Jurbarkas ir Lichtenbergas švenčia draugystės sukaktį

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Šiemet sukanka 20 metų, kai Jurbarkas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lichtenbergu, vienu iš centrinių Berlyno miesto rajonų. Savivaldybės po kelerių metų bendrų veiklų ir diskusijų 2002 m. parengė bendradarbiavimo ketinimų protokolą, kuriuo remdamiesi politikai 2003 metais oficialiai pritarė bendradarbiavimo ir partnerystės sutarčiai. Šią sutartį 2003 m. spalio mėn. savo parašais patvirtino merai Aloyzas Zairys ir Kristina Emrich (Christina Emmrich).

Minėdama šios bendrystės sukaktį, Jurbarko rajono savivaldybė inicijuoja iškilmingą renginį, kuris įvyks 2023 m. rugpjūčio 25 d. (pradžia – 16 val.) Jurbarko rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Šiame renginyje planuoja dalyvauti Lichtenbergo delegacija, vadovaujama mero Martino Šeferio (Martin Schaefer).  

Skaitytojams siūloma Lichtenbergu pasidomėti kitaip: šį kartą drauge trumpai apžvelgti miesto (dabar jau vieno iš Berlyno rajonų) istoriją, palyginti šią Vokietijos sostinės dalį su Jurbarku, o kitą penktadienį savivaldybės interneto svetainėje ir rajoninėje spaudoje atskleisti abiejų savivaldybių bendros istorijos puslapius. Pažinkime draugus iš arčiau.

Truputis istorijos. Rašytiniame šaltinyje Lichtenbergas pirmą kartą buvo paminėtas 1288 metų gegužės 24 d. (Jurbarkas – 29 metais anksčiau). Tuo metu tai buvo tik kaimas, kuris 1391 metais tapo Berlyno nuosavybe. 1898 metais buvo užbaigta statyti Lichtenbergo rotušė, kuri stovi iki šiol ir kurioje dirba meras ir taryba. 1907 metais Lichtenbergui buvo suteiktos magdeburgo teisės, tačiau nuo 1920 m. spalio 1 d. prarado savarankiško miesto statusą, tapo vienu iš Berlyno miesto rajonų. 2001 metais Berlyne įvykdyta administracinė reforma, kurios metu prie Lichtenbergo prijungta nemaža teritorija – Hohenšionhausenas su Malkovo,Vartenbergo ir Falkenbergo vietovėmis.

Šiek tiek dabarties. Lichtenbergas dabar yra didmiesčio dalis, bet turintis 5 dideles gyvenvietes ir 3 kaimus. Gyvena virš 308 tūkstančių gyventojų (t. y. virš 8 procentų Berlyno gyventojų). Plotas – 52 km2  (tai yra beveik 4kartus didesnis už Jurbarko miestą arba maždaug pusė Paryžiaus).Virš 50 000 žmonių per paskutiniuosius 10 metų atvyko gyventi į Lichtenbergą. 19 procentų atvykusiųjų gyventi –  užsieniečiai.  Kasmet gimsta virš 3 tūkstančių lichtenbergiečių. Kalbama 80 kalbų. Yra 167 vaikų dienos centrai (darželiai, lopšeliai, namai), kuriuose yra 16 600 vietų mažyliams. Mokiniai mokosi 57 mokyklose (iš jų – 5 gimnazijose). Taip pat yra 5 aukštosios mokyklos.  Veikia apie 100 sporto klubų, 30 sporto stadionų (aikščių).                     

Iš Lichtenbergo į visą Berlyną vežioti keleivių kasdien išvyksta 90 traukinių. Kiekvieną dieną Lichtenbergo geležinkelio stotyse apsilanko apie 81 tūkstantis keleivių.

Lichtenberge yra virš 50 muziejų ir galerijų, 250 įvairių paminklų ir viešų meno dirbinių. Pagrindiniai ir svarbiausi Berlyno muziejai yra būtent Lichtenberge. Be to, Lichtenbergui priklauso ir daugeliui vyresnio amžiaus žmonių, o ypač  Rytų Vokietijos (VDR) vokiečių, viena skausmingiausių vietų – buvęs VDR represinio saugumo „Stasi“ kalėjimas, kuriame šiuo metu įrengtos ekspozicijos apie tos institucijos nusikaltimus žmogiškumui.  

Šiuo metu yra 316 žaliųjų erdvių (apie 20 procentų viso rajono teritorijos), todėl visai nenuostabu, kad Lichtenberge  – viename iš centrinių Berlyno miesto rajonų – 2021 metais ganėsi apie 100 karvių ir 50 avių. Ir dar! Kasmet į savo lizdus sugrįžta keturios gandrų porelės, o rotušės bokšte visuomet palikuonių susilaukia gana retų paukščių – paprastųjų pelėsakalių – šeima. Lichtenberge yra garsusis 160 hektarų dydžio Berlyno zoologijos sodas „Tierpark“ (pagal teritoriją didžiausias Europoje), kuriame laikoma apie 10 tūkstančių gyvūnų. Dar viena svarbi vieta – 16 hektarų plote įrengta didžiausia Europoje gyvūnų prieglauda ir jų kapinės.

