Bonsai auginimo patarimai 2024 metams

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Bonsai medeliai, iš Japonijos į Vakarų pasaulį atkeliavę XIX a., šiandien mūsų kultūroje užima vis svarbesnę vietą. Ilgą laiką buvo gaji nuomonė, jog šie medeliai auginami ir formuojami nenatūraliu būdu, todėl jų išvaizda prieštarauja bet kokiems natūraliems gamtos dėsniams. Visgi, bonsai medeliai savo originalumu sugebėjo ištirpdyti tokias abejones augmenijos mylėtojų širdyse ir šiandien tapo vieni labiausiai vertinamų ir geidžiamų augalų pasaulyje. Tiek mokslininkai, tiek profesionalūs augalų augintojai įrodė, jog bonsai medelių auginimas ir formavimas yra ne paprastas augalo auginimo procesas, o nuostabus rytų kultūros puoselėjimas ir mėgavimasis šiuo procesu. Dažnai tenka išgirsti nuomonių, jog bonsai medeliai - vienas iš daugelio gydomosios terapijos būdų.

Šalia meniškosios bonsai medelių pasaulio pusės egzistuoja ir proziškas pasaulis - kruopšti ir kantri bonsų priežiūra. Patarimai, kaip prižiūrėti šiuos medelius, su kiekvienais metais vis tobulėja. Pažvelkime ką apie bonsų priežiūrą siūlo profesionalai pastaruoju metu. 

Ar bonsai medeliai vis dar madingi?

Klausimas, kurį užduoda dažnas pradedantysis bonsų meno tyrinėtojas. Atsakymas vienareikšmiškas - bonsai kultūra tampa vis populiaresnė ir, be abejonės, tuo pačiu madingesnė. Juk tai ne tik paprastas augalas, tačiau ir puikus laisvalaikio praleidimo būdas bei tam tikra meno forma.

Bonsai medeliai sąvoka dažniausiai asocijuojasi su sodo augmenija. Tačiau patalpose auginami ir puoselėjami bonsai šiandien yra ne ką mažiau paklausūs. Kad kambariniai bonsai medeliai mėgiami ir jų asortimentas šiandien išties platus, įrodys informacija štai šiame puslapyje

Patarimai auginantiems bonsus patalpose

Pastaruoju metu žmonės, susidomėję bonsai medelių auginimu, dažnai ryžtasi nykštukinį medelį išauginti iš sėklos. Bonsų auginimo specialistai sako, jog tai išties įdomus procesas viską pradėti nuo nulio. Tačiau, tuo pačiu, egzistuoja rizika patirti fiasko. Jie pataria pirmą bonso formavimo kelionę pradėti nusipirkus jau šiek tiek paaugintą bonsai medelį. Tokiu atveju beliks pasidomėti tinkama tokių japoniškos kilmės kambarinių augalų priežiūra. 

Vienas svarbiausių dalykų kambariniam bonsui - atrasti jam tinkamą vietą. Tai tik iš pradžių gali atrodyti labai paprasta. Vieta, kurioje karaliaus bonsas, turi būti pakankamai šviesi, tačiau nepasiekiama tiesioginiams saulės spinduliams. Nebent labai trumpą dienos laiką. Kitaip pradės tįsti augalo ūgliai, džiūti ir nykti apatinės šakos. Dar - labai nepageidaujami skersvėjai.

Paprastai kambariuose auginami bonsai yra tropiniai ar subtropiniai medžiai. Jie pasirenkami todėl, jog mūsų šalies klimatas jiems nėra labai tinkamas. Vadinasi dirvožemis turi atitikti specifinius reikalavimus. Jis turi būti nei per drėgnas, nei per sausas. Jeigu pamiršote palaistyti laiku medelį ir dirvožemis išdžiūvo, pamerkite vazoną su augalu į vandenį. Išėmus iš vandens leiskite nuvarvėti drėgmės pertekliui. Dar bonsai medelis bus labai dėkingas jeigu laikas nuo laiko jį papurkšite kambario temperatūros vandeniu. Tiesiog idealiai tam tiktų lietaus vanduo. 

Tikriausiai jau pastebėjote, jog bonsai medeliai auginami gana mažuose vazonuose. Tai tokia tradicija ir be galo dailu. Tačiau yra vienas bet - tokiame mažame vazone augalui tikrai visų reikiamų medžiagų nepakaks. Vadinasi, bonsų tręšimas yra labai svarbus elementas užtikrinti pilnaverčiam šių augalų gyvavimui. Patartina bonsą tręšti  dažniau, bet silpnesnės koncentracijos specialiomis trąšomis. Žiemos metu tręšti nepatartina. Tegul medelis ramiai žiemoja. Labai svarbu - žydinčių bonsų jokiu būdu negalima tręšti. To nepatartina daryti ir porą savaičių po persodinimo. 

Kalbant apie persodinimą, reikia žinoti, jog vyresnio amžiaus bonsus patartina persodinti kas 3-4 metai. Jeigu medelis labai jaunas ir greitai auga, keletą kartų jį persodinti gali tekti kiekvienais metais arba kas du metai. 

Bonsai medelio formavimas priklauso nuo jūsų fantazijos ir matomos vizijos. Jeigu kol kas nieko konkrečiai nesate nusprendę, tiesiog  paprasčiausiai reguliariai jį genėkite, t. y. patrumpinkite paaugusius ūglius iki buvusio ilgio. Taip augalas išlaikys pirminę formą.

