„Dovana Jurbarko miestui“ – sukrečiantis kūrinys ir pasaulinio garso kompozitoriaus viešnagė

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Rugpjūčio 27-ąją Jurbarko Kristijono Donelaičio evangelikų liuteronų bažnyčioje nuskambėjo koncertas ,,Dovana Jurbarko miestui“, klausytojus nukėlęs į svajingąją Argentiną, o tango skambesiu pakerėjęs ir be amo palikęs publiką.

Martin Palmeri kūrinį ,,Misa a Buenos Aires (Misatango)“ (liet. „Mišios tango ritmu“) atliko Jungtinis-projektinis Jurbarko krašto choras, vadovaujamas Lauros Matuzaitės-Kairienės, VDU Švietimo akademijos mišrus choras „Ave Vita“, kuriam vadovauja ir koncertui dirigavęs dr. Kastytis Barisas, bei Augusto Kvedaravičiaus jaunimo choras ,,Dorado“. Choristams akompanavo VU kamerinis orkestras ir jo vadovas Modestas Jankūnas, fortepijonu grojo Sandra Rimkutė-Jankuvienė, bandonija – Arvydas Kirda. Nuostabiu balsu renginį sušildė solistė Aušra Čepanonė. Sunku patikėti, tačiau koncerte dalyvavo bei repeticijų metu atlikėjams talkino ir visame pasaulyje puikiai žinomas kūrinio autorius iš Argentinos Martin Palmeri.

Ištakos

Koncertą-dovaną Jurbarko miestui krašto šventės metu jau ne pirmus metus dovanoja visiems jurbarkiškiams puikiai žinoma meno ir kultūros veikėja Laura Matuzaitė-Kairienė, siekianti tokiu būdu pristatyti kuo įvairesnius sakralinės muzikos kūrinius. Jurbarkiečiai jau klausėsi džiazo mišių, pernai koncerte skambėjo šiuolaikinio lietuvių kompozitoriaus V. Bartulio „Mažosios mišios“. Mintis atlikti argentiniečių kompozitoriaus M. Palmeri „Mišias tango ritmu“ Lauros galvoje sukosi jau kurį laiką. Praėjusių metų pabaigoje ji kartu su savo aktyviausias choristais vyko į Vilniaus Šv. Jonų bažnyčią pasiklausyti šio kūrinio. Beje, tąkart taip pat akompanavo VU kamerinis orkestras. Kūrinys iš karto sužavėjo visus. Jau šių metų pradžioje buvo pradėti burti muzikalūs Jurbarko krašto žmonės, tartis su chorų ,,Ave Vita“ ir „Dorado“ vadovais. Suburti puikią komandą tikrai pavyko. Netrukus prasidėjo intensyvios chorinės sesijos. Kartą per mėnesį savaitgaliais į Jurbarką rinkdavosi choristai, mokėsi lotyniško teksto, kūrinio atlikimo subtilybių. Kaip teigė pati Laura, tai buvo tikrai didžiulis iššūkis, pareikalavęs kruopštaus ir atkaklaus darbo, nes argentinietiškas tango pasižymi itin sudėtingu ritmu.

Žinomas kompozitorius – Jurbarke

Martin Palmeri – argentiniečių kompozitorius, dirigentas, dainininkas, puikiai žinomas ne tik gimtojoje šalyje, bet ir visame pasaulyje. Savo kūrinyje sujungęs iš pirmo žvilgsnio du visiškai nesuderinamus kontrastus – argentinietišką tango ir Romos katalikų mišias – muzikiniame pasaulyje išgarsėjo kaip novatorius, nebijantis eksperimentuoti.

Sulaukti tokio svečio Jurbarkui – išskirtinė ir didžiulė garbė. Taigi, išsiaiškinkime, kaip M. Palmeri iš už daugiau nei 12 000 kilometrų esančios Argentinos atsidūrė nedidelėje Europos valstybėje, o vėliau – ir mažame jos mieste Jurbarke.

