Darbo sutarties nutraukimas darbuotojo iniciatyva dėl svarbių priežasčių
Kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą. Šią Konstitucijoje nustatytą teisę žmogus įgyvendina pasirinkdamas darbą, sudarydamas ar nutraukdamas darbo sutartį savo iniciatyva ir valia. Vienas iš Darbo kodekse nustatytų pagrindų, kai darbuotojas gali nutraukti darbo sutartį, yra darbo sutarties nutraukimas darbuotojo iniciatyva dėl svarbių priežasčių (DK 56 str.).
Darbo sutartis šiuo pagrindu gali būti nutraukta darbuotojo jo iniciatyva, apie tai įspėjus darbdavį ne vėliau kaip prieš penkias darbo dienas, jeigu:
1) darbuotojo prastova ne dėl darbuotojo kaltės tęsiasi ilgiau kaip trisdešimt dienų iš eilės arba jeigu ji sudaro daugiau kaip keturiasdešimt penkias dienas per paskutinius dvylika mėnesių;
2) darbuotojui du mėnesius iš eilės ir daugiau nemokamas visas jam priklausantis darbo užmokestis arba jeigu darbdavys ilgiau kaip du mėnesius iš eilės nevykdo savo įsipareigojimų, kuriuos nustato darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančios darbo teisės normos;
3) darbuotojas negali tinkamai atlikti savo darbo funkcijos dėl ligos ar neįgalumo arba dėl to, kad namuose slaugo šeimos narį (vaiką, tėvą (įtėvį, rūpintoją), motiną (įmotę, rūpintoją), vyrą, žmoną), kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis;
4) pagal neterminuotą darbo sutartį dirbantis darbuotojas sukako senatvės pensijos amžių ir įgijo teisę į visą senatvės pensiją dirbdamas pas tą darbdavį.
Darbuotojas turi pateikti darbdaviui rašytinį prašymą (pareiškimą) nutraukti sutartį ir nurodyti priežastis, nustatytas Darbo kodekso 56 str.1 dalyje, bei pateikti jas patvirtinančius dokumentus. Gavęs darbuotojo prašymą darbdavys atlieka situacijos vertinimą ir priima sprendimą nutraukti darbo santykius ar ne. Darbdavio atsisakymą nutraukti darbo sutartį darbuotojas turi teisę ginčyti kreipdamasis į darbo ginčą nagrinėjančią instituciją. Tokiu atveju pareiga įrodyti atsisakymo nutraukti darbo sutartį teisėtumą tenka darbdaviui.
Net jei darbdavys nesutinka su darbuotojo nurodytomis priežastimis, jis neturi teisės vienašališkai nutraukti su darbuotoju darbo sutartį pagal DK 55 str. – darbuotojo iniciatyva be svarbių priežasčių. Tokį darbo sutarties nutraukimą darbuotojas turi teisę ginčyti kreipdamasis į darbo ginčą nagrinėjančią instituciją.
Jei darbdavys sutinka nutraukti darbo sutartį dėl svarbių priežasčių, jis privalo išmokėti darbuotojui dviejųjo vidutinio darbo užmokesčių dydžio išeitinę išmoką, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – vienojo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką. Darbuotojo pareiškimas pabaigia darbo sutartį pasibaigus įspėjimo terminui ir darbdavys ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną privalo įforminti darbo sutarties pasibaigimą.
Dėl aktualių darbo klausimų galima konsultuotis su Valstybine darbo inspekcija arba rasti informacijos internete www.socdialogas.lt/
I just want to share my testimony here. My name is Martha Pote. I want to give God all the glory for...
Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda perskaitė pirmąjį metinį pranešimą (video)