Visus paukščius, kurie laikomi jo paties rankomis įrengtuose aptvaruose jis susipirko atsikraustęs į Veliuoną. Tiksliau, vienus pirko, kitus išmainė, dar kitus išperino. Čia jau kolekcionierių komercinės paslaptys. Apie kainas Klemensas nekalba. „Savotiškai visi brangūs. Visus juos vienodai myliu ir man jie vienodai lygūs.  Jeigu būčiau milijonierius, pas mane būtų ne 11 rūšių, o trys šimtai. Tiek daugmaž rūšių fazanų ir yra“, – šypsosi veliuoniškis.

Prasitaria, kad tokį būrį paukščių išlaikyti, kai neturi darbo, o pensija dar tik už poros metų – nėra lengva. „Geri žmonės padeda“, – šypsosi paukščių augintojas. Vienas jų, girininkas, priglaudė būrelį žąsų. Jos vaikščiodavusios kieme neaptvertos ir ėmė gaišti. Paukščių augintojas įtaria, kad ne visiems jo sparnuočiai įtinka, todėl norėdamas juos apsaugoti, dalį išvežė.

Dekoratyviniai paukščiai praktinės naudos neduoda – jie skirti grožiui. Gal tik dekoratyvinės vištytės kiek buityje praverčia. Jų kiaušinukai tinka maistui. „Auginu paukščius dėl grožio. Čia mano hobis. Jei koks turistas, svečias nori, papasakoju, bet neuždarbiauju. Jei paremia pašarais ar kažkuo, labai džiaugiuosi, esu dėkingas“, – atvirauja kiemo šeimininkas.

Rodydamas aptvaruose vaikštinėjančius spalvingus gražuolius, Klemensas gali apie kiekvieną jų papasakoti daugiau, nei per gamtos pažinimo pamoką. Vyriškis domisi gamtine literatūra, skaito, susirašinėja su bendraminčiais, kolekcionieriais.

„Karališki, deimantiniai, auksiniai, sidabriniai, svaino, levisai, poviniai fazanai. Mandarininės antys. Deimantinis fazanas. Smaragdinis povas. Va, dar vienas gražuolis – auksinio fazano atmaina, bananinis fazanas. Patobulinta papūga“, – juokauja Klemensas. Visų paukščių, kurių vardus mini, nespėjame gaudyti akimis. Šie ne tik gražūs, bet ir labai greiti. „Vienas man vis ant galvos taikosi užlėkti. Laisvėje jie negyventų, išplasnotų“, – aiškina paukščių augintojas. 

Jis pats ne tik įsirengė aptvarus, įmantriai panaudojo visas vietas paukštidėms, bet ir prisodino gėlynų, įsirengė miniatiūrinį baseinėlį. Augalų jam prireikia ne tik akims paganyti, bet ir puokštėms, kuriomis jis puošia Veliuonoje vykstančias šventes, bažnyčią.

„Nuo vaikystės mano puokštės būdavo išskirtinės. Mokinys kai buvau, į Maskvą mano puokštės nukeliavo, gavo apdovanojimą“, – prisimena Klemensas. Dabar apie jo floristinius nuopelnus Veliuonos bendruomenei, kultūros centrui kalba ant sienos iškabintos padėkos, garbės raštai.

„Verslo jokio nedarau, bet žmonės pamato, pasidžiaugia, dėkoja. Štai sėdžiu pavėsinėje, klausausi savo paukščiukų. Ko daugiau laimei bereikia“, – patikina Klemensas. Turbūt, kad nieko, bet paukščiukams parama būtų neprošal. Čia jau ne veliuoniškio, o mūsų mintys. Kas žino, gal koks geradaris įvertins Klemenso triūsą ir grūdais ar kitais pašarais draugiškai pasidalins.   

Rekomenduojami video:
Straipsnis  2 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Justina su KIGSA prezidente Jolanta Mačiuliene

Grožio specialistė iš Jurbarko puikiai pasirodė „Metų kirpėjo“ konkurse (nuotraukos)  0

Vydūnas

Vydūnas  0

Į paskutinę kelionę išlydėtas Jurbarko krašto šviesuolis Justinas Stonys (nuotraukos)

Į paskutinę kelionę išlydėtas Jurbarko krašto šviesuolis Justinas Stonys (nuotraukos)  0

Amžinybėn iškeliavo Senovinės technikos muziejaus šeimininkas Justinas Stonys

Amžinybėn iškeliavo Senovinės technikos muziejaus šeimininkas Justinas Stonys  0

Juozas Banaitis. Kelionė į kalną?

