Geltonuojantys invazinių rykštenių sąžalynai keičia ir skurdina natūralias buveines – neauginkite ir naikinkite jas

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Kasmet rugpjūtį vis labiau geltonuojantys laukai, pievos ir pakelės kelia susirūpinimą aplinkosaugininkams – invaziniai augalai rykštenės Lietuvoje užima vis didesnius žemės plotus. Dar pasitaiko žmonių, kurie neatpažįsta šių invazinių augalų ir susivilioję geltonais žiedynais sodina darželiuose, taip prisidėdami prie jų plitimo. Aplinkos ministerija primena apie rykštenių daromą žalą gamtai ir ragina jas naikinti.

Į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą šiuo metu įtrauktos 2 rykštenių rūšys: kanadinė rykštenė (įskaitant aukštąją rykštenę) ir didžioji (vėlyvoji) rykštenė.

„Ten, kur įsikuria rykštenės ir jos nenaikinamos, nyksta vietinės augalų rūšys,  natūralios jų bendrijos, keičiasi bei mažėja ir gyvūnų rūšinė sudėtis, skursta visa ekosistema. Invazinės rykštenės, išskyrus vietinę rūšį – paprastąją rykštenę, ne tik daro žalą mūsų biologinei įvairovei, bet keičia kraštovaizdį, daro neigiamą poveikį ūkinei veiklai“, – pažymi Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vyresnioji patarėja Laura Janulaitienė.

Įvairios rykštenių rūšys ir jų veislės, kilusios iš Šiaurės Amerikos, buvo auginamos dėl vasaros pabaigoje žydinčių ryškiai geltonų žiedų, tačiau įtraukus didžiąją ir kanadinę rykštenes į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą, šias rūšis ir jų veisles auginti, dauginti, parduoti ar kitaip naudoti arba mainyti, vežti ar pasodinti į aplinką griežtai draudžiama. Tai numato Laukinių augalų ir grybų įstatymo ir Invazinių rūšių kontrolės ir naikinimo tvarkos aprašo nuostatos.

Invazinės rykštenių rūšys auga beveik visoje Lietuvos teritorijoje, o ypač didelius sąžalynus sudaro aplink miestus, gyvenvietes, apleistuose žemės ūkio paskirties plotuose, miškų pakraščiuose, pakelėse.

L. Janulaitienė atkreipia dėmesį, kad šiuos svetimžemius augalus sunaikinti nėra lengva, nes daugiametės, tankius kerus sudarančios rykštenės nereiklios, įsikuria įvairaus drėgnumo ir apšvietimo buveinėse. Didžiosios rykštenės išaugina itin daug šakniastiebių, todėl jų sąžalynai būna tankūs, juose nebelieka vietinių augalų, taip pat skurdinamas dirvožemis, nes rykštenės pasisavina daug maisto medžiagų. Sausuose rykštenių plotuose kyla didesnis gaisrų pavojus.

Didžiosios rykštenės dauginasi vėjo nešiojamomis sėklomis, požeminiais šakniastiebiais, o kanadinės rykštenės – sėklomis ir plečiasi sudarydamos tankius kerus. Nustatyta, kad vienas kanadinės rykštenės ūglis gali subrandinti net 10-20 tūkst. sėklų. Kai žydi dideli rykštenių plotai, į aplinką paskleidžiamas labai didelis kiekis žiedadulkių, kurios gali sukelti alergines reakcijas jautriems asmenims.

Jei pridygo savaime, aplinkosaugininkai rekomenduoja pavienius augalus iškasti, naikinti herbicidais, sąžalynus pjauti prieš žydėjimą. Dažnai rykštenes nepagalvoję platiname patys, nuskintus žiedynus su bręstančiomis sėklomis išmesdami į šiukšlynus, pamiškes, kur iš sėklų gali išaugti nauji augalai. Nuvytusius šiuos invazinius augalus reikia kompostuoti, vežti į žaliąsias atliekų aikšteles arba sudeginti pagal nustatytus reikalavimus.

Europoje didžioji rykštenė kaip dekoratyvinis augalas pradėtas auginti XVIII a., o gamtoje Lietuvoje aptikta 1977 m. Kanadinė rykštenė, kaip dekoratyvinis augalas pradėtas auginti Didžiojoje Britanijoje jau nuo 1645 m., o gamtoje Lietuvoje aptikta 1983 m. Šios abi svetimžemės rykštenių rūšys dabar aptinkamos beveik visoje Europoje.

Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos atsakingas už invazinių rūšių naudojimo kontrolę šalies viduje. Pastebėjus pažeidimą, reikia pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112 arba norint pasikonsultuoti darbo dienomis 9-16 val. tel. 8 7000 2022.

Sankcijos už invazinių rūšių neteisėtą naudojimą ir valdymo priemonių nevykdymą nustatytos Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 3042 straipsnyje. Primename, kad už invazinių rūšių auginimą, dauginimą, mainymą numatytos baudos nuo 200 iki 400 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 300 iki 600 eurų. Už invazinių rūšių pateikimą rinkai ar tyčinį paleidimą į aplinką gresia 300-500 eurų, juridinių asmenų vadovams, kitiems atsakingiems asmenims – 800-1500 eurų baudos.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

VšĮ Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centrui, Jurbarko vaikų lopšeliui-darželiui „Nykštukas“ ir Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklai vadovų dar teks palaukti – savivaldybė konkursų į šias pareigas skelbti neskuba.

