Šv. Stanislovas. Cibulinė
Gegužės 8-ąją pagal bažnytinį kalendorių pagerbiamas Šventasis Stanislovas.
Krokuvos vyskupas ir kankinys
Stanislovas gimė Ščepanove, netoli Krokuvos, Lenkijoje, 1030 m. liepos 26 d. Mokėsi Gniezne, tapo Krokuvos katedros kanauninku, o 1072 m. – Krokuvos vyskupu. Jis buvo ryžtingas ir tiesus, nepabūgo dėl amoralaus, žiauraus elgesio perspėti ir ekskomunikuoti Lenkijos karalių Boleslovą II Narsųjį: Stanislovas pasiuntė įspėjimą Lenkijos karaliui dėl šio žiaurumo ir neteisingumo, monarchas pažadėjo pasitaisyti, tačiau žodžio nesilaikė – netrukus vėl pagrobė vieno bajoro žmoną, todėl buvo Bažnyčios ekskomunikuotas. Kai apie tai sužinojo, Boleslovas įtūžęs įsiveržė į vyskupo koplyčią Krokuvos priemiestyje ir Šv. Mišių metu nužudė Stanislovą. Popiežius Šv. Grigalius VII dėl to paskelbė Lenkijai interdiktą (bažnytinę bausmę). Karalius vėliau pabėgo į Vengriją. Stanislovas yra Krokuvos globėjas. Jis buvo kanonizuotas 1253 m. Šventojo vyskupo mirties scena nutapyta Vilniaus arkikatedros didžiojo altoriaus paveiksle (1799 m., dail. Pranciškus Smuglevičius). Vilniaus arkikatedra tituluota Šv. Stanislovo ir Vengrijos karaliaus Vladislovo vardu, šventasis vyskupas po Lietuvos krikšto laikomas Lietuvos globėju. Dažniausiai Šv. Stanislovas vaizduojamas vyskupo rūbais, apsisiautęs kapa, su mitra ir pastoralu. Kita jo paminėjimo data – balandžio 11-oji.
Doras jaunuolis
Dar vienas šventasis tokiu vardu, irgi kilęs iš Lenkijos – Šv. Stanislovas Kostka 1550 m. gimė lenkų didikų šeimoje. Kai jam sukako 14 metų, pradėjo lankyti Vienoje atidarytą jėzuitų kolegiją. 1565 m. gruodį Stanislovas stipriai susirgo ir prašė jam pakviesti kunigą, tačiau kunigo jam nepakvietė. Stanislovas daug meldėsi. Tuomet jam pasirodė Šv. Barbora ir Švč. mergelė Marija su Kūdikėliu ant rankų. Stanislovas pasveiko. Tačiau būdamas 18-os vėl susirgo ir mirė per Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo šventę. Kanonizuotas 1726 m. 1962 m. rugpjūčio 31 d. Jonas XXIII patvirtino jį Lenkijos globėju; jis globoja novicus, mokinius ir studentus bei beviltiškus ligonius. Ikonografijoje vaizduojamas kaip jėzuitų novicijus, klūpantis prieš Švč. Sakramentą; priimantis komuniją, laikantis ant rankų Kūdikėlį Jėzų. Tačiau pagrindinis jo atributas – skaistybės simbolis lelija.
Liaudies tradicijos
Liaudyje gegužės 8-oji – tai Galios diena arba Cibulinė. Šią dieną senoliai laikė tinkamiausia diena sodinti svogūnus ir sėti žirnius. Kad svogūnai būtų geri, juos sodindavo tuomet, kai danguje kartu nebūna saulės ir mėnulio – t. y. arba anksti ryte, kai dar saulė nepatekėjusi, arba vėlai vakare, kai dar nespėja pasirodyti mėnulis.
Šią dieną bičių augintojai spėdavo, koks tais metais bus medus. Jei diena giedra, saulėta – bus daug medaus, jei apsiniaukusi – mažai.
Geras klausimas :) Na, Morkus originale vadinasi Markas (Marcos), o lietuviškas žodis „morka“, teigi...
Šv. Morkus, Daržų diena