Svarbi informacija nėščiosioms: jei maistui naudojate šulinio vandenį - kreipkitės dėl tyrimų

Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Svarbi informacija. Nuo 2023 m. lapkričio 1 dienos nėščioji ar kūdikio iki 6 mėnesių amžiaus tėvai (globėjai) ar jų įgalioti asmenys turi tiesiogiai kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) dėl geriamojo vandens užterštumo nitratais ir nitritais tyrimų, jeigu maistui vartoja individualių šachtinių šulinių ar seklesnių negu 50 m gylio gręžinių geriamąjį vandenį.

 

Nėščioji, asmuo, auginantis kūdikį iki 6 mėnesių amžiaus, ar jų įgaliotas asmuo NVSC turi pateikti prašymą ir šiuos dokumentus:   1) gręžinio paso kopiją (jeigu gręžinys registruotas Žemės gelmių registre);   2) nėščiosios / asmens, auginančio kūdikį iki 6 mėnesių amžiaus, įgaliojimo pateikti šį prašymą ir gauti visą informaciją, susijusią su geriamojo vandens nitritų ir nitratų tyrimais, kopiją (jei teikia įgaliotas asmuo);   3) dokumento, patvirtinančio nėštumą / kūdikio tapatybę ir amžių, kopiją;   4) pareiškėjo tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją (jeigu prašymas teikiamas paštu).

NVSC specialistai organizuos vandens tyrimą, įvertins šachtinio šulinio ar gręžinio aplinką ir kartu su informacija apie nitritų ir nitratų koncentracijas geriamajame vandenyje pateiks informaciją apie apsinuodijimo nitratais ir nitritais prevenciją, pateiks ir rekomendacijas dėl šachtinio šulinio ar gręžinio priežiūros.

Pasiteirauti papildomai galima telefonu +370 5 264 9676, el. paštu info@nvsc.lt arba atvykus į NVSC teritorinį padalinį, kurio teritorijoje yra šachtinis šulinys ar gręžinys.

Daugiau informacijos ir prašymo formą rasite:  https://nvsc.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/visuomenes-sveikatos-saugos-uztikrinimas/suliniu-vandens-tyrimai-del-nitritu-nitratu

Ką svarbu žinoti apie nitratus ir nitritus

Nitratus ir nitritus galima suskirstyti į neorganinius ir organinius pagal jų cheminę struktūrą. Neorganiniai nitratai (NO3–) ir nitritai (NO2–) yra vandenyje tirpūs, kelia didesnį pavojų žmogaus sveikatai, be to, jų gali pasigaminti žmogaus organizme veikiant fermentams.

Pagrindinis nitratų ir nitritų šaltinis dirvožemyje ar vandenyje yra azoto turinčios medžiagos, patenkančios su trąšomis, mėšlu, nuotekomis ir pan. Šios medžiagos veikiamos mikroorganizmų virsta amoniaku, kuris oksiduojasi į nitritus, o pastarieji į nitratus.Požeminiame ar paviršiniame vandenyje nitratų paprastai randama daugiau negu nitritų dėl pastarųjų virsmo į nitratus. Pavojų sveikatai kelia nitritai, dėl biologinių procesų žmogaus organizme jų papildomai susidaro iš gaunamų su maistu ar vandeniu nitratų.Nitratai ir nitritai su kritulių vandeniu iš dirvožemio lengvai migruoja į požeminį vandenį. Didelės šių medžiagų koncentracijos dažniau randamos negiliame požeminiame vandenyje (šachtinių šulinių) žemės ūkio paskirties vietovėse, kuriose yra santykinai didelių azoto junginių šaltinių.Suaugę žmonės didžiąją dalį šių junginių gauna su maistu (daugiausia su daržovėmis), o maitinamų pieno mišiniais kūdikiai – su užterštu geriamuoju vandeniu, naudojamu pieno mišiniams namuose paruošti.Nitratų ir nitritų gali pasigaminti pačiame žmogaus organizme kai kurių susirgimų atvejais (pvz., gastroenteritas su vėmimu ir viduriavimu). Todėl svarbu, kad iš buteliuko maitinamiems kūdikiams skirtas vanduo būtų ir mikrobiologiškai saugus.

