Namų jaukumą kuria skirsnemuniškės rankų darbo puošmenos

   
Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Dėl užsitęsusios COVID-19 pandemijos ir antrojo visuotinio karantino šiemet kalėdinis laikotarpis daugeliui smulkiųjų amatininkų, prekybininkų nebus šventiškas, nes nevyksta mugės, renginiai, kurių metu jie realizuodavo savo gaminius. Dėl šios situacijos socialiniuose tinkluose žmonės vieni kitus ragina padėti dirbantiems pagal verslo liudijimus draugams, pažįstamiems, mažoms krautuvėlėms, turgeliams išlikti, perkant iš jų namų puošmenas ir  šventines dovanas.Jurbarko rajone taip pat turime kūrybingų žmonių, kurių rankomis sukurti gaminiai dėl karantino neiškeliaus į tradicines prekybos vietas, tačiau jų kūrybiškumą galima palaikyti nuperkant darbus iš namų ar užsisakant paštu.

Apie pasikeitusias gyvenimo aplinkybes ir prisitaikymą prie jų kalbamės su  skirsnemuniške, rankų darbo meistre Raminta Vaivariene, savo siuviniais ir mezginiais kuriančia jaukią aplinką namams. Kadangi kalėdines šventes, tikėtina, daugelis mūsų praleisime namuose, norėsis juos papuošti išskirtinėmis detalėmis – taip, kad būtų malonu akiai ir širdžiai, nuoširdu ir paprasta, bet tuo pačiu ir šventiška. Kaip tą padaryti, pasiteiraujame Ramintos, kurios rankose gimsta paprastai buičiai pritaikyti, bet ypatingi, vienetiniai gaminiai.

Sugrįžo į senelių žemę

Susitinkame su Raminta „Mūsų laiko“ redakcijoje. Nuklojus siuviniais ir kitais spalvingais rankdarbiais darbo stalą, atmosfera pasikeičia – mintimis keliaujame į pašnekovės kūrybines dirbtuves, kuriose ir gimsta visos šios grožybės.Raminta pasakoja, kad rankdarbiais pradėjo domėtis dar mokyklos suole – labai mėgo pamokas, kuriose prireikdavo kažką siuvinėti, megzti. Kaip pati sako, buvusi tokia tyli „krapštukė“, kuriai patiko susikaupimo, kruopštumo reikalaujantis darbas. Mokytojos girdavo, kad jai puikiai sekasi, skatino ir toliau šio pomėgio neapleisti.Gimė ir užaugo Raminta Kaune – čia baigė mokyklą, siuvimo mokslus, sukūrė šeimą, pagimdė vaikus. Prieš gerą dešimtmetį su šeima priėmė miestietišką gyvenimą pakeitusį sprendimą – paliko Kauną  ir apsigyveno Skirsnemunėje, senelių sodyboje, su kuria siejo širdžiai mieli atsiminimai.Į Jurbarko kraštą persikrausčiusi šeima nesigaili šito sprendimo. Skirtingai nei didmiestyje čia daug vidinės laisvės – veikloms, mintims,  kūrybai.„Iš pradžių ilgai svarstėme, ar nedarome klaidos. Dabar galiu pasakyti, kad neklydome. Čia puikios sąlygos augti vaikams, mokykla šalia, aplinkui pilys. Nekeisčiau dabar šios vietos į jokią kitą. Gal kad tėviškė taip man čia gera...“, – svarsto Raminta, pripažindama, kad giminės šaknys, arba tiksliau paveldėti genai, jos gyvenime vaidina svarbią rolę.

