Gyvosios dvarų kultūros festivalis Panemunės pilyje: nuo ožkų iki baliaus

   
Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Šalia Nemuno stūksanti Panemunės pilis pirmą kartą kviečia lankytojus birželio 17-18 dienomis atvykti į „Gyvosios dvarų kultūros festivalį Panemunės pilyje“, kuris nukels į dvarų epochą. Tai pirmasis savaitgalio trukmės gyvosios istorijos renginys Jurbarko rajone, pristatantis dvarų kultūrą per daugybę įvairių patirčių – nuo ožkų ganykloje, karinės stovyklos, iki baliaus pilies salėje.

Festivalis kyla ant solidžių pamatų

Šis festivalis gimė ne tuščioje vietoje. Tam tikri šio festivalio elementai gali priminti 2001–2014 m. su pertraukomis vykusį festivalį „Panemunių žiedai“. Ivetos Balserienės kuruotas renginys sutraukdavo itin daug svečių iš visos Lietuvos, buvo pamėgtas ir tapęs savu, panemunių krašto išskirtiniu renginiu ir reginiu bei iki šiol prisimenamas su nostalgija ir liūdesiu, kad daugiau nebevyksta. Džiugu, kad Iveta vėl sugrįžta ir prisideda prie renginio organizavimo.

Taip pat paskatą rengti atvirą visuomenei festivalį davė Panemunės pilyje ir kitose Lietuvos dvaruose jau du kart įvykusi dvarų paveldo profesionalams skirta „Dvarų vasaros mokykla“, kurią organizuoja pilies direktorius dr. Marius Daraškevičius ir Vilniaus paveikslų galerijos direktorė dr. Aistė Bimbirytė. Šios mokyklos metu subrandintais mokslo vaisiais norisi pasidalinti plačiau.

Trečiasis impulsas panemunę paversti gyvosios dvarų kultūros paveldo erdve buvo dvarų kultūros tyrėjos, kostiumo istorikės Eglės Kukytės įsiliejimas į Panemunės pilies kolektyvą. Eglė yra rengusi jau anksčiau panašius renginius tiek Panemunėje („Savaitgalis pas žemaičių seniūną, 1783“), tiek kituose Lietuvos dvaruose („La belle epoque comes to...“), todėl sukaupta patirtis bus itin vertinga. Taigi, sujungus praeities patirtis, tikimasi ant solidžių pamatų pastatyti renginį, kuris džiugintų tiek kaimynus, tiek panemunių krašto svečius ir taptų kasmetiniu.

 

Panemunės pilis – puiki erdvė renginiui  

Panemunės pilis –  itin tinkama vieta dvarų kultūros pristatymui, kadangi ji atspindi visą Lietuvos dvarų, kaip institucijos, raidos epochą (XVI – XX a.pr.). Pirmųjų metų temai pasirinktas istorinis laikotarpis – Napoleonmetis, o jį reprezentuos bene garsiausia pilyje gyvenusi asmenybė –  generolas Antanas Gelgaudas, palaikęs Napoleoną I, o vėliau tapęs 1830–1831 m. sukilimo Lietuvoje vadu. Taigi, šventės lankytojai šiemet susipažins su XIX a. pr. realijomis – Napoleonas Bonapartas „šokdina“ Europą ant kiekvieno pasitaikiusio užsiundydamas karą, Lietuvoje po trečiojo Lenkijos ir Lietuvos bendros valstybės padalijimo 1795 m. ir toliau bręsta sukilimo idėjos, tačiau, nepaisant to, tiek vargšo, tiek turtuolio namuose gyvenimas juda pirmyn. 

 

Karyba ir Tėvynės gynimas – tikras bajoro pašaukimas

Šiandien kartais esame linkę perdėtai romantizuoti dvaro gyvenimą ir įsivaizduoti šią vietą kaip erdvę, kurioje išrinktieji linksminosi, o varguoliai sunkiai dirbdami braukė devintą prakaitą nuo kaktos. Vis dėlto bajorui dvaras – tai ne tik namai ar pasilinksminimų vieta, bet tai – ir jo darbo vieta, kur jis galėjo priimti kitus aukšto rango valstybės pareigūnus. Be to, jog jis buvo žemvaldys, bajoras taip pat buvo ir karys.

