Knygas galima ne tik ir skaityti, bet ir klausyti
Norėtumėte skaityti, bet nebegalite dėl akių ligų ar kitų bėdų? Pasirodo, išeitis yra – knygas, užuot skaičius, galima klausyti. O abejojančius tikrai padrąsins dvi mūsų pašnekovės, naujovių nebijančios senjorės, atradusios garsines knygas.
84 metų jurbarkietė J. Papšienė daugiau nei 50 metų įvairiais būdais klauso garsinių knygų. Be to, ji prenumeruoja bei skaito ir Brailio raštu leidžiamus leidinius.
Jurbarkietė Gražina Juknevičienė naujieną – audio knygas, kurias galima klausyti patogiu nešiojamu grotuvėliu – atrado visai neseniai, rugsėjį. Telefonu kalbinta visada skaityti mėgusi moteris džiaugėsi, kadvėl gali mėgautis knygomis, kurių negalėjo skaityti jau daugiau nei 10 metų. Viskas pasikeitė, kai vienos išvykos metu pastebėjo, kad jos draugė, poilsiaudama prie jūros, kažko atsigulusi klausosi. Pamačiusi grotuvėlį Gražina suprato, kad ir jai tokio reikia, todėl nuskubėjo į Jurbarko rajono savivaldybės viešąją biblioteką, kur tokius aparatėlius dalina (apie tai vėliau). Gražina šypsosi, iš seno įpročio sakanti, kad eina skaityti, o knygų klausosi važiuodama autobusu, prieš miegą ar šiaip ištaikiusi laisvą minutę. Džiaugiasi, kad turi įrašytų Kristinos Sabaliauskaitės, Jurgos Ivanauskaitės kūrinių. Labiausiai mėgsta knygas apie gyvenimą. Iš bibliotekos gautas grotuvėlis jai tinka, gal tik ausinių patogesnių reikėtų, bet tai nieko baisaus. Vaikai, tikina, jai patogesnes parūpins.
uo juostų iki diskų
Jei Gražina yra viena naujausių audio knygų „skaitytojų“, tai kita mūsų pašnekovė – pati seniausia, jos audio knygų klausymo stažas beveik 54 metai, o per tą laiką ji išbandė visas šios srities technologijų naujoves. 84 metų jurbarkietei Janinai Milerytei Papšienei knygos, kaip pati sako, yra visas gyvenimas. Labai silpnai nuo mažens matanti, daugiau nei 20 metų prikaustyta prie vežimėlio moteris nuolat pačiame naujovių sūkuryje. Janiną prižiūrinti socialinė darbuotoja šypsosi, kad jai pačiai technika nei patinka, nei domina, užtai Janinai – tik paduok: ir mėgsta techniką, ir nebijo jos išbandyti. Žingeidi ir naujovėms atvira Janina maždaug 1960 metais išmoko Brailio raštą, o nuo 1970-ųjų klauso į įvairias laikmenas įrašytų garsinių knygų, kurių pirmosios buvo įrašytos į juostas ir atkuriamos juostiniu magnetofonu. Ilgainiui įsigijo nešiojamąjį kompiuterį ir išmoko prisijungti prie virtualios bibliotekos ELVIS, vėliau įsigijo specialų CD diskų grotuvą, kuriuo klausėsi į diskus įrašytų knygų, kol galiausiai namuose atsirado naujausias išradimas – jau minėtas nešiojamasis grotuvėlis. Socialinei darbuotojai belieka tik pasirūpinti, kad grotuvėlio akumuliatorius būtų visada pakrautas. Namuose veikia ir išmanioji televizija, su kuria Janina išmoko dideliame monitoriuje susirasti ir pasiklausyti vaizdo įrašų YouTube kanale.
Janina prisimena, kad kol buvo gyvas vyras Povilas, jis būdavo jos akimis ir jai garsiai skaitydavo. Geras buvo vyras, su kuriuo daugiau nei 40 metų kartu gražiai gyveno. Tačiau likusi viena Janina išmoko pati savimi pasirūpinti. Domisi technologijų naujienomis, kurios galėtų jos gyvenimą palengvinti. Dabar norėtų išmanaus telefono – „kalbančio“ ir galinčio žinutes garsiai perskaityti. Beje, „kalbančių“ daiktų Janinos namuose jau yra – kad ir laikrodis, garsiai pranešantis, kiek valandų ir kokia oro temperatūra.
