60 metų patirtis Smalininkų technologijų ir verslo mokykloje

   
Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Spalio 3 d. Smalininkų technologijų ir verslo mokykla minėjo iškilmingą 60 metų jubiliejų. Jau nuo pat ryto pradėjo registruotis visų laidų, baigusių šią mokyklą, absolventai ir dėstytojai, buvę vadovai. Pirmojoje šventės dalyje vyko konferencija „Smalininkų technologijų ir verslo mokyklos 60 metų patirtis ir nauji iššūkiai ruošiant specialistus kaimui“. Joje dalyvavo ne vienas garbinga svečias – Aleksandro Stulginskio universiteto prof. dr. Sigitas Daukilas, šio universiteto studijų skyriaus vyr. specialistas Albinas Pugevičius, Alytaus profesinio rengimo centro vadovas Vytautas Zubrus, Smalininkų mokyklos direktorė Ina Budrienė, pavaduotoja Vida Nenortienė, Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro direktorius Arvydas Griškus.  Konferencijos metu buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Smalininkų TVM ir Aleksandro Stulginskio universiteto.

„Smalininkų technologijų ir verslo mokykloje (TVM), pažyminčioje veiklos 60-metį, mokytis profesijos panoro daugiau jaunuolių, nei ankstesniais metais. Šį rugsėjį priėmėme 205 būsimus specialistus. Tai kur kas didesnis skaičius nei prieš kelerius metus. Siekiame, kad mokiniai įgytų ne tik teorinių žinių, bet ir kuo daugiau praktinių įgūdžių“, – konferencijoje pasakojo Smalininkų TVM direktorė Ina Budrienė.

Pasak I. Budrienės, didėjantis mokinių skaičius rodo, kad keičiasi požiūris į kaimiškas profesijas. Žiūrima ne į tai, kas madinga, bet į tai, kas perspektyvu. Su tokia nuomone sutiko ir kitas pranešėjas Aleksandro Stulginskio universiteto Studijų skyriaus vyr. specialistas Albinas Pugevičius, tvirtindamas, kad šiais mokslo metais į universitetą taip pat priimta daugiau būsimų žemės ūkio specialistų, nei ankstesniais. A. Pugevičius pripažino, kad tokia palanki situacija susidarė pasikeistus valstybės požiūriui į žemės ūkio sektorių, pastebėjus šios srities specialistų trūkumą.

Pranešimą skaitęs Vytautas Zubrus, Alytaus profesinio rengimo centro vadovas, pabrėžė, kad 2020 metais aukštos kvalifikacijos darbuotojų reikės du kartus daugiau negu 2000 metais, todėl tiek mokykla, tiek jaunimas jau dabar turi galvoti apie savo vietą ateities ekonomikoje.

Arvydas Griškus savo pranešime didžiausią dėmesį skyrė švietimo, kultūros įstaigų ir bendruomenės sąveikai bei etninei kultūrai.

Po konferencijos šių metų absolventas kartu su prieš 50 metų baigusia absolventų laida pasodino  60-mečiui skirtą ąžuoliuką. Pritariant Jurbarko kultūros centro moterų ansambliui „Verdenė“ visi užtraukė dainą „Žemėj Lietuvos“.

Antrojoje šventės dalyje laukė iškilmingi sveikinimai ir apdovanojimai. Juose mokyklos mokytojus bei vadovus – buvusius ir esamus – sveikino Jurbarko rajono valdžia: meras Ričardas Juška, jo pavaduotojas Kazimieras Šimkus, administracijos direktorius Petras Vainauskas, Seimo narys Bronius Pauža, Švietimo skyriaus darbuotojai, Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinės mokyklos direktorius Artūras Matukaitis, Senjorų namų atstovai, Smalininkų seniūnas Saulius Jarutis, kitų Lietuvos profesinio rengimo įstaigų atstovai, Žemės ūkio, Švietimo ir mokslo ministerijų specialistai ir kiti gausiai susirinkę svečiai. Jiems koncertavo šios mokyklos pučiamųjų orkestras „Vingis“ (vad. V. Alminas), Antano Sodeikos meno mokyklos pučiamųjų orkestras (vad. V. Bakšys), Jurbarko moterų ansamblis „Verdenė“ (vad. D. Jonušauskienė), Smalininkų teatras „Ąžuolynė“ (rež. N. Aleksienė) parodė spektaklio ištrauką, sukurtą pagal K. Donelaičio „Metus“. Taip pat pasirodė Viešvilės vaikų namų auklėtiniai, Smalininkų šokių ansamblis „Skalva“ (vad. G. Paulauskas), TVM moksleiviai. Ne vieną smalininkietį maloniai nustebino renginyje pasirodęs buvęs šios parapijos katalikų bažnyčios klebonas Rimvydas Adomavičius, sudainavęs dvi dainas.

