Skirsnemunė kviečia grįžti namo
Jau šį sekmadienį, rugpjūčio 25-ąją, dar tebevykstant Jurbarko krašto šventės renginiams, į tradicinę miestelio šventę ir šv. Baltramiejaus atlaidus pakvies ir Skirsnemunė. Neretai skirsnemuniškiams priekaištaujama, kodėl jų šventė sutampa su Jurbarko švente, į tai jie teatsako, kad pagrindiniai Skirsnemunės šv. Jurgio bažnyčioje vykstantys šv. Baltramiejaus atlaidai visada yra rugpjūčio pabaigoje, tad tenka tiesiog prisitaikyti. Tačiau tie, kurie lankosi Skirsnemunėje, žino, kad šio miestelio šventės visada pasižymi gera nuotaika, įdomiais renginiais ir maloniomis staigmenomis.
Apie tai, kas šiemet laukia Skirsnemunės miestelio šventėje, paklausinėjome Skirsnemunės seniūno Aido Mozūraičio, Jurbarko kultūros centro Skirsnemunės skyriaus teatro „Pakeleivis“ vadovės Birutės Šneiderienės ir Skirsnemuniškių kaimo bendruomenės pirmininko Vaido Norkaus.
Seniūnas Aidas Mozūraitis pripažįsta, kad šiemet miestelio šventė nebus itin didelė. „Pernai Skirsnemunė šventė miestelio ir bažnyčios jubiliejus, taigi šventė vyko net tris dienas, tačiau šiemet jubiliejaus nėra, tad nusprendėme švęsti kiek kukliau, tik viena dieną“, – sakė seniūnas, vis dėlto garantavęs, kad pramogų netrūks, ir kad šventėje neteks nuobodžiauti nei mažam, nei dideliam.
Atsisveikins su ilgamečiu klebonu
Kadangi miestelio šventė tradiciškai susijusi su bažnytiniais atlaidais, pirmiausiai, žinoma, šv. Jurgio bažnyčioje bus aukojamos šv. Mišios. Beje, per šiuos atlaidus su Skirsnemunės parapija atsisveikins nuo 2010 metų čia tarnavęs kunigas Egidijus Periokas, kuris jau paskirtas Babtų Šv. apaštalų Petro ir Povilo ir Panevėžiuko Nukryžiuotojo Jėzaus parapijų klebonu. Skirsnemunės Šv. Jurgio ir Šimkaičių Šv. Martyno parapijose jį pakeis kunigas Gintautas Kabašinskas, perkeltas iš Čekiškės Švč. Trejybės parapijos.
Laukia futbolas, pramogos ir koncertai
Šventės metu jau septintąjį kartą vyks futbolo varžybos LR Seimo nario Ričardo Juškos taurei laimėti. Paklaustas, kodėl Skirsnemunėje per šventes žaidžiamas būtent futbolas, o ne, sakysim, krepšinis, seniūnas šypsosi, kad šiame krašte labai gilios futbolo tradicijos, jį žaidžia ne tik jaunimas, bet ir vyresnieji, o šias tradicijas puoselėja futbolo treneris Gražvydas Steponaitis. Žinoma, G. Steponaitis rūpinasi ne tik futbolu, tuoj pat priduria seniūnas, jam labai svarbios ir kitos sporto šakos, ir sportas apskritai. „Tik Gražvydo dėka mūsų seniūnijos komanda pasirodo rajono seniūnijų žaidynėse, kitose varžybose“, – sakė seniūnas, pridurdamas, kad miestelio centre yra įrengtas puikus futbolo stadionas, o tokio lygio krepšinio aikštelės lauke nėra. „Norime išnaudoti tai, ką turime“, – šypsojosi jis.
