Senovinių šokių studija „Saltare Festum“ puoselėja LDK laikų kultūrinį palikimą ir priima naujus narius

   
Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Raudonės, Veliuonos ir viso Jurbarko krašto istorija ir didinga praeitis stebina bei įkvėpia menininkus. Įkvėpia vis plačiau ir drąsiau praverti visiškai nepelnytai pamirštos senosios Lietuvos kultūros skrynią. Taip 2010-ųjų metų rudenį gimė mintis šalia pagrindinio administracinio darbo Veliuonos kultūros centre, įkurti ir senovinių šokių studiją. Pasirinktas Vėlyvosios gotikos (XIV–XVI amžiaus) laikotarpis, kuris žiūrovą nukelia į didybės, prabangos, meilės trikampių, linksmybių ir intrigų epochą. Nuo 2014-ųjų metų rudens senovinių šokių studijoje yra ir suaugusių grupė, kurios repertuare XIX amžiaus pradžios dvaro šokiai (kontradansai).

Pirmųjų senovinio šokio žingsnelių bei reveransų mokytis padėjo tuometinė gerai žinomo ansamblio „Banchetto Musicale“ vadovė Virginija Jasinskienė. Vėliau vyko istorinių šokių kursai Krokuvoje, savarankiškos studijos ir senosios literatūros bei šokių aprašymų ieškojimai. Pagrindinis šokių žingsnelių aprašymų šaltinis – Thoinot Arbeau 1589 m. prancūzų kalba parašytas ir į anglų kalbą išverstas leidinys ,,Orchésographie“. Bėgant laikui, studijos pasirodymų ir patirties bagažas kaupiasi, turtėja koncertinė programa, taip pat atsiranda nauji ir didesni tikslai bei siekiai. 2013 m. Veliuonoje sukurta ir pristatyta teatralizuota ekskursija „Veliuonos žynio pranašystė LDK kunigaikščiui Gediminui“. Kuriant programą, buvo remtasi istorine valdovo korespondencija, t. y. šešių išlikusių laiškų turiniu, taip pat buvo sukurti vaidilučių ir legatų personažai. Ši valandos trukmės programa, atliekama gamtoje po atviru dangumi, jau ne kartą pristatyta Veliuoną lankančioms turistų grupėms ir vis labiau populiarėja kaip užsakoma kultūros centro paslauga. 2014-aisiais metais Trakų salos Didžiojoje pilies menėje pristatyta meninė programa, skirta miesto įkūrėjui, Didžiajam kunigaikščiui Gediminui, apjungianti poeziją, šokį ir muziką. Trakų pilies renginyje debiutavo ir šokių studijai akompanuojanti muzikinė grupė. Pirmą kartą šokių programa atlikta skambant gyvai muzikai.

Jei yra pradžia, turi būti ir pabaiga... 2014 metų lapkričio 29 d. Raudonės pilyje vyko Veliuonos kultūros centro senovinių šokių studijos ,,Saltare Festum“ padėkos ir atsisveikinimo vakaras. Specialiai šiam renginiui sukurta ir meninė programa. Jos pagrindas – senosios Raudonės pilies legenda apie Bajerburgo pilies baltąją mergelę, kurios vaiduoklį ir šiandien vis dar netikėtai galima sutikti lankantis pilies bokšte.... Šiuo pasirodymu buvo siekiama atskleisti menamą pilies gyventojų kasdienybę viduramžiais, jų pramogas ir linksmybes. Istorija buvo pasakojama Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus eilėmis (1595–1640 m. ). Šiuo vakaru atsisveikinome su studiją paliekančiomis narėmis Eivile, Rūta, Ieva. Taip pat padėkojome ir jau anksčiau studiją palikusioms šokėjomis: Indrei, Neringai, Deimantei, Marijai, Urtei, Dovilei ir Rimantei. Labai džiaugiuosi, kad šiame renginyje sulaukėme ir garbingų svečių dėmesio. Gražius žodžius ir palinkėjimus, padėkas bei atminimo suvenyrus visiems studijos nariams įteikė Jurbarko rajono savivaldybės meras Ričardas Juška, administracijos direktorius Petras Vainauskis, Raudonės seniūnas Česlovas Meškauskas, Veliuonos seniūno pavaduotoja Regina Žičiuvienė. Renginio viešnia VŠĮ „Panemunių žiedai“ direktorė Iveta Balserienė dovanojo tortą, kuris labai praskaidrino atsisveikinimo nuotaiką. Tikiuosi, kad visoms esančioms, ir buvusioms studijos mergaitėms šis laikas, praleistas kartu repeticijose, kelionėse, stovyklose pasiliks kaip gražus prisiminimas ir patyrimas bei trumpa pažintis su senąja savojo krašto kultūra. Iš senojo studijos sąstato liko 3 narės: Sigita, Inga ir Karolina. Ar šoksime toliau? Hm... Norisi tikėti, kad ši pabaiga yra tik kažko naujo ir gražaus bei didelių darbų, puoselėjant Jurbarko krašto pilių ir dvarų kultūrą, pradžia... Džiugu tai, kad vis dažniau aukščiausiu lygiu parodomas dėmesys ir senajai LDK kultūrai, vis labiau skatinama ja domėtis ir puoselėti, istoriniai šokiai įtraukiami į Moksleivių Dainų švenčių programas. Tad gal nuleisti rankų ir prarasti entuziazmo neverta?

