5 didžiausios klaidos, daromos laikant ir dėvint auksinius papuošalus

   
Straipsnis  6 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Tauriaisiais metalais yra laikomi tokie metalai, kurie yra atsparūs korozijai ir oksidacijai drėgname ore. Todėl jiems yra priskiriami visiems puikiai žinomi brangieji metalai – auksas, sidabras ir platina. Mažiau žinomi yra rodis, paladis, iridis,osmis ar rudenis. Dėl itin didelio atsparumo ir ribotų išteklių, šie metalai yra parduodami didelėmis kainomis ir yra laikomi vienais brangiausių išteklių pasaulyje. Pavyzdžiui rodis ir paladis yra naudojami balto aukso dirbiniams gaminti ir jų kaina yra kur kas didesnė už įprastą geltonąjį auksą. Pavyzdžiui rodis gali kainuoti net 8 kartus daugiau nei auksas.Tačiau net ir pačios aukščiausios kokybės aukso dirbinių  ilgaamžiškumas priklauso ne tik nuo gamintojo, bet ir nuo jų laikymo bei dėvėjimo sąlygų. Tad ką daryti, kad prabangūs aukso dirbiniai džiugintų ne tik sentimentais, bet ir nekintančia išvaizda?

Papuošalus užsidėkite paskutinius ir nusiimkite pirmutinius. Šį patarimą žino daugelis ir jame slypi beveik visa tiesa apie papuošalų naudojimą ir jų laikymą. Nors auksas yra priskiriamas tauriesiems metalams, vis dėl to jis yra tirpus karališkame vandenyje, kurį sudaro druskos ir azoto rūgščių tirpalas. Ką norime tuo pasakyti? Jog kiekviena medžiaga turi tam tikras sąlygas, kurioje ỹra arba gali būti pažeidžiama. Aukso dirbiniai – ne išimtis. Net ir kasdien naudojami produktai, tokie kaip kosmetika, kvepalai, įvairūs valikliai ar net baseino vanduo, gali padaryti įtaką jūsų papuošalams. Pateikiame jums net 5 dažniausiai pasitaikančias juvelyrinių dirbinių dėvėjimo ir laikymo klaidas ir patarimus, kaip jų išvengti. Tikime, jog pasinaudoję patarimais džiaugsitės širdžiai mielais juvelyriniais dirbiniais kur kas ilgiau.

5 dažniausios auksinių papuošalų laikymo ir dėvėjimo klaidos

  1. Maudykitės tik nusiėmę papuošalus. Šiais laikais tampa įprasta kasdien naudoti ypatingai palankio sudėties prausiklius, šampūnus, švetikilius. Vis dėlto, tai kas yra gerai kūnui, nebūtinai teigiamai veikia jūsų papuošalus. Pastebima, jog nuo kai kurių rūgštinių šveitiklių, gali pakisti spalva. Grubūs natūralios druskos ar kavos tirščių šveitikliai – palieka mikro įbrėžimus metaluose, dėl kurių laikui bėgant papuošalai ima mažiau žėrėti, tad gali tekti juos dažniau poliruoti.
  2. Kvepalus ir kosmetika naudokite prieš pasipuošiant aukso dirbiniais. Cheminės reakcijos gali įvykti, kai mažiausiai to tikitės ir, jei jos gali pakenkti brangiems papuošalams – verčiau derėtų jų išvengti. Kosmetikoje galima surasti gyvsidabrio ir druskų junginių, kurie gali ant geltonojo aukso palikti dėmes ir negrįžtamai jį sugadinti. Dėl itin didelės įvairovės sudedamųjų dalių, taip gali nutikti ir naudojant kvepalus. Todėl pirmiausia pasidažykite, pakvėpinkite, o papuošalus dėkitės tik pačioje pabaigoje.
  3. Valykite namus tik su pirštinėmis arba nusiimkite papuošalus. Namų ruošoje mes naudojame daug skirtingų valiklių ir kai kurių sudėtyje yra chloro, druskų, įvairių rūgščių, Kaip jau minėjome ankščiau – būtent cheminės reakcijos gali padaryti negrįžtamos žalos jūsų prabangiems žiedams. Atsiradusius įbrėžimus dar galima poliruoti, bet darant tai dažniau nei porą kartų per metus – auksiniai žiedai gali trūkti. Tiesa, jei pažeidimai atsiranda dėl chloro sukeltų reakcijų, gali būti, jog pradinio vaizdo papuošalams atstatyti nepavyks.
  4. Pirtis ir baseinas – dar viena grėsmę papuošalų ilgaamžiškumui kelianti vieta. Ypatingai viešuose SPA centruose, norint užtikrinti higieniškas sąlygas, yra naudojami dideli kiekiai chloro arba kitų dezinfekcinių medžiagų. Be to, auksas yra jautrus prakaite esančioms rūgštims, tad pirtis yra ta vieta, kurioje savo turtų demonstruoti neverta. Dėl šios priežasties prieš einant į bet kokius baseinų ar pirčių kompleksus, palikite papuošalus saugiai ir nedėvėkit jų.
  5. Laikykite papuošalus originaliose pakuotėse. Perkant papuošalus, jie yra įpakuojami į specialiai jiems sukurtas dėžutes bei maišelius. Turėkite mintyje, kad taip yra ne veltui. Dažnai tokie maišeliai ar dėžučių vidus būna pagaminti iš švelnaus aksomo, veliūro ar šilko. Šios medžiagos neleidžia susibraižyti aukso dirbiniui ir taip pat apsaugo jį nuo aplinkos poveikio. Be to, taip laikydami papuošalus išvengsite jų sąlyčio su kitomis turimomis grožybėmis. Papuošalai nesusipainios ir nesibraižys dėl trinties.

