R. Zemkauskas. Pasakojimai keičia gyvenimą, kuris atsispindi mūsų balse

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Balse atsispindi žmogaus gyvenimas. Jei norite, kad būtų įdomesnis balsas, skaitykite įdomias knygas“, – jurbarkiečius, susirinkusius saulėtą šeštadienį į Jurbarko bibliotekos parkelį, intrigavo žurnalistas, režisierius, scenaristas Rytis Zemkauskas, kuris įsitikinęs, kad kultūra ne tik daro mūsų gyvenimus įdomesniais, bet ir gelbsti gyvybes. Kaip ir pasakojimai keičia pasaulį.

 

Pasiklausyti išskirtinio balso savininko minčių apie kūrybą, žurnalistiką, valdžią, galiausiai gyvenimą, buvo galima dėka rajono viešosios bibliotekos kolektyvo – jų projektą „Kultūros pusryčiai“ parėmė Lietuvos kultūros taryba. R. Zemkauskas pajuokauja, kad jo balsas – ne jo nuopelnas, lengviausiai gauta fiziologinė ypatybė, bet ilgainiui paaiškėja, kad jo palinkėjimas skaityti knygas ne iš piršto laužtas. Jis pats savo ilgą veiklų sąrašą apibūdina paprastai. „Skaitau ir rašau, arba dirbu plačiąja prasme su tekstais“, – paaiškina jis, pridurdamas, kad viskas – ir muzika, kinas, literatūra, dailė – yra pasakojimai apie gyvenimą. „Pasakojimo būdu keičiame pasaulį. Pasakojame vieni kitiems, ir per tai atsitinka“, – sako R. Zemkauskas, pripažinęs, kad literatai labiausiai pavydi muzikantams, nes muzika paveikesnė nei žodis.

Jis pats kuria ne tik vaikams skirtas pasakų knygas, bet ir dainų tekstus. Pasirodo, Rūtos Ščiogolevaitės atliekamai „Paskutinis šokis“ dainai eiles parašė R. Zemkauskas.

Reikia ne tik skaityti, bet ir rašyti. Nebūtinai kitiems, o sau. Nesvarbu, kad tavo kūriniai neturės skaitytojo, o kritikai vertins kaip niekinę literatūrą. R. Zemkauskas įsitikinęs, kad ir tokia literatūra turi teisę būti. „Mes kiekvienas turime teisę rizikuoti. Jei mūsų kūryba nuskęsta toje jūroje – tai normalu“, – paprastai paaiškina jis, pridurdamas, kad nereikia konkuruoti su tokiais literatūros grandais kaip G. G. Marquezu ar O. Pamuku. Reikia rašyti tai, kas tave patį jaudina, ir gal tai pasirodys įdomu bei svarbu ir kitiems. Pasirodo, literatūroje labai svarbus yra sėkmės elementas. Vienos knygos nukeliauja į užmarštį ne todėl, kad jos prastai parašytos. R. Zemkauskas prisiminė pokalbį su Nobelio premijos laureatu Česlovu Milošu, kuris visai nesimaivydamas pripažino, kad jam pasisekė, nes pasaulio istorija pasisuko į jo pusę. Rašyk sau, jei nuo to jautiesi laimingas, nes žmogaus tikslas yra būti laimingu, o mirti būnant patenkintu – gal net svarbiau už viską. O jei tu nesijauti laimingas, tiesiog lipk iš traukinio. Ir dar reikia nepamiršti, kad kiekviena legenda ar mitas turi savo autorių – ir Sizifo mitą sukūrė kūrybingas žmogus. Vadinasi, ir mes kiekvienas galime sukurti savo legendą.

 

Anonimiškumas ir netolerancija

Vis dėlto yra viena kūrybos forma, kurios R. Zemkauskas nesupranta. Jis nesupranta rašančių anoniminius komentarus. Jo įsitikinimu, normalioje demokratiškoje visuomenėje anonimiškumo neturėtų apskritai būti. Tai pateisinama tik totalitarinėje visuomenėje, kuomet už atvirą kritiką gali fiziškai nukentėti. Ir dar jam nepatinka, kad mes vieni kitiems negailestingi, kad vieni kitų nemėgstame. Žiūrime kreivai į kaimyną už tvoros ir, apskritai, nemėgstame kito. Netolerantiška visuomenė kenkia pati sau. Pasak R. Zemkausko, nemėgstame valdžios, bet kai išrenkame į Seimą naujų veidų, vaizdas pasidaro dar baisesnis.