Kaip jau minėjome, Skirsnemunės miestelio šventės beveik niekuomet neapsieina be staigmenų. Ir šioje šventėje jų bus, intriguoja seniūnas. Pirmiausia, tai Skirsnemunės teatro „Pakeleivis“ akcija „Paliesk istoriją“ prie bažnytėlės maketo, pernai, taip pat miestelio šventės proga, iškilusio netoli Skirsnemunės centro. Dar vienas išskirtinis įvykis – miestelio ženklo „Kviečiame sugrįžti namo“ pristatymas. Tiesa, apie šiuos įvykius seniūnas nusprendė daugiau nepasakoti, išgirdęs, kad mes ketiname kalbėti su Vaidu Norkumi ir Birute Šneideriene. „Jie daugiau papasakos“, – sutiko seniūnas.
Vis dėlto A. Mozūraitis išduoda dar vieną paslaptį – šventės metu bus apdovanojami ne tik futbolo varžybų nugalėtojai ir dalyviai. Skirsnemunės seniūno ir Seimo nario Ričardo Juškos įsteigti apdovanojimai laukia ir kai kurių miestelio gyventojų. Tiesa, šiuo atveju, jau mes pasižadėjome saugoti paslaptį. Tad norėdami sužinoti kas, už ką ir kaip bus apdovanoti Skirsnemunės miestelio šventės metu, turėsite į ją nuvykti ir patys pamatyti. Arba perskaityti „Mūsų laike“ kitą savaitę.
Žinoma, vyks saviveiklininkų ir kviestinių atlikėjų koncertai. Skirsnemuniškiams ir svečiams koncertuos Veliuonos kultūros centro Raudonės ir Stakių skyriaus vokalinis ansamblis „Šilo bitės“, solistas Naglis Mačėnas, Šakių kultūros centro Sintautų vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Sintuola“, Jurbarko kultūros centro Girdžių skyriaus vokalinis ansamblis „DOreDo“. Taip pat pasirodys grupės „Uostamiestis“ ir „Bičiuliai“, o vakarą vainikuos atlikėjas Fluym.
O kol tėveliai stebės sporto varžybas ir klausysis koncerto, sako seniūnas, mažiesiems nuobodžiauti tikrai neteks – jų laukia nemokami batutai, o taip pat Skirsnemunėje dar nematyta virtualios realybės pramoga vaikams ir suaugusiems, leisianti nusikelti į pačias įvairiausias erdves ir patirti įvairiausių nuotykių. Tiesa, ši pramoga mokama, bilietas kainuos 5 Eur, tačiau tokia galimybė Skirsnemunėje pasitaiko tikrai ne kasdien, pastebi A. Mozūraitis. O ir bilieto kaina kur kas mažesnė nei paprastai tokios pramogos kainuoja.
„Pakeleivis“ siūlys paliesti istoriją
Teatro „Pakeleivis“ vadovės Birutės Šneiderienės, žinoma, pirmiausia paklausėme, kodėl teatras sulaužė ilgametę tradiciją ir miestelio šventės metu nerodys visų taip laukiamos premjeros. „Šiais metais vyko Lietuvos šimtmečio dainų šventė, tad mūsų teatras aktyviai ruošėsi pasirodymui jos Teatro dienoje, – pastebėjo Birutė. – Daug laiko užėmė repeticijos su Prienų teatru „Langas“ ir Palangos „Grubiuoju“ teatru ruošiantis pasirodymui Teatro dienos generalinėje repeticijoje Telšiuose ir baigiamajam pasirodymui, vykusiam Valdovų rūmų didžiajame kieme Vilniuje. Ten teatras rodė etiudą pagal Keturakio „Ameriką pirtyje“. „Pakeleivis“, pasak režisierės, turi ir daugiau jau sukurtų puikių spektaklių, kuriuos nuolatos rodo įvairių Lietuvos miestų, miestelių ir kaimų gyventojams. „Be to, norėjome, kad skirsnemuniškiai mūsų labiau pasiilgtų“, – šypsojosi Birutė, užtikrinusi, kad „Pakeleivis“ premjerą Skirsnemunėje šiemet būtinai parodys, tik teks palūkėti tradicinės respublikinės teatrų šventės „Lauro vainikas“, vyksiančios lapkričio pabaigoje.
