Kam reikalingi plūgai ir kokį plūgą geriausia pasirinkti savo ūkiui?
Žemės ūkyje žemės dirbimas nėra galutinis tikslas, o tik priemonė norimam rezultatui pasiekti. Tačiau ši priemonė yra pati daugiausiai darbo ir energijos reikalaujanti priemonė. Žemės dirbimas sudaro nuo 30 iki 40 procentų viso žemės ūkyje naudojamo kuro, todėl pradėdami dirbti žemę turime žinoti, kokie yra mūsų tikslai ir ar jis pasieks mūsų tikslus. Svarbiausias ir sunkiausias žemės paruošimo darbas yra žemės dirbimas. Čia padarytas klaidas sunku ištaisyti.
Ūkininkavimas ne tik nepraranda savo pozicijų, bet sulaukia naujų rėmėjų
Lietuvos žemdirbystės mokslinio tyrimo instituto duomenimis, idealiu atveju galima tik aeruoti pagrindines šaknų vystymosi vietas ir išlaikyti reikiamą drėgmės kiekį viršutiniame dirvos sluoksnyje dirbdami. Iki šiol šis ūkininkavimo būdas ne tik neprarado pozicijų, bet sulaukia naujų rėmėjų. Be to, ūkininkavimas yra aplinkai nekenksmingų technologijų, kurios gali palaipsniui atsisakyti cheminių medžiagų ir mineralinių trąšų, pagrindas.
Lietuvoje susidomėjimas ūkininkavimu atslūgo atsiradus naujoms technologijoms, daugelis ūkininkų ūkininkavimo metė. Per 2010 m. žiemą daugelis žiemkenčių, augintų neariamuose dirvožemiuose, žuvo nuo išsekusių sausuolių, o ariamose dirvose auginami augalai buvo daug atsparesni sausoms šalnoms. Atsisakius plūgo, sunku rasti pakankamai gerų alternatyvų užkirsti kelią pasėlių ligoms ir mechaniškai kontroliuoti dygstančias piktžoles ir kenkėjus. Tik gerai įdirbta dirva gali pagerinti dirvožemio fizines savybes, sumažinti piktžoles, o visa naudojama žemės ūkio praktika padidina pasėlių derlių. Šiuo atveju tik plūgas yra idealus sprendimas optimaliam augalų šaknų augimui ir dideliam bei stabiliam pasėlių derliui.
Pagrindinis žemės ūkio įrankis yra plūgas
Plūgas yra paprastas įrankis, susidedantis iš traktoriaus movos ar priedo, plūgo rėmo, pagrindinio korpuso, atbulinės eigos plūgo, ašmenų ir atraminio rato. Tikslas – tolygiai nupjauti žemės gabalėlį, jį apversti, o viršutinį piktžolių sluoksnį paskleisti ant vagos dugno. Ariama dirva turi būti lygi ir puri. Kai ariant žemę naudojami plūgai, jų darbinė dalis veikia pleištiniu principu: deformuoja žemę, pjauna, apverčia ir iš dalies sutraiško augalinio sluoksnio dirvą.
Pagal plūgo korpuso tipą plūgai skirstomi į: verstuvinius, beverstuvinius, su išpjauta verstuve, lėkštinius, kombinuotuosius ir rombinius. Priklausomai nuo naudojimo, plūgai skirstomi į bendrosios paskirties ir specialios paskirties plūgus, esančius arti dirbamo lauko – sodo plūgus, miško plūgus, krūmų plūgus, pelkių plūgus ir sodinamuosius plūgus. Lietuvoje yra didelė parduodamų plūgų pasiūla, kiekvienas ūkininkas ir žemės ūkio paslaugų teikėjas gali pasirinkti individualius plūgus pasirinktoms ūkininkavimo užduotims atlikti. Renkantis plūgą galima pasirinkti atstumą tarp plūgo korpusų, atstumą tarp rėmo ir žemės, plūgo darbinio pločio reguliavimą (mechaninį arba hidraulinį) bei mechaninę arba nenutrūkstamą spyruoklinės apsaugos sistemą.
Apverčiamas plūgas tampa vis populiaresnis,kodėl verta jį rinktis?
Pastaruoju metu išpopuliarėjo apverčiamieji plūgai. Šie plūgai turi daug privalumų. Įdirbant visą lauką tame pačiame gylyje, sumažėja dirvos erozija, todėl dirvą galima pasėti greičiau ir pigiau, o įdirbti 10-20 % efektyviau. Tyrimai parodė, kad vidutinis derlius naudojant apverčiamąjį arimą siekia 12 proc. didesnis derlius. Šio tipo plūgai patogesni šalia netaisyklingos formos laukų. Todėl perkant naują plūgą pirmiausia reikėtų svarstyti, ar pirkti įprastą vienpusį plūgą, ar apverčiamąjį plūgą. Pirmieji visada bus pigesni nei tos pačios konfigūracijos vartotojams, tačiau vargu ar naudojant įprastą plūgą laukas atitiks praeities svarstymus ir išmetamųjų teršalų kiekį.
Išsirinkite tinkamiausią plūgą ir džiaukitės savo žemės ir derliaus paklausa, vaizdu ir kokybe, o kad viską pasiekti būtų lengviau, tikrai verta pasirinkti tinkamą žemės ūkio techniką, geriausi plūgai iš „Audrokesta“.
tikri lietuviai gerbia savo tėvų pavardes, o tautiniai perbėgėliai gali vadintis bet kuo. Niekas ned...
Apie moterų pavardes plačiau. Kodėl pritarta -ė, bet nepritarta -a