Reklama: Muras

Jurbarko visuomenės sveikatos specialistai rudens laukia su nerimu

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Apie tai, kokių išbandymų patyrė, kuo vasarą gyvena ir kokio rudens tikisi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento Jurbarko skyriaus specialistai, kalbėjomės su skyriaus vedėja Jolita Lapėnienė.

 

„Nors karantinas dėl Covid-19 infekcijos atšauktas, vis dėlto situacija šiai dienai yra neraminanti. Ir toliau išlieka ekstremalioji situacija dėl koronaviruso infekcijos plitimo“, – „Mūsų laikui“ sakė J. Lapėnienė, kalbinta rugpjūčio 5 dieną. Visuomenės sveikatos specialistai, lyginant su birželio mėnesiu, stebi reikšmingą atvejų augimą – nauji atvejai Lietuvoje jau skaičiuojami šimtais. Jurbarko rajone taip pat beveik kiekvieną dieną registruojama po keletą naujų Covid-19 infekcijos atvejų. Ilgą laiką buvęs žaliojoje zonoje Jurbarko rajonas, kaip ir dauguma kitų savivaldybių, pagal susirgimų skaičių jau pateko į geltonąją zoną. Šiuo metu 14 parų naujų atvejų rodiklis 100 tūkst. gyventojų yra 78,4. Per liepos mėnesį rajone registruota 17 naujų infekcijos atvejų, o pastarąją savaitę nustatyta 11 naujų atvejų. Kol kas Covid-19 protrūkių Jurbarko rajono asmens sveikatos, ugdymo, globos įstaigose, organizacijose, darbovietėse neregistruota. Ištirti nauji atvejai susiję su viruso plitimu šeimose, nustatyta užsikrėtusių asmenų, kurie buvo išvykę atostogauti, dalyvavo stovyklose ir pan. „Kaip jau visi esame girdėję, ypatingai greitai plinta naujoji delta viruso atmaina.

Jurbarko rajone liepos mėnesį gauta 12 pranešimų apie nustatytas L452R viruso mutacijas. Ar tarp šių mutavusių virusų buvo ir delta atmainų, duomenų kol kas neturime, kadangi viruso sekoskaitos tyrimai dėl delta atmainos nustatymo atliekami tik tam tikrai daliai pacientų pagal nustatytus atrankos kriterijus“, – komentavo J. Lapėnienė.

 

Tikrina įstaigas

Aprimus pandeminei situacijai, visuomenės sveikatos specialistams darbo netrūksta. Vyriausybės nutarimu nemažai daliai įvairių sričių (asmens sveikatos priežiūros paslaugos, socialinės paslaugos, švietimo paslaugos, įvairios kitos veiklos: vaistinių, vaikų stovyklų, krovinių tarptautinio vežimo, viešojo transporto ir keleivių vežimo, laisvalaikio ir pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo, viešojo maitinimo paslaugų teikimo, mažmeninės prekybos srityje dirbančių darbuotojų darbas, viešojo administravimo subjektų ir kitos) darbuotojų yra numatytas privalomas periodinis testavimasis dėl koronaviruso. Jurbarko skyriaus darbuotojai kiekvieną savaitę patikrina po keletą įstaigų dėl reikalavimo periodiškai testuotis vykdymo, o taip pat tikrina, kaip laikomasi LR sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimų reikalavimų, konsultuoja įstaigų darbuotojus įvairiais koronavirusinės infekcijos plitimo prevencijos klausimais. „Per 2021 m. I-ąjį pusmetį atlikti 59 karantino režimo priemonių laikymosi patikrinimai. Grubių pažeidimų patikrinimų metu nebuvo nustatyta, tačiau rasti mažareikšmiai pažeidimai buvo nedelsiant ištaisomi“, – pasakojo skyriaus vedėja.

