Penktadienis, 13-oji
Skaičius 13 laikomas juodųjų jėgų skaičiumi, kai kuriose šalyse net vengiama šiuo skaičiumi numeruoti viešbučių numerius, nuo 12-ojo iš karto peršokama prie 14-ojo. Kartais praleidžiamas ir 13-tas aukštas. O kai numeris 13 dar sutampa su penktadieniu, ši diena iš viso laikoma nesėkmių diena. Paaiškinimų tam bandoma ieškoti daug ir įvairių.
Senovės skandinavų mitologijoje pasakojama apie 12 dievų puotą Valhaloje – senovės skandinavų dievų pasaulyje. Jos metu nekviestas atėjo 13-as svečias – dievas Loki, kuris sugadino visą puotą, įkalbėdamas Hoderį, akląjį tamsos dievą, šauti iš lanko į Balderį, grožio ir laimės dievą. Balderiui mirus, pasaulis tapo tamsus ir liūdnas. Šiuo atveju, 13 asocijuojasi su neigiama potekste.
Tarp teologų egzistuoja teorija, kad būtent penktadienį, 13-ąją dieną, Ieva ir Adomas nusikalto ir buvo išvaryti iš rojaus. Be to, penktadienį jie abu pasimirė. Manoma, kad ir Abelis savo brolį Kainą nužudė penktadienį, 13-ąją dieną.
Jėzus Kristus buvo prikaltas prie kryžiaus penktadienį (dabar ši diena minima kaip didysis penktadienis). Per paskutinę vakarienę prie stalo sėdėjo 12-ka Jėzaus mokinių – tobulas skaičius. Kristus buvo 13-asis, tarsi nereikalingas, pasmerktas mirti.
Senovėje buvo manoma, kad raganos visados rinkdavosi į grupeles po 12, o tryliktu jų kompanijoje buvo laikomas pats velnias.
Tiesa, kai kurie mokslininkai sako, kad skaičiui 13 tiesiog nepasisekė, nes jis eina po skaičiaus 12, kuris mitologijoje, religijoje, kultūroje dažnai vadinamas „pilnuoju“. Pvz. metuose yra 12 mėnesių, 12 zodiako ženklų, 12 Olimpo dievų, 12 Heraklio žygdarbių, 12 Izraelio genčių, 12 Jėzaus apaštalų ir t.t. Taigi skaičius 13 tiesiog atsiduria už „pilnumo“ ar „tobulumo“ sąvokos todėl ir kenčia.
Sakoma, kad pasaulyje 13-ąją dieną, yra nutikę daugybė nelaimių. Moderniais laikais skaičiaus 13 neigiamą prasmę sustiprino liūdnai pagarsėjusios „Apollo 13“ misijos į Mėnulį scenarijus. Lietuviai, ko gero, visų pirma prisimins sausio 13-ąją ir 13-ka aukų (vėliau pasirodė, kad 14).
Tiesa, jei patikrintume kokį kitą skaičių, gal irgi paaiškėtų, kad ir tą dieną nelaimių yra pasitaikę nemažai. Juk pasaulyje gyvena daugybė žmonių, ir kasdien kuriame nors pasaulio kampelyje vis kas nors nutinka.
Kad ir kaip ten būtų, penktadienio, 13 d. fobija pasaulyje padaro ir ekonominės žalos. Žmonės sergantys triskaidekafobija, arba tiesiog giliai tikintys, kad ta diena labai nelaiminga, dažnai nedaro per tą dieną to, ką šiaip darytų: neskrenda lėktuvu, neprekiauja akcijų biržoje, atsisako pirkti svarbesnius pirkinius, nesudarinėja jokių rimtų sandorių.
Jei valstybinės žemės plotas priskirtas kavinei ir už jį moka žemės mokestį,tai nieko keisto, kad at...
Nesutarimai su prekybos centru paskatino imtis veiksmų