60 metų – gana didelis laiko tarpas naujai mokyklai. Per šį laikotarpį mokslo įstaigą, dabar vadinamą Smalininkų technologijų ir verslo mokykla, baigė nemažai absolventų. „Bėgo metai skaičiuodami dešimtmečius, keitėsi mokyklos pavadinimas, mokyklos vadovai, pedagogai, mokiniai, ruošiamos profesijos. Neseno ir nesikeitė tik mūsų širdys ir mokykla. Per 60 metų mokyklą baigė devyni tūkstančiai keturi šimtai septyniasdešimt septyni absolventai“, – renginio metu kalbėjo dabartinė direktorė Ina Budrienė.

„1954 m. buvusioje vandens ūkio mechanizacijos mokyklos vietoje, Smalininkų miestelio centre, buvo įkurtas žemės ūkio mechanizacijos technikumas. Mokyklos kūrimo pradžia buvo nelengva, šalia pagrindinio technikumo pastato seno mūrinio dviejų aukštų namo stovėjo tik mediniai garažai, todėl daugelis mokinių apsigyveno pas miestelio gyventojus. Moksleiviai ir dėstytojai patys remontavo ir įrenginėjo mokyklos pastatą: įdėjo duris, langus, vedė elektrą. Pirmieji mokiniai – technikai-mechanikai sutaisė sulūžusį automobilį GAZ-67 ir savarankiškai mokėsi važiuoti, nes instruktorių nebuvo. Mokinių būrys buvo negausus. Mokykloje mokėsi 2 grupės po 30 moksleivių, baigusių 7 klases ir viena grupė iš 27 moksleivių, baigusių vidurinę mokyklą. 1957 m. sausio 3 d. įteikti diplomai pirmajai technikumą baigusių technikų-mechanikų laidai“, – rašoma mokyklos tinklapyje. Jame taip pat minimi ir pirmieji technikumo dėstytojai: direktorius A. Krupickas, mokymo dalies vedėjas V. Gurklys, gamybinio mokymo vedėjas J. Andrulevičius, dėstytojai S. Meškauskas, V. Adomavičius, K. Palubeckas, A. Maksimavičienė, I. Viržintas, V. Kučinskas, G. Šarka, A. Čečkauskas, A. Busila. 1958 m. technikume pradėjo veikti neakvaizdinis skyrius. Tais pačiais metais įkurti pirmieji kabinetai ir laboratorijos.

1965 m. už miestelio į šiaurę išaugo naujas žemės ūkio technikumo korpusas: erdvus mokomasis kompleksas, moksleivių bendrabučiai, gyvenamieji namai dėstytojams ir darbuotojams, didelės mokomosios-gamybinės dirbtuvės, stadionas, sporto aikštynas, pasodintas didelis parkas. Greta pagrindinės žemės ūkio mechanizacijos specialybės pradėti ruošti agronomai, o vėliau - technikai elektromechanikai.

1975 m. Smalininkų žemės ūkio mechanizacijos technikumas reorganizuotas į tarybinį ūkį-technikumą. Tuo metu moksleivių skaičius buvo išaugęs iki 1 000. Šie metai – tai buvusio ilgamečio šios mokymo įstaigos direktoriaus Algirdo Gluodo darbo pradžia. Baigęs studijas Žemės ūkio akademijoje, šis žmogus buvo didžiausio Smalininkų tarybinio ūkio-technikumo suklestėjimo metų liudininkas ir, be jokios abejonės, tai buvo didžiausias jo nuopelnas. Beveik du dešimtmečius  vadovaujant A. Gluodui, Smalininkų technikumas tuo metu buvo savo klestėjimo zenite – čia dirbo geriausi dėstytojai, augo mokomoji bazė. Tai buvo tarsi atskiras miestelis miestelyje. A. Gluodas čia išdirbo iki 1994 metų. 1990 m. tarybinis ūkis-technikumas buvo pertvarkytas į aukštesniąją žemės ūkio mokyklą, kurioje veikė aukštesniųjų studijų ir profesinio mokymo skyrius. Pagrindinės specialybės – žemės ūkio mechanizacija ir buhalterinė apskaita. Ilgamečio šios mokyklos dėstytojo Justino Stonio nuomone, buvęs direktorius A. Gluodas daugiausiai prisidėjo prie anuometinio technikumo suklestėjimo.

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas atsispindėjo ir mokyklos gyvenime. Tuo metu mokinių skaičius ėmė mažėti, nebuvo steigiamos naujos specialybės, reikalingos besikeičiančiai ekonominei situacijai.

Mokyklai pradėjus vadovauti energingai direktorei Inai Budrienei, situacija vėl pradėjo keistis į gerąją pusę. Dabar čia nuolatos tobulinamos ir kuriamos naujos mokymo programos, atsižvelgiama į nuolat besikeičiančią darbo rinką. Mokykla šiuo metu gali vykdyti mokymą pagal 14 programų. Mokykloje mokosi apie 650 moksleivių ir studentų.