Karyba ir Tėvynės gynimas yra tikras bajoro pašaukimas. Todėl šis festivalis siekia atskleisti ne tik socialinę, bet ir karinę dvaro gyvenimo pusę. Pastarąją atspindės pilies parke įsikūręs XIX a. pr. bivakas – karių stovykla po atviru dangumi, kurioje glausis kariai iš karo istorijos klubo „Fuzilierius“ (Kaunas), 1-ojo LDK Didžiojo Etmono pėstininkų regimento (Ukmergė), 7-ojo Varšuvos kunigaikštystės pėstininkų pulko (Varšuva) bei Varšuvos kunigaikštystės pionierių kuopos (Varšuva). Karybos rekonstruktoriai ne tik pademonstruos kario aprangą, ekipuotę ir gyvenimo bivake būdą, bet ir pakvies šventės lankytojus patiems išbandyti kario dalią.

 

Legendiniai generolo Gelgaudo šaltibarščiai

Visai šalia karių stovyklos įsikurs Šilinės bistro „Keltininkas“. Tiesa, Šilinės kaimas  priklausė Panemunės dvarui ir ten didikų Gelgaudų XVIII a. pab. statytą Šilinės karčiamą galima išvysti ir šiandien. „Keltininkas“ kvies paragauti pagal XIX a. I pusės receptą pagamintus šaltibarščius, kuriais generolas Antanas Gelgaudas mėgo vaišinti ne tik savo svečius, bet ir karius. Tiesa, jie bus ne mums šiandien įprastos rožinės spalvos!

 

Dvaro gyvenimas įvairiais aspektais: nuo ožkų iki baliaus

Dvaras taip pat yra neatsiejamas ir nuo ūkio bei produktų gamybos, todėl pilies parko teritorijoje šventės dalyviai galės aplankyti dvaro ganyklą, o pilies kieme įsigyti vietinių amatininkų pagamintos produkcijos. Norintys patys išbandyti ką nors pasigaminti galės sudalyvauti kūrybinėse arbatos bei arbaro dirbtuvėse. O ieškantys aktyvios veiklos galės sudalyvauti istorinių šokių pamokoje, kurioje išmoks šokti madingus XIX a. pr. šokius. Ši pamoka bus repeticija prieš šeštadienį vakare vyksiantį Didįjį Gelgaudų balių, kurio metu dalyviai mėgausis istoriniais šokiais bei žaidimais pasipuošę istoriniais to laikmečio kostiumais.

Trokštantys daugiau įgyti teorinių žinių apie dvaro kultūrą taip pat turės šventėje ką veikti. Architektūros istorikas ir dvarų paveldo tyrėjas dr. Marius Daraškevičius papasakos apie dvarų architektūrą ir interjerus XVIII–XIX a. sandūroje bei pristatys interaktyvią edukaciją apie XVIII–XIX a. sandūros dvaro virtuvę. Viešnia iš kaimyninės Lenkijos, istorijos rekonstruktorė Marta Veil pristatys XVIII–XIX a. sandūros kosmetiką.

 

Slapto tunelio po Nemunu paieškos

Šventės lankytojai turės išskirtinę galimybę sudalyvauti pirmą ir tikriausiai vienintelį kartą vyksiančioje išsamioje ekskursijoje po visus pilies rūsius bei kitas turistams nepasiekiamas vietas. Kas žino, galbūt šios ekskursijos metu pavyks rasti legendinį tunelį, kuris veda iki Gelgudiškio dvaro? Šios ir dar daug kitų veiklų džiugins šventės lankytojus visą savaitgalį. Sekmadienio vakarą renginį uždarys Panemunės pilies Senosios muzikos festivalio koncertas „Arpa di notte. Europos kompozitorių viduramžių, renesanso, baroko muzika“, atliekamas senosios muzikos solistės Ievos Baublytės (senovinė arfa, išilginė fleita).