Piniginiai reikalai. Jurbarko rajono savivaldybės metinis biudžetas yra apie 44 milijonus eurų, o Lichtenbergas kasmet skiria apie: 189 mln. Eur ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymui organizuoti, 85 mln. Eur mokykloms išlaikyti, 288 mln. Eur socialiniams poreikiams tenkinti, 6 mln. Eur sportui ir 3 mln. Eur kultūrai vystyti, 20  mln. Eur prižiūrėti ir kurti žaliąsias erdves...

Lichtenbergas turi draugystės ir bendradarbiavimo sutartis su 7 partneriais: Hanojumi (Vietnamas), Viena,  Hajnuvka, Jurbarku, Varšuva, Maputo (Mozambikas) ir Karaliaučiumi. Džiugu, kad tarp Lichtenbergo bendradarbiavimo partnerių yra ir Jurbarkas. Susitarta, kad dar šiemet bus pradėti rengti konkretūs bendradarbiavimo planai, kuriuose numatytos bendros veiklos būtų naudingos abiem pusėms ir realiai įgyvendinamos.

Daugiau informacijos ir statistikos apie Jurbarko partnerius Berlyne galima rasti leidinyje „Das ist Lichtenberg“ ir Lichtenbergo savivaldybės interneto svetainėje https://www.berlin.de/ba-lichtenberg/.

Rekomenduojami video:
Straipsnis  0 komentarų
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2023 m. rugsėjo 28 d. posėdžio darbotvarkės projektas

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2023 m. rugsėjo 28 d. posėdžio darbotvarkės projektas  1

Jurbarko mieste bus pakitimai. Keičiasi kelių eismas

Jurbarko mieste bus pakitimai. Keičiasi kelių eismas  0

Jurbarko rajono savivaldybės seniūnijų seniūnaičių rinkimų grafikas

Jurbarko rajono savivaldybės seniūnijų seniūnaičių rinkimų grafikas  1

Sveikinimas su naujų mokslo metų pradžia

Sveikinimas su naujų mokslo metų pradžia  0

Nuoširdi padėka Jurbarko krašto šventės organizatoriams ir dalyviams

Nuoširdi padėka Jurbarko krašto šventės organizatoriams ir dalyviams  0

2019 m. Krašto šventėje Berlyno delegacija su vadove B.Monteiro (stovi šalia mero)

Jurbarkas ir Lichtenbergas švenčia draugystės sukaktį  0

Asociatyvi

Jurbarko rajono savivaldybės administracija skelbia nekilnojamojo turto viešą aukcioną  0

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2023 m. rugpjūčio 24 d. posėdžio darbotvarkės projektas

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2023 m. rugpjūčio 24 d. posėdžio darbotvarkės projektas  0

Skelbiamas konkursas VšĮ „Jurbarko socialinės paslaugos“ direktoriaus pareigoms užimti

Skelbiamas konkursas VšĮ „Jurbarko socialinės paslaugos“ direktoriaus pareigoms užimti  4

Asociatyvi

Informacija dėl slaugos ir priežiūros išlaidų tikslinių kompensacijų mokėjimo  0

Parama maisto produktais

Parama maisto produktais  0

Šalia Mituvos slėnio atidaroma nauja laisvalaikio erdvė

Šalia Mituvos slėnio atidaroma nauja laisvalaikio erdvė  0

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2023 m. birželio 29 d. posėdžio darbotvarkės projektas

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2023 m. birželio 29 d. posėdžio darbotvarkės projektas  1

Skelbimas Apie pasiūlymą pripažinti statinius, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi), bešeimininkiais

Skelbimas Apie pasiūlymą pripažinti statinius, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi), bešeimininkiais  0

Parama maisto produktais ir higienos prekėmis

Parama maisto produktais ir higienos prekėmis  0

Jurbarko rajono savivaldybėje atnaujintos trys sporto bazės

Jurbarko rajono savivaldybėje atnaujintos trys sporto bazės  0

Jurbarko rajono savivaldybės neeilinio tarybos 2023 m. birželio 12 d. posėdžio darbotvarkės projektas

Jurbarko rajono savivaldybės neeilinio tarybos 2023 m. birželio 12 d. posėdžio darbotvarkės projektas  1

Įgyvendintas projektas „Paslaugų teikimo ir asmenų aptarnavimo kokybės gerinimas Tauragės regiono savivaldybėse. I etapas“

Įgyvendintas projektas „Paslaugų teikimo ir asmenų aptarnavimo kokybės gerinimas Tauragės regiono savivaldybėse. I etapas“  0

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2023 m. gegužės 25 d. posėdžio darbotvarkės projektas

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2023 m. gegužės 25 d. posėdžio darbotvarkės projektas  0

Asociatyvi

Bus stebima Jurbarko rajono maudyklų vandens kokybė  0

Rajono savivaldybės vadovų sveikinimas medikams profesinės šventės proga

Rajono savivaldybės vadovų sveikinimas medikams profesinės šventės proga  1

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2023 m. balandžio 27 d. posėdžio darbotvarkė

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2023 m. balandžio 27 d. posėdžio darbotvarkė  0

Asociatyvi

Skelbiama 2022 – 2023 m. šildymo sezono pabaiga  0

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 30 d. posėdžio darbotvarkė

Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 30 d. posėdžio darbotvarkė  0

Mūsų partneriai