2000 m. prie mokyklos prijungta Viešvilės žemės ūkio mokykla. 2006 m. liepos 1 d. Smalininkų aukštesnioji žemės ūkio mokykla pakeitė pavadinimą ir tapo Smalininkų technologijų ir verslo mokykla. 2008 m. rugpjūčio 29 d. mokykloje įsteigtas gimnazijos skyrius.

Daugumai smalininkiečių ši mokykla yra neatsiejama miestelio bendruomenės dalis, tad nenuostabu, kad praėjusį penktadienį į šventinį renginį – mokyklos 60-ties metų jubiliejines iškilmes – susirinko keli šimtai žmonių: įvairių kartų absolventai, dėstytojai, kiti mokyklos darbuotojai moksleiviai, miestelio gyventojai, renginio svečiai.   

Rekomenduojami video:
Straipsnis  1 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Tautodailinkų Reginos ir Prano Poškų kvilingo (popieriaus rankdarbių) ir šiaudelių aplikacijų paroda

Tautodailinkų Reginos ir Prano Poškų kvilingo (popieriaus rankdarbių) ir šiaudelių aplikacijų paroda  0

Method Feeder žvejybos esmė

Method Feeder žvejybos esmė  0

Sukurkime kalėdinę nuotaiką

Sukurkime kalėdinę nuotaiką  0

Jurbarko bardų klubo narių renginių ciklas PENKTADIENIO VAKARAS SU BARDU

Jurbarko bardų klubo narių renginių ciklas PENKTADIENIO VAKARAS SU BARDU  0

Paroda „Sūduvių žemė: PA(si)likimai“ Jurbarko krašto muziejuje

Paroda „Sūduvių žemė: PA(si)likimai“ Jurbarko krašto muziejuje  0

Prasideda teatrų šventė „Senjorai ir jaunystė“

Prasideda teatrų šventė „Senjorai ir jaunystė“  0

Smalininkuose prasideda žemaitukų žygis į Klaipėdą

Smalininkuose prasideda žemaitukų žygis į Klaipėdą  0

Mokytoja pataria, kaip mažuosius sudominti knygomis

Mokytoja pataria, kaip mažuosius sudominti knygomis  0

Skirsnemunės teatras „Pakeleivis“ švenčia savo dešimtmetį

Skirsnemunės teatras „Pakeleivis“ švenčia savo dešimtmetį  0

Kasmetinės neįgaliųjų „Sporto varžytuves 2023“

Kasmetinės neįgaliųjų „Sporto varžytuves 2023“  0

Jurbarkiečiai šoko kartu su visa Lietuva

Jurbarkiečiai šoko kartu su visa Lietuva  0

Raudonė kviečia į Rudens lygiadienio apeigas ir Baltų vienybės dienos minėjimą

Raudonė kviečia į Rudens lygiadienio apeigas ir Baltų vienybės dienos minėjimą  0

Pėsčiųjų žygis „Kunigaikščio Gedimino takais. Veliuona“

Pėsčiųjų žygis „Kunigaikščio Gedimino takais. Veliuona“  0

Įdomybės apie flat white kavą

Įdomybės apie flat white kavą  0

„Sveikas, rugsėji“, - jaunimas tars Pilies I bibliotekoje

„Sveikas, rugsėji“, - jaunimas tars Pilies I bibliotekoje  0

Panemunės pilyje laukia įdomus savaitgalis

Panemunės pilyje laukia įdomus savaitgalis  0

Skaitymai su šunimi

Skaitymai su šunimi  0

„Dovana Jurbarko miestui“ – sukrečiantis kūrinys ir pasaulinio garso kompozitoriaus viešnagė

„Dovana Jurbarko miestui“ – sukrečiantis kūrinys ir pasaulinio garso kompozitoriaus viešnagė  0

Kalėdos – tai šventė, kurios metu išreiškiamas dėkingumas ir meilė

Kalėdos – tai šventė, kurios metu išreiškiamas dėkingumas ir meilė  0

Jurbarkietei pavyko išauginti čiurlių jauniklius

Jurbarkietei pavyko išauginti čiurlių jauniklius  0

Žymusis Argentinos kompozitorius pirmą kartą istorijoje atvyksta į Lietuvą

Žymusis Argentinos kompozitorius pirmą kartą istorijoje atvyksta į Lietuvą  0

Paminėti 34-ąsias Baltijos kelio metines kviečia prie J. Žemaičio vadavietės

Paminėti 34-ąsias Baltijos kelio metines kviečia prie J. Žemaičio vadavietės  0

Populiarus tinklaraštininkas lankėsi Jurbarke: pasižiūrėkite, ką jis pamatė (video)

Populiarus tinklaraštininkas lankėsi Jurbarke: pasižiūrėkite, ką jis pamatė (video)  3

Skirsnemunė kviečia į jubiliejinę šventę

Skirsnemunė kviečia į jubiliejinę šventę  0

Mūsų partneriai