Laura prisipažįsta, kad pradėjusi repetuoti su chorais, nepuoselėdama jokių vilčių, išdrįso parašyti laišką pačiam M. Palmeri. Kompozitoriui ji parašė, kad keli chorai Jurbarko krašto šventei ruošiasi atlikti žymųjį jo kūrinį ir mandagiai pakvietė jo paklausyti, žinoma, užsiminusi, kad neturi didelių lėšų, todėl kompozitoriui už kelionę sumokėti negalės. Netrukus įvyko kai kas visiškai netikėto – pats kompozitorius parašė laišką Laurai ir pranešė, kad rugpjūčio pabaigoje bus Europoje bei atvyks į Lietuvą, Jurbarką. Daug skeptikų tuo net negalėjo patikėti, nes manė, kad tai – nerealu ir neįtikėtina. Kaip vėliau teigė Laura, kompozitoriaus apsisprendimą atvykti į Lietuvą galėjo paskatinti ir tas faktas, jog kūrinys ,,Mišios tango ritmu“ pirmą kartą buvo įrašytas kaimyninės Latvijos Liepojos mieste dar 1997-aisiais metais

Trečiadienį, rugpjūčio 23-ąją, kompozitorius po ilgos ir varginančios kelionės atvyko į Vilnių. Ten jo laukė pažintis su svarbiausiais architektūros paminklais, ekskursija po Vilniaus universitetą, o vėliau – ir kelionė į senąją Trakų pilį. Penktadienį svečią iš tolimosios Lotynų Amerikos sutiko priimti LRT laida ,,Labas rytas, Lietuva“. Šioje laidoje kūrinio dalį ,,Gloria“ atliko solistė iš Vilniaus Aušra Čepanonė, o pianinu jai akompanavo pats Martin Palmeri. Kompozitorius trumpai pristatė savo kūrinį, o Jurbarko krašto choro vadovė L. Matuzaitė-Kairienė pasveikino Jurbarko žmones miesto gimtadienio proga ir pakvietė į būsimą koncertą.

Vėliau kompozitorius atvyko ir į Jurbarką. Su gide apžiūrėjo Panemunės pilį, dalyvavo iškilmingame renginyje, skirtame paminėti Jurbarko ir Lichtenbergo bendradarbiavimo ir partnerystės sutarties pasirašymo 20-metį, kituose krašto šventės renginiuose.

Patarimai iš paties kūrinio autoriaus lūpų

Kol M. Palmeri keliavo po Lietuvą, choristai laukė jo ir atidžiai ruošėsi susitikimui. Kompozitoriui atvykus chorai turėjo neeilinę galimybę repetuoti su žmogumi, sukūrusiu jų atliekamą kūrinį sukūrė ir padovanojusiu jį pasauliui. M. Palmeri papasakojo apie save bei savo ,,Misatango“. Kaip sakė pats kompozitorius, kūrimo procesas buvo išties nelengvas – jis norėjo sujungti tango ir vokalinę muziką, tačiau tai pasirodė esanti daug sudėtingesnė užduotis, negu buvo galima pagalvoti. 1995-aisiais metais buvo parašyta pirmoji kūrinio dalis „Kyrie“. Profesionalius muzikantus ji sužavėjo, todėl kompozitorius buvo skatinamas sukurti daugiau. „Rašyti buvo išties įdomu, tačiau kiekvieną kartą, kai kažką parašydavau, norėdavau tai išmesti į šiukšlių dėžę“, – kalbėdamas apie kūrybinį procesą sakė M. Palmeri. 1996-aisiais metais kūrinys, kurį sudaro 6 dalys, buvo baigtas, o po metų, kaip jau minėjome, pirmą kartą įrašytas Latvijoje, Liepojoje. Netrukus kūriniu susidomėjo daugybė chorų, jis išpopuliarėjo visame pasaulyje.