Šiuo metu keičiame senovinių šokių studijos „Saltare Festum“ sudėtį ir priimame naujus narius. Kviečiame įvairaus amžiaus vaikus Raudonėje mokytis istorinio šokio žingsnelių, kad atėjus laikui galėtume tinkamai atstovauti Jurbarko kraštą Dainų šventėje bei kituose renginiuose. Repeticijos vyksta Raudonės pilies aktų salėje, antradieniais po pamokų.

Senovinių šokių studijos „Saltare Festum“ suaugusių grupės repertuare šiuo metu XIX amžiaus pradžios dvaro šokiai (kontradansai). Repeticijos vyksta Veliuonoje ir Kidulių dvare.

Dvarų kasdienybėje svarbią vietą užėmė įvairaus pobūdžio didesni ar mažesni pokyliai. Vienas iš pagrindinių scenarijaus elementų, žinoma, buvo šokiai. Linijiniai valsai, rateliniai ir kadriliniai dvaro šokiai išpopuliarėjo Europoje dar XVII amžiuje ir išliko populiarūs iki pat XIX a. vidurio. Tad abipus Nemuno įsikūrusiuose dvaruose šie šokiai tikrai buvo šokami. Linksmi, greiti ir techniškai nesudėtingi šokiai tapo atsvara sudėtingiems baroko epochos šokiams. Jie tarsi smagus žaidimas, kurį greitai perpranta žiūrovas ir įsitraukia į šokio linksmybes. Kuo daugiau šokėjų, tuo smagiau ir linksmiau sukosi rateliai ir pynėsi žingsneliai. 

Veliuonos dvaras, šaltas ir nesvetingas, žvarbaus rudens metu atrodytų visiškai nepatrauklus ir netinkamas renginiams rengti, bet... Štai visiškai netikėtai būtent senasis dvaras tapo nuostabiai jaukia ir šilta erdve XIX a. pr. senovinių šokių repeticijoms. Šokių pamokos prasidėjo rugpjūčio mėnesio pabaigoje, o jau lapkričio 23 d. Veliuonos dvare vyko debiutinis pasirodymas, kuriame pristatyti 4 šio laikmečio šokiai. Prie Jurbarko, vos persikėlus tiltu per Nemuną, nedidelis Kidulių miestelis. Neseniai renovuotas Kidulių dvaras taip pat tapo puikia vieta senųjų šokių repeticijoms. Pasklaidžius istorijos puslapius, išaiškėjo, kad Kiduliai buvo ne šiaip koks provincijos dvaras, bet karališkasis, kuriame 1807 m. viešėjo Prūsijos karališkoji šeima Vilhelmas III ir Luizė, taip pat lankėsi Rusijos caras Aleksandras I. Džiaugiuosi, kad spalio pabaigoje Kiduliuose prasidėjusios repeticijos sulaukė vietos gyventojų dėmesio ir sutelkė būrelį moterų mokytis senovinius dvaro šokius. Gruodžio 13 d. Eglutės įžiebimo šventės metu senovinių šokių programa pristatyta Kidulių miestelio gyventojams.

Už kostiumus šiems pasirodymams dėkojame Jurbarko krašto muziejui. Už moterims sukurtas šukuosenas ir makiažą nuoširdžią padėką skiriame Veliuonos kirpėjai Rūtai Putrienei.

