Šachmatų pamokos progimnazijoje: džiaugsmas ir nauda
„Jeigu tie vaikai mane sutikę džiaugiasi, vadinasi, jiems patinka mokytis žaisti šachmatais. Bent jau daugumai jų“, – sako Jurbarko sporto centro šachmatų treneris Valentinas Jankūnas, pasak kurio, šachmatų užsiėmimai, jo beveik penkerius metus vedami Jurbarko Naujamiesčio progimnazijoje, duoda realių rezultatų, džiuginančių ne tik trenerį, mokinius, jų tėvus, bet ir garsinančių mokyklą.
Kovo 20 dieną Panevėžyje konferencijų erdvėje „Vasaris“ vyko 2025 m. Lietuvos mokyklų žaidynių šachmatų (gim. 2014 m. ir jaunesnių) finalinės varžybos, kuriose dalyvavo net 25 mokyklų komandos, tarp jų – ir Naujamiesčio progimnazijos komanda: Rojus Unguraitis, Liudvikas Urbutis, Aronas Puišys ir Viktorija Elena Tamkevičiūtė. Surinkusi 11 taškų Jurbarko komanda varžybose iškovojo 3 vietą. „Tai nėra atsitiktinė pergalė. Rezultatas išlauktas. Visi tikrai gerai sužaidė“, – auklėtinių žaidimą gyrė V. Jankūnas, pasidžiaugęs, kad prie pergalės prisideda ir šachmatų pamokos, nuo 2020 metų Jurbarko Naujamiesčio progimnazijoje, vienintelėje rajone, vykstančios 1–2 klasių mokiniams.
Mokomoji priemonė
Treneris patikino, kad iniciatyvą tokioms pamokoms rengti parodė mokyklos administracija. „Šachmatai progimnazijoje atsirado kaip mokomoji priemonė, skatinanti mokinių loginį, kūrybinį mąstymą, pastabumą, dėmesį“, – kalbėjo Naujamiesčio progimnazijos direktoriaus pavaduotojas ugdymui Vadimas Aksionovas, atkreipęs dėmesį, kad progimnazijos iniciatyva neformaliojo vaikų švietimo šachmatų būrelis (taip mokykla vadina šiuos užsiėmimus) atsirado 2015–2016 mokslo metais 1–4 klasėse. Tam buvo skirta viena akademinė valanda.
Nuo 2020–2021 mokslo metų iki šiol visi 1–2 klasių mokiniai gali lankyti šachmatų būrelį. Tam skirtos 8 neformaliojo vaikų švietimo valandos per savaitę. Vadimas prisimena, kad pradžioje trenerį prikalbinti buvo nesunku, nebuvo didelio krūvio, tačiau kai padidėjo neformaliojo švietimo valandų, treneriui pasidarė sunkiau suderinti būrelių laiką. „Tačiau iki šiol pavyksta rasti bendrą susitarimą“, – pasidžiaugė V. Aksionovas, patikinęs, kad šios iniciatyvos planuojama laikytis, kol bus šachmatų būrelį lankančių mokinių ir dirbs treneris.Rezultatai yraPasak direktoriaus pavaduotojo, progimnazijoje specialus tyrimas dėl šachmatų poveikio mokymosi rezultatams nebuvo atliktas, tačiau, pedagogų manymu, poveikis jaučiamas. „Manome, kad šachmatų būrelio lankymas skatina mokinių loginį mąstymą, pastabumą, dėmesio sukaupimą, kūrybiškumą, moko priimti sprendimus, kontroliuoti emocijas“, – kalbėjo V. Aksionovas.
Pasiekimai
Mokyklos administraciją džiugina ir mokinių pasiekimai varžybose. 2024 m. gegužės mėn., jau trečius metus iš eilės, Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos pradinių klasių mokinių šachmatų komanda pateko į finalinį Lietuvos pradinių klasių šachmatų čempionatą Lietuvos Respublikos Prezidento taurei laimėti. 2024 m. 3B klasės mokinių komanda šiame čempionate užėmė 2 vietą tarp 25 komandų. Pasak trenerio, šachmatų pamokos Lietuvoje nėra jokia naujiena. Pavyzdžiui, Tauragės „Šaltinio“ progimnazijoje šachmatų pamokos vyksta ne tik 1–2, bet ir 3–4 klasių mokiniams, gal dėl to šios mokyklos rezultatai yra geresni, svarsto treneris. V. Jankūnas teigia, kad pasaulyje yra atlikta nemažai mokslinių tyrimų, įrodančių šachmatų naudą vaikų loginiam mąstymui, charakterio ugdymui ir pan. Jo nuomone, tokios iniciatyvos, kokią parodė Naujamiesčio progimnazija, yra labai sveikintinos, jomis galėtų sekti ir kitos įstaigos, galbūt tai prisidėtų ir prie mokyklų patrauklumo didinimo.
Džiaugiasi iššūkiais
Žvelgdamas į savo mažuosius mokinius treneris pastebi, kad jiems patinka mokytis žaisti šachmatais, pamokos nėra nuobodžios. Pačius mažiausius jis moko pasinaudodamas naujomis technologijomis – smagiomis lavinančiomis programėlėmis, kuriose vaikai sprendžia įvairias užduotis. Treneris šypsosi, kad vaikai laukia nesulaukia, kada galės eiti į kompiuterių klasę. Jiems patinka iššūkiai – džiaugsmas begalinis, kai pavyksta ko nors naujo išmokti ar įveikti sunkesnę kliūtį.Treneris džiaugiasi, kad progimnazijoje yra mokinių taip pamėgusių šachmatus, kad tarpusavyje žaidžia pertraukų metų. Pasak V. Jankūno, visi vaikai gali žaisti šachmatais, tik ne visi vienodai gerai. Norint pasiekti aukščiausių rezultatų, sako treneris, reikėtų pradėti žaisti dar anksčiau – nuo 4–5 metų. Bet kokiu atveju, net ir be aukštų rezultatų, šachmatai duoda naudą.Susidomėję vyresnių klasių mokiniai gali lankyti šachmatų treniruotes Jurbarko sporto centre. Jos, beje, taip pat vyksta Naujamiesčio progimnazijos patalpose.
Skirsnemunės bendruomenė
Bendruomenėms šalia Jurbarko vėjo parko – reikšminga finansinė parama