Muziejaus edukacijų pristatymas susidomėjimo nesukėlė
Tarptautinės edukacijos dienos išvakarėse Jurbarko krašto muziejaus Židinio salėje krašto muziejininkai naują sezoną pradėjo pristatydami savo siūlomas edukacines programas. Apie tai, ką galima nuveikti muziejuje ir jo padaliniuose, sausio 23 dieną papasakojo Jurbarko krašto muziejininkė Adelija Meizeraitienė, Veliuonos krašto muziejaus muziejininkas Gediminas Klangauskas bei V. Grybo memorialinio muziejaus muziejininkė-edukatorė Gabija Viduolytė.
Nors į šį pristatymą buvo kviestos mokyklos, įvairios įstaigos ir visuomenė, muziejininkų susirinko daugiau nei klausytojų. A. Meizeraitienė liūdnai pajuokavo, kad šiais metais atvyko daugiau – penki – žmonės, kai tuo tarpu praėjusiais metais – tik du. Pristatymu susidomėjo keturios pedagogės iš Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos, Antano Sodeikos meno mokyklos, Skirsnemunės Jurgio Baltrušaičio pagrindinės mokyklos ir žurnalistė.
Naujienų šį sezoną nedaug – muziejininkai savo lankytojams ir šiais metais siūlo tas pačias edukacines programas, šiek tiek jas atnaujinę ir pritaikę pagal poreikį, lankytojų skonį bei istorines datas. Jurbarko krašto muziejus edukacines programas siūlo daugiausia mokiniams ir šeimoms. Siūlomi užsiėmimai: „Dvaro kultūra ir pramogos“; „Viduramžiai prie Nemuno“, „Svečiuose pas dvaro ponią“, „Rašto pažinimo kelias, „Kraičio skrynios lobiai“, „Rokoukimuos žemaitiška“, „Kalendorinių švenčių, tradicijų ir amatų pažinimas“. Šio sezono naujiena – nauja edukacija Jurbarko krašto žydų istorijai atminti „Tai buvo, yra ir bus svarbu Jurbarko žydų bendruomenei“, skirta mokiniams ir suaugusiems. Su Jurbarko žydų buitimi, kasdiena supažindins jų istorija besidomintys kraštiečiai, o pirmosiose edukacijose šia tema pasakoti pakviesta Rita Vaiva iš Smalininkų. Tarp naujų edukacinių programų – ir neįgaliesiems skirta „Esu, matau, girdžiu, dalyvauju“. Jurbarko krašto muziejininkai dar siūlo edukaciją besidomintiems gido, muziejininko profesija bei edukacinius užsiėmimus, skirtus Valstybės šventėms ir kitiems istoriniams įvykiams paminėti.
Turiningi pasivaikščiojimai po Veliuoną
Veliuonos krašto muziejus siūlo praktiškai susipažinti su daraktorine ir tarpukario mokykla, senąja Veliuona, Veliuonos krašto amatais ir buitimi, istorijos paminklais. Pasak muziejininko Gedimino, labai populiari yra būtent daraktorinės bei tarpukario mokyklos edukacija, kuri patinka ir vaikams, ir suaugusiems. Šios edukacijos metu galima sėdint senuose mokykliniuose suoluose rašyti ant grifelinių lentelių, pasklaidyti senus „lamentorius su abrozdėleis“ ir pagal tų laikų raidyno pavyzdžius žąsies plunksna ar plunksnakočiu išmokti rašyti raides. Pasak muziejininko, mokiniams patinka ir išbandyti senovinius žaislus – tam vėlgi pasitelkiami muziejaus fondo eksponatai.
Toliau bus tęsiama ir populiari edukacija, kurios metu vaikščiojama po Veliuoną renkant informaciją apie miestelio paminklus bei pastatus. Mokytojos šypsojosi, kad po tokių žygių vaikai namo grįžta pilni įspūdžių ir... žymiai ramesni.
