Skirsnemunė kviečia į jubiliejinę šventę

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Kai kasmet rugpjūčio pabaigoje mūsų kraštą palieka gandrai, Skirsnemunėje vyksta Šv. Baltramiejaus atlaidai, o kartu su jais – ir miestelio šventė. Šiemet ji bus itin iškilminga, nes Skirsnemunė švenčia 710 metų sukaktį, o joje stovinti Šv. Jurgio bažnyčia – 120-ąsias metines.

Švęsti ketinama net tris dienas – rugpjūčio 18–20-ąją, o renginiai suplanuoti tokie, kad bus galima ir pasilinksminti, ir prisiliesti prie praeities ar sužinoti kažką naujo.

Skirsnemunės seniūnas Aidas Mozūraitis sako, kad šiemet pirmą kartą miestelio šventė truks net tris dienas, o įdomių užsiėmimų joje galės rasti ir didelis, ir mažas.

Kartupėnai mena Bisenės pilies laikus

Šventė prasidės penktadienio, rugpjūčio 18 dienos, pavakare dviračių žygiu „Senoji Skirsnemunės istorija šiandien“ iki Kartupėnų piliakalnio. Ši vieta jubiliejinės šventės pradžiai pasirinkta neatsitiktinai – būtent čia veikiausiai stovėjo lietuvių Bisenės pilis, kurią Vokiečių ordinas, 1230–1283 m. įveikęs prūsų ir vakarinių lietuvių priešinimąsi, prieš 740 metų, 1283 m. pabaigoje, puolė ir sudegino. Nors ši sukaktis ir nelabai linksma, tačiau seniūnasi tikina, kad šį penktadienį ant piliakalnio bus daug smagiau: jis pats ketina prisiminti gido profesiją ir pristatyti piliakalnio istoriją, o žygeivių ir visų atvykusiųjų kalvos viršūnėje lauks Jurbarko kultūros centro kolektyvai „Imsrė“, „Santaka“ ir „Vikinda“, senovinės apeigos ir žaidimai. Pajodinėti arkliais kvies „Arūno žirgynas“. Bus galima pačiupinėti ir netgi išbandyti viduramžiškus ginklus.

Žygio pradžia – 18 val. prie Skirsnemunės seniūnijos. Dalyvauti kviečiami ir skirsnemuniškiai, ir jurbarkiečiai, ir kiti rajono gyventojai ar svečiai. Tuos, kas negalės ar nenorės keliauti dviračiais, seniūnas kviečia atvažiuoti tiesiai prie piliakalnio – vietos užteks visiems.

Šeštadienio pramogos

Šeštadienis, rugpjūčio 19-oji, pasak seniūno, skirta daugiausia linksmybėms ir pramogoms. Miestelėnų ir svečių lauks jau šeštąjį kartą vyksiančios futbolo varžybos Seimo nario Ričardo Juškos taurei laimėti, pernai didelio pasisekimo sulaukusi loterija, kurios visi bilietai laimingi, ir kitokios įdomybės. Bus ir įvairiausių pramogų mažiesiems. „Būtų gerai, kad tėveliai iš anksto pasirūpintų, kuo perrengti vaikus, – primena seniūnas, – nes jie galės ne tik šokinėti ant batutų, bet ir linksmai pasiausti putų šou. Visos šios pramogos bus nemokamos“.

Pavakare prasidės mėgėjų meno kolektyvų – Tauragės kultūros centro vokalo studijos, Jurbarko kultūros centro moterų vokalinio ansamblio „Verdenė“, vyresniųjų liaudiškų šokių grupės „Mituva“, Girdžių skyriaus vokalinio ansamblio „DOreDO“ – pasirodymai, o vakare – grupių „Vega“ ir „Zygga“ koncertas.

Teatro gerbėjams – B. Dauguviečio „Žaldokynė“

Žinoma, nebus apsieita be dar vienos ilgametės Skirsnemunės miestelio švenčių tradicijos – teatro „Pakeleivis“ naujo spektaklio premjeros.

Skirsnemunės teatras „Pakeleivis“ jau gerai žinomas ne tik mūsų rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Kas nematė šio teatro spektaklių „Ponaitis“, „Dobilėlis penkialapis“, „Amerika pirty“ ar kitų – tegul gailisi. O šeštadienį, 16 val., visų laukia naujo šio teatro spektaklio premjera – kultinė B. Dauguviečio komedija „Žaldokynė“, kurios paskutiniai štrichai dėliojami pastarąją savaitę kasdien vykstančiose repeticijose.

