Prekybos žmonėmis parduotuvė: šokiruojantis būdas atkreipti dėmesį į problemą

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Sostinėje atidaryta prekybos žmonėmis parduotuvė, kuria siekiama atkreipti dėmesį į problemą ir suteikti pagalbą aukoms. Bet kuris asmuo, atsidūręs jam nepažįstamoje aplinkoje, gali tapti prekybos žmonėmis – priverstinės prostitucijos, darbinio išnaudojimo, priverstinio nusikaltimų darymo ar elgetavimo – auka. Siekiant suteikti reikiama pagalbą ir kovoti su prekyba žmonėmis, šiandien Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro (IOM Lietuva) iniciatyva sostinės centre duris atvėrė „Prekybos žmonėmis parduotuvė”.

Nors naujoji parduotuvė, įkurdinta sostinės Vokiečių gatvėje, yra tik imitacija, ji simbolizuoja realią prekybos žmonėmis problemą, o jos vitrina yra paversta ekspozicija, demonstruojančia nusikaltimų mastą bei skirtingas prekybos žmonėmis formas.

„Didėjant migracijos srautams, prekyba žmonėmis tampa vis opesne problema. Aukomis gali tapti tiek lietuviai, tiek piliečiai į Lietuvą atvykę iš kitų šalių. Buvimas priverstinėje prostitucijoje, darbas žeminančiomis sąlygomis ar priverstinis nusikaltimų darymas palieka psichologines traumas visam likusiam gyvenimui. Bendradarbiaudami su partneriu – Nacionaline asociacija prieš prekybą žmonėmis – atnaujinome platformą prekybazmonemis.lt. Čia visi – tiek Lietuvoje įsikūrę užsieniečiai, tiek ir mūsų šalies piliečiai – gali rasti informaciją apie prekybos žmonėmis formas, atlikti testą, padedantį įsivertinti atsparumą prekybos žmonėmis nusikaltimų rizikoms. Patalpinti ir visą parą pasiekiamų nemokamų konsultacijų bei reikalingų specialistų pagalbai gauti kontaktai. Prekyba žmonėmis, žmonių išnaudojimas gali būti arčiau mūsų nei mes įsivaizduojame, todėl ir kalbame apie tai atvirai ir siūlome vieną erdvę, kurioje žmonės ras informaciją anglų, rusų, ukrainiečių ir lietuvių kalbomis”, – sako IOM Lietuva vadovas Eitvydas Bingelis.

Dažniausiai aukomis tampa moterys

Žmonių prekybos atvejai vyksta tiek užsienyje, tiek ir Lietuvoje. Aukos apgaunamos ir išnaudojamos priverstiniam darbui, seksualinėms paslaugoms ar nusikalstamoms veikoms vykdyti.

„Prekybos žmonėmis nusikaltimai auga ir vis naujomis formomis pasireiškia tuose socialiniuose kontekstuose, kur vyksta menkai kontroliuojama migracija, žmonės yra priversti daryti sprendimus „čia ir dabar“, pavyzdžiui, staiga palikti šalį dėl karo ar kitų neramumų. Nusikaltimo aukomis dažnai tampa socialiai pažeidžiami asmenys, kurie atsikraustė į naują šalį ir nemoka vietinės kalbos, neišmano gyvenimo ir darbo kultūros, nežino teisinio reguliavimo ir neturi šalia savęs artimųjų ir draugų, kuriais galėtų pasitikėti ar prašyti pagalbos. Pastaruoju metu aukomis vis dažniau tampa imigrantai iš Rytų bloko: Ukrainos, Baltarusijos, Rusijos, Uzbekistano, Azerbaidžano ir kitų šalių, nukenčia ir svetur ekonominės gerovės ieškoti išvykę ar romantinių santykių pažadais patikėję Lietuvos piliečiai”, – pasakoja Dovilė Vainorė, Nacionalinės asociacijos prieš prekybą žmonėmis vadovė.

Pasak specialistės, Europos sąjungoje kasmet registruojama daugiau nei 7 tūkst. aukų, tačiau tikėtina, kad skaičiai yra kur kas didesni, nes didelė dalis atvejų lieka neišaiškinti.

„Asociacijos vienijamų  organizacijų duomenimis, vidutinis nukentėjusiųjų amžius yra 21–30 metų. Moterys sudaro net 63 proc. visų aukų. Taigi, net 2 iš 3 prekybos žmonėmis aukų yra moterys bei mergaitės, kurios itin dažnai patiria seksualinę prievartą ir išnaudojimą. Tokio pobūdžio nusikaltimų aukos kovoja su giliomis traumomis, kurioms išgyti reikia bent kelių metų intensyvios psichologinės pagalbos. Kartais gydymas tęsiasi ir visą likusį gyvenimą. Todėl privalome didelį dėmesį skirti prevencijai įvairiomis formomis – socialinėmis kampanijomis, diskusijomis, pranešimais, kad kuo daugiau žmonių žinotų, kaip atpažinti jau pirmuosius verbuotojų ketinimus ir kad netektų visą likusį gyvenimą praleisti su psichologinėmis žaizdomis ir kaltėmis”, – sako D. Vainorė.

Prekybos žmonėmis parduotuvė

Pasak IOM Lietuva vadovo E. Bingelio, vos ketvirtadalis nukentėjusiųjų nuo prekybos žmonėmis praneša apie situaciją teisėsaugai.

„Prekeiviai, verbuodami potencialias aukas, vis dažniau pasitelkia interneto erdvę – aktyviai dalyvauja socialiniuose tinkluose, darbus siūlančiose grupėse ar ir pažinčių svetainėse. Tai su problema kovojančiomis institucijoms apsunkina darbą bei prekeivių žmonėmis ir nukentėjusiųjų identifikavimą”, – sako specialistas.

