Kraujotakos sistemos ligos: kaip apsisaugoti?

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad net 80 proc. visų širdies priepuolių ir insultų galima išvengti. Svarbiausia žinoti, dėl ko didėja kraujotakos sistemos sutrikimų rizika, kad galėtumėte suvaldyti tai, kas jūsų valioje.

Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos skyriaus vadovė prof. Olivija Dobilienė informuoja, kaip kontroliuoti pagrindinius rizikos veiksnius, kada būtina kreiptis į specialistus ir kuo gali pagelbėti šiuolaikinės technologijos.   

Kokie yra pagrindiniai rizikos veiksniai?

Pasak prof. O. Dobilienės, pagrindiniai  rizikos veiksniai širdies ir kraujagyslių ligoms atsirasti yra aukštas kraujospūdis, nesveika mityba, didelis cholesterolio kiekis, diabetas, oro tarša, nutukimas, rūkymas, inkstų ligos, fizinis pasyvumas, nesaikingas alkoholio vartojimas ir stresas.

„Yra keletas modifikuojamų širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, kuriuos galime keisti, pavyzdžiui, elgsenos veiksniai: rūkymas, nepakankamas fizinis aktyvumas, nesaikingas alkoholio vartojimas, didelis valgomosios druskos vartojimas, ir metaboliniai veiksniai:  nereguliuojamas  ir per aukštas kraujospūdis, didelis gliukozės kiekis, nutukimas, didelis „blogojo“ – mažo tankio lipoproteinų (MTL) – cholesterolio kiekis bei cukrinis diabetas. Svarbūs ir aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, aplinkos oro tarša, triukšmas“, – kalbėjo specialistė.

 

Rekomendacijos rizikoms valdyti

O. Dobilienės teigimu, didžiąją dalį mirčių nuo kraujotakos sistemos ligų lemia tokie rizikos veiksniai kaip padidėjęs kraujospūdis, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, nutukimas ar diabetas: „Jų galima išvengti arba juos kontroliuoti keičiant gyvenseną, mitybą, reguliariai mankštinantis, metus rūkyti, kontroliuojant kraujospūdį, cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje.“

Profesorė pažymėjo, kad sveiką mitybą turėtų sudaryti įvairūs neperdirbti ir švieži maisto produktai, įskaitant daug vaisių ir daržovių, neskaldytų grūdų, riešutų ir maisto produktų, kuriuose yra mažai sočiųjų riebalų, cukraus ir druskos. Reikėtų nevartoti perdirbtų maisto produktų ir gerti daug vandens.

Taip pat rekomenduojama būti fiziškai aktyviam: „Suaugusieji (18–65 m.) ir senjorai (65 m. ir vyresni) turėtų stengtis kiekvieną savaitę bent 150 min. užsiimti vidutinio intensyvumo fizine veikla arba bent 75 min. užsiimti didelio intensyvumo fizine veikla. Vaikai ir paaugliai kasdien turėtų užsiimti ne mažiau kaip 60 min. vidutinio arba didelio intensyvumo fizine veikla.“

Be to, O. Dobilienė akcentavo, kad kraujo spaudimui kontroliuoti ar cholesterolio kiekiui kraujyje mažinti skirti medikamentai turi būti vartojami nuolat, laikantis paskirto gydymo režimo ir žinant, kokių tikslų siekiama.

 

Būtina nedelsiant kreiptis pagalbos

Profesorė perspėjo, kad širdies ir kraujagyslių ligos yra įvairios, todėl jų simptomai taip pat gali skirtis. Kuomet krūtinės angina (sindromas, atsirandantis dėl sutrikusio širdies raumens aprūpinimo maisto medžiagomis ir deguonimi) pasireiškia klasikiniais požymiais – diagnozuoti nesunku.