Juozas Banaitis. Kelionė į kalną?  1

Ukrainos karys Jurbarke apie baisius prisiminimus, ateities viltis ir antrąją tėvynę

Ukrainos karys Jurbarke apie baisius prisiminimus, ateities viltis ir antrąją tėvynę  0

Pasveikintas Tamošių kaimo šimtametis visiems linki Dievo palaimos

Pasveikintas Tamošių kaimo šimtametis visiems linki Dievo palaimos  0

Rašytojui, vertėjui ir garsios liaudies gydytojų dinastijos pradininkui Mikalojui Godliauskui – 205

Rašytojui, vertėjui ir garsios liaudies gydytojų dinastijos pradininkui Mikalojui Godliauskui – 205  0

Teisininkui, visuomenininkui Ir žurnalistui Vladui Radzevičiui – 115

Teisininkui, visuomenininkui Ir žurnalistui Vladui Radzevičiui – 115  0

Netekome ilgametės Jurbarko rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkės Vidos Pieniutienės

Netekome ilgametės Jurbarko rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkės Vidos Pieniutienės  0

Lietuvos ambasadorius prie NATO: šalies laisvė yra vertybė, tačiau ne duotybė

Lietuvos ambasadorius prie NATO: šalies laisvė yra vertybė, tačiau ne duotybė  0

Ukrainietės rūpinasi Jurbarko ligoninės pacientais

Ukrainietės rūpinasi Jurbarko ligoninės pacientais  0

Į gyvenimą – šokio žingsniu

Į gyvenimą – šokio žingsniu  0

Audra Plepytė su JAV prezidentu Joe Bidenu.

Ambasadorė JAV Audra Plepytė: pasaulis įsitikino Lietuvos lyderyste (ambasadorės mama - iš Jurbarko krašto)  4

Jurbarko rajono savivaldybės administracijos civilinės saugos specialistas V. Gliosas gyventojams siūlo iš anksto apgalvoti savo veiksmus pavojaus atveju.

Raketos smūgis Lenkijoje privertė susimąstyti apie gyventojų saugumą  0

Tobuli santykiai: kaip tai pasiekti?

Tobuli santykiai: kaip tai pasiekti?  3

Užuojauta Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų direktoriui Sigitui Dimaičiui dėl tėčio mirties

Užuojauta Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų direktoriui Sigitui Dimaičiui dėl tėčio mirties  3

Jurbarko kirpyklos komanda, kuriai teko dirbti kartu. Vienoms ilgiau, kitoms trumpiau. 2021 metų liepos 13-ąją šios moterys pasistengė, kad Onos Biliūnienės garbinga sukaktis, nebūtų pamiršta.

Šimtametės kirpėjos Onutės ilgaamžiškumo receptas – juokauti ir mylėti  0

Apie kūrybinių dirbtuvėlių stebuklus ir jų įkūrėją Sandrą Mielkaitytę

Apie kūrybinių dirbtuvėlių stebuklus ir jų įkūrėją Sandrą Mielkaitytę  0

Antanina Iliuvienė sulaukė garbingo 100 metų jubiliejaus

Antanina Iliuvienė sulaukė garbingo 100 metų jubiliejaus  0

Jurbarkiečio svajonė – populiarinti šalyje sportinį dažasvydį

Jurbarkiečio svajonė – populiarinti šalyje sportinį dažasvydį  0

Jaunasis ir jaunoji. Lietuvaitis Simonas ir jaunoji Naru vestuviniais drabužiais. Santuokos ceremonijos akimirkų nėra įamžinta. Kaip paaiškino Simonas, nuotraukų iš šventyklos ir su šventiku pora neturinti, nes toje šventykloje nebuvo galima fotografuoti. „Kai kuriose šventyklose leidžiama, bet būtent toje, kur mes tuokėmės, nebuvo galima“, – paaiškino jis.

Japonija jurbarkiečių akimis – nuo įdomiausių objektų iki vestuvių ceremonijos  0

Ukrainietė Anastasija – apie motinystę, karo sujauktus planus ir gerumą

Ukrainietė Anastasija – apie motinystę, karo sujauktus planus ir gerumą  0

IN MEMORIAM ELENA BALTRUŠAITIENĖ

IN MEMORIAM ELENA BALTRUŠAITIENĖ  1

Mūsų partneriai