„Gyvosios dvarų kultūros festivalis Panemunės pilyje“ – tai puiki galimybė susipažinti su dvarų kultūra per potyrius ir iš naujo atrasti Panemunės pilies atskirai ir kartu visos senosios Lietuvos istoriją.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Tautodailinkų Reginos ir Prano Poškų kvilingo (popieriaus rankdarbių) ir šiaudelių aplikacijų paroda

Tautodailinkų Reginos ir Prano Poškų kvilingo (popieriaus rankdarbių) ir šiaudelių aplikacijų paroda  0

Method Feeder žvejybos esmė

Method Feeder žvejybos esmė  0

Sukurkime kalėdinę nuotaiką

Sukurkime kalėdinę nuotaiką  0

Jurbarko bardų klubo narių renginių ciklas PENKTADIENIO VAKARAS SU BARDU

Jurbarko bardų klubo narių renginių ciklas PENKTADIENIO VAKARAS SU BARDU  0

Paroda „Sūduvių žemė: PA(si)likimai“ Jurbarko krašto muziejuje

Paroda „Sūduvių žemė: PA(si)likimai“ Jurbarko krašto muziejuje  0

Prasideda teatrų šventė „Senjorai ir jaunystė“

Prasideda teatrų šventė „Senjorai ir jaunystė“  0

Smalininkuose prasideda žemaitukų žygis į Klaipėdą

Smalininkuose prasideda žemaitukų žygis į Klaipėdą  0

Mokytoja pataria, kaip mažuosius sudominti knygomis

Mokytoja pataria, kaip mažuosius sudominti knygomis  0

Skirsnemunės teatras „Pakeleivis“ švenčia savo dešimtmetį

Skirsnemunės teatras „Pakeleivis“ švenčia savo dešimtmetį  0

Kasmetinės neįgaliųjų „Sporto varžytuves 2023“

Kasmetinės neįgaliųjų „Sporto varžytuves 2023“  0

Jurbarkiečiai šoko kartu su visa Lietuva

Jurbarkiečiai šoko kartu su visa Lietuva  0

Raudonė kviečia į Rudens lygiadienio apeigas ir Baltų vienybės dienos minėjimą

Raudonė kviečia į Rudens lygiadienio apeigas ir Baltų vienybės dienos minėjimą  0

Pėsčiųjų žygis „Kunigaikščio Gedimino takais. Veliuona“

Pėsčiųjų žygis „Kunigaikščio Gedimino takais. Veliuona“  0

Įdomybės apie flat white kavą

Įdomybės apie flat white kavą  0

„Sveikas, rugsėji“, - jaunimas tars Pilies I bibliotekoje

„Sveikas, rugsėji“, - jaunimas tars Pilies I bibliotekoje  0

Panemunės pilyje laukia įdomus savaitgalis

Panemunės pilyje laukia įdomus savaitgalis  0

Skaitymai su šunimi

Skaitymai su šunimi  0

„Dovana Jurbarko miestui“ – sukrečiantis kūrinys ir pasaulinio garso kompozitoriaus viešnagė

„Dovana Jurbarko miestui“ – sukrečiantis kūrinys ir pasaulinio garso kompozitoriaus viešnagė  0

Kalėdos – tai šventė, kurios metu išreiškiamas dėkingumas ir meilė

Kalėdos – tai šventė, kurios metu išreiškiamas dėkingumas ir meilė  0

Jurbarkietei pavyko išauginti čiurlių jauniklius

Jurbarkietei pavyko išauginti čiurlių jauniklius  0

Žymusis Argentinos kompozitorius pirmą kartą istorijoje atvyksta į Lietuvą

Žymusis Argentinos kompozitorius pirmą kartą istorijoje atvyksta į Lietuvą  0

Paminėti 34-ąsias Baltijos kelio metines kviečia prie J. Žemaičio vadavietės

Paminėti 34-ąsias Baltijos kelio metines kviečia prie J. Žemaičio vadavietės  0

Populiarus tinklaraštininkas lankėsi Jurbarke: pasižiūrėkite, ką jis pamatė (video)

Populiarus tinklaraštininkas lankėsi Jurbarke: pasižiūrėkite, ką jis pamatė (video)  3

Skirsnemunė kviečia į jubiliejinę šventę

Skirsnemunė kviečia į jubiliejinę šventę  0

Mūsų partneriai