Gimnazistų apklausa: daugiau nei ketvirtadalis apklaustųjų rūko elektronines cigaretes
„Turbūt jau nieko nenustebintų faktas, jog mokinių, vartojančių elektronines cigaretes, gretos vis didėja. Jaunuoliai nesikuklina jų vartoti net ir mokyklos teritorijoje. Ne išimtis ir Jurbarko A. Giedraičio-Giedriaus gimnazijos bendruomenės jaunimas. Remiantis atliktos anoniminės apklausos, kurioje dalyvavo šios gimnazijos auklėtiniai, duomenimis, galima teigti, jog daugiau nei ketvirtadalis apklaustųjų vartoja elektronines cigaretes (29,4 proc.), tačiau džiugu, jog yra ir mokinių, kurie metė rūkyti šias cigaretes (25,1 proc.) ir prisideda prie nerūkančiųjų gretų, sudarančių beveik pusę apklaustųjų (45,5 proc.), rašoma minėtos gimnazijos el. laikraštyje „Spindulys“, priduriant, kad taip pat tarp mokinių yra rūkančių ne tik elektronines, bet ir paprastas cigaretes (11,4 proc.).
Minėto leidinio autorių atlikta anoniminė apklausa atskleidė, kad priklausomybė, įprotis, noras numalšinti stresą, siekis pritapti prie draugų – pagrindinės priežastys, paskatinančios gimnazistus pradėti rūkyti. Tačiau tarp apklaustųjų yra ir tokių, kurie rūko, nes jiems patinka jų poveikis, „faina“, o kai kuriuos vilioja ir cigarečių skonis, jų įvairovė. Tiesa, yra ir manančių, jog rūkydami elektronines cigaretes jaučiasi esą ,,kietesni“. Nors, remiantis daugumos visuotinių tyrimų duomenimis, prie priežasčių būtų galima priskirti ir artimos aplinkos įtaką – gimnazijos mokiniai šios priežasties nenurodo, nors daugiau nei pusės apklaustųjų (51,2 proc.) artimos aplinkos rate yra rūkančių. Verta paminėti ir tai, jog net didžiosios dalies mokinių (19,9 proc.) artimieji žino, kad jie rūko, deja, nemažas slepiančių nuo artimųjų šią veiklą skaičius (16,1 proc.).
Yra žinoma, kad elektroninių cigarečių vartojimas gali sukelti daugybę sveikatos sutrikimų. Lietuvos žiniasklaidoje galima išvysti straipsnių apie elektroninėmis cigaretėmis apsinuodijusius paauglius, mokinius.
Laimė, jog dauguma mūsų gimnazijos rūkalių, dalyvavusių apklausoje (42,2 proc.) nepatyrė jokių sveikatos sutrikimų dėl rūkymo, tačiau yra ir nukentėjusių (5,7 proc.). Be to, patirti rūkymo sukelti sveikatos sutrikimai tik mažą dalį apklaustųjų paskatino jas mesti (3,8 proc.).
Džiugu tai, jog dauguma mūsų gimnazijos mokinių (82,9 proc.) tvirtina, kad žmogaus sveikatai kenkia paprastos ir elektroninės cigaretės. Tiesa, mažiausia apklaustų mokinių dalis (4,3 proc.) mano, kad kenkia tik paprastos cigaretės, bet ne elektroninės. Tačiau pribloškia tai, jog 12,8 proc. apklausos dalyvių jokio pavojingo cigarečių rūkymo poveikio žmogaus sveikatai neįžvelgia.
Pasak gimnazijoje dirbančių socialinių pedagogių Dalės Eidokaitienės ir Ingos Pranskaitienės, situacija dėl rūkymo kelia nerimą kaip ir visoje Lietuvoje: gimnazijoje rūkančių mokinių vis daugėja, o kiek iš viso yra tokių jaunuolių, suskaičiuoti yra neįmanoma. D. Eidokaitienė teigia: „Šiais mokslo metais užfiksuotų elektroninių cigarečių rūkymų atvejų nežymiai padaugėjo.“ Daugiausia rūkančių mokinių yra užtinkama gimnazijos viduje, bet, anot Ingos Pranskaitienės, susirinkusių parūkyti mokinių kiekis priklauso nuo sezoniškumo: šaltuoju žiemos metu daugiau renkasi mokyklos tualetus, o gerėjant orams, šiltuoju metu gimnazistai mokyklos vidų iškeičia į lauko teritoriją. Be to, gimnazijos rūbinė, ypač šios patalpos vietos, kurių neužfiksuoja stebėjimo kameros, – yra taip pat daugybės rūkalių traukos vieta. Pastebima, jog daugiau rūkančių mokinių užtinkama pertraukų, o ne pamokų metu. Pasak D. Eidokaitienės, mokyklos vietų tikrinimas, ar jose yra rūkančių, yra viena iš prevencinių priemonių, kuri pasiteisina, bei I. Pranskaitienė jai antrindama teigia, jog taip pat turėtų būti taikomos ir kitos prevencinės priemonės šiai problemai sustabdyti, bet, svarbiausia, viskas priklauso nuo paties jaunuolio sąmoningumo.
„Linkiu gimnazistams būti sąmoningesniems ir savo pasirinkimais nekenkti sau“ , – sako gimnazijos socialinė pedagogė D. Eidokaitienė.
Visą laikraštį rasite čia
Parengė Jaunųjų žurnalistų būrelio narė Daina Povilaitytė, gimnazijos laikraščio „Spindulys“ inf.
Bakalauras, o 8 metu nepakako tapti ir magistru? Matyt, planuoja tapti ministru, o ten pakanka buti...
Infrastruktūros ir turto skyriuje – naujas inžinierius