Tvaraus paveldo žingsniai Panemunės pilyje: pradėkime keisti požiūrį

   
Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Pradėkime keisti požiūrį! Tokią išvadą priėjo įvairių paveldo sričių specialistai, susirinkę į Panemunės pilyje vykusią Europos paveldo dienų diskusiją apie tvarų paveldą.

Šių metų Europos paveldo dienų tema „Tvarus paveldas“ skatina pažvelgti į problemas bendrame kontekste: tiek į žmones, tiek į vietoves; akcentuoja tęstinumą ir mokymąsi iš tradicijų; kalba apie veiksmus, kuriuos objektų valdytojai ir lankytojai gali padaryti, kad būtų draugiškesni aplinkai, bei ragina diskutuoti, kaip nekilnojamas ir gamtos paveldas prisideda prie tvaresnės ateities.

Vilniaus dailės akademijos valdomas Panemunės pilies muziejus-galerija rugsėjo 16 dieną surengė atvirą apskrito stalo diskusiją, skirtą tvaraus paveldo temai aptarti. Prie vieno stalo susėjo paveldo specialistai – architektai, inžinieriai, restauratoriai, gamtosaugininkai, paveldo valdytojai, turizmo sektoriaus, savivaldos ir bendruomenės atstovai.

„Panemunės pilis šiai diskusijai dėkingas objektas, – teigia pilies direktorius dr. Marius Daraškevičius. – Viename paveldo objekte galima supažindinti su pastarųjų 30 metų Lietuvos paveldo tvarkybos raida ir tvarumo aspektu. Jei 1998 m., tvarkant pilies Rytinį korpusą, tvarumo klausimas dar nebuvo aktualus, tai 2012 m. atlikti Vakarinio, o ypač 2021 m. Pietinio, korpuso tvarkybos darbai iškalbingai byloja apie tvarumo svarbą ir jo įgyvendinimą šiame objekte.“

„Viena iš tvarumo sampratų – tvirtumas, patvarumas, pastovumas ir nekintamumas – ypač puikiai atsispindi Panemunės pilyje, – teigia diskusijos dalyvė architektė-restauratorė Vidutė Povilauskaitė. – Pilis – istorinis tvarumo pavyzdys, nes didikai Gelgaudai, XVIII a. pabaigoje atlikę XVII a. pradžios pilies rekonstrukciją, iš dalies išsaugojo senuosius renesansinius mūrus, tačiau suteikė naują pavidalą. Ne mažiau tvariai mąstė demontuodami Šiaurinį korpusą: panašu, kad panaudojant statybinį laužą buvo pastatytas naujas vakarinis korpusas“, – teigė V. Povilauskaitė. „Kalbant apie tvarumą šiandien, galima išskirti tradicinių medžiagų ir technologijų panaudojimą restauruojant pilį“, – atkreipia dėmesį restauratorė.

Tapytoja ir restauratorė Jolanta Vitkutė, dirbusi prie Panemunės pilies interjerų sienų tapybos konservavimo ir restauravimo darbų, atkreipia dėmesį, kad ir sienų tapybos restauravimui čia buvo taip pat naudotos tvarios priemonės, pavyzdžiui, tradiciniai triušių odos ir žuvies kaulų klijai. „Tačiau kartais naudoti senąsias priemones nėra tikslinga, antai, pilies tvarkybos darbų metu sienoje buvo aptiktas maišas senojo pigmento, ir būtent tos spalvos, kurios ir reikėjo kambario restauravimui. Rastą pigmentą bandyta panaudoti sienos restauravimui, tačiau sąnaudos buvo ypač didelės. Tad kyla klausimas – ar verta? Taip pat tokį seną pigmentą pavojinga naudoti, nes dažai gali ir atšokti nuo sienos“, – teigia restauratorė J. Vitkutė.

Inžinierius-konstruktorius Saulius Jokšas, Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto lektorius, atkreipia dėmesį, jog vienas iš tvarumo pagrindinių principų – naudoti kiek įmanoma seną, nekeisti nauju. Pakartotinis statybos medžiagų panaudojimas būdingas paveldo pastatų tvarkybos darbuose. O senų statybinių medžiagų gamybai buvo sunaudota kur kas mažiau energetinių resursų nei šiuolaikinėms. Tai tik dalis puikaus tvarumo apraiškų atstatant senus pastatus. Kuo mažiau reikia atstatyti, tuo logiškiau. Todėl negalima objektams leisti sunykti. Pirmiausia reiktų stengtis maksimaliai išsaugoti tai, ką dabar turime, kad galėtume daugiau dėmesio skirti remontui ar restauravimui, o ne konstrukcijų atstatymui.

„Šios pasirinktos pilies restauravimo priemonės lėmė unikalų Panemunės pilies eksterjero ir interjero vaizdą. Jis tarsi gyvas, matosi istorinės „žaizdos“, – teigia direktorius Daraškevičius. – Žinoma, toks  netobulai „gražus“ rezultatas patinka ne visiems lankytojams, tad tokiais atvejais tenka papildomai paaiškinti tvaraus paveldo atgaivinimo principo privalumus.“

„Žmonės nori matyti „gražų“ ne tik paveldą, bet ir gamtą,“ – atkreipia dėmesį kultūrologė Vaida Mozūraitienė. – Pavyzdžiui, Panemunių regioninio parko ypatumas – tai kultūros ir gamtos dermė, tai pilių, dvarų ir parkų, kurie natūraliai pereina į miško parką, visuma. Ir štai, kalbant apie tvarumą, šiuo metu vis dažniau nusprendžiama neišimti iš miško terpės nuvirtusių medžių, leidžiama jiems nykti natūraliai. Tai svarbu, nes tokie medžiai tampa namais įvairiems vabalams. Visgi dar neretai žmonės to nesupranta, nori matyti „gražią“ gamtą, tačiau čia reiktų keisti požiūrį. Kaip ir Panemunės pilies tvenkiniuose esantys plūdurai – jie puikiai natūraliai valo vandenį, o kartu ir kuria natūralų grožį, tad vėl – tereikia keisti požiūrį“, – kalba Mozūraitienė. 