Nors choristai ir baiminosi kritikos iš profesionalaus kompozitoriaus, tačiau jie buvo pagirti ir skatinami. M. Palmeri pateikė daug pastebėjimų, padėjusių dar labiau pagerinti koncerto kokybę. „Tai buvo neįkainojama patirtis: išgirsti kūrinio atsiradimo istoriją, pajusti ką juo norėjo pasakyti ar išsireikšti pats kompozitorius, – sako Laura. – Pavyzdžiui, įsijausdami į istoriją, kai nukryžiuotasis plaktuko smūgiais buvo kalamas prie kryžiaus, choristai visai su kita intencija bei emocionalumu atliko šią kūrinio dalį.

Anšlagas

Rugpjūčio 27-osios popietę dailiai išpuošta Jurbarko Kristijono Donelaičio evangelikų liuteronų bažnyčia sausakimšai prisipildė žmonių. Dar likus pusvalandžiui iki koncerto dėl vietų jau teko pakovoti. Po neilgų sveikinimo žodžių pradėjo skambėti pirmoji kūrinio dalis „Kyrie“, prikausčiusi klausytojų dėmesį nuo pat pirmųjų akordų, leidusi pasijusti lyg vienoje geriausių pasaulio filharmonijų, palietusi klausytojus iki pat sielos gelmių, tarytum trumpam atvėrusi visą platųjį pasaulį ir beribes jo galimybes. Kiekviena kūrinio dalis pasižymėjo savitais muzikiniais akcentais, skambesiais ir melodijomis.

Nuostabus apšvietimas, deranti choristų apranga ir gėlių puokštės sukūrė nepakartojamą vaizdą akims. Po koncerto bažnyčioje dar ilgai netilo ovacijos. Ypatingas emocinis pakilimas įvyko tada, kai kūriniui pasibaigus netylančiomis ovacijomis publika išreikalavo biso (lot. bis – „dukart“ – papildomo vieno ar kelių kūrinių atlikimas, to reikalaujant žiūrovams), ir dirigentas Kastytis Barisas iškilmingai įteikė batutą pačiam kompozitoriui. Jam diriguojant savo kūrinio „Credo“ (Tikiu) dalį, įvyko kažkas nepakartojamo, neįkainojamo bei emociškai labai stipraus. Tai pajuto tiek choristai, tiek orkestras, tiek ir publika.

Vėliau kalbantis su koncerto klausytojais buvo galima išgirsti tokių frazių, kaip ,,niekada to nepamiršiu“, ,,sunku patikėti, jog tai įvyko Jurbarke“, „žodžiais neapsakomas malonumas“, ,,galvojau, kad atsidūriau danguje“, o socialiniuose tinkluose žmonės dalinosi įrašais iš renginio ir išskirtinai tik teigiamais komentarais, padėkomis organizatoriams, choristams bei muzikantams. Tokios renginio dalyvių reakcijos pasako viską...

 

Šis nuostabus renginys, žinoma, nebūtų įvykęs be Lauros Matuzaitės-Kairenės ir kunigo Mindaugo Kairio, kurie ne tik išdrįso į Jurbarką pakviesti vieną žymiausių kompozitorių Martin Palmeri, bet ir suburti Jurbarko kraštą (nuo Veliuonos iki Viešvilės miestelių) vienijantį meno kolektyvų vadovų bei meno mylėtojų projektinį chorą. Su savo draugų ir pažįstamų pagalba, jie sutraukė ir didžiulį būrį rėmėjų, širdingai aukojusių bei kitaip prisidėjusių prie šio neeilinio įvykio. Renginio organizatoriai – Jurbarko kultūros centras bei Jurbarko K. Donelaičio evangelikų liuteronų parapija – nuoširdžiai dėkoja visoms organizacijoms, šeimoms bei žmonėms, be kurių būtų neįmanoma suorganizuoti ir įvykdyti tokio lygio projektą.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Beveik 1,9 tūkst. Lietuvos gyventojų gimtadienį švenčia tik kas ketverius metus

Beveik 1,9 tūkst. Lietuvos gyventojų gimtadienį švenčia tik kas ketverius metus  0

