Kodėl skauda dantis ir kas gali numalšinti jų skausmą?

   
Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Dantų skausmas yra viena iš sveikatos problemų, su kuria kiekvienas iš mūsų turime susidurti savo gyvenime. Pradėjus dygti pirmiesiems pieniniams dantukams mažyliai gali tapti irzlūs, vėliau teks susidurti su ėduonimis ir pan. Nors dantų skausmų dažnai galima išvengti, vizitai pas odontologą dažnai vėluoja: tai laiko trūkumas, nesugebėjimas pasirinkti tinkamo vizito laiko ir pan. Jei į odontologijos kabinetą eisime bent du kartus per metus, tikėtina, kad išvengsime dantų ėduonies ir su problema susijusio skausmo. Tačiau pravartu žinoti, kad danties skausmo priežastys gali būti labai įvairios – jas aptarsime netrukus.

Kodėl skauda dantis?

 Odontologai nurodo keletą pagrindinių priežasčių, kodėl pacientai pradeda skųstis dantų skausmais, bet visuomet reikalingas ir vizitas:

  •  Ėduonis ir jo komplikacijos: tai dažniausia danties skausmo priežastis. Dantų apnašose esančios bakterijos skaido cukrų ir išskiria rūgštis, kurios pradeda tirpdyti dantų emalį. Kol emalio pažeidimas yra paviršinis, pacientas gali nejausti jokių simptomų, tačiau ilgainiui tai gali sukelti stiprų dantų skausmą;
  • Dantenų ligos: ant dantų susidarančiose apnašose besidauginantys mikrobai išskiria toksinus, sukeliančius gingivitą (dantenų uždegimą). Dantenos yra patinusios ir gali pradėti kraujuoti. Jei apnašos nepašalinamos, jos virsta dantų akmenimis. Jei nieko nebus daroma, gali atsirasti bakterinė infekcija, kuri pažeidžia ne tik dantenas, bet ir kaulus aplink dantis. Negydomas gingivitas gali sukelti periodontitą, kuris pavojingas dėl priešlaikinio dantų netekimo;
  • Dantų sužalojimas: kartais danties skausmą sukelia sužalojimas, dėl kurio dantis gali įskilti arba lūžti. Taip gali nutikti ir dėl gana nekaltų priežasčių – dantų traumos gali atsirasti tiesiog kramtant kietą maistą. Skausmas gali būti nuolatinis arba jaučiamas palietus pažeistą dantį;
  • Retinomentinis: jei žandikauliui trūksta vietos protiniams dantims išdygti, tai gali sukelti ūmų skausmą, kuris išplis į ausis ir smilkinius. Taip pat protiniai dantys tinklainėje gali sukelti stiprų galvos skausmą;
  • Įvairūs sveikatos sutrikimai: kartais pacientai nustemba, kad danties skausmą sukelia kokia nors iš pradžių su dantimis nesusijusi liga. Tačiau nereikia pamiršti, kad mūsų kūnas yra tarpusavyje susijusi sistema. Jei odontologas negali nustatyti skausmo priežasties, gali būti naudinga žinoti, ar pacientas serga sinusitu, migrena, vidurinės ausies uždegimu ar diabetu. Dantų skausmą gali sukelti ir elementaraus vitamino B12 trūkumas (pravartu žinoti, kad šio vitamino gausu kepenyse, skumbrėse, moliuskuose, silkėje ir ikre).

Dantų skausmas – kaip su juo kovoti?

Jei pajuntate danties skausmą, atidėlioti tikrai neverta: kuo anksčiau eisite į odontologijos kabinetą, tuo greičiau galėsite nustatyti, kas sukelia danties skausmą, ir jį pašalinti. Tačiau jei skausmas atsiranda staiga, galite pasinaudoti keletu naudingų patarimų, kurie padės palengvinti nemalonius simptomus ir pagerinti savijautą:

Gvazdikėlių aliejus: šis vaistas nuo seno buvo naudojamas dantų skausmui malšinti. Sudrėkinkite vatos tamponą gvazdikėlių aliejumi ir užtepkite juo skaudamą dantį ar dantenas. Jei namuose neturite gvazdikėlių aliejaus, galite kramtyti gvazdikėlių galvutes;

Arbatos sriuba: Jei namuose turite ramunėlių, liepžiedžių, medetkų ar šalavijų, galite pasigaminti šių žolelių nuovirą ir išsiskalauti burną;

Druskos tirpalas: stiklinėje šilto vandens ištirpinkite šaukštelį valgomosios druskos ir šiuo tirpalu išskalaukite gargalią;

Pasikartojančio danties skausmo tikrai galima išvengti, jei reguliariai laikysitės burnos higienos ir nepamiršite reguliariai lankytis savo odontologijos kabinete

Valykite dantis bent du kartus per dieną, reguliariai keiskite dantų šepetėlį, rinkitės dantims tinkamą pastą (pvz., jei dantys turi estetinį plombą, venkite dantų priežiūros priemonių, kuriose yra abrazyvinių dalelių). Taip pat pravartu reguliariai valytis dantų siūlu ir skalauti burną: jei neturite galimybės išsivalyti dantų po kiekvieno valgio, bent jau praskalaukite burną vandeniu, nes tai padės pašalinti maisto likučius. Jei jūsų danties skausmą sukėlė bruksizmas, galbūt norėsite investuoti į specialų naktinį kapą, kuris padės išvengti greito dantų nusidėvėjimo.

