„Dovana Jurbarko miestui“ – sukrečiantis kūrinys ir pasaulinio garso kompozitoriaus viešnagė

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Rugpjūčio 27-ąją Jurbarko Kristijono Donelaičio evangelikų liuteronų bažnyčioje nuskambėjo koncertas ,,Dovana Jurbarko miestui“, klausytojus nukėlęs į svajingąją Argentiną, o tango skambesiu pakerėjęs ir be amo palikęs publiką.

Martin Palmeri kūrinį ,,Misa a Buenos Aires (Misatango)“ (liet. „Mišios tango ritmu“) atliko Jungtinis-projektinis Jurbarko krašto choras, vadovaujamas Lauros Matuzaitės-Kairienės, VDU Švietimo akademijos mišrus choras „Ave Vita“, kuriam vadovauja ir koncertui dirigavęs dr. Kastytis Barisas, bei Augusto Kvedaravičiaus jaunimo choras ,,Dorado“. Choristams akompanavo VU kamerinis orkestras ir jo vadovas Modestas Jankūnas, fortepijonu grojo Sandra Rimkutė-Jankuvienė, bandonija – Arvydas Kirda. Nuostabiu balsu renginį sušildė solistė Aušra Čepanonė. Sunku patikėti, tačiau koncerte dalyvavo bei repeticijų metu atlikėjams talkino ir visame pasaulyje puikiai žinomas kūrinio autorius iš Argentinos Martin Palmeri.

Ištakos

Koncertą-dovaną Jurbarko miestui krašto šventės metu jau ne pirmus metus dovanoja visiems jurbarkiškiams puikiai žinoma meno ir kultūros veikėja Laura Matuzaitė-Kairienė, siekianti tokiu būdu pristatyti kuo įvairesnius sakralinės muzikos kūrinius. Jurbarkiečiai jau klausėsi džiazo mišių, pernai koncerte skambėjo šiuolaikinio lietuvių kompozitoriaus V. Bartulio „Mažosios mišios“. Mintis atlikti argentiniečių kompozitoriaus M. Palmeri „Mišias tango ritmu“ Lauros galvoje sukosi jau kurį laiką. Praėjusių metų pabaigoje ji kartu su savo aktyviausias choristais vyko į Vilniaus Šv. Jonų bažnyčią pasiklausyti šio kūrinio. Beje, tąkart taip pat akompanavo VU kamerinis orkestras. Kūrinys iš karto sužavėjo visus. Jau šių metų pradžioje buvo pradėti burti muzikalūs Jurbarko krašto žmonės, tartis su chorų ,,Ave Vita“ ir „Dorado“ vadovais. Suburti puikią komandą tikrai pavyko. Netrukus prasidėjo intensyvios chorinės sesijos. Kartą per mėnesį savaitgaliais į Jurbarką rinkdavosi choristai, mokėsi lotyniško teksto, kūrinio atlikimo subtilybių. Kaip teigė pati Laura, tai buvo tikrai didžiulis iššūkis, pareikalavęs kruopštaus ir atkaklaus darbo, nes argentinietiškas tango pasižymi itin sudėtingu ritmu.

Žinomas kompozitorius – Jurbarke

Martin Palmeri – argentiniečių kompozitorius, dirigentas, dainininkas, puikiai žinomas ne tik gimtojoje šalyje, bet ir visame pasaulyje. Savo kūrinyje sujungęs iš pirmo žvilgsnio du visiškai nesuderinamus kontrastus – argentinietišką tango ir Romos katalikų mišias – muzikiniame pasaulyje išgarsėjo kaip novatorius, nebijantis eksperimentuoti.

Sulaukti tokio svečio Jurbarkui – išskirtinė ir didžiulė garbė. Taigi, išsiaiškinkime, kaip M. Palmeri iš už daugiau nei 12 000 kilometrų esančios Argentinos atsidūrė nedidelėje Europos valstybėje, o vėliau – ir mažame jos mieste Jurbarke.

