„Čekiukų“ skandalų nebebus – Seimas pritarė savivaldos politikų algoms
Seimas antradienį pritarė, kad savivaldybių tarybų nariams būtų mokamas darbo užmokestis. Taip atsisakyta tvarkos, kai savivaldos politikams mokamos išmokos transporto, kanceliarinėms, ryšio ir kitoms išlaidoms apmokėti, informuoja LRT.
„Šie pakeitimai užtikrins, kad ateityje tvarka būtų aiški, skaidri ir nepaliktų jokios erdvės dalykams, kurie, deja, praeityje vyko savivaldoje“, – antradienį prieš Seimo posėdį komentavo parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Už Vietos savivaldos įstatymo pataisas balsavo 116 Seimo narių, du buvo prieš, 9 susilaikė. Prieš projektą balsavo du konservatoriai – Vilius Semeška ir Sergejus Jovaiša. Tarp susilaikiusiųjų – ir valdančiųjų, ir opozicijos atstovai.
„Reikėtų savivaldybėms pasiruošti tam, bus tam tikras pasirengimo periodas“, – sakė Seimo pirmininkė.
Jei pataisas pasirašys prezidentas Gitanas Nausėda, jos įsigalios nuo šių metų liepos.
Pagal Vietos savivaldos įstatymo pataisas, tarybos nariams bus mokamas penktadalį mero algos siekiantis atlyginimas. Opozicijos lyderiui bei komitetų ir komisijų pirmininkams būtų nustatomas 20 proc. didesnis, pavaduotojams – 10 proc. didesnis atlyginimas nei eiliniams tarybos nariams.
Kadangi tarybų nariams numatoma mokėti atlyginimą, iš įstatymo išbraukiama nuostata, leidžianti jiems mokėti išmokas už kanceliarines, ryšio, pašto, transporto ir kt. išlaidas. Būtent dėl piktnaudžiavimo tokiomis išmokomis kilo vadinamasis „čekiukų“ skandalas.
Tiesa, penktadalį mero algos siekiantis atlyginimas ne visiems atrodo priimtinas, nes kai kuriose savivaldybėse tarybos nariai uždirbti galės kone kaip visu etatu dirbantys pedagogai.
Merų pareiginė alga priklauso nuo savivaldybės dydžio, bet galutinis atlygis pakyla dėl priedų už stažą ir panašiai. Skelbiami šių metų pirmojo ketvirčio duomenys rodo, kad merai vidutiniškai gauna apie 4 tūkst. eurų iki mokesčių, tad savivaldybės tarybos nario atlyginimas atitinkamai siektų apie 800 eurų iki mokesčių.
Remiantis savivaldybių skelbiamais duomenimis, Vilniaus mero atlyginimas šių metų pirmąjį ketvirtį siekė 4 050 eurų, Neringos – 3 866 eurus, Kauno – 3 781 eurą, Prienų – 3 982 eurus, Šiaulių – 3 705 eurus, Varėnos – 4 425 eurus, Jurbarko rajono - 4357 Eur neatskaičius mokesčių.
Pirmosios tarybos nariai dirbo be atlygio
„Mūsų laikas“ pakalbino kelis pirmųjų kadencijų rajono tarybos narius – Reginą Kliukienę, dirbusią 1990–1995 ir 1995–1997 metų kadencijose, bei Stasį Makūną, buvusį tarybos nariu 1995–1997 ir 1997–2000 metais. Abu kalbėjo panašiai: tuo metu, atgavus Nepriklausomybę, į tarybą visi ėjo iš idėjos, kad galėtų geriau spręsti rajono problemas, ir nebuvo jokių kalbų apie darbo užmokestį. „Net jokių minčių apie tai nebuvo“, -– „Mūsų laikui“ sakė R. Kliukienė. „Tuo metu dauguma atėjusių į tarybą apie jokį užmokestį negalvojo, nes tada dar vyravo idėjiniai reikalai, kurie palaipsniui išblėso...“, - komentavo S. Makūnas. Tik vėliau atsirado simbolinis atlygis (apie 10 litų), kuris buvo išmokamas visiems tarybos nariams – R. Kliukienė sako jau tiksliai nepamenanti, kada toji tvarka atsirado, pirmosios kadencijos pabaigoje, ar jau antrosios kadencijos metu. Reginai skaudu skaityti apie pastaruoju metu viešinamus savivaldybių tarybų narių piktnaudžiavimo faktus, ji stebisi, kokie dideli gali būti piktnaudžiavimo mastai ir kokios sumos yra švaistomos. „Tai yra nepriimtina. Jei esi finansiškai suinteresuotas, ieškok kito darbo, o nesipelnyk iš rajono biudžeto spręsdamas savo problemas“, – komentavo ji. R. Kliukienės nuomone, atlygis už tarybos nario darbą turi būti, bet „proto ribose“, tuo labiau, kad toli gražu ne visi atsakingai ruošiasi tarybos posėdžiams, įsigilina į klausimus, kas, pasak pašnekovės, akivaizdžiai matyti stebint tarybos posėdžius.
Skaitytojų nuomonė
Pasiteiravome ir „Mūsų laiko“ skaitytojų, ar jų nuomone tarybos nariai turėtų dirbti visuomeniniais pagrindais, iš idėjos, be jokio atlygio, ar, vis dėlto, „pigi valdžia brangiai kainuoja“ ir tarybos nariai turėtų gauti orų užmokestį. Peržvelgus diskusiją akivaizdu, kad vieningos nuomonės šiuo klausimu nėra. Vieni yra už tai, kad tarybos nariai dirbtų be atlygio, nes, jų nuomone, patekimas į valdžią ir galimybė spręsti bendruomenės problemas jau yra prizas ir užmokestis. Kita dalis mano, kad tarybos nario darbas turi būti apmokamas, tačiau tik atsižvelgiant į tarybos darbo kokybę, rezultatus bei rajono ekonominę situaciją.
Plačiau šia tema - „Mūsų laikas“ laikraštyje.
Hello my name is Timo Olavi Granberg, If you're looking for a trusted expert in Bitcoin recovery, Ge...
Kas svarbiau mūsų kraštui – pigūs pašto kaštai ar laikraščių prenumerata?