 

 

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Tyrimų duomenimis, procentiškai daugiau asmenų metė rūkyti padedami specialistų, lyginant su tais, kurie bandė tai daryti savarankiškai.

Kiekvienas gali mesti rūkyti – svarbu kreiptis pagalbos  0

Anot G. Belian, alkoholio vartojimo rodikliai mažėja dėl didėjančio gyventojų sąmoningumo bei prevencinės veiklos.

Svarbu sąmoningai priimti sprendimą nebevartoti alkoholio  0

S. Mockevičius: šiuo metu pacientai jau naudojasi pavežėjimo paslauga

S. Mockevičius: šiuo metu pacientai jau naudojasi pavežėjimo paslauga  2

Klinikoje „Medicinos namai“ dirba šeimos gydytojas Sigita Filipauskas ir gydytoja endokrinologė Erika Jurkutė.

Klinikoje „Medicinos namai“ – puikūs specialistai ir kokybiškos paslaugos  0

Plastinės operacijos Holivude: kam dažnai ryžtasi įžymybės?

Plastinės operacijos Holivude: kam dažnai ryžtasi įžymybės?  1

R. Marcinkaus stadione - naktinis sporto festivalis

R. Marcinkaus stadione - naktinis sporto festivalis  0

Gydytojos dietologės teigimu, norint maitintis sveikiau, nereikia iškart maisto sverti svarstyklėmis, skaičiuoti kalorijų ar drastiškai kažko atsisakyti – pradėkite nuo savo lėkštės stebėjimo.

Ar galime į mitybą žiūrėti „pro pirštus“?  1

Gydytoja-odontologė Edita Kažemėkienė

Gydytoja pataria: skaitmenizuotomis priemonėmis atliekama dantų implantacija – išeitis visiems, bijantiems odontologo  0

„Jurbarko-Kario“ gretas papildė M. Lukauskis

„Jurbarko-Kario“ gretas papildė M. Lukauskis  0

Gydytojos psichiatrės dr. Giedrės Bulotienės teigimu, tiek onkologiniam pacientui, tiek šeimos nariams yra svarbiausia nepamiršti savo emocinės ir psichologinės būklės.

Vėžys mane gąsdina: kaip gyventi be baimės?  0

Psichologas M. Kriščiūnas teigia, jog „Jaunimo linija“ sulaukia vaikų su negalia pagalbos kreipimosi, jie kaskart tampa vis drąsesni ir atviresni.

Atmink, tu niekada nesi paliktas vienas  0

NTAKD atstovės teigimu, bet koks rūkymas yra žalingas, todėl norintieji mesti rūkyti turėtų visiškai atsisakyti rūkymo, o ne ieškoti „sveikesnių“ alternatyvų.

Kodėl mes rūkome?  1

5 būdai, kaip stiprinti kaulus, norint sumažinti traumų tikimybę

5 būdai, kaip stiprinti kaulus, norint sumažinti traumų tikimybę  0

Gydytoja E. Ignatavičienė teigė: norint, kad sergantis demencija žmogus būtų kiek įmanoma savarankiškesnis, reikėtų jį socializuoti ir įtraukti į kasdienes veiklas.

Padėkime sergančiajam demencija išlaikyti savarankiškumą  0

Asociatyvi

Stiprinamos pajėgos kovai su seksualiniu smurtu prieš vaikus  0

Susirgimų hepatitu galima išvengti

Susirgimų hepatitu galima išvengti  0

Judėjimas – ir džiaugsminga nuotaika, ir sveikata. Nuotrauka iš „Santarvės“ archyvo

Judėkime dabar – kūnas padėkos ateityje  0

Net ir nesunkios galūnių traumos sukelia nepatogumų kasdienybėje, tad labai svarbu būti atsargiems.

Traumų gali išvengti visi – svarbiausia laikytis pagrindinių taisyklių  0

B. Veselienė: „Mums nereikia gailesčio, nes mano vaikas nėra ligoniukas.“

Autizmo spektro sutrikimas – ne nuosprendis  0

Jauniausiųjų grupės prizininkai: I vieta – „Tauragės Takosai“ (Tauragė), II vieta – „Jurbarko Kaimiškiai“ (Jurbarkas), III vieta – „Virtinukai“ (Jurbarkas).

Petro Valučio atminimas pagerbtas krepšinio turnyru  0

Specialistės A. Mickienės teigimu, klinikiniais tyrimais nepatikrintos vakcinos, kurių efektyvumas nėra pamatuotas, nepatenka į rinką ir nėra skiepijamos žmonėms.

Ko dar nežinome apie vakcinas?  0

Bilieto į Nacionalinę krepšinio lygą kaina – 100 tūkst. Eur

Bilieto į Nacionalinę krepšinio lygą kaina – 100 tūkst. Eur  4

Psichologė V. Bartkutė-Vyšniauskienė ragino pirmiausia nesitikėti tobulumo ir atminti, kad auginant vaikelį bus ir gerų, ir blogų dienų.

Depresija po gimdymo būna ne tik moterims?  0

Karatistai sezoną baigė Klaipėdoje

Karatistai sezoną baigė Klaipėdoje  0

Mūsų partneriai