Laura prisipažįsta, kad pradėjusi repetuoti su chorais, nepuoselėdama jokių vilčių, išdrįso parašyti laišką pačiam M. Palmeri. Kompozitoriui ji parašė, kad keli chorai Jurbarko krašto šventei ruošiasi atlikti žymųjį jo kūrinį ir mandagiai pakvietė jo paklausyti, žinoma, užsiminusi, kad neturi didelių lėšų, todėl kompozitoriui už kelionę sumokėti negalės. Netrukus įvyko kai kas visiškai netikėto – pats kompozitorius parašė laišką Laurai ir pranešė, kad rugpjūčio pabaigoje bus Europoje bei atvyks į Lietuvą, Jurbarką. Daug skeptikų tuo net negalėjo patikėti, nes manė, kad tai – nerealu ir neįtikėtina. Kaip vėliau teigė Laura, kompozitoriaus apsisprendimą atvykti į Lietuvą galėjo paskatinti ir tas faktas, jog kūrinys ,,Mišios tango ritmu“ pirmą kartą buvo įrašytas kaimyninės Latvijos Liepojos mieste dar 1997-aisiais metais

Trečiadienį, rugpjūčio 23-ąją, kompozitorius po ilgos ir varginančios kelionės atvyko į Vilnių. Ten jo laukė pažintis su svarbiausiais architektūros paminklais, ekskursija po Vilniaus universitetą, o vėliau – ir kelionė į senąją Trakų pilį. Penktadienį svečią iš tolimosios Lotynų Amerikos sutiko priimti LRT laida ,,Labas rytas, Lietuva“. Šioje laidoje kūrinio dalį ,,Gloria“ atliko solistė iš Vilniaus Aušra Čepanonė, o pianinu jai akompanavo pats Martin Palmeri. Kompozitorius trumpai pristatė savo kūrinį, o Jurbarko krašto choro vadovė L. Matuzaitė-Kairienė pasveikino Jurbarko žmones miesto gimtadienio proga ir pakvietė į būsimą koncertą.

Vėliau kompozitorius atvyko ir į Jurbarką. Su gide apžiūrėjo Panemunės pilį, dalyvavo iškilmingame renginyje, skirtame paminėti Jurbarko ir Lichtenbergo bendradarbiavimo ir partnerystės sutarties pasirašymo 20-metį, kituose krašto šventės renginiuose.

Patarimai iš paties kūrinio autoriaus lūpų

Kol M. Palmeri keliavo po Lietuvą, choristai laukė jo ir atidžiai ruošėsi susitikimui. Kompozitoriui atvykus chorai turėjo neeilinę galimybę repetuoti su žmogumi, sukūrusiu jų atliekamą kūrinį sukūrė ir padovanojusiu jį pasauliui. M. Palmeri papasakojo apie save bei savo ,,Misatango“. Kaip sakė pats kompozitorius, kūrimo procesas buvo išties nelengvas – jis norėjo sujungti tango ir vokalinę muziką, tačiau tai pasirodė esanti daug sudėtingesnė užduotis, negu buvo galima pagalvoti. 1995-aisiais metais buvo parašyta pirmoji kūrinio dalis „Kyrie“. Profesionalius muzikantus ji sužavėjo, todėl kompozitorius buvo skatinamas sukurti daugiau. „Rašyti buvo išties įdomu, tačiau kiekvieną kartą, kai kažką parašydavau, norėdavau tai išmesti į šiukšlių dėžę“, – kalbėdamas apie kūrybinį procesą sakė M. Palmeri. 1996-aisiais metais kūrinys, kurį sudaro 6 dalys, buvo baigtas, o po metų, kaip jau minėjome, pirmą kartą įrašytas Latvijoje, Liepojoje. Netrukus kūriniu susidomėjo daugybė chorų, jis išpopuliarėjo visame pasaulyje.