Kūrybingi genai

Ramintos močiutė, Marijona Žemliauskienė, kadaise Skirsnemunėje buvo žinoma mezgėja, rankdarbių meistrė. Ne tik močiutė, bet ir mama, Emilija Žemaitienė,  tuo talentu apdovanota buvo. Dabar ji kartu su dukra gyvena toje pat tėvų žemėje Skirsnemunėje, bet akys nebe tos, kaip buvo – rankdarbiais neužsiima. „Pamenu, kai mama turėjo mezgimo mašiną, tai mezginiais būdavom aprengti nuo galvos iki kojų. Kelnės, megztiniai, pirštinės, kojinės – viską, ko tik mums, vaikams, prireikdavo, numegzdavo. Stebėdavau, kaip ji dirba,  įdomu man būdavo. Ir pati prisėsdavau, bandydavau kažką pagal savo gebėjimus jai padėti. Taip ir mokiausi“, – šypsosi Raminta,  rodydama savo pačios pasiūtus lininius rankdarbius, kurių dauguma ne tik dekoratyvūs, bet ir praktiški – kad papuoštų namus ir tarnautų buityje. Tokie ir yra jos pasiūti lininiai siuvinėti padėkliukai kavos, arbatos puodeliams, puodkėlės, virtuvinės pirštinės, krepšiai, prijuostės moterims, vyrams, vaikams. Su raštais, ornamentais, simboliais, linkėjimais: kas ko pageidauja, tą Raminta pasiuva ir dar išsiuvinėja.

Idėjų savo kūrybai moteris semiasi iš interneto, perkuria jas, pati daro iškarpas, tobulina, pasitelkdama vaizduotę. Įkvėpimo randa ir gamtoje – Skirsnemunės apylinkės, juosiamos Nemuno, nepaprastai gražios. Taip į siuvinius įsipina žuvų, augalų ornamentai, baltiški motyvai. Juos siuvinėja rankomis arba siuvinėjimo mašina. „Didelių pinigų iš to neuždirbsi, bet gyventi galima. Per pavasario karantiną, keista, bet tikrai turėjau nemažai užsakymų. Visi tada suėjo į namus, ėmė tvarkyti buitį, norėjo pokyčių, tegul ir smulkmenų – naujo dekoro, staltiesėlių. Pradėjo žmonės pastebėti, kad jų namams trūksta jaukumo, todėl pirko tai, kas jiems gražu ir reikalinga“, – pasakoja Raminta, vildamasi, kad potraukis gražinti buitį nedings ir dabar – juo labiau, kad artėja Kalėdos.Tai, kad šiemet joms ruošiamasi labai anksti, pastebi iš reklamų ir pasikeitusių prekybos centrų. O ir pažįstami jau teiraujasi, ką ši naujo siuvanti.  „Nustebinti žmonės šiais laikais sunku. Pasiūla didelė. Vieniems rankų darbas – prabangos prekė, kitiems priešingai – nepatinka. Kiek žmonių, tiek nuomonių“, – svarsto rankdarbių meistrė. Sako, kad jos galvoje visada sukasi idėjos. Dabar audžia mintį apie kilimėlius, papuoštus tautiniais motyvais arba kitaip dekoruotus. Kad išlipus iš lovos iškart šiluma dvelktų. „Būtų ir puošnu, ir praktiška“, – šypsosi pašnekovė, kviesdama užsukti į feisbuko puslapį 2DO (jos prekinis ženklas) pasižvalgyti patinkančių darbų. 

Rekomenduojami video:
Straipsnis  1 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Kviečiame skaitytojus jungtis prie ELVIS

Kviečiame skaitytojus jungtis prie ELVIS  0

Jaunimo klubas „Prieštaktis“ vėl kvies į muzikinius vakarus

Jaunimo klubas „Prieštaktis“ vėl kvies į muzikinius vakarus  1

Tarp šios vasaros keistumų – ir anksčiau pradėję svirpti žiogai

Tarp šios vasaros keistumų – ir anksčiau pradėję svirpti žiogai  0

Jurbarko II-os vidurinės mokyklos 11M klasė po 40 metų: (iš kairės) pirmoje eilėje – Remis Šivickis, Kęstutis Juknelis, Sonata Martinkutė-Kurmienė, Virgilijus Grigaitis, antroje eilėje – Arūnas Jasaitis, Rosita Andriuškevičiūtė-Grinkevičienė, Laimutė Jonaitytė, Rūta Jašinskaitė-Bakšienė, trečioje eilėje –  Mindaugas Motiejaitis, Jolanta Locaitytė-Šimkuvienė, Loreta Sarafanaitė-Narbutienė, ketvirtoje eilėje – Regimantas Jocaitis, Alvydas Šimkus, Audrius Urbonavičius, Loreta Varnaitė, Mindaugas Petraitis.