Tačiau miestelio šventės metu „Pakeleivio“ aktorius išvysti bus galima. Jie prie bažnytėlės maketo nusprendė miestelėnams ir šventės svečiams surengti akciją „Paliesk istoriją“. „Daug apie tai nepasakosiu, kiekvienas, kas ateis prie bažnytėlės, galės pats pamatyti“, – šypsojosi režisierė, vis dėlto, išdavusi, kad atėjusieji istoriją galės ir pamatyti, ir paliesti, ir išgirsti ir netgi... jos paragauti.
Originalus ženklas kvies sugrįžti į Skirsnemunę
Bažnytėlės maketą, prie kurio vyks akcija, pernai miestelio šventei pagamino ir Skirsnemunėje pastatė Skirsnemuniškių kaimo bendruomenės pirmininkas Vaidas Norkus su meistru iš Švendriškių kaimo Vidu Vabalu. Nenurimstantis ir idėjų kupinas Skirsnemuniškių bendruomenės pirmininkas nusprendė ir šiemet papuošti savo mylimą miestelį – prie įvažiavimo iš panemunės kelio į miestelio centrą iškils originalus ženklas „Kviečiame sugrįžti namo“. Toks šūkis išlydės išvažiuojančius iš miestelio, o atvažiuojančius nuo panemunės plento ženklas sveikins grįžus namo.
Paklaustas, kodėl ženklą nuspręsta pastatyti būtent toje vietoje ir kodėl būtent tokį, Vaidas Norkus nusijuokė, kad pirmiausia, žinoma, iš praktinių sumetimų – kad lengviau būtų rasti įvažiavimą į Skirsnemunės centrą. „Kartą atvažiavo žmogus iš Alytaus, o aš jį pakviečiau susitikti Skirsnemunės centre. Sunkiai suradome vienas kitą, o alytiškis pastebėjo, kad į Skirsnemunę yra ne vienas įvažiavimas, tad neaišku, kuris veda būtent į centrą“, – šypsojosi vyras. Taigi norėdamas parodyti, kur yra pagrindinis įvažiavimas, vedantis tiesiai link seniūnijos, kultūros namų, bibliotekos, mokyklos, Vaidas ir nusprendė pastatyti aiškią, nuo plento matomą nuorodą.
Skirsnemunės senbuvė architektė Gražina Gadliauskienė, visada mielai ateinanti į pagalbą, kai tik kam nors kyla idėja papuošti gimtąjį miestelį, paruošė projektą, parinko medžiagas, apibrėžė dydžius. O skrendančių gervių siluetus, kurie ir bus pagrindinis ženklo akcentas, parinko pats Vaidas. Paklaustas, kodėl ženklui pasirinktos gervės, o ne gandrai, kurie paprastai puošia miestelio šventes ir yra laikomi lyg ir Skirsnemunės simboliu, pastebėjo, kad „gandrai grįžta poromis, o mes norime, kad žmonės į Skirsnemunę grįžtų pulkais“. Šiai minčiai pritarė ir seniūnas. „Seniūnijos gyventojų skaičius kasmet šiek tiek sumažėja, tad būtų labai gerai, kad jie, kaip tos gervės, pulkais sugrįžtų namo“, – sakė Aidas Mozūraitis.
Tad Skirsnemunės gyventojai sekmadienį, rugpjūčio 25 dieną, kviečia visus atvykti į miestelį: pasidžiaugti varžybomis, paliesti istoriją, pašėlti koncertuose, papramogauti, o galbūt... ir sugrįžti namo.
Jei valstybinės žemės plotas priskirtas kavinei ir už jį moka žemės mokestį,tai nieko keisto, kad at...
Nesutarimai su prekybos centru paskatino imtis veiksmų