Šiek tiek apie lauko bonsų priežiūrą

Lauko bonsai, kaip ir kambario medeliai, reikalauja panašios priežiūros. Paprastai lauke auginami medeliai, kurie gali lengvai iškęsti atšiauresnes  mūsų šalies klimato sąlygas. Visgi ir tam egzistuoja tam tikros ribos. Jeigu kieme labai vėjuota ar numatomos didelės šalnos, patalpinkite bonsai medelius šiltnamyje arba garaže. Tik per ilgai ten nelaikykite, nes jie, kaip ir kambariniai bonsai, nori daugiau šviesos. 

Šiek tiek skiriasi drėgmės poreikis. Jeigu medelis stovi apsuptas augalijos, aplinkinės drėgmės jam turėtų pakakti. Tačiau jeigu medelis auga sausoje vietoje ar tarp akmenų bei sienų, patartina įrengti vandens voneles ar nuolat drėkinti lentynas ir pagrindą. 

Lauko bonsus, kaip ir kambarinius, reikia tręšti (ne žiemos metu), persodinti ir formuoti. Taigi, specialistai sako, jog bonsų priežiūros pagrindiniai ypatumai lyg ir nesikeičia, tačiau naujovėmis visuomet reikia domėtis. Tik taip galėsite džiaugtis originaliais ir įspūdingais bonsais savo namuose ar sode. 

 

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Prenumerata – geriausia dovana!

Prenumerata – geriausia dovana!  0

Lietuvos kariuomenės dienai paminėti – poezijos ir dainų šventė „Laisvės šaukliai“

Lietuvos kariuomenės dienai paminėti – poezijos ir dainų šventė „Laisvės šaukliai“  0

Šviesų festivalis „Raudonės pilies pasaka“

Šviesų festivalis „Raudonės pilies pasaka“  0

Juodaičių teatro tikslas – džiaugtis ir džiuginti

Juodaičių teatro tikslas – džiaugtis ir džiuginti  0

Išduosime paslaptį kaip bus papuošta bibliotekos Kalėdų eglė (nuotraukos)

Išduosime paslaptį kaip bus papuošta bibliotekos Kalėdų eglė (nuotraukos)  0

Panemunės pilis

Vaiduoklių naktyje atgijo Panemunės pilies legendos  0

Unikaliame Kauno muziejuje – jurbarkietiški pėdsakai

Unikaliame Kauno muziejuje – jurbarkietiški pėdsakai  0

Panemunės pilyje dienai atgimė renesansiniai sodai

Panemunės pilyje dienai atgimė renesansiniai sodai  0

Susiruošusiems slidinėti: 7 naudingi patarimai, kad kelionės būtų sklandžios

Susiruošusiems slidinėti: 7 naudingi patarimai, kad kelionės būtų sklandžios  0

Pasiilgusiems meno – parodos muziejuose

Pasiilgusiems meno – parodos muziejuose  0

Šv. Martyno eisena Jurbarke

Šv. Martyno šventė – kilniam tikslui  0

Janina Papšienė

Knygas galima ne tik ir skaityti, bet ir klausyti  0

Karklažvirblis lesykloje.

S. Paltanavičius: Lesyklai jau metas!  1

Jurbarko kultūros centre geriausias tribute „Modern Talking Reloaded“ iš Vokietijos!

Jurbarko kultūros centre geriausias tribute „Modern Talking Reloaded“ iš Vokietijos!  0

Festivalio KVADRATU uždarymas: medijos Bažnyčių gatvėje ir nemokamas GAMKA koncertas

Festivalio KVADRATU uždarymas: medijos Bažnyčių gatvėje ir nemokamas GAMKA koncertas  0

Spektaklis „Velniškas pasiūlymas“ atkeliauja į Jurbarko kultūros centrą

Spektaklis „Velniškas pasiūlymas“ atkeliauja į Jurbarko kultūros centrą  0

L. Juškaitienė, Aidas ir Aistis Mozūraičiai

Baigiantis laivybos sezonui – pasiplaukiojimas istorine burvalte  0

Į Gelgaudiškio dvarą atkeliauja juvelyrinių kūrinių ir objektų paroda „Comfort“

Į Gelgaudiškio dvarą atkeliauja juvelyrinių kūrinių ir objektų paroda „Comfort“  0

Oskaro Koršunovo teatro / Vilniaus miesto teatro spektaklis „Vestuvės“

Oskaro Koršunovo teatro / Vilniaus miesto teatro spektaklis „Vestuvės“  0

Spalio 24 dieną jūsų lauks – Eugenijus Chrebtovas „Dėl tavęs esu“

Spalio 24 dieną jūsų lauks – Eugenijus Chrebtovas „Dėl tavęs esu“  0

„Mūsų laiko“ redakcijos kolektyvas prie garsiųjų „Viduklės koldūnų“

Viešnagė pas kaimynus: nuo Maironio gimtinės iki Viduklės koldūnų  0

Kviečiame į Pauliaus Stalionio koncertą!

Kviečiame į Pauliaus Stalionio koncertą!  0

Bibliotekoje pristatyta knyga „Aštuoni Lietuvos laisvės kovos karžygiai“ (NUOTRAUKOS)

Bibliotekoje pristatyta knyga „Aštuoni Lietuvos laisvės kovos karžygiai“ (NUOTRAUKOS)  1

Scena iš spektaklio

Monospektakliu „Pirk dramblį“ prasidėjo XVIII vaikų ir jaunimo teatrų festivalis „Vaivorykštė“  0

Mūsų partneriai