„Vadinasi, kažkas negerai su mumis. Tie žmonės iš mūsų visuomenės“, – svarsto R. Zemkauskas, siūlydamas nevartoti tokių žodžių, kaip valdžia, nes už konkrečius darbus atsako konkretus asmuo. Ir dar siūlė suprasti, kokiu nežmonišku tempu, tarsi „Formulė 1“ varžybose, gyvena tos valdžios atstovai, kad ir ministrai.

Pats Rytis pripažįsta, kad ir jo gyvenimo tempas taip pat greitas, nuo kurio jis gelbstisi gerdamas alų ir migdomuosius vaistus, bet dėl to nesiskundžia. „Tokia yra mano laimė“, – sako jis, tvirtinantis, kad neturi laisvalaikio, nes dirba mėgstamą darbą.

Rytis moko studentus žurnalistikos pagrindų, rašo įvairius tekstus, kuria kultūros renginių programas, kalbina pašnekovus (laida „Pasivaikščiojimai“), retkarčiais įgarsina filmus. Svečias pajuokauja, kad paskutinį kartą filmą įgarsino prieš penkerius metus, nes už tą darbą klaikiai mažai moka. Paskutinį kartą įgarsino serialą „Begėdis“, nes jam pačiam ir jo moteriai šis serialas patiko. Honorarą paaukojo maltiečiams. Šis filmas pasakoja apie Pietų Čikagos juodaodžių gyvenimą, kuris jam pačiam yra puikiai suprantamas, mat augo panašiame Kauno rajone – keiksmažodžiai, tyčiojimaisi ir kt. „Mes tie patys juodaodžiai“, – šypsosi jis, tikinantis, kad gerai supranta, kaip jaučiasi toks atlikėjas kaip „50 Cent“ ir ką jis dainuoja. Visa tai Ryčiui pažįstama.

 

Norėtų pakalbinti B. Obamą

Dabar dažniau filmus žiūri, o ne garsina. Patiko neseniai matytas trumpametražis D. Lyncho „Ką padarė Džekas?“. Svečias paaiškina, kad visas kinas yra pramoga. Nuo F. Felinio iki Š. Barto. Ir dar tai apgaulė – nereikia ieškoti atkartotų istorijų. „Taip jau yra, kuo filme labiau netikra, tuo labiau patikime. Tai yra meninė tiesa“, – paaiškina jis.

Svečiui iš Kauno miela ir „Pasivaikščiojimai“ laida – pasikalbėjimai su įdomiais pašnekovais. Jis patikina, kad jo misija yra reklamuoti savo pašnekovus, stengtis, kad ir žiūrovai juos pamiltų. Paskutinį kartą kalbino mokslininkę Mildą Ališauskienę – kalbino vaikščiodami ne miesto gatvėmis ar parke, o... miške grybaudami.

Rytis visada pats pasirenka pašnekovus. Ne visus, kurie jam įdomūs, pavyksta pašnekinti. Apgailestauja, kad buvo susitarta, bet taip ir nepavyko pasikalbinti buvusio Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus Kofio Ananno iš Ganos.

„Visada įdomu sužinoti, ką tokie išmintingi žmonės mano apie pasaulį. Tik reikia, kad kas juos pakalbintų“, – sako Rytis. Jis mielai norėtų pakalbinti buvusį JAV prezidentą Baraką Obamą, kurio paklaustų, ar jis suprato savo misiją, tikindamas, kad jis, būdamas juodasis, elgėsi kaip baltaodis.

 

Visą straipsnį rasite "Mūsų laikas" laikraštyje.