Vis dėlto pagrindinis gyvenimo džiaugsmas – knygos. Janina tuoj pat išvardija savo mėgstamiausius autorius: užsienio rašytojai Tomas Main Ridas, Dž. F. Kuperis, A. Kroninas, lietuvių – R. Granauskas, R. Šavelis. Labai norėtų E. Ožeškienės audio knygų paskaityti, bet kol kas neturi.
Sako, daugiau skaitanti prozą, nors mėgsta ir poeziją. Priduria, kad ir pati yra eilėraščių parašiusi, kurių vieną tuoj pat padeklamuoja. Tai eilėraštis apie pakirstus sparnus, apie ašaras ir apie draugus, kuriuos pasisekė sutikti. Janina klauso ne tik grožines knygas, bet ir įvairiausius leidinius: žurnalus, laikraščius. Prenumeruoja ir Brailio raštu leidžiamus leidinius – iš Vilniaus atsiunčiamą leidinį „Mano žodis“, sako skaitanti jau seniai. Janina net laiškus rašo Brailio rašto mašinėle ir susirašinėja su panašaus likimo draugėmis.
Rodos, šiai moteriai nieko nėra neįmanomo, pagalvoju, kai ji su šypsena prisiminė, kaip gulint ligoninėje sulėkė moterys iš kitų palatų pasižiūrėti į taip prastai matančią, tačiau puikiai mezgančią Janiną.
Kaip ir kur gauti grotuvėlį
Gražina ir Janina yra ištikimos Jurbarko viešosios bibliotekos ir registruotos virtualios bibliotekos ELVIS skaitytojos, kurių šiuo metu Jurbarke priskaičiuojama 48. Beje, 31 skaitytojas naudojasi audio knygų grotuvėliais.
Norint tokį audio grotuvėlį gauti, reikia kreiptis į Jurbarko rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresniąją bibliotekininkę Jūratę Korsakaitę. Svarbu turėti asmens dokumentą ir skaitymo sunkumus įrodančią medicininę pažymą, išduodamą šeimos gydytojo. Tuomet bibliotekininkė užpildys reikalingus duomenis, jums sukurs el. pašto adresą, prijungs prie ELVIS sistemos ir pamokys, kaip ja naudotis. Pagal panaudos sutartį metams nemokamai išduodama įranga – grotuvėlis, ausinės ir atmintukas, į kurį bibliotekininkė iš anksto gali įrašyti norimus kūrinius. Atmintuke telpa apie 30 įskaitytų knygų.
Džiaugiasi visi
Pasak J. Korsakaitės, grotuvėliais džiaugiasi ne tik tie, kurie jais naudojasi, bet ir artimieji, t. y, tie, kuriems anksčiau tekdavo į diskus įrašytas knygas nešti namo, kone šimtą diskų nešti būdavo nepatogu. Nelabai patogu būdavo ir jomis naudotis, nes diskai susimaišydavo, susibraižydavo, o dabar viskas telpa į mažytį atmintuką. O ir klausyti dabar daug patogiau – jei knyga nepatinka, vienu mygtuko spustelėjimu galima pasirinkti kitą kūrinį. Jei pavargsti knygos klausyti, galima įsijungti radiją žinių paklausyti.
Pasak bibliotekininkės, šia naujove dažniausiai naudojasi garbaus amžiaus skaitytojai, bet yra ir jaunų žmonių, turinčių regos negalią, teksto suvokimo bėdų ir pan. Tarp ELVIS skaitytojų dominuoja moterys, nors ir vyrų pasitaiko. Moterys dažniausiai renkasi romanus, o vyrai – detektyvus, fantastiką.
Paaiškėja, kad šių grotuvėlių į bibliotekininkę Jūratę verta kreiptis ir dar dėl vienos priežasties. Ištikimi bibliotekos skaitytojai pamaloninami medumi, kurį dovanoja bitininkai iš Rotulių kaimo Danutė ir Jonas Tamošaičiai. Taip sakant, penas ir kūnui, ir sielai. Knygų klausymas, gurkšnojant medumi gardintą arbatą, tikrai išeis į sveikatą.
Pasak vyresniosios bibliotekininkės J. Korsakaitės, patogiais nešiojamais grotuvėliais džiaugiasi ir skaitytojai, ir jų artimieji.
Losing Bitcoin due to uncertainties and issues can be life-draining for anyone who has invested in B...
Marijampolės apskrities pareigūnai išaiškino vyro nužudymą