Kalėdinę nuotaiką Jurbarke kuria kūrybinės dirbtuvėlės

Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

 Jurbarko Naujamiestyje Žemaitės gatvėje esančios kūrybinės dirbtuvėlės, įsikūrusios ne pačios gražiausios išvaizdos daugiabutyje, tikrai žinomos ne visiems miestiečiams – iš gatvės pusės jų nematyti, reklamos taip pat čia nėra. Tačiau Kalėdų laikotarpiu šios dirbtuvėlės tampa tikru traukos centru. Tiksliau, ne jos pačios, o šalia pastato iš šiaurinės pusės sukurta graži šventinė erdvė su kalėdine eglute, kviečianti čia prisėsti ir nusifotografuoti visus norinčius. Ją sukūrė šių dirbtuvėlių įkūrėja laisvoji mokytoja-menininkė Sandra Mielkaitytė ir kartu su ja dirbanti, čia savanoriaujanti Jurgita Dimaitienė. Jos abi šią miesto puošmeną padarė neišleisdamos nė cento – iš to, ką turėjo dirbtuvėlėse, panaudodamos net pernykščių eglučių liekanas, apipindamos jas pačių sukurtais ekologiškais karkasais. 

Kurti iš to, ką turi – toks kūrybinių dirbtuvėlių tikslas

Apie tai, kad grožį kurti galima iš visko, ką galima rasti aplink mus, kalbamės su šios šventinės erdvės kūrėjomis Sandra ir Jurgita kūrybinių dirbtuvėlių erdvėse. O čia – tikrai įspūdinga. Tiesiog akys raibsta nuo jau sukurtų daiktų: daugybės keramikos dirbinių, įvairiausių medžiaginių ir iš modilino padarytų lėlių, rankų darbo papuošalų, „papier mashe“ technika sukurtų paveikslų rėmų, mūsų kraštą garsinančių pilių modelių ir kitų kūrinių, kurių įvairovę sunku ir išvardyti. Šios kūrybinės dirbtuvėlės turi ir originalų, bet labai prasmingą lotynišką pavadinimą – „Conscia terra“, lietuviškai verčiamą „Sąmoninga žemė“. Šis pavadinimas atspindi visą šių kūrybinių dirbtuvėlių koncepciją ir tikslą – kurti iš to, ką turim. Pirmiausia, tai reiškia draugauti su gamta, nepirkti naujų daiktų, neišmesti senų, nes beveik viską galima prikelti naujam gyvenimui. Mūsų skaitytojams pristatyti pačios kūrybinių dirbtuvėlių įkūrėjos Sandros greičiausiai net nereikia, nes jos iniciatyvų organizuojant įvairias edukacines veiklas visame rajone, kurių metu stengiamasi ne tik išmokyti vaikus konkrečios technikos, bet ir ugdyti kūrybiškumą; dalyvaujant rengiant parodas, savanoriaujant įvairiuose projektuose yra tikrai labai daug.

Save vadinanti suvalkiete, gimusi ir augusi Vištyčio miestelyje, Sandra baigė su menu visiškai nieko bendro neturinčias Elektros inžinerijos ir vadybos studijas KTU. Tačiau, kaip pati pasakoja, menas visuomet traukė – dar vaikystėje rinko ir kūrė iš gamtoje randamų samanų, akmenėlių, augalų ir kitų įvairiausių elementų. Baigusią studijas Kaune Sandrą likimas atvedė į Jurbarką – čia gavo inspektorės darbą tuometiniame VST. Kai išėjo motinystės atostogų, nusprendė po jų šią gana vyrišką profesiją mesti. Ji pasakoja, kad viduje visuomet kirbėjo noras kurti, svajojo apie tai – studijuodama lankė floristikos kursus, mokėsi piešti, o atvykusi į Jurbarką prisijungė prie menininkės Rasos Grybaitės įkurtos suaugusiųjų dailės studijos narių ir sėkmingai čia dalyvavo įvairiuose projektuose, apsigynė baigiamąjį darbą, sukurtą „papier mashe“ atlikta technika „Rėmai. Renesansas, barokas, Art Deco“.

Sandra Mielkaitytė sako, kad iki šiol yra labai dėkinga Rasai ne tik už suteiktas su įvairiomios kūrybos technikomis susijusias žinias, bet ir paskatinimą burti vienminčių bendruomenę, mokyti kurti įvairių kartų žmones. „2014 metais įsikūriau čia, vieną patalpėlę turėjau. Pradėjau nuo individualios veiklos, kuri ilgainiui išaugo į Neformalus ugdymo centrą ir šią asociaciją „Conscia terra“. Supratau, kad reikia vietos kūrybai įvairaus amžiaus žmonėms – ir vaikams, ir senjorams. Svarbu, kad ir jaunimas, paaugliai galėtų čia ateiti ir kurti, atskleisti savo sugebėjimus. Mano dukra Fausta, A. Sodeikos meno mokyklos dailės klasės absolventė, pasiūlė šią idėją, nes po baigimo daugelis jaunuolių neturi kur burtis, ne visi gali kurti namuose. Reikia tokių erdvių, kur galėtų išreikšti save“, – teigia Sandra.