Nors choristai ir baiminosi kritikos iš profesionalaus kompozitoriaus, tačiau jie buvo pagirti ir skatinami. M. Palmeri pateikė daug pastebėjimų, padėjusių dar labiau pagerinti koncerto kokybę. „Tai buvo neįkainojama patirtis: išgirsti kūrinio atsiradimo istoriją, pajusti ką juo norėjo pasakyti ar išsireikšti pats kompozitorius, – sako Laura. – Pavyzdžiui, įsijausdami į istoriją, kai nukryžiuotasis plaktuko smūgiais buvo kalamas prie kryžiaus, choristai visai su kita intencija bei emocionalumu atliko šią kūrinio dalį.

Anšlagas

Rugpjūčio 27-osios popietę dailiai išpuošta Jurbarko Kristijono Donelaičio evangelikų liuteronų bažnyčia sausakimšai prisipildė žmonių. Dar likus pusvalandžiui iki koncerto dėl vietų jau teko pakovoti. Po neilgų sveikinimo žodžių pradėjo skambėti pirmoji kūrinio dalis „Kyrie“, prikausčiusi klausytojų dėmesį nuo pat pirmųjų akordų, leidusi pasijusti lyg vienoje geriausių pasaulio filharmonijų, palietusi klausytojus iki pat sielos gelmių, tarytum trumpam atvėrusi visą platųjį pasaulį ir beribes jo galimybes. Kiekviena kūrinio dalis pasižymėjo savitais muzikiniais akcentais, skambesiais ir melodijomis.

Nuostabus apšvietimas, deranti choristų apranga ir gėlių puokštės sukūrė nepakartojamą vaizdą akims. Po koncerto bažnyčioje dar ilgai netilo ovacijos. Ypatingas emocinis pakilimas įvyko tada, kai kūriniui pasibaigus netylančiomis ovacijomis publika išreikalavo biso (lot. bis – „dukart“ – papildomo vieno ar kelių kūrinių atlikimas, to reikalaujant žiūrovams), ir dirigentas Kastytis Barisas iškilmingai įteikė batutą pačiam kompozitoriui. Jam diriguojant savo kūrinio „Credo“ (Tikiu) dalį, įvyko kažkas nepakartojamo, neįkainojamo bei emociškai labai stipraus. Tai pajuto tiek choristai, tiek orkestras, tiek ir publika.

Vėliau kalbantis su koncerto klausytojais buvo galima išgirsti tokių frazių, kaip ,,niekada to nepamiršiu“, ,,sunku patikėti, jog tai įvyko Jurbarke“, „žodžiais neapsakomas malonumas“, ,,galvojau, kad atsidūriau danguje“, o socialiniuose tinkluose žmonės dalinosi įrašais iš renginio ir išskirtinai tik teigiamais komentarais, padėkomis organizatoriams, choristams bei muzikantams. Tokios renginio dalyvių reakcijos pasako viską...

 

Šis nuostabus renginys, žinoma, nebūtų įvykęs be Lauros Matuzaitės-Kairenės ir kunigo Mindaugo Kairio, kurie ne tik išdrįso į Jurbarką pakviesti vieną žymiausių kompozitorių Martin Palmeri, bet ir suburti Jurbarko kraštą (nuo Veliuonos iki Viešvilės miestelių) vienijantį meno kolektyvų vadovų bei meno mylėtojų projektinį chorą. Su savo draugų ir pažįstamų pagalba, jie sutraukė ir didžiulį būrį rėmėjų, širdingai aukojusių bei kitaip prisidėjusių prie šio neeilinio įvykio. Renginio organizatoriai – Jurbarko kultūros centras bei Jurbarko K. Donelaičio evangelikų liuteronų parapija – nuoširdžiai dėkoja visoms organizacijoms, šeimoms bei žmonėms, be kurių būtų neįmanoma suorganizuoti ir įvykdyti tokio lygio projektą.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Mokytoja pataria, kaip mažuosius sudominti knygomis

