Medikė pataria kaip pasiruošti laiko persukimui

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Paskutinį spalio savaitgalį, spalio 29 dieną 4:00 val. naktį iš šeštadienio į sekmadienį grįšime į žiemos laiką – persuksime laikrodį viena valanda atgal.

Nors medikai teigia, kad rudeninis laiko persukimas pergyvenamas lengviau nei pavasarinis, ir jis ne vienam sukelia stresą, todėl dalinamės Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikų Neurologijos klinikos gydytojos neurologės Evelinos Pajėdienės patarimais, kaip jį galima sumažinti. Jie skelbti portale lrt.lt 2023 m. kovo mėnesį, tačiau ne mažiau aktualūs ir dabar – juk laiko persukiojimas vis dar nesibaigia.

Laiko sukiojimas kenkia sveikatai

„Tiek JAV, tiek ir Europoje nuolat atliekami tyrimai, žiūrima, ar kas nors gyventojų sveikatos požiūriu pasikeičia persukus laiką. Pastebėta, kad padaugėja ūmių būklių – širdies infarktų, insultų, taip pat avarijų, per kurias nukenčia žmonės, kitų traumų. Tai rodo, kad laiko persukimo nulemtas staigus ritmo pokytis veikia mūsų savijautą, bet labiau gal jaučiamas individualus poveikis: žmonės, kurių miegas yra jautresnis įvairiems aplinkos ir vidiniams pokyčiams, taip pat jau turintys miego sutrikimų, į laiko persukimą reaguos jautriau“, – sakė neurologė.

Pasak E. Pajėdienės, nors abu kartus – rudenį ir pavasarį – laikrodį persukame viena valanda (į priekį arba atgal), poveikis organizmui skiriasi.

„Svarbu, ar mes laimime valandą, ar ją prarandame. Jeigu mes prarandame tą valandą ir pagal seną mūsų biologinį laikrodį mums tenka atsikelti valanda anksčiau, organizmui yra didesnis stresas, jaučiame miego trūkumo pasekmes. Miego–būdravimo ritmo ir miego trukmės pokytis mus veikia labiau nei valandą pakitęs gaunamos natūralios šviesos kiekis“, – paaiškino gydytoja neurologė.

Laiko persukimas stipriausiai paveikia žmones, kurie turi miego sutrikimų, taip pat senjorus.

„Pacientai, kurie serga nemiga, jautriai miega, giliai neįminga ir dažnai prabunda, gali labiau sureaguoti į įvairius dirgiklius, pvz., stresą keliantį įvykį, pamaininį darbą, tolimas keliones, pasikeitusią miegojimo vietą.

Taip pat manoma, kad laiko persukimas labiau veikia senyvo amžiaus žmones, nes jų biologinis laikrodis dėl amžiaus degeneruoja ir jautrėja, bendra miego trukmė mažėja, daugėja prabudimų, ankstyvėja užmigimo ir atsibudimo laikas.

O paprasčiausia turbūt yra su vaikais, nes vaiką lengviausia adaptuoti prie naujo laiko. Tarkime, kokiam darželinukui didelio streso tas [laiko persukimas] nesuteiks. Gal jis truputį kitaip atsikels arba pietų miego vieną kitą dieną nueis, bet paskui lengvai adaptuosis“, – kalbėjo medikė.

Pokyčiams organizmą galima paruošti

Gydytoja juokauja, kad straipsniai apie laiko persukimą ir jo poveikį sveikatai visada pasirodo per vėlai, dėl to žmonės nespėja „padaryti namų darbų“, kurie padėtų lengviau persiorientuoti prie naujo laiko.

„Visada per vėlai klausiate! Kai lieka kelios dienos iki savaitgalio, kai suksime laikrodžius, nelabai ką čia bepadarysi. Tačiau iš tiesų yra rekomendacijų ir jos praverčia ne tik tada, kai persukami laikrodžiai, bet ir per kelionę keičiant laiko juostą. Galima palaipsniui organizmą pritaikyti prie būsimo pokyčio, artinant bent po 15–20 minučių savo ritmą prie to naujojo laiko. Pvz., nueiti 15–20 minučių vėliau miegoti ir vėliau atsikelti arba anksčiau nueiti miegoti ir anksčiau atsikelti. Tai reikėtų pradėti daryti kelios savaitės iki laukiamo pokyčio“, – patarimu pasidalino LRT.lt pašnekovė.