B. Pauliukienė, R. Laužikas ir S. Mielkaitytė

Panemunės pilyje išrinktas „Metų žagarėlis“  0

„Kitoks teatras“ pristato: interaktyvią muzikinę ŠOU komediją ,,Šmaikštuoliai” pagal grupės Boney M legendines dainas

„Kitoks teatras“ pristato: interaktyvią muzikinę ŠOU komediją ,,Šmaikštuoliai” pagal grupės Boney M legendines dainas  0

Pirmasis „Žagarėlių čempionatas“ Panemunės pilyje

Pirmasis „Žagarėlių čempionatas“ Panemunės pilyje  0

Muziejaus edukacijų pristatymas susidomėjimo nesukėlė

Muziejaus edukacijų pristatymas susidomėjimo nesukėlė  0

„Eurovizija“ 2024. Atrankos dalyvių tarpe – jurbarkietis Andrius Pojavis

„Eurovizija“ 2024. Atrankos dalyvių tarpe – jurbarkietis Andrius Pojavis  1

Jurbarke pasirodys pasaulinio hito „Loca People“ atlikėjas Sak Noel

Jurbarke pasirodys pasaulinio hito „Loca People“ atlikėjas Sak Noel  0

Kaip derinti kolje prie jūsų aprangos?

Kaip derinti kolje prie jūsų aprangos?  0

Netikėtos dovanų idėjos švenčių proga

Netikėtos dovanų idėjos švenčių proga  0

Viskas, ką turėtumėte žinoti apie ketaus keptuves

Viskas, ką turėtumėte žinoti apie ketaus keptuves  0

Dovanos vaikams: populiariausios knygų serijos

Dovanos vaikams: populiariausios knygų serijos  0

KOKIE YRA ŽINOMIAUSI MĖGĖJŲ MENO FESTIVALIAI?

KOKIE YRA ŽINOMIAUSI MĖGĖJŲ MENO FESTIVALIAI?  0

Populiariosios „Muzikinė kaukė“ laidos vedėju taps smalininkietis Arnas Ašmonas

Populiariosios „Muzikinė kaukė“ laidos vedėju taps smalininkietis Arnas Ašmonas  0

Kad dovanos nekeltų streso: kodėl naudinga dovanomis pasirūpinti iš anksto?

Kad dovanos nekeltų streso: kodėl naudinga dovanomis pasirūpinti iš anksto?  0

Tautodailinkų Reginos ir Prano Poškų kvilingo (popieriaus rankdarbių) ir šiaudelių aplikacijų paroda

Tautodailinkų Reginos ir Prano Poškų kvilingo (popieriaus rankdarbių) ir šiaudelių aplikacijų paroda  0

Method Feeder žvejybos esmė

Method Feeder žvejybos esmė  0

Sukurkime kalėdinę nuotaiką

Sukurkime kalėdinę nuotaiką  0

Jurbarko bardų klubo narių renginių ciklas PENKTADIENIO VAKARAS SU BARDU

Jurbarko bardų klubo narių renginių ciklas PENKTADIENIO VAKARAS SU BARDU  0

Paroda „Sūduvių žemė: PA(si)likimai“ Jurbarko krašto muziejuje

Paroda „Sūduvių žemė: PA(si)likimai“ Jurbarko krašto muziejuje  0

Prasideda teatrų šventė „Senjorai ir jaunystė“

Prasideda teatrų šventė „Senjorai ir jaunystė“  0

Smalininkuose prasideda žemaitukų žygis į Klaipėdą

Smalininkuose prasideda žemaitukų žygis į Klaipėdą  0

Mokytoja pataria, kaip mažuosius sudominti knygomis

Mokytoja pataria, kaip mažuosius sudominti knygomis  0

Skirsnemunės teatras „Pakeleivis“ švenčia savo dešimtmetį

Skirsnemunės teatras „Pakeleivis“ švenčia savo dešimtmetį  0

Kasmetinės neįgaliųjų „Sporto varžytuves 2023“

Kasmetinės neįgaliųjų „Sporto varžytuves 2023“  0

Mūsų partneriai