Daugėja darželių, vaikus maitinančių pagal kokybės sistemas pagamintais maisto produktais – patenkinti ir vaikai, ir jų tėvai

Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Ugdymo įstaigos vis aktyviau domisi galimybėmis vaikus maitinti ekologiškais bei pagal nacionalinę maisto kokybės (NKP) sistemą pagamintais produktais. Šiais metais paramą tokiam maitinimui gaus 70 darželių – 7 daugiau nei pernai. Lėšų tam 2024-aisiais skirta milijonu daugiau, iš viso – 2 130 tūkst. Eur.

Pirmąkart paramą pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisykles gaus Anykščių, Kalvarijų, Kėdainių, Tauragės ir Visagino ugdymo įstaigos, pateikusios paraiškas.

Dar aktyviau paraiškas šiems metams teikė Druskininkų, Mažeikių ir Plungės rajonų darželiai, kurie jau ne pirmus metus dalyvauja programoje. Daugiausia ugdymo įstaigų, maitinančių vaikus ekologiškais ir pagal NKP sistemą pagamintais produktais šiemet Šiauliuose – 20. Panevėžio rajono savivaldybėje tokių darželių yra 9, Ukmergės rajone – 7.

„Duomenys rodo, kad parama aktuali, ugdymo įstaigos noriai dalyvauja kvietimuose teikti paraiškas, įstaigų vis daugėja. Jei pirmaisiais paramos startavimo metais ekologiškais ir pagal NKP sistemą pagamintais produktais Lietuvoje buvo maitinamas beveik tūkstantis vaikų septyniuose darželiuose, tai praėjusiais metais jų buvau jau 10 tūkst. su puse 63-ose ugdymo įstaigose. Norime, kad kuo daugiau vaikų gautų kokybišką maitinimą, tiesiai iš mūsų ūkininkų laukų, tad šiemet skyrėme vienu milijonų eurų paramos daugiau  bei numatėme tolesnį finansavimo augimą – kasmet suma didės 10 procentų“, - sako žemės ūkio viceministras Vytautas Abukauskas.

Vaikų ugdymo įstaigos pirmenybę tekia ekologiškiems produktams

Praeitais metais vaikų ugdymo įstaigos, gaunančios šią paramą, daugiausiai pirko ekologiškų produktų – beveik 448 tūkst. kg už 1 887 tūkst. Eur. Jie sudarė pagal svorį beveik 74 proc. visų pagal kokybės sistemas nupirktų produktų, o pagal vertę – daugiau kaip 85 procentų.

NKP produktų nupirkta beveik 160 tūkst. kg už daugiau kaip 323 tūkst. Eur. Pagal svorį jie sudarė daugiau kaip 26 proc. visų pagal kokybės sistemas nupirktų produktų, o pagal vertę – beveik 15 proc.

Tokie produktai, kaip pienas, grūdai, duona ir aliejus bei jų produktai pirkti tik ekologiški. Taip pat daugiau pirkta ekologiškos mėsos, kiaušinių, uogų ir kitų maisto produktų. Tuo tarpu vaisių ir daržovių įsigyta daugiau užaugintų pagal NKP sistemą (vaisių – beveik 60 proc., o daržovių beveik 55 proc. visų užaugintų pagal kokybės sistemas), nes ekologiškų nepakanka.

 Tai, kad ekologiškos produkcijos tiekėjų trūksta, pastebi ir Druskininkų lopšelio-darželio „Žibutė“ direktorė Rasa Vaisietienė.

„Programoje dalyvaujame nuo 2021 m. Druskininkuose patys pirmieji iš ugdymo įstaigų pradėjome taikyti ekologišką maitinimą. Kadangi esame sveikatą stiprinančių mokyklų tinkle, stengiamės visomis priemonėmis skatinti vaikus sveikai gyventi ir rūpintis jų sveikata. Tam pasitarnauja  ir ekologiški maisto produktai. Gaila, kad mūsų apskrityje nėra daug tiekėjų, kurie galėtų tiekti didesnę ekologišką produkciją, todėl asortimentas tapo truputį siauresnis, bet tėvai pritaria ir džiaugiasi darželyje vykdomu ekologišku maitinimu“, - sako direktorė.

Iš viso 2023-iaisiais pagal Ekologiškų ir nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisykles darželiai nupirko 607 624,96 kg produktų už 2 210 841,83  Eur.

Viena tokių ugdymo įstaigų – Panevėžio rajono Pažagienių mokykla-darželis – jau trejus metus savo ikimokyklinukus maitina kitaip – renkasi ekologiškus ir NKP produktus ir sustoti nežada. Pusę įsigyjamų maisto produktų sudaro ekologiški produktai.