Jos nuomone, kūryba geriausiai padeda jaunam žmogui išsilaisvinti iš įvairiausių kompleksų ir kasdienių problemų. Ji pasakoja, kasd su savanoriais ne tik dirba čia vietoje, bet ir vykdo gana plačią edukacinę veiklą – važinėja ne tik po Jurbarko rajoną, bet ir po visą Lietuvą. „Čia galiu patvirtinti seniai galiojančią tiesą, kad savam krašte pranašu nebūsi. Jurbarko mieste ir visame krašte edukacinių užsiėmimų turim daug mažiau nei, tarkim, Vilniuje. Ten ir į tą pačią ugdymo įstaigą kviečia ne po vieną kartą. Daug kas apie mūsų užsiėmimus čia net nežino ir maloniai nustemba, kai apsilanko“, – pasakoja menininkė. Dabar pagrindinės edukacinės kūrybinių dirbtuvėlių veiklos yra lėlių gamyba, modelino darbai, „papier mashe“ technika kuriami darbai. Daryti lėlės, pasak Sandros, ją paskatino ir mokė jurbarkietė Egita Lyneburgerienė, pati sukūrusi ne vieną dešimtį lėlių.

Genialumas slypi paprastume

Abi pašnekovės, pasakodamos apie čia įsikūrusių dirbtuvėlių veiklą, pabrėžia, kad svarbu ne tik išmokyti vaikus konkrečios technikos, bet pirmiausia ugdyti kūrybiškumą, duoti laisvę tam, ką jie jaučia širdimi, nesprausti į konkrečius rėmus. „Nėra negabių žmonių, visi galim kurti. Yra tik baimė, kad nemokės, nesugebės. O kai pabando, moka visi“, – sako Sandra. Ji juokauja, kad nereikia daug pinigų, kad būtum laimingas. Jei sugebėsi save realizuoti, turėsi idėjų, tai ir džiaugsies gyvenimu: „Dažniausiai nutinka taip, kad jei turi idėjų, trūksta pinigų, o jei turi jų pakankamai, neturi idėjų.“

Vedžiodamos po šių dirbtuvėlių erdves moterys rodo jau paruoštas kalėdines dovanas. 24-iems Neįgaliųjų centro nariams jos sukūrė ir gražiai supakavo iš ekologiško modelino sukurtus komplektus išskirtinai iš ekologiškų natūralių medžiagų – kad žmonės patys galėtų nusilipdyti. Iš modelino šiose dirbtuvėlėse pilna ir kitų kalėdinių puošmenų. – pernai čia buvo sukurtas jaukus namelis, dekoruotas daugybe „modelininių“ meduolių, eglutė iš ekologiškų medžiagų. Ir pačioje patalpoje, ir ant langų kabo daugybė iš senų žurnalų sukurtų išlankstytų, baltai nudažytų snaigių, kurių daugumą padarė Sandros mama. Abi pašnekovės pasakoja, kad į šią meno oazę jos stengiasi pritraukti įvairaus amžiaus žmones – nuo senelių iki anūkų, visų trijų kartų. „Žmonėms labai svarbu bendrauti, mokytis vieniems iš kitų. Tie, kurie ateina, dalijasi patirtimi, kartu kuria. Mūsų tikslas ir yra edukacija, dalintis tuo, ką turi. Skatinti nebijoti atskleisti kiekvieno kūrybingumą ir neturint išsilavinimo. Mums svarbiausia – ekologinė kryptis. Iš visko galima „menus“ padaryt. Jei suplyšo drabužis, galima iš jo pasiūt rankinę, iš megztinio išardžius – sukurti ažūrinę liemenę, šaliką ar kitą aksesuarą. Viską galimą prikelti antram gyvenimui – ir originalų daiktą turėsim, ir gamtos neteršim“, – pasakoja S. Mielkaitytė. Jai pritaria ir Jurgita, paantrindama, kad svarbu išmokti kurti iš to, ką turi, reikia tik išeiti iš namų, bandyti, nebijoti suklysti.

