Knygos ant medžių neauga – jos rašomos širdimi
Dar sausio 27-ąją, minint Holokausto aukų atminimo dieną, Jurbarko krašto muziejaus parodų ir koncertų salėje buvo atidaryta Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus paroda „Knygos ant medžių neauga“.
Parodoje per Vilniaus žydų bendruomenės pavyzdį papasakojama, kaip tradicijos, tautinė tapatybė ir istorinė atmintis, užfiksuota parašytame ar išspausdintame žodyje, buvo formuojama ir perduodama iš kartos kartai bei išsaugota iki šių dienų.
Nežinau, ar daug jurbarkiečių atidarymo metu ar po to aplankė šią parodą, tačiau ją tikrai verta aplankyti kiekvienam, suprantančiam knygos svarbą gyvenime. O tam, kas nesupranta – pamatyti šią parodą galbūt reikėtų dar labiau.
„Žinios ir knygos visuomet buvo pamatinė žydų vertybė. Rašytinio žodžio puoselėjimas ir bendruomenių savistaba buvo po visą pasaulį pasklidusių žydų fenomenas. Šios vertybės buvo aktualios ne tik didmiesčiuose gyvenusių pasiturinčių inteligentų šeimose, Lietuvos miestuose ir miesteliuose taip pat veikė žydų spaustuvės ir bibliotekos, buvo renkama istorinė ir etnografinė medžiaga, puoselėjama kultūra,“ – rašoma parodos pristatyme.
Peržvelgus ir įsigilinus į nuotraukas, perskaičius skaudžią, bet visgi – viltingą, istoriją pasakojančius tekstus, norisi pasakyti: „Knygos ant medžių neauga – jos rašomos širdimi, o saugomos kartais netgi gyvybės kaina“.
Paroda Jurbarko krašto muziejaus parodų ir koncertų salėje bus eksponuojama iki vasario 28 d.
Visai nublūdo
Nesutarimai su prekybos centru paskatino imtis veiksmų