Tai, ką kiti išmeta, Helės namuose atgyja

   
Straipsnis  3 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Gegužę 77-ąjį gimtadienį švęsiančiai Helei Locaitienei energijos netrūksta. Daug laiko leidžia namuose, bet jai nėra kada liūdėti. Ji visada turi ką veikti. Žiemą kojines mezga, paveikslus siuvinėja, o atšilus orams savo originalaus pomėgio imasi. Apie tai kiek vėliau, o dabar apie kojines, kurias radome ją mezgant. Pastaruoju metu rečiau tuo užsiima – dėl artrito sunku. Bet jei kaimynė paprašo – imasi. Juokiasi, kad taip gerai su kaimynais sutaria, kad nė nešti nereikia. Kaimynei į balkoną numegztas kojines numetė. Nė iš buto kojos kelti nereikia. Žiemą dar paveikslus siuvinėja, kurių per penkerius metus išsiuvinėjo net 22. Tiksliai žino skaičių, nes ant kiekvieno paveikslo kitoje pusėje užrašo metus ir numerį. Paskutinį neseniai baigė ir laukia, kol įrėmins. Jau numačiusi vietą, kur jį pakabins. Bet ne dėl siuvinėjimo ir mezgimo pas H. Locaitienę užsukome.

Ji turi dar vieną originalų pomėgį, kuris prasidėjo… nuo baltų kriauklyčių, kurias jai viena bendraklasė lauktuvių parvežė iš Ispanijos. „Galvojau, ale rado, ką parvežti. Nei ant stalo padėti (juokiasi). O aš toks žmogus esu, kad jei ką turiu, tai turiu sukti galvą, kur jį padėti, kur pritaikyti“, – juokiasi Helė. Ir pritaikė. Sugalvojo tomis kriauklelėmis įvairius indus apklijuoti, dekoruoti, iš jų įvairius gyvius suformuoti. Taip tik Helės namuose galima pamatyti žvakidę, kurią ji sumeistravo suklijavusi keturis indus, juos apklijavo akmenėliais, gintarais, karoliukais. Ir net laikrodį įklijavo. Patikina, kad jis tikrai veikiantis. Tik reikia išimti ir elementą pakeisti.

Jos buto kambarių sienas puošia jos pačios rankomis dekoruotos lėkštės. Tas lėkštes ji vėlgi įvairiais karoliukais, akmenėliais, gintarais apklijuoja. Arba kuria savotiškus sodus – nusiperka molinį namelį, gintaro medį ir viską ant plačios lėkštės. Vienas lėkštes ji specialiai šioms dekoracijoms perka iš prekybos centrų, o kitas tiesiog iš pačios servizų pasiima. Juokiasi, kad nieko neatsitiks.

Originalūs rėmai

Ilgainiui Helė įgudo įvairias lėkštes paversti originaliais rėmeliais nuotraukoms. Iš dekoruotų lėkščių žvelgia jos artimiausi šeimos nariai – dukros ir anūkės, gamtos vaizdai, atsiųsti iš Amerikos, kur gyvena viena anūkė. Taip ji  įrėmina ir jai brangius Jurbarko miesto vaizdus – taip pagarbiai įklijavusi ir „pilknamį“, kurio jau seniai nėra, bet kuris liko Helės „lėkštėje“, nes moteriai kelia mielų prisiminimų – čia buvo šokių salė ir fizikos laboratorija.

Helė patikino, kad jos stalčiuose nerastume nieko, kas nereikalinga. Ką paprastai mes išmetame, moteris paverčia savo skulptūrų dalimi. Pasakoja, kad vieną auskarą pametė. Tai kito neišmetė, o į savo dirbinį įklijavo. Ji savo dekoratyviniams dirbiniams net padėkliukus alaus bokalams pastatyti panaudoja. Priklijuoja prie kokios žvakidės dugno, kad tvirčiau naujasis kūrinys stovėtų.