Ką daryti, jei atsirado pažeidimų?

Aukščiau išvardinome penkias dažniausiai daromas klaidas, dėl kurių net ir patys brangiausi aukso dirbiniai gali tapti neišvaizdžiais, sutrūkti ar pakeisti spalvą. Ir vis dėlto jei šis straipsnis atsidūrė jūsų rankose per vėlai, o jūsų papuošalams jau yra padarytas aplinkos poveikis, galbūt dar yra galimybė juos išgelbėti ir grąžinti pradinį vaizdą. Jei jūsų aukso dirbiniai prarado blizgesį, galite įsigyti specialią papuošalams skirtą mikropluošto šluostę ir poliravimo priemonę ir pabandyti atstatyti blizgesnį namų sąlygomis. Jei pažeidimai gilesni arba norite garantuoto rezultato, kreipkitės į juvelyrą ir jis poliravimą atliks profesionaliai.

Jei aukso papuošalas yra dėmėtas, paveiktas cheminės medžiagos – tuomet reiktų nedelsiant kreiptis į profesionalų juvelyrą ir aptarti galimas papuošalo perdarymo galimybes. Kartais dėl tokių pažeidimų tenka papildomai pridėti detalių ar atstatyti papildomų medžiagų pagalba. Jokiais būdais, atsiradusių dėmių nereiktų bandyti įveikti namuose, nes taip galite metalui dar labiau pakenkti ar netgi sugadinti negrįžtamai. Gero juvelyro rankose prikeliami net ir didelių pažeidimų turintys gaminiai.

Ar aukso ilgaamžiškumas priklauso nuo jo spalvos?

Be abejo, norint, kad bet kokia prekė tarnautų ilgai – ja rūpintis turime nuo pat pradžių. Priežiūrai naudoti tinkamas priemones, laikyti ja saugiai ir jai tinkamomis sąlygomis. Auksas – ne išimtis. Kaip jau minėjome – tinkamai juo rūpinantis, galime grožėtis šiuo tauriuoju metalu metų metus. Vis dėlto ne visi nori save riboti.. Nepamiršti nusiimti papuošalus einant maudytis, galvoti, kur paslėpti grožybes mėgaujantis SPA malonumais ar net gi kaip elgtis, karštomis vasaros dienomis, kai sąlyčio su prakaitu išvengti praktiškai neįmanoma.

Jei ieškote aukso, kuris būtų itin atsparus aplinkos poveikiui, tuomet reikėtų atkreipti dėmesį į baltąjį. Baltojo aukso gaminiuose yra papildomų metalų – platinos ar rodžio. Kalbant apie rodį – jis laikomas vienu brangiausių tauriųjų metalų, nes jis nesioksiduoja ir nerūdija beveik jokios sąlygomis. Būtent dėl to, junginiai, kuriuose yra įprasto geltono aukso ir rodžio yra gerokai brangesni. Kartais tenka girdėti, jog didelė tokios metalų kombinacijos kaina yra dėl neįprastai baltos spalvos. Skubame šį mitą paneigti. Baltas auksas gali būti išgaunamas skirtingais būdais. Jei maišomas kartu su sidabru – jo kaina bus žemesnė, bet ir išskirtiniu atsparumu jis nepasižymės. Jei bus maišomas su platina – kaina augs, atsparumas aplinkos veiksniams taip pat. Na o jei rasite junginį su platina ir rodžiu – būkite tikri, jog šį gaminį galite nešioti amžių amžius.

