Parodoje „Siuvinėtas Čiurlionis“ – fantastiško kruopštumo ir atsidavimo pareikalavę darbai
Vasario 3-ąją, penktadienį, Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centre Smalininkuose atidaryta unikali paroda – Audronės Zupkienės išsiuvinėtų darbų pagal Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslus paroda „Siuvinėtas Čiurlionis“.
Kaip atidaryme kalbėjo Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro direktorius dr. Arvydas Griškus, Smalininkuose eksponuojami Čiurlionio originalai, tiktai siuvinėti. Ir iš tiesų, iš pirmo žvilgsnio sunku patikėti, jog ant sienų kabo siuviniai – subtilūs spalvų perėjimai, pasteliniai atspalviai sukuria paties tikriausio paveikslo įspūdį. Tik priėjus visiškai arti matyti smulkūs siuvinėjimo kryželiai.
Siuvinėti mėgo nuo pat vaikystės
Parodos autorė Audronė Zupkienė gimė ir augo Panevėžyje. Dar vaikystėje pamėgusi siuvinėti, šio hobio nepamiršo ir vėliau, tačiau pradėjus studijuoti medicinos mokslus jam tiesiog nebeliko vietos moters gyvenime.
Jau 25-erius metus A. Zupkienė dirba akušere Kauno klinikose, labai myli savo darbą, o jos vertybių skalės viršuje – šeima ir jos darna.
Vis dėlto, maždaug prieš dvi dešimtis metų Audronė pajuto, kad jai kažko trūksta: „Ėmiau vis dažniau nerasti sau vietos, atrodė, kad gyvenime ne viską darau taip, kaip turėčiau. Šis jausmas persekiojo maždaug penketą metų, kol galiausiai vėl atradau siuvinėjimo džiaugsmą“.
Pas Čiurlionį pašaukė... sapnai
„Kodėl Čiurlionis? Jis pats pas mane atėjo. Per sapnus,“ – parodos atidaryme pasakojo A. Zupkienė. Keletą kartų per sapną išgirdusi Čiurlionio pavardę, ji pasiūlė vyrui apsilankyti Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Tik įėjusi į pastatą, ji pamatė paveikslą „Žinia“ ir, pasak Audronės, tai buvo atsakymas. Ji suprato, kad būtent šį paveikslą ir turi išsiuvinėti.
Tai buvo pirmasis jos išsiuvinėtas Čiurlionio paveikslas.
Siuvinėti paveikslą „Ramybė“ pakvietė akmuo...
Tokia pat mistiška ir antrojo Audronės išsiuvinėto Čiurlionio paveikslo „Ramybė“ istorija. Vaikščiodama pajūryje ji pamatė keistos formos akmenį, kurį, pajuto, būtinai turi pasiimti. Tai nebuvo staigus nušvitimas, akmuo keletą mėnesių gulėjo A. Zupkienės namuose, kol vieną dieną ji suprato, ką jis jai primena...
Po kurio laiko buvo išsiuvinėti dar keli paveikslai: „Karalių pasaka“, „Karalaičio kelionė“, „Bičiulystė“, „Praeitis“ ir tai, toli gražu, dar ne pabaiga, nes kaskart apsilankius Čiurlionio muziejuje pasidaro aišku, jog paveikslų, kuriuos norisi išsiuvinėti, dar labai daug.
Siuvinėjimui skiriamas visas laisvas laikas
Audronė Zupkienė sako, kad siuvinėja visada, kai tik turi laiko, daugiausiai vakarais, miego sąskaita. Ilgiausiai yra siuvinėjusi be pertraukos 13 valandų, tačiau, pasak jos pačios, tai liūdna istorija – prasidėjus karui Ukrainoje ji susirgo COVID-19, gulėjo lovoje su aukšta temperaūra ir tiesiog negalėjo nieko daryti. Todėl ėmė siuvinėti ir melstis, ir taip visą dieną. „Jokių raidžių tąkart negalėjau įžiūrėti, tačiau siuvinėjimo schemos ženklus mačiau,“ – sakė autorė.
Siuvinėjimo reikmenis Audronė visada vežasi kartu, kur bekeliautų, juk visada gali pasitikyti laisva valandėlė, kurią galima išnaudoti mėgstamam užsiėmimui.
Moteris labai džiaugiasi, kad ją visada ir visapusiškai palaiko ir paskatina šeima: vyras Vidmantas ir dukra Ugnė.
Paveikslas siuvinėjamas daugiau kaip metus
Kol kas A. Zupkienė yra išsiuvinėjusi aštuonis M. K. Čiurlionio paveikslus, visi jie ir eksponuojami parodoje. Paveikslą išsiuvinėti paprastai užtrunka daugiau kaip metus, o siuvinėjimo schemos ilgis gali būti ir 13 metrų. Tiesa, sako autorė, darbas, vis dėlto, skaičiuojamas ne siuvinėjimo schemos metrais. Viename paveiksle tų schemų sutelpa virš 70, o naujame darbe, kurį dabar kaip tik ir siuvinėja – 221. Šiame paveiksle, kurio dar neišsiuvinėta nei pusė, jau yra daugiau kaip 250 tūkst. kryželių, jis siuvinėjamas jau dvejus metus, o pabaigti jį Audronė tikisi iki 2025-ųjų, kai bus minimos Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo 150-osios metinės. „Tai bus mano dovana Čiurlioniui,“ – sako A. Zupkienė, vis dėlto, niekaip neišdavusi, koks tai paveikslas.
Parodos lankytojus domino ir techninės smulkmenos
Į parodos atidarymą atvykusios menininkės Rasa Grybaitė, Gabija Viduolytė ir Jurgita Davidavičienė susidomėjo ir techninėmis tokio sudėtingo darbo smulkmenomis. Pasak autorės, siuvinėjimo schemas galima pasidaryti specialia kompiuterine programa. Vis dėlto, didžiausias iššūkis būna siūlų spalvų bei atspalvių parinkimas, juk bet kurio paveikslo reprodukcija savo atspalviais skiriasi nuo originalo. Be to, sako A. Zupkienė, Čiurlionio paveikslų originalai taip pat kinta, nes bėgant metams blunka spalvos.
Parodos pristatymą palydėjo Lauryno Antanaičio atliekamas M. K. Čiurlionio preliudas h-moll ir jaukus bendruomeniškas pasibuvimas bei pokalbiai su parodos autore.
Paroda kultūros centre bus eksponuojama iki balandžio 30 d.
The truth always put the wrong people in the right place, and we all need help getting the truth and...
Pagerbti rajono mokiniai, šalies olimpiadose pademonstravę puikias žinias (NUOTRAUKOS)