„Tai yra, kai krūtinės angina pasireiškia spaudimu, maudimu, buku skausmu už krūtinkaulio ar kairėje krūtinės ląstos pusėje, galinčiu plisti į kairę ranką vidine jos dalimi, į petį, kaklą. Tokie skausmai, provokuojami fizinio krūvio ar streso, trunka iki 10–15 min., praeina nutraukus fizinį krūvį. Ilgiau užsitęsęs skausmas su prakaito pylimu, dusuliu ar bendru silpnumu gali nurodyti besivystantį miokardo infarktą. Tokiu atveju reikia nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą“, – pabrėžė O. Dobilienė, pridurdama, kad, sulaukus tam tikro amžiaus, reikėtų tikrintis reguliariai.

 

Pasak jos, širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa, skirta vyrams ir moterims nuo 40 iki 60 m., padeda nustatyti žmones, kuriems yra padidėjusi širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Tai šiuos žmones paskatina imtis gyvensenos pokyčių, nustačius sveikatos sutrikimus, gali būti taikomas medikamentinis gydymas: „Būtina profilaktiškai pasitikrinti tiems, kurie turi nepalankų genetinį polinkį – kai tarp pirmos eilės giminaičių buvo jaunesnių kaip 65 m. moterų ir jaunesnių kaip 55 m. vyrų, sirgusių išemine širdies liga, miokardo infarktu, ar buvo staiga mirusiųjų.“

 

Inovatyvios technologijos gelbsti

O. Dobilienė teigė, kad šiais laikais kraujotakos sistemų tyrime ir gydyme svarbų vaidmenį atlieka inovatyvios technologijos. Anot jos, išmanieji laikrodžiai, telefonai, elektrokardiogramos registracijos prietaisai padeda vertinant širdies ir kraujagyslių sistemos parametrus – pulsą ir jo dažnį, širdies ritmo sutrikimus, kraujospūdį, kraujo įsotinimą deguonimi.

„Pacientai gali vertinti savo pulso dažnį sportuodami ar užsiimdami kita fizine veikla, identifikuoti širdies ritmo sutrikimus tardamiesi su gydytojais, užtikrinti kraujo spaudimo kontrolę. Ateityje tikimasi, kad tokiu būdu galėsime stebėti ir kraujo parametrus, kuriais galima monitoruoti širdies nepakankamumą, įvertinti miokardo infarkto vystymosi riziką“, – sakė profesorė.

Žemaitijoje gyvenantis pensininkas Vytas pasidalijo patirtimi, kaip susidraugavo su išmaniosiomis technologijomis: „Anūkai man padovanojo išmanų laikrodį vien tik dėl to, kad galėčiau visuomet sekti savo kraujospūdį. Iš pradžių galvojau, kad tai yra pinigų švaistymas, nebuvau pratęs visuomet su savimi nešioti laikrodžio.“

Senolis prisipažino, kad jau ilgą laiką turėjo problemų dėl kraujospūdžio, todėl gydytojų nurodymu turėjo dažnai jį tikrinti, o rodiklius – užsirašyti. Laikrodis, anot jo, tai palengvino – dabar viskas vyksta daug greičiau ir paprasčiau.

 

MLSAM 2317

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Ignas Juškevičius.

Per du mėnesius vienu iš lankomiausių renginių Jurbarke tapo krepšinio varžybos  1

Nuo sausio 1 d. antibiotikai kompensuojami 100 proc.

Nuo sausio 1 d. antibiotikai kompensuojami 100 proc.  1

Kaip sutrikusi klausa paveikia mūsų fizinę ir emocinę sveikatą?

Kaip sutrikusi klausa paveikia mūsų fizinę ir emocinę sveikatą?  0

Kokia yra lavinamųjų žaislų nauda vaikams? Kaladėlės, dėlionės, konstruktoriai ir kt.

Kokia yra lavinamųjų žaislų nauda vaikams? Kaladėlės, dėlionės, konstruktoriai ir kt.  0

Veido tonikas – atpalaiduojantis šviežumo šaltinis

Veido tonikas – atpalaiduojantis šviežumo šaltinis  0

Kiekvienam neįgaliam senjorui pagal jo sveikatą randami jam tinkami, patogūs fiziniai užsiėmimai.