 

Su nerimu laukia rudens

Visuomenės sveikatos specialistai su nerimu laukia rudens ir ruošiasi visiems galimiems iššūkiams tiek dėl koronaviruso infekcijos, tiek dėl gripo ir kt. užkrečiamųjų ligų plitimo. Per 2021 metų pirmą pusmetį Jurbarko rajone užregistruoti ir ištirti 487 koronaviruso (Covid-19) ligos atvejai. Nustatyti 496 asmenys, turėję didelės rizikos sąlytį su Covid-19 liga susirgusiu asmeniu, užregistruoti 5 koronavirusinės infekcijos protrūkiai įstaigose ir organizacijose. „Nors praeitais metais sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis sąlyginai buvo neaukštas, tačiau nežinome, kaip bus šiais metais. Per 2021 m. pirmą pusmetį registruoti 1385 ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejai, iš jų du gripo atvejai. Todėl neturėtume pamiršti tiek gripo, tiek pneumokokinės infekcijos, tymų ir kitų skiepais valdomų infekcijų plitimo prevencijos“, – komentavo situaciją J. Lapėnienė.

 

Prašo būti pilietiškais ir pasiskiepyti

Reikia suskubti ir pasiskiepyti dabar, vasarą, nelaukiant rudens. Šiuos medikų raginimus kartoja ir visuomenės sveikatos specialistai. „Dabar svarbu sutelktai imtis visų įmanomų priemonių, kad koronaviruso plitimas būtų stabdomas. Vienareikšmiškai svarbiausia šiai dienai, kad būtų paskiepyta kuo didesnė visuomenės dalis. Tai leidžia išvengti sunkių ligos formų bei mirčių nuo Covid-19 infekcijos. Labai svarbu, kad vėl nepasikartotų situacija, kai tampa neprieinamos sveikatos priežiūros paslaugos dėl perpildytų gydymo įstaigų koronaviruso infekcija sergančiais pacientais“, – pabrėžia pašnekovė.

„Visi norime, kad rugsėjo 1 d. mokiniai galėtų grįžti į klases, jog ir vėl nereikėtų stabdyti paslaugų, prekybos, kitų ūkio subjektų veiklos, kad galėtume dalyvauti renginiuose, koncertuose, parodose ir pan., organizuoti šventes, lankyti artimuosius. Todėl dar ir dar kartą prašome gyventojus būti pilietiškais, skiepytis, rūpintis ne tik savo, bet ir kitų sveikata. Esama situacija dar neleidžia pernelyg atsipalaiduoti, todėl rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketas, kaukių dėvėjimas ar atstumo laikymasis dideliuose susibūrimuose, nuolatinis patalpų valymas, vėdinimas turi tapti kasdiene norma“, – ragina J. Lapėnienė, primindama, kad svarbu ir tai, jog žmonės, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių, t. y. karščiuojantys, kosintys, sloguojantys, liktų namuose, nesilankytų viešose vietose, taip užtikrindami ir savo, ir aplinkinių saugumą.

 

Neišvengė darbuotojų kaitos

Išbandymų patyrė ir patiria ir pats Jurbarko skyriaus kolektyvas. Anot J. Lapėnienės, darbų apimtys tiek per karantiną, tiek dabar yra iš tiesų nemažos. Specialistai pagal grafiką dirba ir savaitgaliais, ir švenčių dienomis. Šiuo metu jau tenka teikti pagalbą tiriant Covid-19 atvejus kitiems departamentams, kur susirgimų kreivė stipriai šoktelėjo aukštyn. Skyriaus darbuotojai kiekvieną savaitę pagal grafiką teikia konsultacijas Covid-19 ligos valdymo ir prevencijos klausimais „karštojoje linijoje“, taip pat telefonu konsultuoja valstybės sienos apsaugos darbuotojus. „Dėl nuolatinės įtampos ir didelio darbo krūvio, galimybės pasinaudoti pilnomis atostogomis nebuvimo šiais metais neišvengėme darbuotojų kaitos. Tačiau šiuo metu kolektyvas pilnai suformuotas. Turime dvi naujas darbuotojas, todėl esame pasirengusios įveikti visus iššūkius“, – patikino Jurbarko skyriaus vedėja.

 

„Mūsų laiko“ inf.

 

Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Kaip rūpintis brandžia oda?

Kaip rūpintis brandžia oda?  0

14 numeris Karolis Šarukas, pelnęs daugiausiai taškų.