Nėščiosios, vaisius yra jautresni šių medžiagų toksiškumui ypač artėjant 30-ajai nėštumo savaitei. Nėštumo metu reikšmingai padidėja deguonies poreikis, methemoglobinas nuolat gaminamas raudonuosiuose kraujo kūneliuose, tačiau jo lygis išlieka mažas, nes fermentai skaido methemoglobiną. Su maistu ar vandeniu gaunami nitratai ir nitritai padidina methemoglobino susidarymą, o organizmo gebėjimo suskaidyti susidarantį methemoglobiną gali nepakakti.Jaunesniems nei 4 mėnesių kūdikiams, kurie maitinami pieno mišiniais, praskiestais užterštu vandeniu kyla didžiausia sveikatos pakenkimo rizika.

Aukštas kūdikio virškinimo trakto šarmingumas (didelis pH) skatina bakterijų, kurios nitratus paverčia nitritais, augimą, dėl to kūdikio organizme susidaro daugiau nitritų, kurie jungiasi su eritrocituose esančiu hemoglobinu ir susiformuoja hemoglobino darinys, vadinamas methemoglobinu, kuris negali prisijungti ir pernešti deguonies į audinius, todėl mažėja kraujo prisotinimas deguonimi, vystosi cianozė. Padėtį blogina ir tai, kad nurodyto amžiaus  kūdikių didelė hemoglobino dalis yra vaisiaus hemoglobinas, dėl to nitritai lengviau jungiasi prie hemoglobino, kai kurių fermentų, atsakingų už methemoglobino skaidymą aktyvumas kūdikių organizme yra perpus mažesnis negu suaugusių žmonių.Nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos, jų negalima pašalinti virinimu, buitiniais vandens filtrais. Atkreiptinas dėmesys, kad ilgai virinant vandenį, nitratų koncentracija jame gali padidėti (dėl nugaravimo). Todėl užvirusio vandens ilgiau virinti nereikia.Apsinuodijus šiais azoto junginiais gali pasireikšti methemoglobinemija. Jos metu atsiranda deguonies trūkumas organizmo audiniuose.

Deguonies trūkumui itin jautri yra centrinė nervų sistema, širdies raumuo, inkstai, kepenys. Labai stipriai apsinuodijus gali ištikti mirtis.Geriamajame vandenyje nitratų koncentracija negali būti didesnė nei 50 mg/l, nitritų – 0,5 mg/l.Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad, jei nitratų koncentracija mažesnė nei 50 mg/l, yra apsaugoma jautriausių grupių, t. y. naujagimių ir kūdikių, kurių maitinimui (pieno mišiniams) naudojamas geriamasis vanduo, sveikata nuo neigiamo poveikio sveikatai – methemoglobinemijos. Ši koncentracija yra saugi ir kitoms gyventojų grupėms, pvz., vyresniems vaikams, suaugusiesiems, kurie ilgą laiką vartoja tokį vandenį.Jei nėra galimybės naujagimiams, kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus, nėščioms moterims vartoti tinkamą geriamąjį vandenį, turi būti naudojamas patikrintas, atitinkantis reikalavimus centralizuotai tiekiamas ar fasuotas vanduo.

 Jurbarko PSPC, NVSC inf.

 

Rekomenduojami video:
Straipsnis  1 komentarų
Reklama: skelbimai
Naujienos iš interneto

Rekomenduojame perskaityti

Jurbarko rajono gydymo įstaigai – Sveikatos apsaugos ministerijos padėka

Jurbarko rajono gydymo įstaigai – Sveikatos apsaugos ministerijos padėka  2

Choras „Saulė“

Pagerbs Šimtmečio dainų šventėje dalyvavusių rajono kolektyvų vadovus  0

Lietuvos Prezidentas įteikė apdovanojimą Sauliui Greičiui.