Vasara – klasiokų susitikimų metas  0

Paklausyti Afrikos bliuzo – į Panemunės pilį

Paklausyti Afrikos bliuzo – į Panemunės pilį  0

Tradicinė šventė „Gėlėta vasara 2024“ vėl kviečia visus į Eržvilką

Tradicinė šventė „Gėlėta vasara 2024“ vėl kviečia visus į Eržvilką  0

Poilsis Lietuvoje – tobulos atostogos kiekvienam

Poilsis Lietuvoje – tobulos atostogos kiekvienam  0

2022 m. Tauragės regiono dainų šventė „Karšuvos žemės vaikai“

Tauragės regiono dainų ir šokių šventės „Upėmis tekančios dainos“ dalyviai  0

Drabužių kabyklos: funkcionalumas, stilius ir pritaikymo galimybės

Drabužių kabyklos: funkcionalumas, stilius ir pritaikymo galimybės  0

Sezoniškumas ir autobusų nuoma: kaip planuoti keliones skirtingais metų laikais

Sezoniškumas ir autobusų nuoma: kaip planuoti keliones skirtingais metų laikais  0

Kuriame savo istoriją su foto drobėmis: šeimos nuotraukos ant drobės

Kuriame savo istoriją su foto drobėmis: šeimos nuotraukos ant drobės  0

Penki patarimai, kaip išsirinkti tobulą dviratį miesto gatvėms

Penki patarimai, kaip išsirinkti tobulą dviratį miesto gatvėms  0

„Gyvosios dvarų kultūros festivalis” Panemunės pilyje kviečia pasinerti į „Pono Tado“ laikus

„Gyvosios dvarų kultūros festivalis” Panemunės pilyje kviečia pasinerti į „Pono Tado“ laikus  1

Gelgaudiškio dvare – tradicinio festivalio koncertai ir dešimtmečio naujiena!

Gelgaudiškio dvare – tradicinio festivalio koncertai ir dešimtmečio naujiena!  0

Tauragės džiazo festivalio atidarymas: bliuzo emocijos liesis garsais ir tapyba

Tauragės džiazo festivalio atidarymas: bliuzo emocijos liesis garsais ir tapyba  0

Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare: nuo klasikos iki užburiančių ritmų

Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare: nuo klasikos iki užburiančių ritmų  0

Birželio 2-ąją Panemunės pilyje skambės Tėvo dienai skirtas senosios muzikos koncertas

Birželio 2-ąją Panemunės pilyje skambės Tėvo dienai skirtas senosios muzikos koncertas  0

Raudonės pilies festivalis: scenoje – pasaulinės žvaigždės Londonbeat, Komodo ir gausybė pramogų vaikams

Raudonės pilies festivalis: scenoje – pasaulinės žvaigždės Londonbeat, Komodo ir gausybė pramogų vaikams  2

Kviečia XIV Muzikos festivalis „Beatričės vasaros“ (programa)

Kviečia XIV Muzikos festivalis „Beatričės vasaros“ (programa)  0

V. Grybo muziejuje – pasaulio architektūros šedevrai (nuotraukos)

V. Grybo muziejuje – pasaulio architektūros šedevrai (nuotraukos)  0

Muziejaus nakčiai skirti renginiai Jurbarke

Muziejaus nakčiai skirti renginiai Jurbarke  2

Tauragė Jazz 2024: Netikėta muzika – netikėčiausioje vietoje

Tauragė Jazz 2024: Netikėta muzika – netikėčiausioje vietoje  0

Vita Žiba su STAND-UP  programa „Fordui Atminti...“

Vita Žiba su STAND-UP programa „Fordui Atminti...“  0

Infoturas parodė, ką turistams žada mūsų kraštas

Infoturas parodė, ką turistams žada mūsų kraštas  0

Mūsų partneriai