Vietos unikalumo svarbą tvaraus turizmo aspektu akcentavo ir diskusijos dalyvė, turizmo atstovė Iveta Balserienė.  Ji teigė, kad kiekvienas kraštas stengiasi išnaudoti savo senąsias tradicijas, pristatyti regiono savitumą, sudominti kitų miestų, šalių gyventojus savo kultūros unikalumu ir kitomis vertybėmis.

Panemunės pilies, kaip ir kitų Europos paveldo dienose dalyvavusių istorinių pastatų, atstovai atskleidė savo indėlį, išsaugant vietos identitetą, taip pat parodė, kaip galima socialiai ir aplinkosaugos požiūriu tvariai atgaivinti paveldo objektus, naudojant tradicinius restauravimo būdus, įgūdžius ir medžiagas. Tvarus paveldas žengia į mūsų bendro kultūros paveldo ateitį, ragindamas priimti atsakingus sprendimus ir tinkamai pasirinkti, o kartais tereikia pakeisti požiūrį.

Straipsnis  0 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Ant ledo lipti – tik įsitikinus jo tvirtumu

Ant ledo lipti – tik įsitikinus jo tvirtumu  0

Policija perspėja būti budriais investuojant

Policija perspėja būti budriais investuojant  0

Advento istorija. Savęs pažinimo kelionė merginas iš Vokietijos atvedė į Jurbarką

Advento istorija. Savęs pažinimo kelionė merginas iš Vokietijos atvedė į Jurbarką  0

Jurbarką džiugins kaimynų dovanota žaliaskarė

Jurbarką džiugins kaimynų dovanota žaliaskarė  0

Saugantis nuo afrikinio kiaulių maro rekomenduojama atsisakyti medžioklių varant

Saugantis nuo afrikinio kiaulių maro rekomenduojama atsisakyti medžioklių varant  0

Paminklo sovietų kariams nebeliko ir Seredžiuje

Paminklo sovietų kariams nebeliko ir Seredžiuje  1

Pasitikime gražiausias metų šventes kartu – KALĖDOS JURBARKE PRASIDEDA!

Pasitikime gražiausias metų šventes kartu – KALĖDOS JURBARKE PRASIDEDA!  0

Jurbarko šauliai kviečia padėti Ukrainai

Jurbarko šauliai kviečia padėti Ukrainai  1

Prie prezidentūros kalėdinės eglės puošybos prisidėjo ir jurbarkiškiai

Prie prezidentūros kalėdinės eglės puošybos prisidėjo ir jurbarkiškiai  0

Padidėjus sergamumui - gimnazija pereina prie nuotolinio mokymo

Padidėjus sergamumui - gimnazija pereina prie nuotolinio mokymo  1

Pranešimai apie bėgančius globotinius – pagalbos šauksmas ar vaiko teisių pažeidimas?

Pranešimai apie bėgančius globotinius – pagalbos šauksmas ar vaiko teisių pažeidimas?  0

Šaltis Jurbarke trikdo žaliųjų atliekų išvežimą – pataria, ką daryti

Šaltis Jurbarke trikdo žaliųjų atliekų išvežimą – pataria, ką daryti  0

Į apleistą Jurbarko miesto pastatą sugrįžo kariai

Į apleistą Jurbarko miesto pastatą sugrįžo kariai  1

Prezidentas apdovanojo geriausių 2021 metų mokslinių disertacijų autorius (tarp jų - jurbarkietė)

Prezidentas apdovanojo geriausių 2021 metų mokslinių disertacijų autorius (tarp jų - jurbarkietė)  0

Aurelija ir Rolandas Gedminai. Konkurso "Metų ūkis 2022" laureatai.

Rajono darbščiausieji rinkosi į 28-ąją krašto ūkininkų šventę  0

Sekmadienį - pasaulinė diena žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti

Sekmadienį - pasaulinė diena žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti  0

Jurbarke lankysis Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė

Jurbarke lankysis Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė  0

Eržvilko gimnazija originaliai įamžins partizanų ryšininkės kraštietės atminimą

Eržvilko gimnazija originaliai įamžins partizanų ryšininkės kraštietės atminimą  0

Kviečia kartu sukurti kalėdinių eglučių parką Jurbarke

Kviečia kartu sukurti kalėdinių eglučių parką Jurbarke  0

Asociatyvi

Vieninga elektroninio bilieto sistema Tauragės regione – jau 2023 metų vasarą  1

Taryba apsisprendė: R. Bastys atleidžiamas iš administracijos direktoriaus pareigų

Taryba apsisprendė: R. Bastys atleidžiamas iš administracijos direktoriaus pareigų  7

Šiandien vyks neeilinis tarybos posėdis: paaiškės, ar R. Bastys bus atleistas iš rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų

Šiandien vyks neeilinis tarybos posėdis: paaiškės, ar R. Bastys bus atleistas iš rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų  2

Mažųjų laivelių prieplauka kitais metais bus didesnė

Mažųjų laivelių prieplauka kitais metais bus didesnė  3

Parlamentinei veiklai Seimo nariai išleido beveik 1,4 mln. eurų (R. Juška išleido per 8,1 tūkst. Eur)

Parlamentinei veiklai Seimo nariai išleido beveik 1,4 mln. eurų (R. Juška išleido per 8,1 tūkst. Eur)  4

Mūsų partneriai