Kalbėdama apie miegą gydytoja pabrėžė, jog kiekvieno žmogaus miego poreikis yra skirtingas, todėl visos rekomendacijos – bendro pobūdžio.

„Kiekvienas žmogus individualiai jaučia, kiek valandų miego jam reikia, kad jaustųsi pailsėjęs, tačiau, imant platesnius intervalus, rekomendacijos tokios: pradinukas turėtų miegoti per parą apie 10–12 val., paauglys – apie 9 val. Vidutinio darbinio amžiaus žmogus (25–45 m.) turėtų miegoti 7–9 val. per parą, o vyresnio amžiaus (50–70 m.) – 7–8 val. Tokio amžiaus žmonėms, kaip ir minėjau, natūraliai keičiasi ritmas, mažėja miego poreikis. 70-mečiui paprastai užtenka ir 7 val. miego per parą, o pats ritmas ankstėja: norima anksčiau eiti miegoti, bet atsikeliama irgi anksčiau – kaip sakoma, su pirmaisiais gaidžiais“, – pasakojo E. Pajėdienė.

Medikų nuomonė – nereikėtų sukti laikrodžio

„Jei galėtume pasirinkti, pasakyčiau, kad laiko tikrai reikėtų nesukti, tai yra ne tik mano nuomonė. Kiek tenka dalyvauti Europos miego tyrimų draugijos, Europos neurologų akademijos Miego ir būdravimo ritmo sutrikimų grupės veiklose, visų nuomonė, paremta moksliniais tyrimais, klinikiniais duomenimis, yra tokia pati: laiko sukimas yra kenksmingas ir to reikia atsisakyti“, – sakė gydytoja neurologė.

Bendra Europos specialistų, dirbančių miego medicinos ir mokslo srityje, nuomonė ir rekomendacijos prieš kelerius metus buvo pateiktos Europos Komisijai.

„Bendras Europos Sąjungos sprendimas ir buvo, kad „taip, sukti nebereikia“, bet dabar iškilusi nauja diskusija – kurį laiką palikti? Kai kurioms šalims naudingesnis pavasario laikas, kitiems – rudens, priklausomai nuo to, ar toje šalyje šviesūs rytai, ar mokiniai eina šviesoje į mokyklą; kitiems reikia ilgesnių vakarų, nes tuomet mažesnis nusikalstamumas. Taigi, vyksta įvairių diskusijų, jose atsižvelgiama ne tik į sveikatos, bet ir į kitus faktorius: ekonominius, organizacinius. Dėl to ir nėra priimta galutinio sprendimo, bet judama prie to, kad nebebūtų sukamas laikas. Aš tam labai pritariu“, – teigė E. Pajėdienė. Anot jos, Lietuvai didelio skirtumo nebūtų, kuris – pavasario ar rudens – laikas liktų.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Ignas Juškevičius.

Per du mėnesius vienu iš lankomiausių renginių Jurbarke tapo krepšinio varžybos  1

Nuo sausio 1 d. antibiotikai kompensuojami 100 proc.

Nuo sausio 1 d. antibiotikai kompensuojami 100 proc.  1

Kaip sutrikusi klausa paveikia mūsų fizinę ir emocinę sveikatą?

Kaip sutrikusi klausa paveikia mūsų fizinę ir emocinę sveikatą?  0

Kokia yra lavinamųjų žaislų nauda vaikams? Kaladėlės, dėlionės, konstruktoriai ir kt.

Kokia yra lavinamųjų žaislų nauda vaikams? Kaladėlės, dėlionės, konstruktoriai ir kt.  0

Veido tonikas – atpalaiduojantis šviežumo šaltinis

Veido tonikas – atpalaiduojantis šviežumo šaltinis  0

Kiekvienam neįgaliam senjorui pagal jo sveikatą randami jam tinkami, patogūs fiziniai užsiėmimai.