Režisierė Birutė Šneiderienė, paklausta, kodėl nusprendė statyti būtent „Žaldokynę“, paaiškina trumpai: „Todėl, kad mūsų teatras jau užaugo iki jos – galime sukurti ryškius, savotiškus ir įsimenančius šios pjesės personažus“. Pasak režisierės, „Žaldokynė“ – visiems gerai žinomas spektaklis. Vyresnės kartos žiūrovai tikriausiai visi yra jį matę: arba teatre, arba klasikinėje televizinėje versijoje, atsimena jo personažus, mintinai moka jų frazes. Na, o jaunimui, kuris senojo spektaklio nematė, gal bus įdomu prisiliesti prie lietuviškos klasikos ir pamatyti, kaip ją interpretuoja skirsnemuniškiai. Nors pjesė sukurta sovietmečiu, joje linksmai ir originaliai pašiepiamos žmonių ydos ir visuomenės negerovės, būdingos visiems laikams: girtavimas, apsileidimas, pataikavimas valdžiai, vagystės.

Šį kartą spektaklyje naujų veidų neišvysime – vaidmenis jame kūrė patyrę „Pakeleivio“ aktoriai, pasirodę jau ne viename šio teatro spektaklyje ir pamilti žiūrovų. Pagrindinę Jokimo Žaldoko rolę atliks teatro veteranas Jonas Tamošaitis, ūkvedžio Sidabro – Mindaugas Dilys, Motiejaus Sapiegos – Edmundas Paulis, Magdalenos Paukštytės – Rasa Dilienė, zakristijono Rūtos – Linas Burnelaitis, Žaldoko dukters Ievutės – Sonata Paulienė, kaimyno Jono – Vytautas Norkus. Likusi trupės dalis – Gražina Gelžinienė, Albina Miliauskienė, Edita Riaukienė ir Alma Snudaitienė – visos kartu bus tuo, kuo prireiks: vasarotojomis, velniukais, alumi ir valdininkais, t. y. pasirodys taip Skirsnemunės teatrui būdingose ir jį iš kitų išskiriančiose masinėse scenose.

Režisierė tvirtina, kad naujasis spektaklis – ne jos vienos, o viso aktorių kolektyvo kūrinys: kiekvienas ieškojo geriausios savo vaidmens išraiškos, spalvingų ir žiūrovus pavergiančių niuansų. „Kiekvienas profesionalus aktorius pasakys, kad žiūrovą pravirkdyti nesunku, kur kas sunkiau jį prajuokinti“, – tvirtina B. Šneiderienė ir tikisi, kad naująjį spektaklį publika priims taip pat šiltai, kaip ir ankstesniuosius. Belieka sulaukti šeštadienio popietės ir tuo įsitikinti.

Beje, teatras kartu su Jurbarko kultūros centro Skirsnemunės skyriaus moterų vokaliniu ansambliu „Vikinda“ rengia dar vieną staigmeną miesteliui, tačiau ją pamatyti ir išgirsti galės tik tie, kas ateis į spektaklio premjerą.

Miestelio centre iškils bažnyčia

Po spektaklio vyks dar vienas, jau Skirsnemunės bažnyčios jubiliejui skirtas, įvykis. Visuomenei bus pristatytas naujas, išskirtinis, miestelį papuošiantis ir jį į atvykstančius neabejotinai sudominsiantis akcentas – pačiame Skirsnemunės centre, ant senosiose kapinėse stovėjusios koplyčios pamatų atkurta sumažinta Skirsnemunės senoji medinė bažnyčia, dar XIX a. stovėjusi Skirsnemunės miestelio turgaus aikštės šiaurinėje dalyje.

Sekmadienis skirtas istorijai

Pasak A. Mozūraičio, tradiciškai miestelio šventė sutampa su nuo neatmenamų laikų čia švenčiamais Šv. Baltramiejaus atlaidais. Sekmadienį, rugpjūčio 20-ąją, 10 val., Skirsnemunės Šv. Jurgio bažnyčioje bus aukojamos Šv. Mišios. Po jų koncertuos Jurbarko kultūros centro Skirsnemunės skyriaus moterų vokalinis ansamblis „Vikinda“.

Mūrinė neogotikinė Šv. Jurgio bažnyčia buvo baigta statyti 1903 metais ir šiemet mini 120-ąsias metines. Joje iki šiol išlikęs, tiesa, jau nebenaudojamas, 1632 m. varpų meistro H. Bedekerio liedintas varpas. Bažnyčioje sumontuoti garsaus vargonų meistro Martyno Masalskio vargonai, apie 1903-uosius sukurti jo dirbtuvėje Panevėžyje. Tai didžiausi istoriniai vargonai Jurbarko krašte; jais vargonavo ir garsus kompozitorius Stasys Šimkus.

Jubiliejinė šventė primena, kad Skirsnemunės miestelis savo metus skaičiuoja nuo 1313-ųjų, kai Vokiečių ordino metraštininkas Petras Dusburgietis „Prūsijos žemės kronikoje“ 1313 m. balandžio 8 d. rašė apie Christmemelį, kryžiuočių pilį, galimai stovėjusią ten, kur ties Skirsnemune į Nemuną įsilieja mažas upelis Talkotas. Kad ši pilis buvo svarbi patvirtina ir tai, jog 1315 metais, netoliese stovėjusios Bisenės pilies dengiamas, ją su savo lankininkais bandė paimti Lietuvos didysis kunigaikštis Vytenis.