„Prekybos žmonėmis parduotuvė” Vilniaus miesto centre, Vokiečių g. 28, veiks savaitę ir sieks atkreipti visuomenės dėmesį į problemą ir jos prevenciją, o aukas paraginti ieškoti specialistų pagalbos bei padėti identifikuoti prekeivius žmonėmis.

Ieškančius naujo darbo, E. Bingelis ragina domėtis ar organizacija legali, darbo užmokestis adekvatus ir jokiais atvejais darbdaviams neduoti savo asmens dokumento originalo. Jei mezgasi romantiniai santykiai nuotoliu – prieš vykdami pas nepažįstamą žmogų, įsitikinkite, kur keliaujate, palikite informaciją apie savo būsimą viešnagės vietą artimiesiems ar draugams. Jeigu manote, kad tapote prekybos žmonėmis auka, arba matėte išnaudojimo atvejus savo aplinkoje – bet kuriuo paros metu pagalbą galite rasti: https://prekybazmonemis.lt/.

 

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Kaip elgtis miškuose, nesukeliant gaisro pavojaus

Kaip elgtis miškuose, nesukeliant gaisro pavojaus  0

Siūloma keisti šalpos pensijų skyrimo tvarką – jas galės gauti ir kai kurie dirbantieji

Siūloma keisti šalpos pensijų skyrimo tvarką – jas galės gauti ir kai kurie dirbantieji  0

Paskirstytos savivaldybės biudžeto lėšos sporto klubams ir jaunimo iniciatyvoms

Paskirstytos savivaldybės biudžeto lėšos sporto klubams ir jaunimo iniciatyvoms  0

Aplinkosaugininkai ragina keisti tradicijas – švenčių nepuošti balionais

Aplinkosaugininkai ragina keisti tradicijas – švenčių nepuošti balionais  0

Nuo liepos įsigalios draudimas tiekti rinkai plastikinius butelius ir kombinuotą gėrimų tarą su nepritvirtintais iš plastiko pagamintais dangteliais

Nuo liepos įsigalios draudimas tiekti rinkai plastikinius butelius ir kombinuotą gėrimų tarą su nepritvirtintais iš plastiko pagamintais dangteliais  0

Įveisiant mišką privačioje ne miško žemėje galima gauti paramą

Įveisiant mišką privačioje ne miško žemėje galima gauti paramą  0

Geomagnetinių audrų palydovė – Šiaurės pašvaistė

Savaitgalį prognozuojama labai stipri geomagnetinė audra  0

A. Grudinskis

Pagarsėjusiam KET pažeidimais Šalčininkų komisariato viršininkui siūloma vadovauti Jurbarko policijai  0

Diskusijoje apie referendumą dėl pilietybės kviesta nelikti abejingiems

Diskusijoje apie referendumą dėl pilietybės kviesta nelikti abejingiems  0

Jurbarke pirmąją išankstinio balsavimo diena rinkėjai aktyvesni nei 2019 m.

Jurbarke pirmąją išankstinio balsavimo diena rinkėjai aktyvesni nei 2019 m.  2

Policijos prevencinės priemonės šalies keliuose gegužės mėnesį

Policijos prevencinės priemonės šalies keliuose gegužės mėnesį  0

Penktadienį prasideda „Jurbarko miesto ir verslo dienos 2024“ (programa)

Penktadienį prasideda „Jurbarko miesto ir verslo dienos 2024“ (programa)  0

Asociatyvi

Prasideda pasėlių deklaravimas  0

Ketvirtadienis – paskutinė diena deklaruoti pajamas

Ketvirtadienis – paskutinė diena deklaruoti pajamas  0

TRATC direktorė ir penkios darbuotojos balandžio pradžioje linksmai leido laiką Italijoje. Nuotrauka iš socialinio tinklo Facebook.

Atliekų tvarkytojai vis dar skęsta, bet linksmai – nesulaukusi investicijų vadovė išvyko pailsėti  3

Savanorės „Maisto banko“ atiduotuvėje

„Maisto bankas“ Jurbarke: turime galimybę būti arčiau žmonių, kuriems reikia mūsų pagalbos  0

Šiandien – nacionalinių parkų ir Viešvilės rezervato gimtadieniai

Šiandien – nacionalinių parkų ir Viešvilės rezervato gimtadieniai  0

Išbandymo terminas darbovietėje – ką verta žinoti

Išbandymo terminas darbovietėje – ką verta žinoti  0

Pasibaigus vilkų medžioklės sezonui – svarstymai, kad vilkų Lietuvoje per daug

Pasibaigus vilkų medžioklės sezonui – svarstymai, kad vilkų Lietuvoje per daug  0

Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas prasidės gegužės 2 d. – ką galima padaryti jau dabar?

Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas prasidės gegužės 2 d. – ką galima padaryti jau dabar?  0

Ryšių reguliavimo tarnyba: skaitmeninių sukčių metodai tobulėja

Ryšių reguliavimo tarnyba: skaitmeninių sukčių metodai tobulėja  0

Vienišo asmens išmoką gauna 230 tūkstančių žmonių: ji skiriama be prašymo

Vienišo asmens išmoką gauna 230 tūkstančių žmonių: ji skiriama be prašymo  0

Baudžiamųjų bylų dėl smurto artimoje aplinkoje skaičius nemažėja

Baudžiamųjų bylų dėl smurto artimoje aplinkoje skaičius nemažėja  0

VDI: darbuotojas neturėtų pradėti dirbti, kol neturi pasirašytos darbo sutarties

VDI: darbuotojas neturėtų pradėti dirbti, kol neturi pasirašytos darbo sutarties  0

Mūsų partneriai