Gimtajai kalbai dovanojama graži renginių puokštė
Niekuo kitu tauta neapreikš savo širdies, sielos ir dvasios taip, kaip savo kalba...
Vilhelmas Storosta-Vydūnas
Labai taikliai pastebėjo filosofas ir rašytojas Vydūnas. Jo žodžiai apie savą, gimtąją, kalbą ir šiandien yra aktualūs. Svetimomis kalbomis mes niekuomet taip gražiai ir su didžia pajauta nepajėgtume išsakyti jausmų ar papasakoti savo istorijų. Protėviai ir tėvai mums padovanojo vieną nuostabiausių dovanų – kalbą, kurią, kaip brangią relikviją, mes perduodame savo vaikams ir ateičiai. Malonu, kad žmonės sugeba saugoti kalbą, pajausti jos grožį ir svarbą, prisiminti jos praeitį ir dabartį.
Valstybinė lietuvių kalbos komisija kasmet vasario–kovo mėnesiais kviečia švęsti Lietuvių kalbos dienas. Laikas pasirinktas neatsitiktinai. Tuo metu ir svarbiausios šventės – Lietuvos valstybės atkūrimo ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos. Taip pat vasario 21-ąją minima Tarptautinė gimtosios kalbos diena. Visa tai labai glaudžiai susiję ir brangu. Juk nieko nėra brangiau už gyvenimą laisvoje valstybėje ir galimybę nevaržomai kalbėti gimtąja kalba.
Jurbarko krašto bendruomenė šiemet vėl aktyviai įsijungia į bendrą Lietuvos ir užsienio lietuvių veiklą, skirtą gimtajai kalbai. Per porą mėnesių Jurbarko krašte planuojama suorganizuoti apie 60 renginių, kuriais norima pagerbti gimtąją kalbą ir kalbininkus, paminėti iškilias datas. Simbolinę Lietuvių kalbos dienų renginių puokštęvasario 1-ąją pradėjo komponuoti Šimkaičių Jono Žemaičio pagrindinė mokykla, organizuodama dailyraščio konkursą „Rašom! 2023“, ir Jurbarko vaikų lopšelis-darželis „Nykštukas“, vaikams ir tėvams pasiūlydamas muzikines-kūrybines popietes „Sekam pasakas kitaip“. Tada jau ir kitos mokyklos, kultūros centrai, bibliotekos, muziejus, vaikų dienos centras savo bendruomenei ir svečiams organizuos konkursus, varžybas, susitikimus, pokalbius, meno popietes, kūrybinius darbus ir projektus, posakių ir žodžių medžių kūrimą. O štai Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazija renginį ,,Gražiausios eilės gimtinei“ nusprendė suorganizuoti su Kauno r. Karmėlavos Balio Buračo gimnazija.
Žinoma, visi 2023-ieji metai pažymėti įvairiais renginiais, skirtais lietuvių kalbai ir jos puoselėtojams. Jau prisiminėme jurbarkiškį kalbininką Joną Paulauską. Jurbarko vaikų lopšelis-darželis „Nykštukas“ jau sausio mėnesį pradėjo vykdyti projektą „Vaiko kelias į gražią kalbą“. Gegužės 7 d. paminėsime Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Birželio mėnesį prisiminimais pagerbsime kalbininkę Eleną Grinaveckienę. Rugsėjo 26-ąją – Europos kalbų diena. Pačioje metų pabaigoje paminėsime kalbininkės Petronėlės Bikulčienės sukaktį. Taigi, jau ta minėta lietuvių kalbai skirtų renginių puokštė bus tikrai marga ir įdomi.
Daugiau informacijos apie Jurbarko krašte lietuvių kalbai organizuojamus renginius galima rasti Jurbarko rajono savivaldybės interneto svetainėje (žr.: „Veiklos sritys“ → „Valstybinė kalba“ → „Renginiai“ → „ Lietuvių kalbos dienų 2023 metų renginių planas“).
Džiaukimės, kad turime savo kalbą, kad ja galime išsakyti visus savo jausmus. Lietuvių kalba – seniausia išlikusi indoeuropiečių kalba, todėl mes, lietuviai, turime kuo didžiuotis. Ir ne tik. Privalome atkakliai ir rūpestingai ją saugoti, kad ir po kelių šimtų metų išliktų aktualūs ir teisingi prancūzų geografo Žano Žako Eliziejaus Reklu (Jean Jacques Élisée Reclus) prieš daugiau kaip 120 metų pasakyti žodžiai – „Lietuvių kalba, kaip tas senas marmuro paminklas – stovi ir dabar nenustojęs savo blizgesio po daugelių žmonijos šimtmečių“.
Dokumentų ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistas Antanas Gvildys
The truth always put the wrong people in the right place, and we all need help getting the truth and...
Pagerbti rajono mokiniai, šalies olimpiadose pademonstravę puikias žinias (NUOTRAUKOS)