 

Rekomenduojami video:
Straipsnis  1 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Kviečiame skaitytojus jungtis prie ELVIS

Kviečiame skaitytojus jungtis prie ELVIS  0

Jaunimo klubas „Prieštaktis“ vėl kvies į muzikinius vakarus

Jaunimo klubas „Prieštaktis“ vėl kvies į muzikinius vakarus  1

Tarp šios vasaros keistumų – ir anksčiau pradėję svirpti žiogai

Tarp šios vasaros keistumų – ir anksčiau pradėję svirpti žiogai  0

Jurbarko II-os vidurinės mokyklos 11M klasė po 40 metų: (iš kairės) pirmoje eilėje – Remis Šivickis, Kęstutis Juknelis, Sonata Martinkutė-Kurmienė, Virgilijus Grigaitis, antroje eilėje – Arūnas Jasaitis, Rosita Andriuškevičiūtė-Grinkevičienė, Laimutė Jonaitytė, Rūta Jašinskaitė-Bakšienė, trečioje eilėje –  Mindaugas Motiejaitis, Jolanta Locaitytė-Šimkuvienė, Loreta Sarafanaitė-Narbutienė, ketvirtoje eilėje – Regimantas Jocaitis, Alvydas Šimkus, Audrius Urbonavičius, Loreta Varnaitė, Mindaugas Petraitis.

Vasara – klasiokų susitikimų metas  0

Paklausyti Afrikos bliuzo – į Panemunės pilį

Paklausyti Afrikos bliuzo – į Panemunės pilį  0

Tradicinė šventė „Gėlėta vasara 2024“ vėl kviečia visus į Eržvilką

Tradicinė šventė „Gėlėta vasara 2024“ vėl kviečia visus į Eržvilką  0

Poilsis Lietuvoje – tobulos atostogos kiekvienam

Poilsis Lietuvoje – tobulos atostogos kiekvienam  0

2022 m. Tauragės regiono dainų šventė „Karšuvos žemės vaikai“

Tauragės regiono dainų ir šokių šventės „Upėmis tekančios dainos“ dalyviai  0

Drabužių kabyklos: funkcionalumas, stilius ir pritaikymo galimybės

Drabužių kabyklos: funkcionalumas, stilius ir pritaikymo galimybės  0

Sezoniškumas ir autobusų nuoma: kaip planuoti keliones skirtingais metų laikais

Sezoniškumas ir autobusų nuoma: kaip planuoti keliones skirtingais metų laikais  0

Kuriame savo istoriją su foto drobėmis: šeimos nuotraukos ant drobės

Kuriame savo istoriją su foto drobėmis: šeimos nuotraukos ant drobės  0

Penki patarimai, kaip išsirinkti tobulą dviratį miesto gatvėms

Penki patarimai, kaip išsirinkti tobulą dviratį miesto gatvėms  0

„Gyvosios dvarų kultūros festivalis” Panemunės pilyje kviečia pasinerti į „Pono Tado“ laikus

„Gyvosios dvarų kultūros festivalis” Panemunės pilyje kviečia pasinerti į „Pono Tado“ laikus  1

Gelgaudiškio dvare – tradicinio festivalio koncertai ir dešimtmečio naujiena!

Gelgaudiškio dvare – tradicinio festivalio koncertai ir dešimtmečio naujiena!  0

Tauragės džiazo festivalio atidarymas: bliuzo emocijos liesis garsais ir tapyba

Tauragės džiazo festivalio atidarymas: bliuzo emocijos liesis garsais ir tapyba  0

Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare: nuo klasikos iki užburiančių ritmų

Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare: nuo klasikos iki užburiančių ritmų  0

Birželio 2-ąją Panemunės pilyje skambės Tėvo dienai skirtas senosios muzikos koncertas

Birželio 2-ąją Panemunės pilyje skambės Tėvo dienai skirtas senosios muzikos koncertas  0

Raudonės pilies festivalis: scenoje – pasaulinės žvaigždės Londonbeat, Komodo ir gausybė pramogų vaikams

Raudonės pilies festivalis: scenoje – pasaulinės žvaigždės Londonbeat, Komodo ir gausybė pramogų vaikams  2

Kviečia XIV Muzikos festivalis „Beatričės vasaros“ (programa)

Kviečia XIV Muzikos festivalis „Beatričės vasaros“ (programa)  0

V. Grybo muziejuje – pasaulio architektūros šedevrai (nuotraukos)

V. Grybo muziejuje – pasaulio architektūros šedevrai (nuotraukos)  0

Muziejaus nakčiai skirti renginiai Jurbarke

Muziejaus nakčiai skirti renginiai Jurbarke  2

Tauragė Jazz 2024: Netikėta muzika – netikėčiausioje vietoje

Tauragė Jazz 2024: Netikėta muzika – netikėčiausioje vietoje  0

Vita Žiba su STAND-UP  programa „Fordui Atminti...“

Vita Žiba su STAND-UP programa „Fordui Atminti...“  0

Infoturas parodė, ką turistams žada mūsų kraštas

Infoturas parodė, ką turistams žada mūsų kraštas  0

Mūsų partneriai