Negalią turintiems senjorams – daugiau galimybių būti aktyviems  0

Kada reikėtų susirūpinti dėl plaukų slinkimo

Kada reikėtų susirūpinti dėl plaukų slinkimo  0

Prof. O. Dobilienės teigimu, didžiąją dalį mirčių nuo kraujotakos sistemos ligų lemia tokie rizikos veiksniai kaip padidėjęs kraujospūdis, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, nutukimas ar diabetas.

Kraujotakos sistemos ligos: kaip apsisaugoti?  0

Kas ir kada gali gauti stacionarines slaugos paslaugas?

Kas ir kada gali gauti stacionarines slaugos paslaugas?  1

Labdaringas sveikatingumo renginys – geriamojo vandens stotelei Jurbarke įrengti

Labdaringas sveikatingumo renginys – geriamojo vandens stotelei Jurbarke įrengti  0

„Jurbarkas-Karys“ įveikė Marijampolės „Sūduvą-Mantingą“

„Jurbarkas-Karys“ įveikė Marijampolės „Sūduvą-Mantingą“  0

Asociatyvi

Sergančiųjų ŪVKTI skaičius didėja, COVID-19 – lieka stabilus  0

„Jurbarkas-Karys“ Joniškyje įveikė vietos „Delikatesą“

„Jurbarkas-Karys“ Joniškyje įveikė vietos „Delikatesą“  0

Narkotikai: greitai įtraukia – sunkiai paleidžia

Narkotikai: greitai įtraukia – sunkiai paleidžia  0

„Jurbarkas-Karys“ triumfavo prieš Šakių „Vytį-VDU“

„Jurbarkas-Karys“ triumfavo prieš Šakių „Vytį-VDU“  0

„Jurbarkas-Karys“ išvykoje įveikė „Žalgirį-2“

„Jurbarkas-Karys“ išvykoje įveikė „Žalgirį-2“  0

Gyvenimo būdą pakeitusi moteris: „Svarbiausia – tikėti savimi ir keistis dėl savęs“

Gyvenimo būdą pakeitusi moteris: „Svarbiausia – tikėti savimi ir keistis dėl savęs“  0

„Jurbarkas-Karys“ išvykoje įveikė Klaipėdos „Neptūną-Akvaservį“

„Jurbarkas-Karys“ išvykoje įveikė Klaipėdos „Neptūną-Akvaservį“  0

Liepos mama Eglė: „Ligoninėje stengėmės sukurti kuo geresnę aplinką ir apsupti dukrą šypsenomis, kad ji čia jaustųsi kaip namuose.“

Onkologinę ligą turinčios Liepos mama: „Nėra, kada liūdėti – pozityvus mąstymas veda mus į priekį“  0

Naują sezoną Nacionalinėje krepšinio lygoje „Jurbarkas-karys“ pradėjo pergale

Naują sezoną Nacionalinėje krepšinio lygoje „Jurbarkas-karys“ pradėjo pergale  1

Tyrimų duomenimis, procentiškai daugiau asmenų metė rūkyti padedami specialistų, lyginant su tais, kurie bandė tai daryti savarankiškai.

Kiekvienas gali mesti rūkyti – svarbu kreiptis pagalbos  0

Anot G. Belian, alkoholio vartojimo rodikliai mažėja dėl didėjančio gyventojų sąmoningumo bei prevencinės veiklos.

Svarbu sąmoningai priimti sprendimą nebevartoti alkoholio  0

S. Mockevičius: šiuo metu pacientai jau naudojasi pavežėjimo paslauga

S. Mockevičius: šiuo metu pacientai jau naudojasi pavežėjimo paslauga  3

Klinikoje „Medicinos namai“ dirba šeimos gydytojas Sigita Filipauskas ir gydytoja endokrinologė Erika Jurkutė.

Klinikoje „Medicinos namai“ – puikūs specialistai ir kokybiškos paslaugos  0

Mūsų partneriai