Priminti tuos laikus ir giliau pažinti garbingą praeitį padės 13 val. prasidėsianti istorinė konferencija, kurioje pranešimus būtent apie Skirsnemunės istoriją skaitys istorikai Inga Baranauskienė („1382 m. taikos sutartis su kryžiuočiais ir jos žlugimas Skirsnemunėje 1383 m.“) ir Tomas Baranauskas („Kryžiuočių pilis Skirsnemunėje“). Kaip sako seniūnas, konferencija skirta ne mokslininkams, o žmonėms, norintiems daugiau sužinoti apie savojo krašto praeitį, todėl joje laukia ne tik istorikų pranešimai, bet ir vyrų vokalinio ansamblio „Inžinieriai“ koncertas.

„Susitikime šį savaitgalį Skirsnemunėje“, – kviečia seniūnas Aidas Mozūraitis, visiems linkėdamas geros nuotaikos ir gero oro.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Kad dovanos nekeltų streso: kodėl naudinga dovanomis pasirūpinti iš anksto?

Kad dovanos nekeltų streso: kodėl naudinga dovanomis pasirūpinti iš anksto?  0

Tautodailinkų Reginos ir Prano Poškų kvilingo (popieriaus rankdarbių) ir šiaudelių aplikacijų paroda

Tautodailinkų Reginos ir Prano Poškų kvilingo (popieriaus rankdarbių) ir šiaudelių aplikacijų paroda  0

Method Feeder žvejybos esmė

Method Feeder žvejybos esmė  0

Sukurkime kalėdinę nuotaiką

Sukurkime kalėdinę nuotaiką  0

Jurbarko bardų klubo narių renginių ciklas PENKTADIENIO VAKARAS SU BARDU

Jurbarko bardų klubo narių renginių ciklas PENKTADIENIO VAKARAS SU BARDU  0

Paroda „Sūduvių žemė: PA(si)likimai“ Jurbarko krašto muziejuje

Paroda „Sūduvių žemė: PA(si)likimai“ Jurbarko krašto muziejuje  0

Prasideda teatrų šventė „Senjorai ir jaunystė“

Prasideda teatrų šventė „Senjorai ir jaunystė“  0

Smalininkuose prasideda žemaitukų žygis į Klaipėdą

Smalininkuose prasideda žemaitukų žygis į Klaipėdą  0

Mokytoja pataria, kaip mažuosius sudominti knygomis

Mokytoja pataria, kaip mažuosius sudominti knygomis  0

Skirsnemunės teatras „Pakeleivis“ švenčia savo dešimtmetį

Skirsnemunės teatras „Pakeleivis“ švenčia savo dešimtmetį  0

Kasmetinės neįgaliųjų „Sporto varžytuves 2023“

Kasmetinės neįgaliųjų „Sporto varžytuves 2023“  0

Jurbarkiečiai šoko kartu su visa Lietuva

Jurbarkiečiai šoko kartu su visa Lietuva  0

Raudonė kviečia į Rudens lygiadienio apeigas ir Baltų vienybės dienos minėjimą

Raudonė kviečia į Rudens lygiadienio apeigas ir Baltų vienybės dienos minėjimą  0

Pėsčiųjų žygis „Kunigaikščio Gedimino takais. Veliuona“

Pėsčiųjų žygis „Kunigaikščio Gedimino takais. Veliuona“  0

Įdomybės apie flat white kavą

Įdomybės apie flat white kavą  0

„Sveikas, rugsėji“, - jaunimas tars Pilies I bibliotekoje

„Sveikas, rugsėji“, - jaunimas tars Pilies I bibliotekoje  0

Panemunės pilyje laukia įdomus savaitgalis

Panemunės pilyje laukia įdomus savaitgalis  0

Skaitymai su šunimi

Skaitymai su šunimi  0

„Dovana Jurbarko miestui“ – sukrečiantis kūrinys ir pasaulinio garso kompozitoriaus viešnagė

„Dovana Jurbarko miestui“ – sukrečiantis kūrinys ir pasaulinio garso kompozitoriaus viešnagė  0

Kalėdos – tai šventė, kurios metu išreiškiamas dėkingumas ir meilė

Kalėdos – tai šventė, kurios metu išreiškiamas dėkingumas ir meilė  0

Jurbarkietei pavyko išauginti čiurlių jauniklius

Jurbarkietei pavyko išauginti čiurlių jauniklius  0

Žymusis Argentinos kompozitorius pirmą kartą istorijoje atvyksta į Lietuvą

Žymusis Argentinos kompozitorius pirmą kartą istorijoje atvyksta į Lietuvą  0

Paminėti 34-ąsias Baltijos kelio metines kviečia prie J. Žemaičio vadavietės

Paminėti 34-ąsias Baltijos kelio metines kviečia prie J. Žemaičio vadavietės  0

Populiarus tinklaraštininkas lankėsi Jurbarke: pasižiūrėkite, ką jis pamatė (video)

Populiarus tinklaraštininkas lankėsi Jurbarke: pasižiūrėkite, ką jis pamatė (video)  3

Mūsų partneriai