Mokytoja pataria, kaip mažuosius sudominti knygomis  0

Skirsnemunės teatras „Pakeleivis“ švenčia savo dešimtmetį

Skirsnemunės teatras „Pakeleivis“ švenčia savo dešimtmetį  0

Kasmetinės neįgaliųjų „Sporto varžytuves 2023“

Kasmetinės neįgaliųjų „Sporto varžytuves 2023“  0

Jurbarkiečiai šoko kartu su visa Lietuva

Jurbarkiečiai šoko kartu su visa Lietuva  0

Raudonė kviečia į Rudens lygiadienio apeigas ir Baltų vienybės dienos minėjimą

Raudonė kviečia į Rudens lygiadienio apeigas ir Baltų vienybės dienos minėjimą  1

Pėsčiųjų žygis „Kunigaikščio Gedimino takais. Veliuona“

Pėsčiųjų žygis „Kunigaikščio Gedimino takais. Veliuona“  0

Įdomybės apie flat white kavą

Įdomybės apie flat white kavą  0

„Sveikas, rugsėji“, - jaunimas tars Pilies I bibliotekoje

„Sveikas, rugsėji“, - jaunimas tars Pilies I bibliotekoje  0

Panemunės pilyje laukia įdomus savaitgalis

Panemunės pilyje laukia įdomus savaitgalis  0

Skaitymai su šunimi

Skaitymai su šunimi  0

Kalėdos – tai šventė, kurios metu išreiškiamas dėkingumas ir meilė

Kalėdos – tai šventė, kurios metu išreiškiamas dėkingumas ir meilė  0

Jurbarkietei pavyko išauginti čiurlių jauniklius

Jurbarkietei pavyko išauginti čiurlių jauniklius  0

Žymusis Argentinos kompozitorius pirmą kartą istorijoje atvyksta į Lietuvą

Žymusis Argentinos kompozitorius pirmą kartą istorijoje atvyksta į Lietuvą  0

Paminėti 34-ąsias Baltijos kelio metines kviečia prie J. Žemaičio vadavietės

Paminėti 34-ąsias Baltijos kelio metines kviečia prie J. Žemaičio vadavietės  0

Populiarus tinklaraštininkas lankėsi Jurbarke: pasižiūrėkite, ką jis pamatė (video)

Populiarus tinklaraštininkas lankėsi Jurbarke: pasižiūrėkite, ką jis pamatė (video)  3

Skirsnemunė kviečia į jubiliejinę šventę

Skirsnemunė kviečia į jubiliejinę šventę  0

Panemunės pilyje koncertuos unikali bliuzo ir džiazo žvaigždė (video)

Panemunės pilyje koncertuos unikali bliuzo ir džiazo žvaigždė (video)  0

Svarbiausios taisyklės nepriekaištingoms atostogoms Egipte

Svarbiausios taisyklės nepriekaištingoms atostogoms Egipte  0

Plaukimas Žeimenos upe: ar verta nuomotis sodybą?

Plaukimas Žeimenos upe: ar verta nuomotis sodybą?  0

Tauragėje – nuostabus vabalų pasaulis

Tauragėje – nuostabus vabalų pasaulis  0

Per dieną neapžiūrima Žemaitijos sostinė Telšiai

Per dieną neapžiūrima Žemaitijos sostinė Telšiai  0

Jurbarko bibliotekoje eksponuojama R. Pikelienės instaliacija „Sapnas“

Jurbarko bibliotekoje eksponuojama R. Pikelienės instaliacija „Sapnas“  0

Festivalis „Sidabrinės gervės naktys“ aplankys ir Jurbarką

Festivalis „Sidabrinės gervės naktys“ aplankys ir Jurbarką  0

Gelgaudiškio dvare jau skamba muzikiniai penktadieniai

Gelgaudiškio dvare jau skamba muzikiniai penktadieniai  0

Mūsų partneriai