Negalią turintiems senjorams – daugiau galimybių būti aktyviems  0

Kada reikėtų susirūpinti dėl plaukų slinkimo

Kada reikėtų susirūpinti dėl plaukų slinkimo  0

Kas ir kada gali gauti stacionarines slaugos paslaugas?

Kas ir kada gali gauti stacionarines slaugos paslaugas?  1

Labdaringas sveikatingumo renginys – geriamojo vandens stotelei Jurbarke įrengti

Labdaringas sveikatingumo renginys – geriamojo vandens stotelei Jurbarke įrengti  0

„Jurbarkas-Karys“ įveikė Marijampolės „Sūduvą-Mantingą“

„Jurbarkas-Karys“ įveikė Marijampolės „Sūduvą-Mantingą“  0

Asociatyvi

Sergančiųjų ŪVKTI skaičius didėja, COVID-19 – lieka stabilus  0

„Jurbarkas-Karys“ Joniškyje įveikė vietos „Delikatesą“

„Jurbarkas-Karys“ Joniškyje įveikė vietos „Delikatesą“  0

Medikė pataria kaip pasiruošti laiko persukimui

Medikė pataria kaip pasiruošti laiko persukimui  0

Narkotikai: greitai įtraukia – sunkiai paleidžia

Narkotikai: greitai įtraukia – sunkiai paleidžia  0

„Jurbarkas-Karys“ triumfavo prieš Šakių „Vytį-VDU“

„Jurbarkas-Karys“ triumfavo prieš Šakių „Vytį-VDU“  0

„Jurbarkas-Karys“ išvykoje įveikė „Žalgirį-2“

„Jurbarkas-Karys“ išvykoje įveikė „Žalgirį-2“  0

Gyvenimo būdą pakeitusi moteris: „Svarbiausia – tikėti savimi ir keistis dėl savęs“

Gyvenimo būdą pakeitusi moteris: „Svarbiausia – tikėti savimi ir keistis dėl savęs“  0

„Jurbarkas-Karys“ išvykoje įveikė Klaipėdos „Neptūną-Akvaservį“

„Jurbarkas-Karys“ išvykoje įveikė Klaipėdos „Neptūną-Akvaservį“  0

Liepos mama Eglė: „Ligoninėje stengėmės sukurti kuo geresnę aplinką ir apsupti dukrą šypsenomis, kad ji čia jaustųsi kaip namuose.“

Onkologinę ligą turinčios Liepos mama: „Nėra, kada liūdėti – pozityvus mąstymas veda mus į priekį“  0

Naują sezoną Nacionalinėje krepšinio lygoje „Jurbarkas-karys“ pradėjo pergale

Naują sezoną Nacionalinėje krepšinio lygoje „Jurbarkas-karys“ pradėjo pergale  1

Tyrimų duomenimis, procentiškai daugiau asmenų metė rūkyti padedami specialistų, lyginant su tais, kurie bandė tai daryti savarankiškai.

Kiekvienas gali mesti rūkyti – svarbu kreiptis pagalbos  0

Anot G. Belian, alkoholio vartojimo rodikliai mažėja dėl didėjančio gyventojų sąmoningumo bei prevencinės veiklos.

Svarbu sąmoningai priimti sprendimą nebevartoti alkoholio  0

S. Mockevičius: šiuo metu pacientai jau naudojasi pavežėjimo paslauga

S. Mockevičius: šiuo metu pacientai jau naudojasi pavežėjimo paslauga  3

Klinikoje „Medicinos namai“ dirba šeimos gydytojas Sigita Filipauskas ir gydytoja endokrinologė Erika Jurkutė.

Klinikoje „Medicinos namai“ – puikūs specialistai ir kokybiškos paslaugos  0

Mūsų partneriai