Šiandien minima Lietuvos vardo diena
Atmintinų dienų įstatyme įtvirtinta, kad atmintina diena – reikšminga diena, susijusi su esminiais Lietuvos valstybingumo kūrimo ir įtvirtinimo įvykiais, visuotinių vertybių propagavimu, atminimo kultūros ir gyvosios istorijos išsaugojimu. Jame į atmintinų dienų sąrašą įtrauktos 67 dienos.
Šia atmintina diena siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į svarbų istorinį įvykį, kuomet Lietuva buvo paminėta seniausiame rašytiniame šaltinyje – Kvedlinburgo metraštyje ties 1009 m. data. „Pasaulio istorinėje literatūroje yra nusistovėjusi tradicija metus skaičiuoti nuo pirmojo paminėjimo rašytiniame šaltinyje. Prieš dešimtmetį buvo iškilmingai paminėtas Lietuvos vardo tūkstantmetis, tačiau ši data nebuvo įrašyta į Lietuvos valstybei reikšmingų kultūrinių–istorinių įvykių įprasminimo minėtinų datų sąrašą. Ši data yra svarbi Lietuvos istorinei savivokai, nes pereinama iš bevardės egzistencijos į Vakarų civilizaciją pradžią.
Minėdami Lietuvos vardo dieną kartu prisimintumėme ir Lietuvos daugiau kaip tūkstantmetę istoriją. Šios datos paminėjimas skatintų puoselėti istorinę atmintį, stiprinti Lietuvos visuomenės pilietinę savimonę, skirti daugiau dėmesio pristatant Lietuvą pasauliui“, – įstatymo projekto aiškinamajame rašte rašę Seimo narys, istorikas Arūnas Gumuliauskas.
Iš kokio žodžio kilęs Lietuvos vardas?
Lietuvių kalbos instituto Vardyno skyriaus darbuotojai pabrėžia, kad Lietuvos pavadinimo kildinimas iš žodžio „lieti“ yra nepatvirtintas, nors tokia hipotezė ir egzistuoja. Viena iš kilmės versijų – istoriniuose šaltiniuose fiksuota forma „Litavija“, laikoma galų palikimu ir siejama su žodžiais „lei“, „li“ – tekėti. To atitikmuo – „lieti“, tačiau ši hipotezė laikoma nepatikima, nes, jei Lietuva būtų keltų palikimas, dabar turėtume vardą „Litava“.
Anot instituto pateikiamos informacijos, patikimiausia laikoma 1964 m. pateikta hipotezė, kad Lietuvos vardas kilęs iš upelio Lietava, arba Lietauka, tekančio Jonavos rajone. Kraštovardis „Lietuva“ yra senas lietuviškas žodis, kilęs iš hidronimo „Lietava“. Vardu Lietava pradžioje vadinta upė, Neries intakas. Vėliau tuo pačiu vardu imta vadinti ir teritoriją prie tos upės – Lietuvos žemę, kurioje ilgainiui iškilo garsūs centrai – Kernavė, Trakai ir Vilnius.
Šaunuolė ponia Edita.
Naujas senamiesčio traukos centras: ilgai lauktas naujasis Jurbarko viešbutis (video)