Straipsnis  0 komentarų
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Įkvepiantis pavyzdys: Krašto apsaugos viceministras – 40-metis jurbarkietis

Įkvepiantis pavyzdys: Krašto apsaugos viceministras – 40-metis jurbarkietis  3

Jurbarkų seniūnijoje bendruomenės slaugytoja Danutė  dirba 45-erius metus

Jurbarkų seniūnijoje bendruomenės slaugytoja Danutė dirba 45-erius metus  3

Kūrybinės Sandros aukštumos: nuo dirbtuvėlių iki meno namų

Kūrybinės Sandros aukštumos: nuo dirbtuvėlių iki meno namų  1

A. Sinkaus

Po atlaisvėjusio karantino pirmasis gyvas renginys – tautodailininkės Laimutės Ašmonaitienės autorinis vakaras  0

Monika Steponkutė

Jauniausia rajono sveikatos priežiūros įstaigos vadovė dirba Eržvilke  2

31 metų Lukas Bakšys

Barzda – ne apsileidimo, o kitokios gyvenimo filosofijos požymis  6

Geriausia 2020 metų rajono bibliotekininkė dirba Pilies I kaime

Geriausia 2020 metų rajono bibliotekininkė dirba Pilies I kaime  0

Jurbarko Vytauto Didžiojo progimnazijos auklėtinė - respublikinio konkurso prizininkė

Jurbarko Vytauto Didžiojo progimnazijos auklėtinė - respublikinio konkurso prizininkė  1

Mokanti kitus pamatyti 120 juodos spalvos atspalvių

Mokanti kitus pamatyti 120 juodos spalvos atspalvių  0

Eržvilko gimnazija turi vadovę (interviu su konkurso laimėtoja)

Eržvilko gimnazija turi vadovę (interviu su konkurso laimėtoja)  2

In Memoriam ilgamečiui Jurbarko ligoninės gydytojui chirurgui Izidoriui Jablonskiui

In Memoriam ilgamečiui Jurbarko ligoninės gydytojui chirurgui Izidoriui Jablonskiui  6

Savamokslis fotografas, kuris padeda atrasti nematytą Jurbarką

Savamokslis fotografas, kuris padeda atrasti nematytą Jurbarką  4

Nuo Covid-19 mirė Eržvilko pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Steponas Česlovas Strodomskis

Nuo Covid-19 mirė Eržvilko pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Steponas Česlovas Strodomskis  0

Ilgametei savivaldybės specialistei padėka už nuoširdų darbą

Ilgametei savivaldybės specialistei padėka už nuoširdų darbą  3

Zigmas Morlencas: žengiant savuoju kūrybiniu keliu svarbiausia yra nesiblaškyti

Zigmas Morlencas: žengiant savuoju kūrybiniu keliu svarbiausia yra nesiblaškyti  2

Medicinos techniko Vytauto darbas plika akimi nepastebimas, bet gyvybiškai būtinas

Medicinos techniko Vytauto darbas plika akimi nepastebimas, bet gyvybiškai būtinas  2

Skaudi netektis: atsisveikiname su Jurbarko ir Lietuvos patriotu A. Geniu

Skaudi netektis: atsisveikiname su Jurbarko ir Lietuvos patriotu A. Geniu  3

Tarybos pritarimu, į „Auksinės krivūlės riterius“ pretenduos Raudonės seniūnas

Tarybos pritarimu, į „Auksinės krivūlės riterius“ pretenduos Raudonės seniūnas  1

Lietuvos sporto bendruomenėje – netektis

Lietuvos sporto bendruomenėje – netektis  0

Jurbarkietės rankoms paklūsta ne tik fotoaparatas, bet ir žalvaris

Jurbarkietės rankoms paklūsta ne tik fotoaparatas, bet ir žalvaris  0

In Memoriam Eugenijus Ignatavičius

In Memoriam Eugenijus Ignatavičius  1

Vaikams reikia mamos palaikymo, o mamoms – vaikų apkabinimų

Vaikams reikia mamos palaikymo, o mamoms – vaikų apkabinimų  3

Tarpe geriausių 2019 metų Klaipėdos regiono bibliotekininkų - viešvilietė

Tarpe geriausių 2019 metų Klaipėdos regiono bibliotekininkų - viešvilietė  0

Geriausia 2019 metų bibliotekininkė gyvena ir dirba Viešvilėje

Geriausia 2019 metų bibliotekininkė gyvena ir dirba Viešvilėje  2

Mūsų partneriai