„Norime vaikams duoti vietos ūkininkų išaugintą kokybišką maistą. Toks mūsų sprendimas pasiteisino, tikime, kad Lietuvoje užauginti produktai yra kur kas naudingesni sveikatai, o ir vaikų tėvai patenkinti, kad jų atžalos maitinamos kokybiškais produktais“, - sako Pažagienių mokyklos-darželio vaikų maitinimo organizatorė Jurgita Matuizienė.

Apie iniciatyvą

Žemės ūkio ministerija jau penktus metus tęsia savo inciatyvą skatinti vaikus maitinti trumposiomis maisto tiekimo grandinėmis tiekiamu vietiniu kokybišku maistu.

Parama yra dengiamas kainų skirtumas, susidarantis renkantis ekologiškus ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintus produktus vietoj įprastinių maisto produktų ir žaliavų.

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos, kurios siekia gauti paramą pagal taisykles, įsipareigoja pagal kokybės sistemas pagamintų produktų įsigyti ne mažiau kaip 60 proc. (maksimalus paramos dydis vienam vaikui per mėnesį yra 26 eurų) arba ne mažiau kaip 50 proc. (maksimalus paramos dydis vienam vaikui per mėnesį yra 22 eurų) viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  1 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas – kas keičiasi?

Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas – kas keičiasi?  1

Pakeistas ūkinių gyvūnų veislių nustatymo pagal kraujo laipsnį tvarkos aprašas

Pakeistas ūkinių gyvūnų veislių nustatymo pagal kraujo laipsnį tvarkos aprašas  1

Patvirtinti ekosistemų išmokų dydžiai už neariminę žemdirbystę, šlapynių tvarkymą

Patvirtinti ekosistemų išmokų dydžiai už neariminę žemdirbystę, šlapynių tvarkymą  1

Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas prasidės gegužės 2 d.

Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas prasidės gegužės 2 d.  1

Ūkininkai netrukus galės kreiptis lengvatinių paskolų tvarioms investicijoms

Ūkininkai netrukus galės kreiptis lengvatinių paskolų tvarioms investicijoms  1

Gyvulininkystės ūkiai kviečiami investuoti į biosaugą – tam skirta daugiau kaip milijonas eurų

Gyvulininkystės ūkiai kviečiami investuoti į biosaugą – tam skirta daugiau kaip milijonas eurų  1

Supaprastintos trumpos maisto tiekimo grandinės – bendradarbiauti dar naudingiau

Supaprastintos trumpos maisto tiekimo grandinės – bendradarbiauti dar naudingiau  1

Ūkininkai raginami aktyviau įsitraukti į viešuosius pirkimus: palengvinta tvarka

Ūkininkai raginami aktyviau įsitraukti į viešuosius pirkimus: palengvinta tvarka  1

Vėl startuoja Šviečiamoji gyvulininkystės programa vaikams ir jaunimui

Vėl startuoja Šviečiamoji gyvulininkystės programa vaikams ir jaunimui  1

Netrukus kaimo bendruomenės galės teikti paraiškas paramai gauti

Netrukus kaimo bendruomenės galės teikti paraiškas paramai gauti  1

Stabdomas reikalavimas atkurti daugiametes pievas

Stabdomas reikalavimas atkurti daugiametes pievas  1

Siūloma išimtis – kam nereikėtų atkurti suartų daugiamečių pievų?

Siūloma išimtis – kam nereikėtų atkurti suartų daugiamečių pievų?  1

Bendradarbiaujantiems ūkiams – didesnė parama

Bendradarbiaujantiems ūkiams – didesnė parama  1

Aptarti eksporto skatinimo rezultatai bei pasiekimai

Aptarti eksporto skatinimo rezultatai bei pasiekimai  1

Iki metų pabaigos ūkininkus pasieks 194 mln. eurų parama už deklaruotus plotus

Iki metų pabaigos ūkininkus pasieks 194 mln. eurų parama už deklaruotus plotus  1

Europos Komisija pritarė pirmajam Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano pakeitimui

Europos Komisija pritarė pirmajam Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano pakeitimui  1

Ūkininkus pasieks klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingų sistemų išmokų avansai

Ūkininkus pasieks klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingų sistemų išmokų avansai  1

Priimamos paraiškos dėl palūkanų kompensavimo nuo audros nukentėjusiems ūkininkams

Priimamos paraiškos dėl palūkanų kompensavimo nuo audros nukentėjusiems ūkininkams  1

Rudeninio tręšimo aktualijos

Rudeninio tręšimo aktualijos  1

Mūsų partneriai