Helė sukūrusi ir Šeduvos malūną, ir katės namus, ir kūdrą su varlių pora. „Ant kriauklės varlės guli prieš mėnulį. Varlė tupi ir galvoja, kaip toliau gyventi, o varlinas kojas ištiesęs guli ir jam niekas nerūpi“, – juokiasi ji. Apie kiekvieną skulptūrėlę ji gali taip pasakoti.

Be tėvų ir be namų

Helei netrūksta optimizmo ir geros nuotaikos, nors gyvenimas jai buvo atšiaurus. Neturėjo savo namų. Gimusi Šiaulių mieste, ketverių likusi be mamos, kurią ištrėmė į Sibirą. Helės auklė, tapusi jos globėja, išsivežė ją į Akmenės kraštą, kur gyveno iki 13-14 metų. Tada tos globėjos sesuo išsivežė į Pakruojį. Vėliau jos patėvis, su kuriuo mama susituokė tremty, nuvežė Helę pas savo tetą į Kalvarijos miestelį. Galiausiai jos mamos pusseserė Helę, jau paauglę, atsivežė į Jurbarką, kur ir baigė mokyklą, sukūrė šeimą ir iki šiol gyvena. Prisipažįsta, kad teko ir visko patirti – ne visi globėjai geri buvo. Reikėdavo ir ūkio darbus dirbti, ir vaikus prižiūrėti.

Turi moteris ir savo numylėtinę skulptūrą. Sako, nė nežinanti, kaip jai tokią pavyko suklijuoti. Iš įvairiausių kriauklelių, geldelių suklijavo paukštį. Sako, nieko nelaužė, neskaldė, o surinko ir sudėliojo taip, kad netikėtai tas paukštis gavosi. Ir dar į snapą kirminą įbruko.

Štai iš atvežtų užsienietiškų kriauklių ir laiveliai suklijuoti. Su burėmis, inkarais. Ir būtinai su įsodintu angeliuku. Sutinka, kad mėgstanti angelus. Jų ir yra išsiuvinėjusi ne kartą.

Pati stebisi savimi, kaip jai įvairių minčių kyla. Štai viename prekybos centre pamačiusi kokoso riešutą, pagalvojo, kad kevalas puikiausiai tiks laivui pagaminti. Ir padarė.

Artimieji ir draugai pamatę jos tokį pomėgį, seniai žino, ką Helei lauktuvių parvežti. Akmenėlių ir kriauklelių į įvairias skulptūrėles. Parodo vieną indą, apklijuotą tik iš užsienio atvežtais akmenimis. Ir sulipdė taip, kad kiekvieno vis kitoks grožis matytųsi.

Helei ir gintaro ilgai pirkti nereikėjo. Turėjo tiek atsargų, kad penkeriems metams užteko. Šypsosi, kad jau išseko jos amžinaatilsį vyro parūpintos gintaro atsargos.

Moteris tiksliai žino, kiek tokių skulptūrų, dekoratyvinių indų prilipdžiusi – 54, ir tuoj pat priduria, kad namuose jau mažiau likę, nes dalis išdalinta, išdovanota. Namuose pasilikusi tik tai, kas jai brangiausia ir mieliausia bei su kuo niekada nesiskirs. Prasitaria, kad draugės ragina ją savo dirbinius parduoti, bet ji tik ranka mosteli. Sako, suskaičiavusi, kad sukurti vieną miniatiūrinį sodą jai vien žaliavos kainavo 82 eurus. O kur dar darbas?

„Žmogui bus per brangu pirkti, o man gaila išsiskirti“, – paprastai sako ji.

Straipsnis  3 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Lietuvos sporto bendruomenėje – netektis

