Lietuvos teatrų šventėje pagerbti ir Jurbarko teatralai
Kovas tradiciškai laikomas teatro mėnesiu, nes jo 27-ąją dieną švenčiama Tarptautinė teatro diena. Jurbarko rajone šiai datai skirtų šventinių renginių netrūko, o visus juos savotiškai vainikavo kovo 29 dieną Jurbarko kultūros centre vykusi XX Lietuvos mėgėjų teatrų šventė „Tegyvuoja teatras“, kurios metu pristatyti ir pagerbti ryškiausi šalies mėgėjų teatro kūrėjai. Šventėje išdalinta 10 nominacijų, o tarp apdovanotųjų – ir Jurbarko rajono teatrai bei teatralai.
„Tegyvuoja teatras“ apdovanojimus tikriausiai galima būtų prilyginti „Auksiniams scenos kryžiams“, tik šie įteikiami profesionaliojo teatro kūrėjams, o „Tegyvuoja teatras“ statulėlės – mėgėjų teatrams. Kasmet „Tegyvuoja teatras“ vyksta vis kitame Lietuvos rajone, o į Jurbarką ši šventė atkeliavo pirmą kartą.
Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatro režisierė Danutė Samienė, pakalbinta dar prieš renginį, neslėpė, kad šventė svarbi tiek Jurbarko teatralams, tiek, ypač, jai pačiai asmeniškai, nes būtent ji buvo pagrindinė šio renginio organizatorė. Kaip teigė Danutė, jai norėjosi ne tik išradingai pateikti ir įteikti nominacijas, suorganizuoti turiningą koncertinę programą, bet ir kuo išsamiau bei įdomiau atskleisti Jurbarko kraštą. „Mano tikslas buvo parodyti Jurbarko unikalumą ir čia vykusių įvykių svarbą visos Lietuvos kontekste“, – kalbėjo režisierė, pridūrusi, kad tai darydama rėmėsi ne tik istoriniais faktais, bet ir legendomis.
Daugybė nominantų
2025 metų šventės apdovanojimai buvo skirti 2024 m. šimtmetį minėjusios Lietuvos dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ Teatro dienos „Esaties lieptais“ kūrėjams ir dalyviams – ryškiausiems aktoriams, režisieriams, kompozitoriams, choreografams, teatrų trupėms. Visiems nominantams buvo įteikti diplomai, o laureatams – „Tegyvuoja teatras“ statulėlės. Taip pat buvo įteikti Kazimieros Kymantaitės vardo apdovanojimai bei kunigo švietėjo Jono Katelės premija ir diplomas.
Į 10 „Tegyvuoja teatras“ nominacijų pretendavo per 120 nominantų: teatrų, režisierių, kompozitorių, dailininkų, lėlininkų ir kt. Tarp skelbiamų nominantų buvo labai smagu išgirsti jurbarkiškių vardus.
Nominacijose „Ryškiausias 2024 m. Lietuvos dainų šventės Teatro dienos grimas“ ir „Ryškiausias 2024 m. Lietuvos dainų šventės Teatro dienos programos „Teatro gatvė“ pasirodymas“ buvo nominuotas Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatras ir režisierė Danutė Budrytė-Samienė.
Veliuonos kultūros centro istorinių šokių studija „Saltare Festum“ ir režisierė Irma Svetlauskienė paminėta tarp „Ryškiausių 2024 m. Lietuvos dainų šventės Teatro dienos kostiumų“ diplomantų, o nominacijoje „Ryškiausias 2024 m. Lietuvos dainų šventės Teatro dienos sceninis judesys, šokis“ ji įvertinta netgi du kartus: kaip Juozo Grušo poetinės dramos „Barbora Radvilaitė“ ištraukos choreografė ir kaip Šakių kultūros centro Kidulių dvaro istorinių šokių ir teatro studijos „Il ballo della luna“ vadovė.
Dar vieną, ketvirtąjį, diplomą I. Svetlauskienė ir istorinių šokių studija „Saltare Festum“ pelnė nominacijoje „Ryškiausias 2024 m. Lietuvos dainų šventės Teatro dienos jungtinio pasirodymo „Esaties lieptais“ nacionalinės dramaturgijos režisūrinis sprendimas“. Šioje nominacijoje diplomai taip pat įteikti Jurbarko kultūros centro Skirsnemunės skyriaus teatrui „Pakeleivis“ ir Jurbarko kultūros centro vaikų ir jaunimo teatrui „Vaivorykštė“ (abiejų režisierė Birutė Šneiderienė).
Daugiau apie šį renginį ir jame pagerbtus jurbarkiečius skaitykite balandžio 4 d. laikraštyje „Mūsų laikas“.
Įdomu, ar su Danieliumi Todesu jie giminės?
Jurbarko krašto muziejuje – daugybė Mozės veidų