Po „Nematomo fronto“ seanso – jurbarkiečių pasižadėjimai ginti Lietuvą
Iš Ukrainos į Jurbarką atvykęs režisierius J. Ohmanas pristatė dokumentinį filmą apie Lietuvos partizanus ir apdovanojo visus, kurie gintų Lietuvą, jei ją užpultų rusai.
Jei Jurbarke pamatysite žaliomis juostelėmis ant riešų ryšinčius žmones, vadinasi, jie gintų Lietuvą, jei ją užpultų rusai. Šios juostelės, padėkos partizanams simbolis, buvo dalijamos spalio 15 dieną Jurbarko kultūros centro didžiojoje salėje po dokumenintio filmo „Nematomas frontas“ premjeros. Filmą pristatė vienas jo kūrėjų - Jonas Ohmanas, kuris, pasibaigus seansui, susirinkusiems uždavė vieną klausimą – kas eitų ginti Lietuvos, jei užpultų rusai. Visi pakėlusieji rankas buvo kviečiami į sceną atsiimti žalių juostelių. Beje, iš maždaug 400 susirinkusių rankas pakėlė kur kas mažiau, nei atėjo jų atsiimti – juostelių renginio svečiai atsivežė apie 200. Pasižiūrėti dokumentinio filmo apie partizanus trečiadienį susirinko daugiausia moksleiviai ir mokytojai iš viso rajono. J. Ohmanas pasakojo ne tik apie filmą, bet ir apie karą Ukrainoje. Mat jis į Jurbarką atvyko kone tiesiai iš šios šalies, kurioje kuria filmą apie ten vykstantį karą. Iš Jurbarko jis vyks į Vilnių ir tuomet filmą moksleiviams pristatys Raseiniuose.
Taip jau sutapo, kad Jurbarke spalio 15 dieną rodytas seansas buvo jubiliejinis. Sukako 15 metų, kai Jurbarko kultūros centro darbuotojas Algimantas Petraitis jurbarkiečiams dovanoja rimtą dokumentiką.
Žiūroviškiausias „Nematomas frontas“
Sovietų valdžios karo pajėgos juos vadino „Nematomu frontu“. Mirčiai neabejingi vyrų būriai 1944–1953 m. susibūrė į pasipriešinimo judėjimą ir kovojo prieš komunistinį pasaulį – Sovietų Sąjungą.
Režisierių Jonas Ohman, Vinco Sruoginio ir Mark Johnston filme „Nematomas frontas“ partizanų istorijos faktai perteikiami pasitelkiant atvirus liudininkų ir amžininkų pasakojimus, poetinę atmosferą kuria ištraukos iš partizanų lyderio Juozo Lukšos dienoraščių, tuometį siaubą, kankinimus, meilę ir narsą atskleidžia dar niekur nematyti archyviniai kadrai. Šilumos ir asmeniškumo suteikia fatališka Juozo Lukšos ir Nijolės Bražėnaitės meilės istorija.
Filmas buvo įvertintas Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ žiūrovų ir gavo „Žiūroviškiausio lietuviško filmo“ apdovanojimą.
J. Ohman (gim. 1965 m. Švedijoje) – kino kūrėjas, žurnalistas ir vertėjas. Režisierius sukūrė penkis dokumentinius istorinius filmus Lietuvos televizijai. Intensyvus darbas ir nuolatinis gilinimasis į Rytų Europos XX a. istoriją padėjo stiprius pamatus kuriant dokumentinį filmą „Nematomas frontas“.
Geras klausimas :) Na, Morkus originale vadinasi Markas (Marcos), o lietuviškas žodis „morka“, teigi...
Šv. Morkus, Daržų diena