Nuo paskaitų iki rimtų veiklų
Jei paminėtų muziejų duris varsto daugiausia moksleiviai, tarp V. Grybo memorialinio muziejaus lankytojų daug suaugusiųjų, kuriems muziejininkai ir naująjį sezoną siūlo jau laiko patikrintas edukacijas: nuo autoritetingų paskaitų apie vitražo raidos istoriją iki praktinių užsiėmimų, kuriuose pačiam galima pasigaminti stiklo papuošalą, odinę margučių raštais išdailintą apyrankę, molinę skulptūrėlę, šilko skarą išmargintą šaltais dažais. Mokiniams ypač patinka edukaciniai keramikos užsiėmimai. Tiesa, vienu metu į tokias praktines edukacijas dėl vietos stokos muziejus gali priimti ne daugiau 10-ies asmenų. Tai kiek nuliūdino susitikime dalyvavusias mokytojas, mat į edukacijas neįmanoma atsivesti didesnių klasių.
Kiti V. Grybo memorialiniame muziejuje siūlomi užsiėmimai: pasižiūrėti dokumentinį filmą vokiečių kalba su lietuviškais subtitrais „Ulmo procesas. SS koviniai daliniai prieš teismą”, prie kavos puodelio muziejuje pasiklausyti įgarsintų V. Grybo laiškų. Pasak Gabijos, įsitikinsite, kad skulptorius puikiai valdė ir plunksną.
Į muziejų galima atsivesti ir svečių iš užsienio ar pasimokyti anglų kalbos, nes audio gido aparatu galima išklausyti 1,5 valandos trukmės audio ekskursiją po ekspozicijas, įskaitytą profesionalių britų televizijos diktorių.
Atkreipiame dėmesį, kad visos edukacijos yra mokamos ir vyksta tik iš anksto susitarus. Pasak edukatorių, geriausia yra susisiekti asmeniškai, susitarti, kiek ir ko norima sužinoti ar nuveikti, o muziejininkai pasiūlys optimaliausius variantus.
Trūksta lankytojų
Tą antradienį į Židinio salę susirinkę muziejininkai dalijosi ir juos neraminančiomis mintimis apie tai, kad mažai lankytojų, sunku į renginius prisikviesti žiūrovų, nes reikia konkuruoti ir su kitomis rajono kultūros įstaigomis. „Muziejaus esmė yra rinkti, kaupti, aprašyti ir visuomenei pristatyti eksponatus“, – kalbėjo krašto muziejaus vyr. rinkinių kuratorė Aida Drejerienė, apmaudaudama, kad per daug nuklystama į pramogas ar žaidimus. Muziejininkai apgailestauja ir dėl to, kad mokyklos neišnaudoja muziejaus suteikiamų galimybių. Pasak jų, muziejuje, tiesiog fondų saugyklose, galėtų vykti integruotos pamokos, gyvai susipažįstama su eksponatais.
Susitikimo metu nebuvo pateikta jokios informacijos apie planus, susijusius su Lybiškiuose kuriamu istorinės atminties muziejumi – muziejininkai šia tema nieko negalėjo pasakyti, nes nieko ir nežino. Pasak jų, šiuo klausimu daugiausia galėtų papasakoti, ko gero, tik meras Skirmantas Mockevičius, kuris yra vienas didžiausių šios idėjos šalininkų. Tačiau meras susitikime nedalyvavo.
Į edukacinių programų pristatymą tą antradienį neatvyko ir būsimasis Jurbarko krašto muziejaus direktorius, neseniai vykusį konkursą laimėjęs Arvydas Griškus, kol kas vadovaujantis Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centrui. Tiesa, jis oficialiai į Jurbarko krašto muziejaus direktoriaus pareigas dar nėra paskirtas.
How can I track, trace and recover my cryptocurrency from a scammer? Lost Recovery Masters
Po Seimo rinkimų - pasikeitimai Jurbarko rajono savivaldybės taryboje