Tarptautiniame ekslibrisų konkurse – Jurbarko mokinių sėkmė
Neseniai Jurbarką pasiekė žinia, kad Trakų istorijos muziejaus organizuotame VII tarptautiniame ekslibrisų konkurse „TIM-75“ puikiai pasirodė Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklos dailės skyriaus mokiniai: šios mokyklos septintokas Titas Šepetis tapo laureatu, o dar dviejų mokinių – Emilijos Golubovskajos ir Arno Klimo darbai atrinkti į parodą, kuri nuo gruodžio mėnesio bus eksponuojama Trakų salos pilyje, išleistas parodos katalogas.
Ex-libris. Kas tai?
Ekslibrisas (lot. ex libris – iš knygų), knygos turėtojo nuosavybės ženklas – mažas popieriaus lapelis, klijuojamas vidinėje knygos viršelio pusėje arba priešlapyje, smulkiosios grafikos kūrinys. Jį sudaro knygos savininko asmenvardis ir papildanti meninė kompozicija. XX a. 2-oje pusėje ekslibrisai iš dalies prarado taikomąją paskirtį ir kaip unikalūs mažosios grafikos kūriniai buvo pradėti gaminti parodoms bei svarbioms sukaktims pažymėti.
Tarptautiniame konkurse dalyvavo 113 vaikų ir jaunuolių,atstovaujančių Kroatijai, Lietuvai, Liuksemburgui, Meksikai, Slovakijai bei Turkijai. Vertinimo komisija iš konkursantų, kurių amžius buvo nuo 4 iki 19 metų, pateikto 121 kūrinio, atrinko 51 geriausią darbą būsimai parodai, 12 autorių apdovanoti laureato diplomais.
Džiaugdamiesi jurbarkiečių sėkme konkurse, pakalbinome jų dailės mokytoją Liną Rušienę, kurios paklausėme apie konkursą, konkursantus ir jų kūrinius.
Dalyvaujama ne pirmą kartą
„Šiame konkurse dalyvaujame jau trečią kartą, nuo 2020-ųjų. Kiekvienais metais temos truputį skiriasi“, – pasakojo L. Rušienė, apie šių metų konkursą sužinojusi iš dailės mokytojų asociacijos Facebook platformoje pasidalinto kvietimo. Konkurso tema jai pasirodė įdomi. Be to, pasak mokytojos, konkursai naudingi, nes ruošdami jiems darbus mokiniai susipažįsta su skirtingomis grafikos technikomis: ir kažkas naujo išbandoma, ir sudalyvaujama konkurse. „Pirmaisiais metais į konkursą siuntėm 3 darbus, iš kurių 2 pateko į tuometinės parodos katalogą. Pernai siuntėm 7 darbus. Tuomet Ūla Sabataitytė tapo laureate, o į parodą ir katalogą buvo atrinkti 6 darbai. Šiemet vėl siuntėm 7 darbus, du iš jų atrinkti į parodą (Emilijos Golubovskajos ir Arno Klimo), o Titas Šepetis tapo konkurso laureatu”,– konkurse dalyvavusių mokinių pasiekimais džiaugėsi dailės mokytoja.
Konkursuose laurai skinami dažnai
Pasirodo, kad meno mokyklos mokiniai konkursuose dalyvauja ir laurus juose skina ne pirmą kartą. „Titui šiemet sekasi jau antrame konkurse, – pasakojo mokytoja. – Tarptautinėje vaikų ir jaunimo kūrybinių darbų parodoje-konkurse „Legenda apie Tauragę“ jis pelnė II-osios vietos diplomą“. Pasak L. Rušienės, Emilija Golubovskaja 2022-ųjų metų kovo mėn. tapo laureate Tarptautinės aeronautikos federacijos (FAI) organizuotame piešinių konkurse „Sukurk tobulą orlaivį“, kur iš pateiktų 761 piešinių, tik devyni geriausi darbai buvo siunčiami į Tarptautinį konkursą Lozanoje, Šveicarijoje, o Arnas Klimas šiais mokslo metais (2022 m. gruodžio mėn.) sudalyvavo Tarptautiniame mokinių meninės kūrybos darbų konkurse „Kalėdinis atvirukas“ irj o darbas pateko į parodą Seime, kurioje buvo eksponuojama 112 darbų. Iš viso į tą konkursą atsiųsti 1069 kūriniai iš įvairių šalių.
Pasidomėjome, kuo, mokytojos nuomone, buvo išskirtiniai Tito, Emilijos ir Arno darbai. „Kartais labai sunku pasakyti, kodėl vienas ar kitas darbas yra geriau įvertintas. Dažnai svarbiausia pati idėja” – sakė L. Rušienė. „Šiame konkurse Titas sukūrė ekslibrį, skirtą istorinei asmenybei Onai Vytautienei, apie kurią tikrai ne kiekvienas yra ir girdėjęs. Galbūt ne tik pats darbas, bet ir jo istorinės žinios atkreipė komisijos dėmesį” – svarstė mokytoja. Tito darbas atliktas linoraižinio technika.
Emilija savo darbą atliko monotipijos technika. Pasak mokytojos, pati technika nėra ypač sudėtinga,tačiau darbas atliktas labai profesionaliai. Arnas, kuriam labai gerai sekasi piešimas, savo darbui pasirinko vieną iš sudėtingiausių technikų, kurias išbando meno mokyklos mokiniai – sausą adatą.
Remiantis konkurso organizatorių skelbiama informacija, atrenkant geriausius darbus, ypatingas dėmesys skirtas tradicinių grafikos technikų taikymui, profesionaliam darbų atlikimui, naujų technologijų, kompiuterinės grafikos pritaikymui, kūrybiškumui, kūrinio originalumui, Trakų istorijos ir kultūros studijoms.
Konkurso laureatas
Konkurso laureatas Titas Šepetis sako, kad dalyvauti šiame konkurse jį paskatino mokytoja L. Rušienė ir pernai dalyvavusių meno mokyklos mokinių sėkmė. Paklaustas apie savo darbo temos pasirinkimą, Titas teigė, kad Ona Vytautienė yra nepelnytai užmiršta Lietuvos istorijos figūra. Ji buvo pirmoji Vytauto Didžiojo žmona. Vyro šešėlyje, kaip dauguma to meto moterų, tikrai netūnojo. Savo vyrui padėjo pasprukti iš Krėvos pilies, kur jam grėsė pavojus, dalyvavo įvairiose derybose, o Vokiečių ordino magistras jai net padovanojo kelis klavišinius muzikos instrumentus. Tito nuomone, tai liudija apie jos aštrų protą ir gabumus. Pats Titas, nuo pat ankstyvos vaikystės domėjęsis Lietuvos istorija, o ypač LDK didybės ir nuosmukio laikais, šią istorinę asmenybę sako žinantis jau seniai.
Bakalauras, o 8 metu nepakako tapti ir magistru? Matyt, planuoja tapti ministru, o ten pakanka buti...
Infrastruktūros ir turto skyriuje – naujas inžinierius