Kartu su šiluma iš Sacharos vėl atslenka dulkių debesis
Klimato stebėjimo agentūra balandžio 8 d. pranešė, kad kai kurias Europos dalis užklojo „neeilinis“ iš Sacharos atslinkęs dulkių debesis – dėl to pablogėjo oro kokybė, o pastatų langai ir automobiliai pasidengė purvo sluoksniu, rašoma portale LRT.lt.
Koperniko atmosferos stebėjimo tarnyba pranešė, kad šis, jau trečias pastarosiomis savaitėmis atslinkęs dulkių kamuolys į pietų Europą atnešė miglą, o ilgainiui turėtų pasiekti net Skandinaviją.
„Nors Sacharos dulkių kamuoliai Europą pasiekia ne taip ir retai, pastaraisiais metais fiksuojamas išaugęs tokių epizodų intensyvumas ir dažnumas, galimai susijęs su oro cirkuliacijos atmosferoje tendencijomis“, – sakė Vyresnysis Koperniko tarnybos mokslininkas Markas Parringtonas.
Koperniko tarnybos teigimu, šis naujausias epizodas kai kuriose šalyse sukėlė oro kokybės pablogėjimą, o kai kuriose vietovėse jau buvo viršyta Europos Sąjungos nustatyta saugi kietųjų dalelių, tokių, kaip smėlis ir dulkės, galinčios sudirginti nosies ir gerklės gleivinę, koncentracijos riba.
Kietųjų dalelių koncentracija ore nedidelė, tačiau antradienį gali išaugti
Kietųjų dalelių koncentracija šalyje pirmadienį yra nedidelė, tačiau antradienį ji gali padidėti, skelbia Aplinkos apsaugos agentūra (AAA).
Agentūros teigimu, pirmadienį kietųjų dalelių KD10 koncentracijos šalyje yra nedidelės ir oras išlieka švarus.
„Nors pietų krypties oro pernašos atneštos dulkės iš šiaurės Afrikos (Sacharos dykumos) pasiekė Lietuvą, bet didesnė jų koncentracija yra aukštesniuose atmosferos sluoksniuose (1000 m aukštyje ir aukščiau)“, – feisbuke skelbia agentūra.
Anot AAA, remiantis oro kokybės modelių prognozėmis, antradienį jau daugiau dulkių pasieks ir priežemio sluoksnį, todėl tikėtina, kad aplinkos ore išaugs ir KD10 koncentracijos.
Kietosios dalelės – ore esančių dalelių ir skysčio lašelių mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairių komponentų – rūgščių, sulfatų, nitratų, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, dulkių, suodžių.
Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, didesnės dalelės – KD10 – paprastai paveikia žmogaus viršutinius kvėpavimo takus, nukeliauja iki bronchų, sukelia kosulį ir čiaudulį.
Asmenys, sergantys astma, kvėpavimo sistemos ligomis bei kraujotakos sistemos ligomis, senyvo amžiaus žmonės, kūdikiai, vaikai, nėščiosios priskiriami gyventojų rizikos grupei, kurią labiausiai veikia padidėjęs aplinkos oro užterštumas, todėl turėtų labiau saugotis.
Sacharoje kiekvienais metais į atmosferą išmetama nuo 60 iki 200 mln. tonų smulkių dulkių, kurios, nešamos vėjo ir susiklosčius atitinkamoms meteorologinėms sąlygoms, gali nukeliauti tūkstančius kilometrų.
šiame tekste K. Vančienės frazę apie p. A. Račą „...išorės gal ir ne labai gražios buvo..." pasibai...
Kovo 11-osios akto signataras, dvikovoje gynęs Dievą