Lietuvos sporto bendruomenėje – netektis  0

Jurbarkietės rankoms paklūsta ne tik fotoaparatas, bet ir žalvaris

Jurbarkietės rankoms paklūsta ne tik fotoaparatas, bet ir žalvaris  0

In Memoriam Eugenijus Ignatavičius

In Memoriam Eugenijus Ignatavičius  1

Vaikams reikia mamos palaikymo, o mamoms – vaikų apkabinimų

Vaikams reikia mamos palaikymo, o mamoms – vaikų apkabinimų  3

Tarpe geriausių 2019 metų Klaipėdos regiono bibliotekininkų - viešvilietė

Tarpe geriausių 2019 metų Klaipėdos regiono bibliotekininkų - viešvilietė  0

Geriausia 2019 metų bibliotekininkė gyvena ir dirba Viešvilėje

Geriausia 2019 metų bibliotekininkė gyvena ir dirba Viešvilėje  2

Į paskutinę kelionę išlydėtas partizanų ryšininkas Antanas Puišys

Į paskutinę kelionę išlydėtas partizanų ryšininkas Antanas Puišys  2

A. Sodeikos meno mokyklos suaugusiųjų studijų programos mokinė

Romarika Pikelienė. Save iš naujo atradinėjanti dailininkė, kurios darbuose juodos ir baltos spalvos tikrai nerasite  3

Senatvės stereotipus laužo devyniasdešimtmetė esperantininkė

Senatvės stereotipus laužo devyniasdešimtmetė esperantininkė  2

Pagerbė kalėdinių eglučių parko kūrėjus (skelbiame visą sąrašą)

Pagerbė kalėdinių eglučių parko kūrėjus (skelbiame visą sąrašą)  3

Lietuvę vedęs libanietis per du dešimtmečius nepamėgo nei lašinių, nei silkės

Lietuvę vedęs libanietis per du dešimtmečius nepamėgo nei lašinių, nei silkės  3

Jurbarkietis Andrius Pojavis pristato naują lietuvišką dainą (VIDEO)

Jurbarkietis Andrius Pojavis pristato naują lietuvišką dainą (VIDEO)  3

Naujame Deivido Basčio vaizdo klipe įamžintas Jurbarkas (VIDEO)

Naujame Deivido Basčio vaizdo klipe įamžintas Jurbarkas (VIDEO)  3

Šimtametės ilgaamžiškumo paslaptis – ją supantys geri žmonės

Šimtametės ilgaamžiškumo paslaptis – ją supantys geri žmonės  0

Kneipo idėjomis labiausiai nori uždegti jurbarkiečius

Kneipo idėjomis labiausiai nori uždegti jurbarkiečius  1

2009 m. „Vadžgirio sakralinės muzikos ansambliui“ įteikta „Aukso paukštė“ kaip geriausiam vokalinės muzikos ansambliui Lietuvoje.

Vadžgiriškius į vieną didelę šeimą sujungusi sakralinė muzika  0

Po tarptautinio akordeonistų konkurso "Ascoltate 2019" su mokiniais Vyteniu Ambrutaičiu  ir Tadu Kulikausku. Šiame konkurse Tadas laimėjo 2 vietą, o Vytenis 3 vietą.

„Žmogus akordeonas“ – mokytojas Audrius Daučianskas  1

Marijampolėje už nepriekaištingą elgesį pagerbti rajono policijos pareigūnai

Marijampolėje už nepriekaištingą elgesį pagerbti rajono policijos pareigūnai  3

Jaunos merginos patirtis: susirgus depresija – naujas gyvenimas

Jaunos merginos patirtis: susirgus depresija – naujas gyvenimas  3

„Maximalistėms“ iš Jurbarko Austėjai ir Barborai įteikti apdovanojimai

„Maximalistėms“ iš Jurbarko Austėjai ir Barborai įteikti apdovanojimai  0

Tarybos narys K. Jurevičius

Turtingiausių šalies politikų 50-uke – ir du Jurbarko rajono tarybos nariai  5

Autoįvykis UK vos nesugriovė lietuvaitės gyvenimo

Autoįvykis UK vos nesugriovė lietuvaitės gyvenimo  0

Kinkakudži pagoda (Auksinė šventykla) Kiote. Japonija

Inesa Bosaitė: Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklos mokytoja, kūrybinga menininkė ir NUOLATINĖ KELIAUTOJA  0

Pasaulio keliautojai Jurbarke pas Eugeniją jaučiasi lyg namuose

Pasaulio keliautojai Jurbarke pas Eugeniją jaučiasi lyg namuose  3

Mūsų partneriai