Sinagogų aikštės memorialas – istorijos puslapis, žymintis šimtmečius trukusį žydų bendruomenės gyvenimą Jurbarke

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Balandžio 9 d. Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje, Vokietijos, Japonijos, Izraelio, Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadoriams ir atsakingiems darbuotojams, Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Seimo atstovams, Vilniaus jurbarkiškių draugijos nariams bei žiniasklaidos atstovams buvo pristatytas unikalus paminklas – Sinagogų aikštės memorialas, skirtas Jurbarko žydų bendruomenei atminti. Memorialo projektą pristatė CAN New Artists Collegium (Izraelis) vadovas, monumento autorius, žinomas skulptorius David Zundelovitch ir Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius.

Renginio pradžioje Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amir Maimon prisiminė savo pirmąjį apsilankymą Jurbarke 2016 metais. Tuo metu lankantis istorinėje Kauno gatvėje ir apžiūrint senąsias šios gatvės nuotraukas, Ambasadoriui ir Jurbarko rajono savivaldybės merui Skirmantui Mockevičiui kilo bendra idėja – įamžinti čia gyvenusios gausios žydų bendruomenės atminimą. Jurbarko bendruomenei pritarus šiai idėjai, meras kreipėsi į Ambasadorių, prašydamas padėti susisiekti su Izraelyje gyvenančiu, Jurbarke šaknų turinčiu skulptoriumi David Zundelovitch dėl Jurbarko žydų bendruomenės atminimo įamžinimo. Ambasadoriaus prašymu, skulptorius David Zundelovitch kartu su savo vaikais architekte Anna, dizaineriu Grigorijumi bei CAN New Artists Collegium kūrybine komanda pasiryžo istoriją pavaizduoti sukuriant unikalų projektą ir įamžinant medinę Jurbarko sinagogą, Jurbarke gyvenusių žydų pavardes, profesijas, jurbarkiečius, karo metais gelbėjusius žydus. „Tai unikalus projektas, neturintis analogų Lietuvoje, o galbūt ir visoje Europoje. Tikimės, kad Sinagogų aikštės memorialas papuoš mūsų miestą, paskatins jaunimą domėtis mūsų krašto istorija bei taps turistų, besidominčių istorija, traukos vieta, kuri garsins Jurbarko miesto vardą pasaulyje“, – taip šį projektą apibūdino Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius.

„Jurbarko rajono savivaldybė yra viena iš tų, kuri rodo pavyzdį ir skiria išskirtinį dėmesį savo krašto istorijai. Džiaugiuosi, jog einama šiuo keliu, nes ateities kartos galės matyti, kokia iš tiesų yra mūsų istorija, mūsų kultūra“, – sakė renginyje dalyvavęs Lietuvos Respublikos užsienio reikalų viceministras Darius Skusevičius.

„Šį memorialą kuriame ne tik Jurbarkui, bandydami sudėti šio miesto istorijos gabalėlius, bet ir Lietuvai, nes tai yra bendra mūsų visų istorija. Mes turime ką atminti ir ką saugoti, kuo gėdytis ir kuo didžiuotis. Mes darome tai ir išeivių iš Jurbarko vaikams, anūkams, kurie atvažiavę prie memorialo galės surasti savo protėvių pavardes. Tokio masto projektas – kaip ilga kelionė, kurioje sutinki daugybę žmonių. Norisi jiems visiems padėkoti už tai, kad prisideda prie šio projekto įgyvendinimo ne tik savo darbais, bet ir lėšomis. Už pagalbą dėkojame istorikams ir muziejininkams, kurie mums padeda nepasiklysti istorijos archyvuose. Jų dėka galėsime įamžinti Jurbarke gyvenusius žydus, juos gelbėjusius lietuvius. Ačiū tariame kalbininkams, jų dėka žydų šeimų vardai ir pavardės paminkle bus iškaltos autentiškos. Iš viso šių pavardžių – apie du tūkstančiai. Dėkojame tiems, kurie su mumis dalinasi savo prisiminimais, nuotraukomis apie žydų bendruomenės gyvenimą. Tikimės, kad jie visi ras savo vietą kuriamoje Jurbarko žydų bendruomenės istorijos svetainėje, kuri taps neatsiejama šio memorialo dalimi. Padedant memorialo kūrimą palaikantiems Izraelio ir JAV mecenatams, 2017 metų liepą buvo užsakyti visi projekto įgyvendinimui reikalingi akmenys. Šiuo metu Lietuvoje vyksta akmens pjovimo darbai, tačiau eilėje laukia ir daug kitų darbų“, – pristatydamas projektą kalbėjo skulptorius David Zundelovitch.

„Sinagogų aikštės memorialas – istorijos puslapis, žymintis šimtmečius trukusį žydų bendruomenės gyvenimą Jurbarke. Antrasis pasaulinis karas į šipulius sudaužė žydų tautybės žmonių likimus, sovietinė okupacija bandė ištrinti istoriją iš žmonių sąmonės ir aplinkos. Tačiau jurbarkiečiai saugo savo istoriją ir nori kiek galima tiksliau ją atkurti, perduoti savo vaikams ir anūkams. Labai tikiuosi, kad šis istorijos puslapis pirmiausia bus skirtas jaunimui, kuris tos istorijos beveik nežino“, – sakė Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius.

