Mėlyna – supratimo ir tolerancijos spalva
Trečiadienio, balandžio 2-osios, vidurdienį Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos kiemą ir prieigas tarytum užliejo mėlyna banga – tiek čia susirinko šios spalvos drabužiais pasipuošusių, mėlynais balionais nešinų mokyklos mokinių ir mokytojų, jau trečius metus iš eilės susirinkusių paminėti Pasaulinę autizmo supratimo dieną. Ši diena – tai gera proga prisiminti, kaip svarbu suprasti šalia mūsų esančius, tik šiek tiek kitokius, ir būti tolerantiškiems.
Naujamiesčio progimnazijoje ši diena paminėta smagiai – su šokiais, dainomis, sveikinimo kalbomis bei dar viena magnolija, ta proga pasodinta šalia kitų, jau žydinčių mokyklos alėjoje.
Apie toleranciją visada primins ši magnolija, kurią balandžio 2 dieną pasodino progimnazijos direktorė Alma Uznė, savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Zita Tytmonienė ir Irma Gegužienė.
„Autizmas – neplanuota kelionė, kurios metu išmoksti džiaugtis ir vertinti mažus dalykus... O šios kelionės gidai, kurie viską mums parodo, yra mūsų autistiški vaikai“, – renginio metu į gausiai susirinkusią progimnazijos bendruomenę kreipėsi šio renginio iniciatorė ir pagrindinė organizatorė Irma Gegužienė, asociacijos „Auksinė begalybė“ vadovė, pati auginanti du autistiškus vaikus.
Tokie renginiai, kaip šis Naujamiesčio mokykloje, pasak jos, labai reikalingi šviečiant visuomenę. „Mums tai naujas gimimas priimant diagnozę. Kuo daugiau žmonių apie tai išgirs, tuo mes būsime pakantesni, supratingesni“, – kalbėjo Irma. Jos siunčiama žinutė – paprasta: „Mes tokie patys, kaip ir visi žmonės – maži ir dideli, su jausmais, visi su skirtingu suvokimu ir mąstymu, bet norintys ir galintys surasti vietą po saule“.
Šias Irmos mintis tarytum atkartojo jos sūnaus Davido šventėje padainuota daina, kuriai smagiai pritarė visi susirinkusieji progimnazijos kieme. Beje, abu autizmo spektro sutrikimą turintys Irmos sūnūs mokosi ir Jurbarko Antano Sodeikos meno mokykloje: Davidas dainuoja mokytojos Rūtos Šličkutės solinio dainavimo klasėje ir groja pianinu (mokytojas Arūnas Samys), Gvidas muša būgnus (mokytojas Erikas Puidokas). „Nuostabūs žmonės, kurie išdrįso mokyti kitaip, nes mano vaikai natų nepažįsta, jie groja ir dainuoja iš klausos“, – dėkingumo
savo darbui atsidavusiems pedagogams neslepia Irma.
Tokią šventę Naujamiesčio progimnazijoje I. Gegužienė organizuoja trečius metus ir labai džiaugiasi, sulaukianti mokyklos bendruomenės supratimo ir pagalbos. Panašius renginius Irma rengė ir kitur – prieš tai sodino supratimo medžius Jurbarkų darželyje-mokykloje.
Beje, Autizmo supratimo diena buvo paminėta ir kitose rajono ugdymo įstaigose – kitų mamyčių, priklausančių asociacijai „Auksinė begalybė“, iniciatyva.
Jurbarko Naujamiesčio progimnazijoje mokosi beveik 700 mokinių, iš kurių apie 9 proc. turi autizmo spektro sutrikimų, kas, pasak šios įstaigos vadovės Almos Uznės, yra gana daug. Pastebima, kad autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų daugėja visoje Lietuvoje, ne tik Jurbarko rajone. Jie gyvena kartu su mumis ir yra visateisė mūsų visuomenės dalis, tad tokios šventės, primenančios apie supratimą ir toleranciją, kuo toliau, tuo labiau reikalingos.
Atmintinos dienos ženklai
2007 m. gruodžio 18 d. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja paskelbė balandžio 2-ąją Pasauline autizmo diena, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į autizmą, kaip į sparčiai plintantį sveikatos sutrikimą, paskatinti ankstyvą jo diagnostiką bei pagalbą. Autizmas (iš graikų „autos“ – pats, „izmas“ – orientacija) – įvairiapusis žmogaus raidos sutrikimas, kuriam būdingi sutrikimai, pasireiškiantys trijose veiklos srityse: socialinės sąveikos, verbalinės ir neverbalinės komunikacijos bei elgesio.
Autizmo bruožų turintys žmonės „kitaip“ suvokia aplinką. Jie dažnai sutelkia dėmesį į detales, todėl jiems tampa sunku pamatyti bendrą situacijos kontekstą. Autistai retai ieško akių kontakto, jiems sunku atpažinti kito žmogaus nuotaiką veide.
Įrodyta, jog autizmas tikrai nėra blogo auklėjimo ar konfliktų šeimoje padarinys. Jam įtakos turi genų ir biologinės aplinkos įtaka prieš, per ir po gimimo. Neigiami veiksniai gali paveikti smegenų vystymąsi ir sukelti autizmo sutrikimus.
Autizmo simptomai yra skirtingi, o jų sunkumo laipsnis keičiasi augant vaikui. Teikiant tinkamą pagalbą, sutrikę gebėjimai gali būti pagerinami, o autistiško elgesio apraiškos sušvelninamos. Autizmo dienos simboliai – begalybės simbolis, mėlyna spalva, dėlionės detalė.
Įdomu, ar su Danieliumi Todesu jie giminės?
Jurbarko krašto muziejuje – daugybė Mozės veidų