Studijos tikslas – puoselėti LDK laikų kultūrinį palikimą. Kviečiame į senovinių šokių studijos suaugusių grupių repeticijas antradieniais Veliuonoje (Veliuonos seniūnijos salėje, nuo 17 val.) ir trečiadieniais Kidulių dvare (nuo 18 val.). Laukiamos poros, damos ir kavalieriai!

Studijos vadovė Irma Svetlauskienė, tel. 8-682-90625. 

Straipsnis  1 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Paskutinės minutės kelionės. Kas tai? Kaip jų ieškoti?

Paskutinės minutės kelionės. Kas tai? Kaip jų ieškoti?  0

Ruošiatės į išvyką? Patarimai, kaip daiktus į kuprinę susidėti talpiai

Ruošiatės į išvyką? Patarimai, kaip daiktus į kuprinę susidėti talpiai  0

Kviečiame į Lietuvos žydų genocido atminimo dienos minėjimą Jurbarke

Kviečiame į Lietuvos žydų genocido atminimo dienos minėjimą Jurbarke  0

Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centras kviečia šeštadienį kartu pajudėti

Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centras kviečia šeštadienį kartu pajudėti  0

Žydų istorijos ir kultūros dienos ŠTETLAS TAURAGĖJE

Žydų istorijos ir kultūros dienos ŠTETLAS TAURAGĖJE  0

„Beatričės vasaros“ festivalis kviečia į „Romansą su kontrabosu“

„Beatričės vasaros“ festivalis kviečia į „Romansą su kontrabosu“  0

Prasidėjo Jurbarko krašto šventė, skirta Lidijos Meškaitytės metams paminėti

Prasidėjo Jurbarko krašto šventė, skirta Lidijos Meškaitytės metams paminėti  0

Į jurbarkiečių pamėgtą Sakartvelą keliauti pakvietė ... nuotrauka

Į jurbarkiečių pamėgtą Sakartvelą keliauti pakvietė ... nuotrauka  0

Milda Prūsaitytė

Jurbarkiečiai kviečiami į įspūdingą Kidulių dvaro puotą  0

Vadžgirio bažnyčioje – nemokamas Evelinos Sašenko koncertas (video)

Vadžgirio bažnyčioje – nemokamas Evelinos Sašenko koncertas (video)  0

Lauko skaitykla netruko sulaukti susižavėjimo

Lauko skaitykla netruko sulaukti susižavėjimo  0

Amerikietiškas piknikas bibliotekos kieme

Amerikietiškas piknikas bibliotekos kieme  0

Gelgaudiškio dvare JEAN-MARC LUISADA koncertas

Gelgaudiškio dvare JEAN-MARC LUISADA koncertas  0

SAMBA TOURÉ  „Užburiantis dykumos bliuzas“

SAMBA TOURÉ „Užburiantis dykumos bliuzas“  0

Tarptautinė medžioklės ir žvejybos trofėjų paroda „Raudonė 2022“

Tarptautinė medžioklės ir žvejybos trofėjų paroda „Raudonė 2022“  0

Jurbarko krašto muziejus kviečia į Jaunimo metams skirtus renginius

Jurbarko krašto muziejus kviečia į Jaunimo metams skirtus renginius  0

Panemunės pilyje – išskirtinis kultinės grupės  „De-Phazz“ – Karl Frierson koncertas

Panemunės pilyje – išskirtinis kultinės grupės „De-Phazz“ – Karl Frierson koncertas  1

Didžiausia vasaros kino ekspedicija: nemokami „Kino karavano“ seansai Jurbarke

Didžiausia vasaros kino ekspedicija: nemokami „Kino karavano“ seansai Jurbarke  0

Beatričės vasaros piknikas

Beatričės vasaros piknikas  0

Jurbarko Dvaro parke – Joninių šventė

Jurbarko Dvaro parke – Joninių šventė  0

Kai žvanga ginklai, mūzos turi kalbėti

Kai žvanga ginklai, mūzos turi kalbėti  0

Po rezervatą su gamtininku. Gailiai „latrai“, Lietuvos papūgos ir kurtinių sanatorija

Po rezervatą su gamtininku. Gailiai „latrai“, Lietuvos papūgos ir kurtinių sanatorija  0

Meno mokyklos dovana – skambantis Dvaro parkas

Meno mokyklos dovana – skambantis Dvaro parkas  0

Kaimyniniame rajone startuoja muzikos festivalis „Beatričės vasaros“

Kaimyniniame rajone startuoja muzikos festivalis „Beatričės vasaros“  0

Mūsų partneriai