„Jurbarko–karys“ pergalingai žygiuoja tolyn  0

Jurbarko jaunieji šachmatininkai iš Marijampolės parsivežė dvi taures ir du medalius (nuotraukos)

Jurbarko jaunieji šachmatininkai iš Marijampolės parsivežė dvi taures ir du medalius (nuotraukos)  0

3 paprasti įpročiai, kuriuos išsiugdyti būtina norint apsisaugoti nuo virusų

3 paprasti įpročiai, kuriuos išsiugdyti būtina norint apsisaugoti nuo virusų  0

Krūtinės ląstos kompiuterinė tomografija. Konsultuoja medikas

Krūtinės ląstos kompiuterinė tomografija. Konsultuoja medikas  0

ATP sezonas pasibaigė: kas lieka viršūnėje

ATP sezonas pasibaigė: kas lieka viršūnėje  0

Profesionalus „Grip“ kortų įrengimas

Profesionalus „Grip“ kortų įrengimas  0

Pavelas Majauskas 3 vieta.

Iš Lietuvos Pankrationo čempionato visi jurbarkiečiai grįžo su medaliais!  0

Medicinos psichologė Kristina Engesser (kairėje) nurodo, kad visą pagalbos linijų sąrašą galima rasti nacionalinėje platformoje „Pagalba sau“.  Anot psichologės Sonatos Marčėnienės (dešinėje), pirmojo kreipimosi baimė – natūrali ir suprantama.

Pagalba prieinama – svarbu išdrįsti kreiptis  1

Kam reikalingas  inhaliatorius?

Kam reikalingas inhaliatorius?  0

Jurbarke vyko Žemaitijos krašto savivaldybių šachmatų turnyras (pirmąją vietą užėmė šeimininkų komanda) (video)

Jurbarke vyko Žemaitijos krašto savivaldybių šachmatų turnyras (pirmąją vietą užėmė šeimininkų komanda) (video)  0

Ženklai, išduodantys apie prastą burnos higieną

Ženklai, išduodantys apie prastą burnos higieną  1

Kaip nesuklysti ir tinkamai pasirinkti treniruočių programą?

Kaip nesuklysti ir tinkamai pasirinkti treniruočių programą?  0

Kiek kainuoja dantų tiesinimas?

Kiek kainuoja dantų tiesinimas?  0

Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas, gydytojas psichiatras M. Marcinkevičius kiekvienam pataria naudotis suteiktomis galimybėmis ir grįžti į normalų socialinį gyvenimą, nepamirštant užtikrinti savo ir aplinkinių saugumo.

Kaip palaikyti gerą psichikos sveikatą?  2

Reguliarus gydomasis masažas – kokia jo nauda?

Reguliarus gydomasis masažas – kokia jo nauda?  1

Kokie megztiniai bus populiariausi šių metų žiemą?

Kokie megztiniai bus populiariausi šių metų žiemą?  1

Žinomo sporto organizatoriaus atminimo krepšinio turnyrą pasiūlė surengti jo anūkas

Žinomo sporto organizatoriaus atminimo krepšinio turnyrą pasiūlė surengti jo anūkas  2

Ukmergiškė Vijolė supranta, kad vakcinacija – būtinas žingsnis (asmeninio albumo nuotr). Profesorius Rimantas Kėvalas įspėja apie sunkius koronaviruso šalutinius poveikius, kurie gali atsirasti net ir persirgus lengva forma. (LSMU Kauno klinikų nuotr).

Kaip į mokyklas grįžti saugiai?  2

Sėkmės istoriją kuria ir Jurbarko futbolininkai (kovos dėl Lietuvos mažojo futbolo čempionų titulo)

Sėkmės istoriją kuria ir Jurbarko futbolininkai (kovos dėl Lietuvos mažojo futbolo čempionų titulo)  1

Įdomūs faktai apie plaukų dažus

Įdomūs faktai apie plaukų dažus  0

Sportas ir sveikata: kokių medžiagų labiausiai reikia organizmui?

Sportas ir sveikata: kokių medžiagų labiausiai reikia organizmui?  2

Santa ateityje nenori jausti apribojimų, todėl sprendimą dėl COVID-19 vakcinacijos priėmė lengvai. Rokas: „Raginu visus pasiskiepyti ir bendromis jėgomis kuo greičiau karantiną paversti tik blogu sapnu.“

Saugokime save ir kitus!  0

Greta su vyru po dvejų metų bandymų pastoti džiaugiasi galiausiai sulaukę savo stebuklo.

Didžiausia dovana, kurią padovanojo gyvenimas  1

Mūsų partneriai