Prezidentas įteikė valstybės apdovanojimus už nuopelnus Lietuvai ir jos vardo garsinimą (tarp apdovanotųjų - ir jurbarkietis)  0

Pradėta tvarkyti Jurbarkų užtvankos pakrantė

Pradėta tvarkyti Jurbarkų užtvankos pakrantė  0

Lietuvos ir Jurbarko politikų turtas 2023 metais: vieni deklaruoja milijonus, kiti... nulį

Lietuvos ir Jurbarko politikų turtas 2023 metais: vieni deklaruoja milijonus, kiti... nulį  0

Jurbarke – Gedimino geležinių vilkų portretų paroda

Jurbarke – Gedimino geležinių vilkų portretų paroda  1

Jurbarko genocido aukų kapinėse pagerbtas žydų ir lietuvių atminimas

Jurbarko genocido aukų kapinėse pagerbtas žydų ir lietuvių atminimas  0

Liepos 12 d. bus uždaryta geležinkelio pervaža Lybiškiuose

Liepos 12 d. bus uždaryta geležinkelio pervaža Lybiškiuose  2

Liepos 5 dienos laikraštyje „Mūsų laikas“ skaitykite

Liepos 5 dienos laikraštyje „Mūsų laikas“ skaitykite  0

Liepos 6-osios belaukiant: kur ir kada bus giedamas Lietuvos himnas Jurbarko rajone

Liepos 6-osios belaukiant: kur ir kada bus giedamas Lietuvos himnas Jurbarko rajone  0

Akcijos nugalėtoją išrinko „Keltininko“ šeimininkė Iveta Balserienė (kairėje). Dešinėje - „Mūsų laiko“ leidėja, redaktorė Oksana Mazur.

Paaiškėjo „Mūsų laiko“ prenumeratos akcijos nugalėtoja  0

Informacija apie VšĮ Eržvilko pirminės sveikatos priežiūros centro, VšĮ Viešvilės ambulatorijos, VšĮ Seredžiaus ambulatorijos reorganizavimą

Informacija apie VšĮ Eržvilko pirminės sveikatos priežiūros centro, VšĮ Viešvilės ambulatorijos, VšĮ Seredžiaus ambulatorijos reorganizavimą  0

Skirsnemunės kapinėse amžino poilsio atgulė archeologas dr. Vytautas Urbanavičius

Skirsnemunės kapinėse amžino poilsio atgulė archeologas dr. Vytautas Urbanavičius  0

Ar buvo galima išvengti tragedijos: pacientą uždaužęs asmuo anksčiau nerodė agresijos

Ar buvo galima išvengti tragedijos: pacientą uždaužęs asmuo anksčiau nerodė agresijos  5

Paskelbti biodujų gamybos ir vėjo elektrinių plėtros 2024 metų I-ojo pusmečio duomenys

Paskelbti biodujų gamybos ir vėjo elektrinių plėtros 2024 metų I-ojo pusmečio duomenys  0

Skirsnemunės kapinėse amžino poilsio atguls Jurbarko rajono Garbės pilietis dr. Vytautas Urbanavičius

Skirsnemunės kapinėse amžino poilsio atguls Jurbarko rajono Garbės pilietis dr. Vytautas Urbanavičius  2

UAB „Jurbarko vandenys“ gyventojus pakvietė į atvirų durų dieną

UAB „Jurbarko vandenys“ gyventojus pakvietė į atvirų durų dieną  2

Jaunimo žurnalas „Persona“ – įrodymas, kad nieko nėra neįmanomo

Jaunimo žurnalas „Persona“ – įrodymas, kad nieko nėra neįmanomo  0

R. V. Šimulynienė

Amžinas keleivis sugrįžo į gimtąjį kraštą  0

Pagerbti konkursuose ir olimpiadose puikiai pasirodę rajono moksleiviai

Pagerbti konkursuose ir olimpiadose puikiai pasirodę rajono moksleiviai  0

Vietoj P. Cvirkos Jurbarke bus Bibliotekos, o Seredžiuje – Palemono gatvės

Vietoj P. Cvirkos Jurbarke bus Bibliotekos, o Seredžiuje – Palemono gatvės  1

Į Ukrainos frontą – parama iš Jurbarko, kuri padės saugoti karių gyvybes

Į Ukrainos frontą – parama iš Jurbarko, kuri padės saugoti karių gyvybes  0

Jurbarko ir Greičių karjeruose maudytis nesaugu – vanduo neatitinka higienos normų

Jurbarko ir Greičių karjeruose maudytis nesaugu – vanduo neatitinka higienos normų  0

Kartu su dainų švente į Jurbarką atskrido „Aukso paukštė“

Kartu su dainų švente į Jurbarką atskrido „Aukso paukštė“  0

Mūsų partneriai