Savivaldybės paskelbti konkursai. Ar vadovauti biudžetinei įstaigai sunkiau negu įmonei?  5

Tarptautinės žmogaus teisių dienos proga – nemokamos teisinės konsultacijos

Tarptautinės žmogaus teisių dienos proga – nemokamos teisinės konsultacijos  0

Savivaldybė kviečia teikti prašymus asbesto atliekoms surinkti

Savivaldybė kviečia teikti prašymus asbesto atliekoms surinkti  0

Jurbarko r. savivaldybė ieško vyriausiojo inžinieriaus

Jurbarko r. savivaldybė ieško vyriausiojo inžinieriaus  0

Vairuotojai, kurių medicininės pažymos nebegalioja, galės jas atnaujinti iki 2024 metų gegužės 31-osios

Vairuotojai, kurių medicininės pažymos nebegalioja, galės jas atnaujinti iki 2024 metų gegužės 31-osios  0

Beveik 800 Skaudvilės gyventojų kreipėsi į VRK: nenori jungtis prie Jurbarko, grasina rinkimus boikotuoti

Beveik 800 Skaudvilės gyventojų kreipėsi į VRK: nenori jungtis prie Jurbarko, grasina rinkimus boikotuoti  0

Žieminės padangos ir degalų naudojimo efektyvumas: Ką vairuotojai turėtų žinoti

Žieminės padangos ir degalų naudojimo efektyvumas: Ką vairuotojai turėtų žinoti  0

Šildymo sezonas: kaip kūrenti namus pagal aplinkosauginius reikalavimus?

Šildymo sezonas: kaip kūrenti namus pagal aplinkosauginius reikalavimus?  1

Savivaldybės taps naujaisiais žemės patikėtiniais miestuose ir miesteliuose

Savivaldybės taps naujaisiais žemės patikėtiniais miestuose ir miesteliuose  0

Kas svarbiau mūsų kraštui – pigūs pašto kaštai ar laikraščių prenumerata?

Kas svarbiau mūsų kraštui – pigūs pašto kaštai ar laikraščių prenumerata?  5

Socialdemokratai apie tolstantį ir brangstantį paštą: pagal įstatymą jis turi būti prieinamas visiems

Socialdemokratai apie tolstantį ir brangstantį paštą: pagal įstatymą jis turi būti prieinamas visiems  4

Tūkstančio paštininkų atleidimas – smūgis ir spaudai, ir regionų gyvybingumui

Tūkstančio paštininkų atleidimas – smūgis ir spaudai, ir regionų gyvybingumui  0

Lapkritį šalies keliuose organizuojamos prevencinės priemonės

Lapkritį šalies keliuose organizuojamos prevencinės priemonės  0

Kviečiame į susitikimą su žemės ūkio viceministru

Kviečiame į susitikimą su žemės ūkio viceministru  0

Aplinkos ministerija primena: prasideda šamų žvejybos draudimas, artėja vėgėlių žvejybos sezonas

Aplinkos ministerija primena: prasideda šamų žvejybos draudimas, artėja vėgėlių žvejybos sezonas  0

Aplinkosaugininkai: Vėlinių laikotarpiu kviečia artimųjų kapus puošti saikingai

Aplinkosaugininkai: Vėlinių laikotarpiu kviečia artimųjų kapus puošti saikingai  0

Visų šventųjų ir Vėlinių dienomis policija eismo dalyviams teiks pagalbą

Visų šventųjų ir Vėlinių dienomis policija eismo dalyviams teiks pagalbą  0

Startavo informacinė–edukacinė platforma „Mobilizacijos mokykla“

Startavo informacinė–edukacinė platforma „Mobilizacijos mokykla“  0

Dauguma gyventojų mano, kad vyresnių žmonių diskriminacija yra paplitusi problema

Dauguma gyventojų mano, kad vyresnių žmonių diskriminacija yra paplitusi problema  0

Atvėsus orams į namus gali veržtis neprašyti įnamiai – graužikai: kaip nuo jų apsisaugoti?

Atvėsus orams į namus gali veržtis neprašyti įnamiai – graužikai: kaip nuo jų apsisaugoti?  0

Fiksuojama suaktyvėjusi laukinių gyvūnų migracija

Fiksuojama suaktyvėjusi laukinių gyvūnų migracija  0

Nacionalinio krizių valdymo centro rekomendacijos ugdymo įstaigoms

Nacionalinio krizių valdymo centro rekomendacijos ugdymo įstaigoms  0

Priimamos paraiškos neefektyviems ir taršiems katilams keisti

Priimamos paraiškos neefektyviems ir taršiems katilams keisti  0

Ugniagesiai ragina gyventojus šildytis saugiai

Ugniagesiai ragina gyventojus šildytis saugiai  0

Mūsų partneriai