Pasak savivaldybės vadovo, David Zundelovitch šeima pati ėmėsi itin sunkaus darbo – lėšų rinkimo užsienyje. Šiuo metu Izraelyje ir JAV jau yra surinkta apie 30 procentų reikalingų projektui lėšų. Memorialas kuriamas rėmėjų lėšomis, padedant žmonėms iš viso pasaulio, tačiau norisi, kad prie projekto įgyvendinimo prisidėtų Jurbarko krašto bendruomenė ir Lietuvos žmonės. Jurbarke įkurta asociacija „Kuriame Jurbarkui“ padės rinkti lėšas Lietuvoje. Asociacijos vadovė Ramutė Mockevičienė susirinkusiems pristatė asociacijos veiklą bei ragino visus geros valios žmones prisidėti pervedant lėšas į atidarytas sąskaitas.

 Asociacijos „Kuriame Jurbarkui“ kodas 304721919

Atsiskaitomoji sąskaita Luminor Bank AB Nr. LT04 4010 0510 0413 2330

Sąskaita elektroninėje sistemoje Paysera Nr. LT91 3500 0100 0349 1656   (EVP7 8100 0349 1656)

 

Išsamiau su Sinagogų aikštės memorialo projektu galite susipažinti: https://www.newartistscollegium.com/synagogue-square-memorial

 

Straipsnis  0 komentarų
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

DĖL KELIO RASEINIAI – ŠILINĖ REMONTO

DĖL KELIO RASEINIAI – ŠILINĖ REMONTO  4

Asociatyvi

Jurbarko rajono savivaldybės administracija skelbiamų derybų būdu perka vieno kambario ir dviejų kambarių butus  0

LIEPOS 6-OJI – VALSTYBĖS DIENA

LIEPOS 6-OJI – VALSTYBĖS DIENA  0

Nuo liepos 1 d. gyventojų prašymai savivaldybėje ir seniūnijose priimami įprasta tvarka

Nuo liepos 1 d. gyventojų prašymai savivaldybėje ir seniūnijose priimami įprasta tvarka  0

Liepos 4 d. – eisena „Atminties keliu“ prasidės nuo sinagogų aikštės memorialo

Liepos 4 d. – eisena „Atminties keliu“ prasidės nuo sinagogų aikštės memorialo  6

Stop kadras iš praėjusio nuotolinio posėdžio.

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2021 m. birželio 23 d. posėdžio darbotvarkė  0

Asociatyvi

Jurbarko rajono savivaldybės administracija skelbiamų derybų būdu perka vieno kambario ir dviejų kambarių butus  0

Asociatyvi

Parama maisto produktais ir higienos prekėmis  0

Paskutinis susitikimas su Berlyno Lichtenbergo delegacija per Jurbarko krašto šventę 2019 m. rugpjūčio mėn.

Plėtojamas bendradarbiavimas su Lichtenbergu  0

Jurbarko rajono savivaldybės administracija skelbia nuomos konkursą

Jurbarko rajono savivaldybės administracija skelbia nuomos konkursą  0

Asociatyvi

Jurbarko rajono savivaldybės administracija skelbiamų derybų būdu perka vieno kambario ir dviejų kambarių butus  1

Asociatyvi

Skelbiama atranka Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Infrastruktūros ir turto skyriaus vyriausiojo inžinieriaus pareigoms užimti  0

Stop kadras iš praėjusio tarybos posėdžio.

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2021 m. gegužės 27 d. posėdžio darbotvarkė  0

Jurbarko rajono savivaldybės maudyklų vandens kokybės stebėsenos 2021 metų kalendorinis grafikas

Jurbarko rajono savivaldybės maudyklų vandens kokybės stebėsenos 2021 metų kalendorinis grafikas  0

Vietinio ir reguliaraus susisiekimo maršrutų tvarkaraštis karantino metu

Vietinio ir reguliaraus susisiekimo maršrutų tvarkaraštis karantino metu  0

Esame stiprūs – mokame saugoti gimtąją kalbą

Esame stiprūs – mokame saugoti gimtąją kalbą  0

Asociatyvi

Jurbarko rajono savivaldybės administracija skelbiamų derybų būdu perka vieno kambario ir dviejų kambarių butus  0

Vietinio ir reguliaraus susisiekimo maršrutų tvarkaraštis karantino metu

Vietinio ir reguliaraus susisiekimo maršrutų tvarkaraštis karantino metu  0

Jurbarko rajono savivaldybės administracija skelbia nekilnojamojo turto viešą aukcioną

Jurbarko rajono savivaldybės administracija skelbia nekilnojamojo turto viešą aukcioną  0

Jurbarko rajono savivaldybės administracija skelbia nuomos konkursą

Jurbarko rajono savivaldybės administracija skelbia nuomos konkursą  0

Asociatyvi

Parama keičiantiems asbestinius stogus  0

Akimirka iš kovo mėnesio vykusio tarybos posėdžio.

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2021 m. balandžio 29 d. posėdžio darbotvarkė  0

Pradedamas įgyvendinti projektas „Bendruomeninių apgyvendinimo bei užimtumo paslaugų asmenims su proto ir psichikos negalia plėtra Jurbarko r. sav.“

Pradedamas įgyvendinti projektas „Bendruomeninių apgyvendinimo bei užimtumo paslaugų asmenims su proto ir psichikos negalia plėtra Jurbarko r. sav.“  0

Asociatyvi

Pradedamas deklaravimas  0

Mūsų partneriai