Aukso atsparumas tikrai priklauso nuo jo spalvos, nes būtent spalva parodo kokių priemaišų yra lydinyje. Geltonasis auksas standartas. Raudonasis – mišinys su variu ir didesnio atsparumo garantija. O apie baltąjį auksą, manome, jog pasakėme tikrai pakankamai, jog įsitikintumėte jo kainos ir vertės santykiu. Tad norint mažiau rūpintis priežiūra, suprantama, jog reikia daugiau investuoti papuošalų įsigijimo metu.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  6 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Kviečiame skaitytojus jungtis prie ELVIS

Kviečiame skaitytojus jungtis prie ELVIS  0

Jaunimo klubas „Prieštaktis“ vėl kvies į muzikinius vakarus

Jaunimo klubas „Prieštaktis“ vėl kvies į muzikinius vakarus  1

Tarp šios vasaros keistumų – ir anksčiau pradėję svirpti žiogai

Tarp šios vasaros keistumų – ir anksčiau pradėję svirpti žiogai  0

Jurbarko II-os vidurinės mokyklos 11M klasė po 40 metų: (iš kairės) pirmoje eilėje – Remis Šivickis, Kęstutis Juknelis, Sonata Martinkutė-Kurmienė, Virgilijus Grigaitis, antroje eilėje – Arūnas Jasaitis, Rosita Andriuškevičiūtė-Grinkevičienė, Laimutė Jonaitytė, Rūta Jašinskaitė-Bakšienė, trečioje eilėje –  Mindaugas Motiejaitis, Jolanta Locaitytė-Šimkuvienė, Loreta Sarafanaitė-Narbutienė, ketvirtoje eilėje – Regimantas Jocaitis, Alvydas Šimkus, Audrius Urbonavičius, Loreta Varnaitė, Mindaugas Petraitis.

Vasara – klasiokų susitikimų metas  0

Paklausyti Afrikos bliuzo – į Panemunės pilį

Paklausyti Afrikos bliuzo – į Panemunės pilį  0

Tradicinė šventė „Gėlėta vasara 2024“ vėl kviečia visus į Eržvilką

Tradicinė šventė „Gėlėta vasara 2024“ vėl kviečia visus į Eržvilką  0

Poilsis Lietuvoje – tobulos atostogos kiekvienam

Poilsis Lietuvoje – tobulos atostogos kiekvienam  0

2022 m. Tauragės regiono dainų šventė „Karšuvos žemės vaikai“

Tauragės regiono dainų ir šokių šventės „Upėmis tekančios dainos“ dalyviai  0

Drabužių kabyklos: funkcionalumas, stilius ir pritaikymo galimybės

Drabužių kabyklos: funkcionalumas, stilius ir pritaikymo galimybės  0

Sezoniškumas ir autobusų nuoma: kaip planuoti keliones skirtingais metų laikais

Sezoniškumas ir autobusų nuoma: kaip planuoti keliones skirtingais metų laikais  0

Kuriame savo istoriją su foto drobėmis: šeimos nuotraukos ant drobės

Kuriame savo istoriją su foto drobėmis: šeimos nuotraukos ant drobės  0

Penki patarimai, kaip išsirinkti tobulą dviratį miesto gatvėms

Penki patarimai, kaip išsirinkti tobulą dviratį miesto gatvėms  0

„Gyvosios dvarų kultūros festivalis” Panemunės pilyje kviečia pasinerti į „Pono Tado“ laikus

„Gyvosios dvarų kultūros festivalis” Panemunės pilyje kviečia pasinerti į „Pono Tado“ laikus  1

Gelgaudiškio dvare – tradicinio festivalio koncertai ir dešimtmečio naujiena!

Gelgaudiškio dvare – tradicinio festivalio koncertai ir dešimtmečio naujiena!  0

Tauragės džiazo festivalio atidarymas: bliuzo emocijos liesis garsais ir tapyba

Tauragės džiazo festivalio atidarymas: bliuzo emocijos liesis garsais ir tapyba  0

Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare: nuo klasikos iki užburiančių ritmų

Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare: nuo klasikos iki užburiančių ritmų  0

Birželio 2-ąją Panemunės pilyje skambės Tėvo dienai skirtas senosios muzikos koncertas

Birželio 2-ąją Panemunės pilyje skambės Tėvo dienai skirtas senosios muzikos koncertas  0

Raudonės pilies festivalis: scenoje – pasaulinės žvaigždės Londonbeat, Komodo ir gausybė pramogų vaikams

Raudonės pilies festivalis: scenoje – pasaulinės žvaigždės Londonbeat, Komodo ir gausybė pramogų vaikams  2

Kviečia XIV Muzikos festivalis „Beatričės vasaros“ (programa)

Kviečia XIV Muzikos festivalis „Beatričės vasaros“ (programa)  0

V. Grybo muziejuje – pasaulio architektūros šedevrai (nuotraukos)

V. Grybo muziejuje – pasaulio architektūros šedevrai (nuotraukos)  0

Muziejaus nakčiai skirti renginiai Jurbarke

Muziejaus nakčiai skirti renginiai Jurbarke  2

Tauragė Jazz 2024: Netikėta muzika – netikėčiausioje vietoje

Tauragė Jazz 2024: Netikėta muzika – netikėčiausioje vietoje  0

Vita Žiba su STAND-UP  programa „Fordui Atminti...“

Vita Žiba su STAND-UP programa „Fordui Atminti...“  0

Infoturas parodė, ką turistams žada mūsų kraštas

Infoturas parodė, ką turistams žada mūsų kraštas  0

Mūsų partneriai